Доступність посилання

Дональд Трамп виголошує свою першу промову на посаді 47-го президента США. 20 січня 2025 року
Дональд Трамп виголошує свою першу промову на посаді 47-го президента США. 20 січня 2025 року

Дональд Трамп – 47-й президент США: інавгурація, укази, реакції

Що сказав Трамп у своїй першій промові? Які укази підписав? І як відповідав на запитання про Україну? Як реагують у світі?

10:07 21.1.2025

Трамп: «золота ера Америки починається просто зараз»

Першою фразою у інавгураційній промові 47-го президента США Дональда Трампа була теза про те, щоз його приходом розпочинається новий «золотий вік Америки».

«Золота ера Америки починається просто зараз», – оголосив 47-й президент.

За його словами, відсьогодні Сполучені Штати «знову процвітатимуть», і їх знову поважатимуть у світі.

«Я буду Америку завжди ставити попереду. Ми відкриємо нову еру національного успіху, але треба чесно сказати про виклики, яких багато, але ми їх усунемо», – наголосив Трамп в інавгураційній промові.

Крім того, президент США анонсує надзвичайний стан в енергетиці, що дозволить видобувати енергоносії там, де раніше це було заборонено.

10:09 21.1.2025

Трамп не вимовив слова «Україна» під час своєї інавгураційної промови

Під час своєї промови на церемонії інавгурації 47-й президент США Дональд Трамп сказав, що хоче, щоб його спадщиною була «спадщина миротворця та обʼєднувача».

«Ми будемо вимірювати наш успіх не лише битвами, які ми виграємо, але й війнами, які ми закінчуємо, і, можливо, найважливіше, війнами, в які ми ніколи не вступаємо, – каже Дональд Трамп.

Трамп не згадав прямо про війну Росії проти України.

Натомість він згадав про звільнення заручників у результаті домовленості про перемир’я Ізраїлю і «Хамасу».

Він також додав, що планує побудувати «найсильніші Збройні сили, які ніхто до цього й не бачив».

10:10 21.1.2025

Зеленський привітав Трампа, підтримавши його тезу про «мир через силу»

Президент України Володимир Зеленський привітав Дональда Трампа з поверненням на посаду президента США.

У соцмережі Х український лідер відзначив рішучість Трампа, а також наголосив, що політика Трампа «мир через силу» «дає можливість зміцнити американське лідерство і домогтися довгострокового і справедливого миру».

«Це століття формується просто зараз, і ми всі повинні працювати разом, щоб це було велике й успішне століття для демократичних країн, а не для тих, хто хоче, щоб ми зазнали невдачі», – підкреслив Зеленський.

Президент України побажав Трампу успіхів, а також висловив сподівання «на активну і взаємовигідну співпрацю».

10:11 21.1.2025

Трамп: у США буде дві статі – жіноча і чоловіча

Новопризначений президент США Дональд Трамп заявив, що відтепер у Сполучених штатах буде лише дві статі – чоловіча та жіноча. Про це 47-й президент США розповів під час своєї інавгураційної промови 20 січня.

«Відтепер офіційною політикою уряду Сполучених Штатів буде те, що існує лише дві статі – чоловіча і жіноча», – заявив Трамп.

Раніше Трамп пообіцяв «зупинити трансгендерне безумство» в перший же день свого президентства. Він зазначав, що підпише указ «про припинення сексуального каліцтва дітей, відмовлюся від трансгендерної політики в армії та наших початкових, середніх та старших школах».

Він також пообіцяв «не допускати чоловіків у жіночий спорт».

За правління адміністрації Джо Байдена в жовтні 2021 року в США вперше розпочали видавати американські паспорти з гендерним маркером «X». Паспорти з такою позначкою призначені для небінарних людей, інтерсекс-людей та ґендерно-неконформних людей. Жителі Нью-Йорка отримали у 2018 році право вказувати у своїх особистих документах третю, «невизначену» стать, крім чоловічої та жіночої.

10:14 21.1.2025

Інавгурація Дональда Трампа у світлинах

Рідні, союзники та опоненти. Хто прийшов на інавгурацію Трампа і як це було (фотогалерея)

10:17 21.1.2025

Трамп: «ми заберемо назад» Панамський канал

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп планує встановити контроль над Панамським каналом – про це він заявив у своїй інавгураційній промові 20 січня.

