Доступність посилання

Війна на двох колесах: як ЗСУ протидіяти російським мотоштурмам?


Артилерист 3-ї оперативної бригади НГУ «Спартан» готується вести вогонь із самохідної гаубиці «Богдана», Донецька область, 6 квітня 2025 року
Артилерист 3-ї оперативної бригади НГУ «Спартан» готується вести вогонь із самохідної гаубиці «Богдана», Донецька область, 6 квітня 2025 року

Армія РФ почала активно залучати до штурмів мотоцикли. Двоколісну техніку – не лише мотоцикли, а й мопеди і навіть самокати – агресор вже використовував на фронті раніше, але не так масово і переважно для пересування. Тепер українські військові регулярно фіксують залучення такої техніки саме для атак, до того ж масштабних: нещодавно у НГУ повідомили, що під час російського штурму знищили майже 100 мотоциклів. Найбільше «байкерських» атак фіксують на сході – на тлі прогнозів військових аналітиків, що метою весняно-літньої кампанії стане вісь Слов’янськ – Краматорськ – Костянтинівка.

  • Чому армія РФ почала мотоштурми?
  • Чи стануть вони новою нормою на полі бою?
  • Наскільки ця тактика є загрозливою порівняно з механізованими штурмами?
  • Й у який спосіб українські Сили оборони можуть протистояти цій загрозі?


Про це у матеріалі Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).

На яких напрямках вже мотоштурми?

Військовослужбовці Нацгвардії України знищили 96 одиниць мотоциклів під час одного з наймасштабніших штурмів армії РФ із застосуванням мотоциклів. Атака відбулася 17 квітня на Покровському напрямку та тривала понад сім годин.

Упродовж наступного тижня новини про подібні мотоштурми почали один за одним з’являтися і на інших відтинках фронту. Біля Торецька масовану атаку на мотоциклах відбила 28-ма окрема механізована бригада ЗСУ.

«Окупанти адаптуються, тиснуть більше й різноманітніше, ніж будь-коли», – повідомили 21 квітня в бригаді.

Російський мотоштурм на Торецькому напрямку
Російський мотоштурм на Торецькому напрямку

На Куп’янському напрямку, де стоїть 60-та окрема механізована бригада, настільки масштабних «байкерських» атак не бачили, але мотоциклістів також фіксують.

«У нас десь може бути 3–5 мотоциклів (противника – ред.), але вони не їдуть одночасно, навпаки – їдуть один за одним. Усе ж таки дуже бояться скидів та FPV-дронів, – розповів в ефірі Радіо Донбас Реалії Максим Білоусов, начальник відділу комунікації 60-ї ОМБр. – Це досить адреналінова ситуація для ворога. Він, просуваючись, швидко розуміє, що на нього йде полювання. Це набагато складніше, ніж просто йти пішки, коли є можливість сховатися в будь-який момент. Думаю, ці піхотинці вже розуміють, що вони смертники».

Підбитий мотоцикл російського військового під час штурму на Куп'янському напрямку
Підбитий мотоцикл російського військового під час штурму на Куп'янському напрямку

Сіверський напрямок наразі є одним із районів найбільшого скупчення мотоциклістів, повідомив речник ОТУ «Луганськ» Дмитро Запорожець в ефірі Радіо Донбас Реалії.

Ще з початку 2024 року Росія почала активно використовувати легкі транспортні засоби, зокрема всюдиходи та мотоцикли, повідомляло Міністерство оборони Великої Британії. Але якщо раніше ці засоби здебільшого використовувалися для доправлення військ на передову, тепер РФ їх активно залучає безпосередньо до штурмів.

У чому суть тактики

Пересуватися фронтом на габаритному транспорті для військових РФ дуже ризиковано, і ймовірність обстрілів із боку української армії практично стовідсоткова: як від FPV-дронів, так і від артилерії, пояснив ізраїльський військовий експерт Давид Гендальман в ефірі Радіо Донбас Реалії.

«В найближчих кількох кілометрах від фронту на звичайному військовому транспорті майже ніхто (серед військових РФ – ред.) не виїжджає. Максимум – це приватний автотранспорт, який переважно уже не першої свіжості, – каже він. – Тому вони змушені або йти пішки, або їхати на віслюках, мотоциклах чи якихось візках».

Гендельман додає, накопичити бодай якісь сили у сучасній війні практично неможливо, адже їх легко виявити розвідувальними дронами. До цього Росія використовувала тактику малих піхотних груп, але на їхнє формування йде чимало часу.

Тепер агресор почав комбінувати ці підходи: піхота плюс легкий, швидкий, а головне, малопомітний транспорт. Мотоцикли для цього ідеально підходять, каже експерт.

«Ми вже спостерігали, що коли вони намагалися діяти батальйонами із серйозною бронетехнікою, то майже одразу потрапляли під удар», – каже експерт.

Читайте також: «Хлопці роблять замовлення». У ЗСУ знайшли нове застосування смертоносним «Вампірам»

Штурми на мотоциклах були насправді лише питанням часу, вважає військовий експерт Михайло Жирохов.

«Росіяни вже бачили використання таких транспортних засобів під час сирійської війни, і просто очікували, коли зможуть використати цей досвід», – сказав він в ефірі Радіо Донбас Реалії.

Михайло Жирохов, військовий експерт
Михайло Жирохов, військовий експерт

Експерт зауважує, що тактика мотоштурмів найбільше підходить якраз для відкритих ландшафтів. Як, наприклад, степова зона Донецької області, що простягається до Дніпропетровщини – це і є той самий Покровський напрямок, на якому такі штурми часто трапляються. У містах чи лісах, ймовірно, каже Жирохов, агресор і надалі буде використовувати лише тактику малих піхотних груп.

