Доступність посилання

ТОП новини

Удар по Кремлю. Калінінградська область опинилася в енергетичній ізоляції


Калінінградська область РФ опинилася у ще більшій ізоляції
Калінінградська область РФ опинилася у ще більшій ізоляції
(Рубрика «Точка зору»)

8 січня три Балтійські країни Латвія, Литва та Естонія відключилися від спільної енергосистеми з Росією і Білоруссю. У це важко повірити, але протягом 34 років після відновлення незалежності, після вступу до Європейського союзу і НАТО Балтійські країни все ще залишались у цій енергосистемі, що створювало серйозні передумови для російського шантажу в кризові моменти.

«Якщо все піде за планом, то ніхто нічого і не помітить, але за своїм значенням цей крок можна порівняти з введенням крони (яка прийшла на зміну радянському рублю у 1992 році і в 2011 році поступилася місцем євро) або вступом до Євросоюзу. Цим ретельно підготовленим кроком ми зменшуємо геополітичні ризики і здобуваємо повну незалежність від Росії, яка все ще продовжує чинити певний вплив на нашу електромережу і наш ринок. ... Ми десятиліттями готувалися до виходу з російської енергосистеми, а з 2018–2019 років ми наростили зусилля в цьому плані», – наголосив напередодні виходу голова естонської енергетичної кампанії Elering Калле Кілк.

Для російської пропаганди – це справжнісінька катастрофа

А литовський енергетичний експерт Вальдемар Фіодорович пояснює: «Протягом багатьох років енергетичне кільце з Росією було своєрідною пуповиною, яку Росія використовувала для цілей енергетичного шантажу – за аналогією з постачанням нафти і газу. У той час як залежність від останніх була успішно подолана, електропостачання залишалося останнім ланцюгом, який заважав Литві взяти під повний контроль власну систему енергопостачання».

Ізоляція Калінінградської області

Звісно, що для російської пропаганди все це – справжнісінька катастрофа, тим більше що після балтійського рішення Калінінградська область Росії опиняється у справжній енергетичній ізоляції – й це прямий результат російсько-української війни, бо в нормальній політичній ситуації Балтійські країни, поза сумнівом, узгоджували б з Москвою енергетичні потреби Калінінградської області. А тепер – все навпаки!

Балтійських споживачів з Росії лякають проблемам

«Ще більш болючим для Росії є той факт, що Балтійські держави ухвалили рішення повністю відключитися від енергосистеми Калінінградської області саме через російський напад на Україну та погрози іншим державам. В результаті Калінінградська область опиняється в своєрідній енергетичній ізоляції – як острів, якому тепер доведеться самостійно справлятися з такими проблемами, як частота, нестача або надлишок електроенергії», – наголошує оглядач латвійського порталу LA.LV Роман Мельник.

Звісно, балтійських споживачів з Росії вже кілька тижнів лякають справжньою енергетичною кризою, гуманітарними проблемами й відсутністю продуктів. І все стане дорожчим, й світла не буде, і далі буде нестабільність. У справу вже довелося втручатися державним лідерам.

Президент Латвії Едгар Рінкевич на спеціальній пресконференції після зустрічі із премʼєркою Евікою Сілінею наголосив: «Країни Балтії є максимально підготовленими. Але ми не можемо виключити будь-які провокації, тому служби безпеки як Латвії, так і інших країн – у підвищеній готовності, як й інші установи, особливо відповідальні за електропостачання». Але гібридних атак ніхто ані у Латвії, ані у інших Балтійських країнах не виключає.

В Росії чіпляються за будь-який звʼязок колишніх радянських республік з Москвою

Мені особисто ця ситуація нагадує 90-і роки, коли Балтійські країни відновлювали свою незалежність – і чим їх тільки не лякали, не втомлювалися пояснювати, що «одні», без Радянського Союзу, вони пропадуть. Литві навіть влаштовували справжню економічну блокаду – так, ніби у Москві не вважали її «справжньою» союзною республікою.

І я назавжди запамʼятав, як у Кремлі тодішній голова радянського уряду Микола Рижков, який закінчив свою довгу й ганебну політичну карʼєру підтримкою путінської війни проти України, пояснював мені, що блокада – це добре, нехай литовці зрозуміють, як жити поза Радянським Союзом… І, здавалося б, пройшло так багато років, а в Росії чіпляються за будь-який звʼязок колишніх радянських республік з Москвою – газогони, нафтопроводи, енергетичну систему. І це, як ми бачимо по війні РФ проти України – зовсім не фантомний біль, а бажання за будь-якої ціни відновити втрачену імперію.

Віталій Портников – журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода і Крим.Реалії

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода

  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1990 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG