«Яке ж це перемир’я, яке ми маємо виконувати, коли противник на нас наступає?»
«До 40 штурмів було на різних ділянках фронту. Це не перемир’я».
«FPV-дрони нікуди не ділися. І що вночі, що вдень, постійно РСЗВ прилітало по околицях».
Президент Росії Володимир Путін 19 квітня оголосив «великоднє перемир’я», яке мало діяти з 18:00 того ж дня до опівночі 20 квітня. Після завершення цього терміну президент України Володимир Зеленський повідомив, що окупанти порушили обіцянки тиші майже 3 тисячі разів. Російська сторона, своєю чергою, звинуватила у порушеннях Україну. Найбільше обстрілів і штурмових дій зафіксували на Покровському напрямку.
Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я» вирішив зібрати дані про те:
- Яким же насправді було «великоднє перемир’я» на півдні України?
- Які населені пункти регіону російські війська продовжували обстрілювати?
- Чи позначилося «перемир’я» на фронті та як можуть розвиватися бойові дії на південному напрямку?
У Херсоні, за даними ОВА, у минулу суботу близько 18:00 через влучання 8 FPV-дронів загорілися 7 квартир у багатоповерхівці в Дніпровському районі міста. «Оце таке перемир’я по-путінськи», – коментував закадровий голос палаючу херсонську багатоповерхівку на відео з Telegram-каналу очільника області Олександра Прокудіна.
Дронові атаки в регіоні фіксували і пізніше в цей день, а вночі 21 квітня Росія вдарила по Херсонщині протикорабельними ракетами «Онікс», повідомили в Повітряних силах.
Очільник області зазначив, що у регіоні не спостерігалося жодного затишшя – обстріли тривали, й під ударом знову опинилися мирні жителі.
Загалом під час «великоднього перемир’я» у регіоні зафіксували 130 порушень обіцяної тиші, стверджує речник оперативно-тактичного угруповання «Херсон» лейтенант Павло Дрогаль.
Він також розповів, що російські військові продовжують спроби витіснення Сил оборони України з займаних позицій на лівому березі Дніпра. Протягом минулого тижня таких спроб було шість, і всі вони відбиті.
«РФ вірити не можна»
Начальник Бериславської районної військової адміністрації Володимир Літвінов розповів «Новинам Приазов’я», що цей регіон Херсонщини не відчув на собі оголошеного перемир’я.
Під ударами опинилося приміщення магазину, сталося загоряння житлових будинківВолодимир Літвінов
«19 квітня ворог 27 разів із артилерії атакував населені пункти Бериславщини й 22 рази атакував, використовуючи БПЛА. Під ударом опинились 10 населених пунктів.
20 квітня ворог продовжував бити по населених пунктах Бериславщини – це близько 18 дронових ударів і 22 рази атакував з артилерії. Під ударами опинилися три територіальні громади Бериславського району – це 9 населених пунктів. Під ударами опинилося приміщення магазину, сталося загоряння житлових будинків. Тому сказати, що ворог веде якесь перемир’я, це не так», – розповів він.
В цілому динаміка обстрілів не змінюється, каже посадовець. Окупанти ні на день не припиняють обстрілювати Бериславщину, каже Літвінов.
«Ми знаємо, що РФ вірити не можна. Те, що вони говорять, що вони ввели якесь перемир’я, люди вже не вірять цьому. І наявний доказ цьому це обстріли в ці святкові дні населених пунктів Бериславщини», – зазначив посадовець.
Безпекова ситуація у Бериславському районі залишається складною, додав начальник адміністрації.
- Російські військові знищили енергетичний об’єкт на Херсонщині, повідомив вранці 23 квітня голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін. Енергетики намагаються стабілізувати енергетичну ситуацію у Херсоні. Він також закликав ощадливо користуватися електроенергією, зазначивши, що найближчим часом можливі вимушені відключення.
«FPV-дрони нікуди не ділися»
Начальник Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров 20 квітня зранку повідомив, що за попередню добу окупанти загалом завдали майже 400 ударів по 18 містах і селах. А наступної доби відбулося 133 атаки по 7 населених пунктах регіону.
Зокрема, зауважив він, російські військові обстріляли безпілотниками Кам’янське, Гуляйполе, Щербаки, Новоданилівку, Малу Токмачку, Чарівне та Новодарівку. Також окупанти завдали 25 артилерійських ударів по цих населених пунктах.