За словами Трампа, домовленості щодо Панамського каналу «були повністю порушені».

«Американські кораблі (у каналі – ред.) платять серйозно завищені ціни і зазнають несправедливого ставлення, і це передусім стосується ВМС США. І понад усе – Китай керує Панамським каналом, і ми не віддавали його Китаю. Ми віддали його Панамі, і ми забираємо його назад», – заявив він.

10:19 21.1.2025

Трамп: оголошую надзвичайний стан в енергосистемі США та скасовую «зелений курс»

Президент США Дональд Трамп заявив, що 20 січня оголосить надзвичайний стан в енергетичній системі Сполучених Штатів Америки. Про це він сказав у понеділок у своїй інавгураційній промові.

«Будемо свердлити, крихітко, свердлити. США буде нація-виробник, і ми матимемо те, чого жодна інша нація-виробник ніколи не матиме — найбільшої кількості нафти та газу з усіх країн на землі, і ми її будемо використовувати», – сказав Трамп.

Трамп стоїть біля Венса, який складає присягу віцепрезидента США
Трамп стоїть біля Венса, який складає присягу віцепрезидента США

Трамп додав що «рідке золото під нашими ногами» зробить Америку «знову багатою країною».

«Моїми сьогоднішніми діями ми припинимо зелений новий курс і скасуємо мандат на електромобілі, врятувавши наші авто. Промисловість і дотримання моєї священної клятви перед нашими великими американськими автомобільними працівниками», – заявив він.

Трамп також сказав, що США «знову наповнять наші стратегічні резерви, доверху» і експортуватиме енергію по всьому світу.

10:21 21.1.2025

Трамп підписав десятки перших указів одразу після інавгуації

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп після своєї інавгурації 20 січня підписав документи про призначення людей з його команди на чільні посади в уряді країни, повідомив Білий дім.

Доки Сенат не затвердить нового міністра оборони США, Пентагон очолюватиме тимчасовий виконувач обов’язків міністра оборони Роберт Салессес, який був посадовцем середньої ланки у цьому міністерстві.

Очікується, що комітет Сенату з питань збройних сил проголосує за висунення Піта Геґсета, номінованого президентом Трампом на посаду міністра оборони США, пізніше цього тижня.

Джеймс Макгенрі призначений виконувачем обов’язків генерального прокурора США.

Американська дипломатка Ліза Кенна тимчасово очолить Державний департамент США, допоки Сенат не затвердить на цю посаду кандидата, якого запропонував Дональд Трамп. Номінантом на цю посаду є сенатор Марко Рубіо.

Трамп також підписав указ про те, що на всіх майбутніх президентських інавгураціях, як і сьогодні, прапори не повинні бути приспущені. 20 січня прапори у Вашингтоні на час інавгурації підняли повністю, попри розпорядження президента Джо Байдена приспустити їх для вшанування нещодавно померлого президента Джиммі Картера.

20 січня Дональд Трамп офіційно став 47-м президентом Сполучених Штатів. Урочиста церемонія інавгурації відбулася опівдні в ротонді Капітолія.

10:26 21.1.2025

Трамп скасував 78 указів Байдена і помилував учасників штурму Капітолія

Серед десятків рішень, які підписав президент США Дональд Трамп в перший день свого президентства – помилування для 1500 звинувачених у штурмі Капітолія в 2021 році, заходи у сфері імміграційної політики, скасування десятків наказів та розпоряджень його попередника – президента Джо Байдена.

Трамп також скоротив строк ув'язнення для шести засуджених та підтримав учасників подій 6 січня під час виборчої кампанії. Справи проти сотень учасників штурму Капітолія 2021 року стали найбільшим судовим розслідування в історії Міністерства юстиції — із великою кількістю доказів, відео та сотнями вироків, пише АР.

Трамп також оголосив низку заходів у сфері імміграційної політики, включаючи поновлення надзвичайної ситуації на кордоні з Мексикою, визначення картелі як міжнародні терористичні організації.

Він також підписав указ, який відкриває шлях до заборони набуття громадянства за місцем народження.

Однак, він погодився з тим, що це може бути оскаржено в суді.

Відповідаючи на питання преси Трамп додав, що він не проти «законної міграції».

Перед прибуттям до Білого дому, Трамп підписав дев'ять указів перед тисячами глядачів на інавгураційному мітингу на стадіоні Capital One Arena, стосуються роботи федерального уряду, а також виходу США із Паризької угоди та зниження цін.

Трамп, зокрема, скасував дію 78 наказів та розпоряджень, виданих за президентства Джо Байдена.

Трамп припинив членство США в Паризькій кліматичній угоді. Паризька угода є міжнародною угодою, яка має на меті обмежити підвищення глобальної температури до 1,5 градусів за Цельсієм. Під час першого президентства Трамп вже виводив США з цієї угоди, але Байден в перший день свого президентства повернув членство країни в угоді.

Щодо федерального уряду Трамп, серед іншого заморозив найм на роботу нових держслужбовців за низкою виключень, зокрема у військовій сфері, а також скасував режим дистанційної праці для держслужбовців.

Крім цього, він наказав вжити заходів, щоб не допустити «використання федеральних службовців як зброї" проти політичних опонентів.

«Щоб отримати негайний контроль над федеральною бюрократією, що вийшла з-під контролю, я негайно введу замороження на регуляції, що зупинить бюрократів Байдена від того, щоб продовжувати регулювати», – заявив він, представляючи укази.

Раніше у понеділок після своєї інавгурації президент Трамп офіційно оголосив про створення Департаменту з питань ефективності уряду (DOGE), консультативної групи, метою якої є різке скорочення уряду США.

«Щоб відновити компетентність і ефективність нашого федерального уряду, моя адміністрація створить абсолютно новий Департамент з питань ефективності уряду», – сказав Трамп у своїй інавгураційній промові в понеділок.

Через кілька хвилин після інавгурації Трампа кілька захисників етики та груп громадських інтересів подали позови проти адміністрації Трампа, що стосуються суперечливого DOGE, повідомляє телеканал ABC news.

Трамп також наказав урядовим установам вжити «надзвичайних заходів», щоб зменшити витрати американців, зокрема на житло та домогосподарські товари, а також створити більше можливостей для працевлаштування.

10:27 21.1.2025

Трамп таки відповів на запитання журналістів про війну Росії проти України

Президент США Дональд Трамп заявив, що лідер Кремля Володимир Путін «руйнує» Росію, відмовляючись укласти угоду про припинення війни в Україні, додавши, що він може поговорити з Путіним найближчим часом, не називаючи конкретних термінів.

«Він повинен укласти угоду. Я думаю, що він знищує Росію, не укладаючи угоду», – сказав Трамп журналістам 20 січня після прибуття до Білого дому після інавгурації.

«Я думаю, що у Росії будуть великі проблеми…Більшість людей думали, що війна закінчиться за тиждень..Я думаю, що йому було б дуже добре, якби він закінчив цю війну», – сказав Трамп у своєму, схоже, найбільш критичному публічному висловлюванні про війну Путіна.

Президент США сказав, що в якийсь момент поговорить з Путіним, яким він часто висловлював захоплення, не уточнивши час. Західні лідери, за винятком правих діячів, таких як прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, союзник Трампа, уникали зустрічей і – в більшості випадків – дзвінків з Путіним, намагаючись політично ізолювати його.

Дональд Трамп підпиує свої перші укази на посаді 47-го президента США
Дональд Трамп підпиує свої перші укази на посаді 47-го президента США

«Я чудово ладнаю з [Путіним]. Я сподіваюся, що він хоче укласти угоду», – сказав Трамп про можливу зустріч.

Президент США також сказав, що його український колега Володимир Зеленський сказав йому, що прагне мирної угоди для припинення війни.

Під час президентської кампанії Трамп пообіцяв закінчити війну в Україні протягом 24 годин після вступу на посаду. В останні тижні він відмовився від цих слів, але все одно пообіцяв швидко закінчити війну.

Багато аналітиків кажуть, що закінчити війну в найближчій перспективі буде важко, оскільки Путін вважає, що він перемагає, і не має стимулів припиняти бойові дії, навіть якщо Росія зазнає нищівних втрат в людях і техніці.

Росія витратила сотні мільярдів доларів на війну, зазнала приблизно 700 000 втрат своїх військових, налякала своїх сусідів, а також втратила прибутковий європейський газовий ринок і доступ до західних фінансових ринків, оскільки рубль різко впав у ціні.

10:30 21.1.2025

Трамп: США виходять із ВООЗ

Президент Дональд Трамп оголосив про вихід США зі складу Всесвітньої організації охорони здоров’я.

У тексті указу серед причин виходу США називається «неправильне поводження організації з пандемією COVID-19, що виникла в Ухані, Китай, та іншими глобальними кризами в галузі охорони здоров’я, її нездатність схвалити терміново необхідні реформи та її нездатність продемонструвати незалежність від неналежного політичного впливу держав-членів ВООЗ».

В указі також йдеться про те, що ВООЗ «продовжує вимагати від США несправедливо обтяжливих платежів, які значно не пропорційні нарахованим платежам інших країн».

«У Китаї з населенням 1,4 мільярда мешкає 300 відсотків населення Сполучених Штатів, але внески до ВООЗ становлять майже на 90 відсотків менше», – звертає увагу Білий дім.

Організація наразі це рішення нового президента США не коментувала.

Трамп давно критикує ВООЗ, його адміністрація офіційно вийшла з організації в липні 2020 року, коли пандемія Covid-19 продовжувала поширюватися.

20 січня Дональд Трамп офіційно став 47-м президентом Сполучених Штатів. Урочиста церемонія інавгурації відбулася опівдні в ротонді Капітолія.

10:58 21.1.2025

Трамп підписав указ про вихід США з Паризької кліматичної угоди

«Успішний досвід Сполучених Штатів у досягненні як економічних, так і екологічних цілей має стати прикладом для інших країн. Останніми роками Сполучені Штати намагаються приєднатися до міжнародних угод та ініціатив, які не відображають цінності нашої країни та наш внесок у досягнення економічних та екологічних цілей», – йдеться в указі і зазначається, що ці угоди спрямовують кошти американських платників податків до країн, які «не потребують або не заслуговують на фінансову допомогу в інтересах американського народу».

Відповідно до указу, посол США в ООН повинен негайно подати офіційне письмове повідомлення про вихід країни з Паризької угоди у межах Рамкової конвенції ООН про зміну клімату (UNFCCC) щодо регулювання заходів зі зменшення викидів діоксиду вуглецю.

Зазначається, що Сполучені Штати вважатимуть свій вихід з угоди та будь-які супутні зобов’язання такими, що набувають чинності негайно після надання цього повідомлення.

В ООН наразі це рішення нової адміністрації Білого дому не коментували.

11:58 21.1.2025

Чому Трампу не варто сам на сам говорити з Путіним?

Досі лишається інтригою, яким чином Трамп виконає свої обіцянки зуинити війну Росії проти України. Із того, як Трамп відповідав на запитання журналістів щодо України після своєї інавгурації, можна зробити висновок, що адміністрація нового очільника Білого дому готується до телефонної розмови з Путіним.

В Україні наполягають, що спочатку Трамп має поговорити з Зеленським і очільниками європейських союзників.

А французький політолог і науковий співробітник Центру Ніколя Тензер аналізує особливості Дональда Трампа як людини і єприпускає, що Трампу взагалі не варто говорити з Путіним сам на сам:

– Звичайно, є невизначеність, про яку зараз повсюди говорять. Чи кине Трамп Україну «під автобус»? Ймовірність така існує.

Чи ж поводитиметься з позиції сили, зважаючи на те, що він презентує себе як сильного лідера?Трамп, безумовно, має розуміти, що, якщо він продемонструє будь-яку слабкість щодо Росії, то це, безперечно, надішле дуже поганий сигнал Китаю та Ірану.

Чого я не знаю, й саме тому говорю про невизначеність, так це – наскільки Трамп здатний мислити раціонально.

Але є ризики...

