Президент Росії Путін визнав, що стрілянину в концертній залі «Крокус Сіті Хол» вчинили «радикальні ісламісти» – однак одразу після цього прив'язав їхні дії до України та США.
«Відразу постає питання, кому це вигідно. Це може бути лише ланкою для тих, хто із 2014 року воює з нами руками «київського режиму», – заявив він на нараді з силовиками увечері 22 березня.
Наступного дня практично всі російські топ-силовики прямо звинуватили в організації стрілянини у «Крокусі» Київ.
Зокрема, директор ФСБ Олександр Бортніков заявив, що «терористів з того боку збиралися зустріти як героїв» – маючи на увазі російсько-український кордон, а за терактом нібито стоять США, Британія та Україна.
А генпрокурор РФ Ігор Краснов заявив, що на виконавців, замовників і кураторів стрілянини чекає покарання, тому «найважливішим завданням для Росії залишається досягнення цілей СВО».
Путін звинуватив Україну у теракті вже за 19 годин – у своєму першому публічному виступі після нього. Він заявив, що для стрільців нібито готувалося вікно на російсько-українському кордоні.
Відповідальність за напад 22 березня взяло на себе бойове угруповання «Ісламська держава» (ІД), яку визнали терористичною у багатьох країнах світу.
Україна вже неодноразово відкидала свою причетність до інциденту у «Крокусі». Про те, що теракт вчинив саме «ІД» – без жодного сприяння України – пізніше заявили у Франції, Британії та США. Офіційні особи США зазначили, що за інцидентом стоїть регіональне відділення групи – «Ісламська держава-Хорасан» (IД-Х).
Головні питання випуску:
- Навіщо Росія «вішає» теракт у «Крокусі» на Україну?
- Як ця лінія Кремля вплине на війну проти України?
- І чим загрожує самій Росії ігнорування ІДІЛ як самостійної сили?
Схід
- У українських військових закінчуються боєприпаси на Донбасі – такими оцінками поділився радник Білого дому з питань комунікацій у сфері нацбезпеки Джон Кірбі в інтерв’ю каналу АВС News 17 березня.
- Американський Інститут вивчення війни заявив 15 березня, що війська РФ продовжать тиснути на Донбасі, щоб дестабілізувати українські оборонні лінії – аби розпочати вже новий наступ влітку 2024 року. На думку аналітиків, успіхи Кремля у ньому залежатимуть від військової допомоги Заходу Україні.
- Британське видання The Telegraph прогнозує також серйозні проблеми з українською ППО через пробуксування допомоги з боку США: до кінця місяця у ЗСУ нібито вже закінчаться західні ракети для захисту міст.
- Ситуація в зоні відповідальності оперативно-стратегічного угруповання військ (ОСУВ) «Таврія» залишається «складною, проте контрольованою», а на Авдіївському напрямку «стабілізується». Про це вдень 3 березня написав у телеграмі командувач угруповання Олександр Тарнавський.
- Територія на захід від Авдіївки залишається у центрі зусиль російського наступу на сході України, заявила 29 лютого розвідка Великої Британії. За її даними, армія РФ відтоді просунулась на 6 км від центру міста і «майже напевно» отримала контроль над Ласточкиним, Степовим і Сєверним. «Ці тактичні здобутки слугують переважно для консолідації російських позицій довкола Авдіївки», – йдеться в повідомленні, яке цитує Міністерство оборони Британії.
- Сили оборони України відійшли від селища Ласточкине, щоб «організувати оборону по лінії населених пунктів Орлівка – Тоненьке – Бердичі і не допустити подальшого просування супротивника далі в західному напрямку». Про це це повідомив спікер ОСУВ «Таврія» Дмитро Лиховій вдень 26 лютого в ефірі телемарафону.
- Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський 17 лютого заявив про виведення українських підрозділів з Авдіївки. Через два дні, 19 лютого, командувач Оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» генерал Олександр Тарнавський повідомив, що на Авдіївському напрямку українські військові закріпилися на «нових рубежах оборони».
- 18 грудня минулого року командувач оперативно-стратегічного угрупування військ «Таврія» Олександр Тарнавський повідомив, що Збройні сили України зіткнулися з нестачею артилерійських снарядів і «згорнули деякі військові операції через брак іноземної допомоги».