Сполучені Штати на офіційному рівні закріпили невизнання анексії Криму Росією. Державний департамент оприлюднив Кримську декларацію, якою відкидає претензії Кремля на український півострів. Цей важливий документ схожий до Декларації Веллеса, що в 1940 році засудила та відкинула окупацію країн Балтії з боку СРСР. Та чи оцінила Україна значення цього кроку з боку США?
Сполучені Штати закликають Росію поважати принципи, про дотримання яких вона давно стверджує, і завершити окупацію Криму. Про це заявив державний секретар США Майк Помпео, презентуючи Кримську декларацію.
«Оскільки демократичні держави прагнуть побудувати вільний, справедливий і квітучий світ, ми повинні підтримувати нашу відданість міжнародному принципові рівності суверенних держав та поважати їхню територіальну цілісність. Своїми діями Росія продемонструвала поведінку, негідну великої держави, і обрала шлях ізоляції від міжнародної спільноти», – зачитав він із тексту декларації.
Водночас держсеркретареві США довелось коментувати на слуханні в комітеті Сенату з міжнародних питань зустріч у Гельсінкі очільника Білого дому Дональда Трампа та глави Кремля Володимира Путіна. Йдеться саме про ті переговори, після яких президента США звинуватили у надто лояльному ставленні до Росії і після яких українське питання навіть пролунало.
Помпео заявив, що не бачить нічого крамольного в тому, що Трамп та Путін мали приватну зустріч. Президент США має чітке уявлення про вплив російської влади на американські вибори, додав Помпео. Що ж стосується України – економічні санкції проти Москви діятимуть, «поки територіальна цілісність України не буде відновлена». А анонсовану на осінь зустріч Трампа з Путіним вирішили перенести на наступний рік, сказав він.
Доленосна чи «доленосна» декларація?
Пожвавлення уваги США до українського питання в Кремлі не могли пропустити. Знаємо ми ціну цим «доленосним деклараціям», написала у фейсбуці речниця МЗС Росії Марія Захарова, натякаючи на непослідовність Америки.
«Адже Спільний план дій щодо іранської ядерної програми і Паризька кліматична угода теж нещодавно були офіційною політикою США. Особисто Обама так вирішив. А потім Трамп узяв і перевирішив», – додала вона.
А от українське зовнішньополітичне відомство привітало Кримську декларацію і назвало її «рішучими діями США».
«Ця декларація підтверджує постійність політики США у питанні поваги до суверенітету і територіальної цілісності. Так само, як і в Декларації Веллеса 1940 року, Сполучені Штати Америки послідовно підтримують основоположний принцип міжнародного права ex injuria jus non oritur («закон не постає з несправедливості» – ред.)», – мовиться в заяві МЗС України.
Голова комітету Верховної Ради з закордонних справ Ганна Гопко висловила сподівання, що Кримська декларація стане «поштовхом для консолідації зусиль для запуску платформи для деокупації Криму».
Важливо, щоб Захід дотримувався спільної позиції в цьому питанні, додала вона.
«Російська Федерація всіляко намагається розвалити солідарність та єдність Заходу, зіграти на прагматичних інтересах. Тому нам потрібна єдність, реальні подальші зміни, продовження реформ в секторі безпеки та оборони, ріст економіки та інновації. Одним словом, працювати натхненно для України, не скиглячи, щоденно», – вважає Гопко.
Яке значення має Кримська декларація?
Та поза цими офіційними позиціями – Кримська декларація майже не викликала резонансу серед українців.
«Мені прикро, що у нас зчиняється буря в склянці води щодо будь-яких дурниць, сказаних необачно, щодо псевдосенсацій. А от щодо цієї суперновини – ні. Я б її назвав найсерйознішою заявою США за 2018 рік. Не можу зрозуміти, чому там мало відгуків», – коментує Радіо Свобода екс-посол України в США Юрій Щербак.
Те, що Державний департамент прирівняв Кримську декларацію до Декларації Веллеса – це потужний сигнал, каже Щербак. Для міжнародної спільноти півострів назавжди залишиться українською територією, незалежно від того, скільки років знадобиться на те, щоб його повернути, каже американіст.
«Але важливо й те, що ця декларація недаремно з’явилась після саміту Трампа і Путіна, який навіть в Україні викликав багато сумнівів. Які наслідки, чи не були зраджені інтереси України, чи не було потаємних угод? І от декларація свідчить про позицію США: Крим ніколи не стане російським», – додає Щербак.
Добре, що США оприлюднили Кримську декларацію – це засвідчило, що Білий дім не змінюватиме політики щодо України, вважає експерт з питань міжнародної безпеки, американіст Олександр Потєхін. Та важливий момент, каже він: чи прискорює це повернення Криму Україну?
«Думаю, на жаль, про це не йдеться. Аналогії з анексованими країнами Балтії нам не можуть надавати багато оптимізму. Потрібні якісь дуже масштабні зміни в Росії, і, можливо, в світі в цілому, щоб росіяни вирішили, що Крим треба повертати», – каже Потєхін.
Голова відділу ОБСЄ та відділу східної безпеки МЗС Польщі Домінік Янковський
Декларація Веллеса – заява, яку проголосив 23 липня 1940 року тодішній заступник державного секретаря США, а на час проголошення виконувач обов’язків держсекретаря Самнер Веллз (радянська традиція пойменувала його «Веллесом» чи «Уеллесом»). У ній США засудили окупацію Радянським Союзом Естонії, Латвії і Литви, здійснену в червні 1940-го, і задекларували відмову визнавати цю агресію. Така політика США не змінювалася півстоліття протягом усього існування СРСР, аж до відновлення незалежності трьох держав Балтії.