У Росії обговорюють інцидент, коли, ймовірно за наказом глави Чечні Рамзана Кадирова, на площі в селищі Ачхой-Мартан виставили тіло підлітка і зігнали жителів на нього дивитися. Підліток, за повідомленням чеченських силовиків, був убитий під час нападу на поліцейських. Що відомо про цю ситуацію? Що загрожує рідним хлопця? Як оцінюють все, що сталося, правозахисники? Чи зреагували у Кремлі? Та чого насправді досягає Кадиров, вдаючись до таких методів?
Як повідомляє проєкт Радіо Свобода Кавказ. Реалії, ввечері 7 квітня у Чечні стався напад на поліцію. Першими про це повідомили активісти опозиційного руху NIYSO, які регулярно критикують Рамзана Кадирова та пишуть про викрадення місцевих жителів, катування та репресії.
Через дві години регіональне управління Слідчого комітету РФ опублікувало офіційну інформацію: житель Ачхой-Мартана напав з ножем на співробітників патрульно-постової служби на посту ДПС. Нападника вбили вогнем у відповідь. Один поліцейський помер від отриманих поранень у лікарні.
Мотив нападу залишається невідомим. На записі з камери спостереження, яку опублікували чеченські активісти, видно, як підліток вибігає з магазину і відразу нападає на співробітників поліції. Бійка триває кілька секунд, після чого в підлітка стріляють впритул.
Того ж вечора в NIYSO назвали прізвище нападника – Хумашев. Вранці стало відомо його ім'я – Ескерхан: про це повідомив пов'язаний із силовиками телеграм-канал Baza. За одними даними, Хумашеву було 16 років, за іншими – 17.
Кадиров каже про український слід
Офіційна реакція глави Чечні з'явилася лише через добу.
Рамзан Кадиров опублікував відео наради з керівництвом силових відомств та правоохоронних органів.
Як заявив Кадиров, нападник приїхав із Москви, і його діями нібито керували якісь люди, які зараз перебувають у Туреччині, а їх, у свою чергу, курирує хтось на ім'я Андрій Романович із України.
Жодних доказів на підтвердження звинувачень Кадиров не надав. Але під запис наказав МВС, Росгвардії та ФСБ виселити з Чечні родичів усіх, хто, на його думку, стоїть за нападом в Ачхой-Мартані, та вилучити їхнє майно.
Цей наказ суперечить російському законодавству, міжнародному праву та може кваліфікуватися як перевищення посадових повноважень. У Росії діє принцип особистої відповідальності – він закріплений у Кримінальному кодексі. Колективне покарання, включаючи видворення громадян з території суб'єкта федерації, законом не передбачено.
Очільник Росії Володимир Путін ще у 2014 році, після подібного інциденту в Чечні, говорив, що ніхто не має права на будь-які досудові розправи. Але, схоже, Кадирова це не зупинило.
Критики Кадирова та користувачі соцмереж також звернули увагу на, як мінімум, непослідовність у його позиції. Коли під санкції потрапили члени його сім'ї, глава Чечні наполягав: родичі не повинні відповідати за вчинки іншої людини. Тепер же він сам вимагає покарати рідних тих, кого вважає злочинцями.
За даними руху NIYSO, силовики забрали родичів Ескерхана Хумашева ще в ніч на 8 квітня – це як мінімум шість осіб, включаючи двох неповнолітніх братів убитого.
«Середньовічне варварство»
9 квітня, за повідомленням NIYSO, тіло вбитого підлітка привезли до адміністрації Ачхой-Мартана – на так званий «мітинг» – і поклали на площі.
Відео і фото потрапили в мережу Інтернет.
Телеграм-канал Центру протидії дезінформації опублікував фото, назвавши цю ситацію «середньовічним варварством».
Влада Чечні вимагала, щоб на тому «мітингу» були присутні школярі, вчителі та співробітники бюджетних установ, пише сайт «Кавказький вузол» з посиланням на учасників.
Представники адміністрації повторили погрози Кадирова та заявили, що тіло Хумашева не віддадуть сім'ї – ніхто не дізнається, де його поховають.
Чого Кадиров досягає жорстокістю?
Очевидно, метою цієї акції було залякування. Але, за словами очевидців, ефект виявився протилежним: більшість людей стояли з опущеними головами, а багато хто не зміг стримати ридань.
Важные истории написали, що у Кремлі сумніваються у правдивоті цієї історії і реальності відео з тілом підлітка на площі. Принаймні, речник Володимира Путіна Пєсков, коли його запитали про цю історію, сказав, що він «точно не хотів би орієнтуватися на інформацію, яку поширюють опозиційні телеграм-канали».
Напади на силовиків продовжуються в Чечні, незважаючи на регулярні заяви Кадирова про повну безпеку в республіці.
Тактика грубої сили зрештою контрпродуктивнаЧеркасов
Із 2022 року це вже як мінімум шостий випадок. І це лише ті епізоди, про які стало відомо за межами республіки, підрахував сайт Кавказ.Реалії.
За словами правозахисника Олександра Черкасова, практика колективної відповідальності лише посилює протестний потенціал – серед тих, хто готовий йти на подібні напади з мотивів особистої помсти чи незгоди з режимом.
«Незважаючи на найжорстокіші заходи щодо придушення інакомислення в Чечні, незважаючи на те, що збройне підпілля там начебто знищено багато разів, сама по собі репресивна політика – жорстка, включаючи, як ми бачимо, і репресії проти родичів – вона породжує мобілізаційну базу для таких нападів. Тактика грубої сили зрештою контрпродуктивна»
США у 2020 році запровадили санкції проти очільника Чечні Рамзана Кадирова за «численні грубі порушення прав людини, включаючи тортури і позасудові страти»
Форум