Начальник Гуляйпільської міської військової адміністрації Сергій Ярмак розповів «Новинам Приазов’я», що у період так званого перемир’я громада перебувала під постійними атаками.
«Сказати, що сталося якесь перемир’я неможливо. Чому? Тому що FPV-дрони нікуди не ділися, вони постійно на території громади. Дрони особливо по Гуляйполю працювали. І що вночі, що вдень, постійно також РСЗВ прилітало по околицях території. Подекуди прильоти артилерії та КАБів на околицях були. Тобто околиці шуміли. Ну таке собі перемир’я», – зауважив він.
Ярмак зазначив, що у Гуляйпільській громаді, де обстріли не припиняються, досі залишаються понад 2 тисячі людей.
За даними посадовця, невеликий відтік жителів відбувся місяць тому після активізації обстрілів російськими КАБами. Втім, гуманітарна ситуація в громаді не критична, запевняє він.
- 22 квітня російські війська завдали удару по Запоріжжю керованими авіабомбами, в результаті чого загинула жінка та станом на ранок 23 квітня постраждали 42 людини, повідомив голова ОВА Іван Федоров.
Як окупанти використовують «перемир’я»?
На фронті у Запорізькій області російська армія також не дотримувалася режиму тиші, попри заяву Путіна про «великоднє перемир’я», повідомив речник Сил оборони півдня Владислав Волошин. За його словами, окупанти намагалися удавати, що дотримуються режиму припинення вогню. Проте вони не залишали спроб загострити ситуацію на полі бою, сказав речник.
22 квітня Волошин повідомив, що після «великоднього перемир’я» російські війська не припиняють штурмові дії у Запорізькій області.
До 40 штурмів було на різних ділянках фронтуПавло Лакійчук
Військовий експерт, керівник безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія XXI» Павло Лакійчук розповів «Новинам Приазов’я», що перемир’я, оголошене напередодні Великодня, не може бути прикладом для перемир’я на перспективу.
«Яке ж це перемир’я, яке ми маємо виконувати, коли противник на нас наступає? Там до 40 штурмів було на різних ділянках фронту. Це не перемир’я. Росія оголошує перемир’я, очікує, що українці не будуть бити, а сама наводить переправи, облаштовує свої позиції з інженерного погляду і при цьому веде артилерійський вогонь.
Знаєте, це нагадує 2017-2018 роки, й регулярні ці перемир’я по лінії зіткнення, коли росіяни просто знали, що українцям наказано не стріляти, покращували свої позиції – відкрито рили окопи, а тим часом по всіх цілях, які з’являлися на нашій території, вели вогонь», – нагадав він.
У тому, що Росія не дотрималася перемир’я, немає нічого неочікуваного, каже експерт. Це було швидше нагадування про те, що «Росія завжди поводиться приблизно однаково», додав він.
Найближчими місяцями бойові дії на півдні будуть тривати, вважає Лакійчук. На думку експерта, серйозних змін на полі бою у цьому регіоні не відбудеться.
«Є багато розмов про те, що противник готує наступ на Запоріжжя. Поки що там сил таких не сформовано. І, очевидно, у росіян інші пріоритети, резерви потрібні на інших ділянках. Тому тут ці наступальні дії ворога мають тактичний характер з метою покращити своє положення на перспективу.
Друга ділянка – це Придніпровська, її треба виділяти. Це така більше прихована війна, війна спецназів, війна за Дніпровські острови, за пойму (заплава – ред.) Дніпра. Вона теж там триває і триватиме. Це місце, де вогонь затихне в останню чергу», – зазначив він.
Голови МЗС Великої Британії, США, Франції, Німеччини й України відклали заплановану на 23 квітня зустріч у Лондоні для переговорів щодо припинення війни РФ проти України, повідомляє Sky News.
Замість цього, як йдеться в повідомленні, відбудуться переговори між високопосадовцями з п’яти країн. Зниження рівня дипломатії відбувається на тлі посилення тиску з боку президента США Дональда Трампа і його команди на Київ і Москву з метою домогтися припинення вогню, зазначає телеканал. Раніше стало відомо, що держсекретар США Марко Рубіо не поїде на зустріч.
- Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
- Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
- Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Текст до публікації підготувала Наталка Кошелєва
Форум