«У Часовому Ярі чи Торецьку противник намагається діяти невеликими групами по три-чотири людини, тому що це вуличні бої. Така тактика (штурмів на мотоциклах – ред.) там просто не спрацює від слова зовсім», – пояснює він.

За словами спікера ОТУ «Луганськ» Дмитра Запорожця, у зоні відповідальності угрупування на тиждень знищується до 100 мотоциклів. Крім того, зазначив військовий, противник розвиває цю тактику.

«Йде поділ на мотоциклістів-штурмовиків, мотоциклістів-мінувальників, мотоциклісти, які будуть займатися евакуаційними заходами. Ділитимуться такі штурми в групи по 3–5 мотоциклів, де в центрі їхатиме мотоцикліст із РЕБом, який буде прикривати цю групу в цілому», — пояснює Запорожець.

На його думку, Росія у такому підході вбачає ледь не панацею, яка б допомогла швидше вклинитися в оборону ЗСУ.

«Головна їхня задача – це захопити невеликі населені пункти такими штурмовими групами і намагатися втриматися 3-4 дні до підкріплення, – каже він. – У ворога зараз дійсно не вистачає броньованої техніки, яку б можна було використовувати в механізованих штурмах. Навіть уражену техніку вони намагаються евакуювати».

Як Силам оборони протидіяти мотоштурмам

Зараз усі публічно відомі штурми на мотоциклах Силам оборони вдавалося зупиняти, а отже, результативність такої тактики залишається під питанням. Через це, пояснює Дмитро Запорожець, українські бійці поки не знають, як буде діяти далі противник у разі успіху. Звідси і складність, аби випрацювати єдину схему протидії.

«Поки що ми стримуємо такі атаки на мототехніці, але як будуть розвиватися події далі – поки що незрозуміло. Якщо, наприклад, під час механізованого штурму обов’язково відбувається артилерійська підготовка або авіаційні удари в ймовірному напрямку руху противника, то використання мотоциклів, найімовірніше, змінить цю тактику», – каже Запорожець.

Дмитро Запорожець, спікер ОТУ «Луганськ»
Дмитро Запорожець, спікер ОТУ «Луганськ»

Серед методів протидії військові та експерти в розмові з Донбас Реалії зараз називають переважно ті самі: артилерія, дрони, мінування і піхота.

«Силами оборони треба робити акцент на аеророзвідці, щоб ще на підступах до позицій українських захисників знищувати противника й координувати відбиття штурму. Також потрібна координація з артилерією, тобто пристрілятися на ділянках. На щастя, зараз у наших артилеристів є касетні боєприпаси, і вони можуть накривати велику площу», – пояснює Жирохов.

До цього переліку спікер Запорожець додає також дистанційне мінування, що дозволяє заздалегідь підготуватись до можливого руху противника і завадити йому, якщо він почав просуватись.

Однак головним є злагоджена робота всіх компонентів, зауважує військовий із позивним «Ярома», штаб-сержант відділу комунікації 141-ї ОМБр.

«Артилерія дуже класно зупиняє ворога, FPV дуже класно його шукають. Вночі, наприклад, вилітають наші Vampire (дрони-бомбардувальники – ред.), які вишукують і знищують ворога. А наша сталева піхота зупиняє вже залишки. Тут злагоджена робота всіх. Так, вони швидко добираються, навіть на електросамокатах були випадки. Але нічого, справляємось», – каже боєць.

Військовий із позивним «Ярома», штаб-сержант відділу комунікації 141-ї ОМБр
Військовий із позивним «Ярома», штаб-сержант відділу комунікації 141-ї ОМБр

Чого очікувати далі

«Дуже висока ймовірність, що на різних відтинках фронту ця тактика продовжуватиметься, – припускає Запорожець. – Особливо якщо йдеться про відкриту місцевість. У нашому випадку (зони відповідальності ОТГ Луганськ – ред.) – це Сіверський напрямок».

Покровський, Краматорський, Сіверський та Лиманський напрямки
Покровський, Краматорський, Сіверський та Лиманський напрямки

На думку ж Павла Лакійчука, керівника програм безпеки Центру глобалістики Стратегія ХХІ, такий підхід має свої обмеження, адже лише гарна погода сприяє успіху двоколісним штурмам.

«Скоро підуть дощі, погода зіпсується, і ця тактика відпаде. Чим гірший ґрунт, тим складніше використовувати неспеціалізовану техніку. Коли цей період пройде, припустимо, влітку, коли буде посуха, росіяни знову лізтимуть на мопедах, мотоциклах та будь-яких інших колесах», – припустив він в ефірі Радіо Донбас Реалії.


На думку Жирохова, важку бронетехніку російські війська будуть концентрувати на незначній кількості напрямків/

«Вони (російські війська – ред.) завжди намагаються це зробити, але зараз це стане масовим. Сто мотоциклів – це достатньо велика армада, і шансів доїхати до найближчих опорних пунктів та заскочити в окопи у них достатньо багато. Цю тактику вони відпрацьовували всю зиму. Була інформація, що в навчальних центрах спеціально тренують добровольців-контрактників, яких заманюють великими грошима. Але в них дуже слабка підготовка. За 10 днів неможливо стати потужним військовим».

Експерт пояснює, щороку перед початком весняно-літньої кампанії відбувається схожа ситуація: армія РФ намагається завдавати ударів на максимальній кількості ділянок фронту.

«Там, де їм вдасться просунутися, туди будуть перенесені всі резерви, які вони змогли накопичити за зиму. Щороку ця ділянка різна, – каже експерт. – Там, де вийде – там і будуть намагатися йти вперед».

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.

Форум

XS
SM
MD
LG