Особливо якщо згадати зустріч Трампа й Путіна 2018-го (саміт у Гельсінкі – ред.). На тлі Путіна президент США видавався тоді слабким…

Без радників важко контролювати і якось розуміти, про що йтиметься між Трампом і Путіним

Лідери зустрілися тоді без радників Трампа. Як правило, звичайна практика інакша: під час самітів такого характеру, коли віч-на-віч говорять глави держав чи урядів, завжди є ті, хто, так би мовити, все фіксують. Та якщо радники не присутні на зустрічах, тоді дуже важко контролювати і якось розуміти, про що йтиметься між Трампом і Путіним.

За цих обставин більш імовірно, що Україна втрапить «під автобус». Путіна свого часу тренувало КДБ. Тобто це стосується психології супротивників, маніпуляції людиною, щоб у чомусь переконати. Це компроміси або ж, як росіяни кажуть, компромати. І в цьому складність.

Більше читайте тут: Французький політолог оцінив ризики того, що Україна може «потрапити під автобус»

12:24 21.1.2025

Сенат США одноголосно затвердив Марко Рубіо на посаді державного секретаря.

Переважна більшість проголосувала так – 99 проти 0. Жоден сенатор не проголосував проти кандидатури.

Рубіо став першим посадовцем Трампа, який був затверджений Сенатом.

Відповідаючи на запитання сенаторів, Рубіо висловився на підтримку НАТО, а також двопартійного закону, співавтором якого він є, про те, що США не можуть вийти з альянсу без схвалення Сенату або відповідного акта Конгресу, зауважує СNN.

Марко Рубіо, новий Державний секретар США
Марко Рубіо, новий Державний секретар США

Рубіо також говорив про необхідність для США зайняти сильну позицію щодо Китаю під час слухань щодо його затвердження, назвавши Комуністичну партію Китаю «потужним» і «небезпечним» супротивником.

Відповідаючи на запитання про війну Росії проти України, Рубіо сказав, що «нереально вірити», що Україна зможе відтіснити російські війська туди, де вони були до вторгнення 2022 року.

Рубіо додав, що він і Трамп згодні з тим, що війна повинна закінчитися, і розкритикував адміністрацію Байдена за те, що вона не встановила чіткої «кінцевої мети» війни.

«Те, що зробив (президент Росії) Володимир Путін, неприйнятно, в цьому немає жодних сумнівів, але ця війна повинна закінчитися, і я думаю, що це має бути офіційною політикою Сполучених Штатів, що ми хочемо бачити її закінчення», – сказав Рубіо.

12:35 21.1.2025

ISW про заяви Путіна після інавгурації Трампа: зберігає свої вимоги щодо повної капітуляції України

Президент Росії Володимир Путін 20 січня повторив, що Кремль готовий вести переговори зі Сполученими Штатами щодо війни РФ проти України, але дав зрозуміти, що зберігає свої вимоги щодо повної капітуляції України, наголошує у своєму звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).

«Путін скликав засідання Ради безпеки Росії 20 січня, на якому він і міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров підтвердили готовність Росії брати участь у мирних переговорах із новою адміністрацією президента США під керівництвом президента Дональда Трампа. Путін попередив, що будь-яке мирне врегулювання має «усунути першопричини» війни в Україні. 26 грудня Лавров визначив ці першопричини як нібито порушення НАТО зобов’язань не розширюватися на схід і начебто дискримінацію українським урядом етнічних росіян і російської мови, ЗМІ й культури в Україні», – йдеться в звіті.

При цьому аналітики зазначають, що високопоставлені кремлівські чиновники, зокрема Путін і Лавров, останніми тижнями повторювали, що Кремль відмовляється розглядати будь-які компроміси щодо вимог Путіна, висунутих наприкінці 2021 року і на початку 2022 року, вимагаючи, щоб Україна залишалася постійно «нейтральною» і не приєднувалася до НАТО, прийняла суворі обмеження на чисельність української армії й усунула нинішній український уряд.

«Сам Путін 26 грудня заявив, що тодішній президент США Джо Байден у 2021 році запропонував йому відкласти членство України в НАТО на 10-15 років, це ще раз продемонструвало, що нібито загрози розширення НАТО насправді не спонукали Путіна почати повномасштабне вторгнення в Україну в 2022 році», – зазначили в ISW.

Днями телеканал CNN із посиланням на джерела повідомив, що Трамп доручив помічникам організувати телефонну розмову з російським лідером Володимиром Путіним. За їхніми словами, новообраний президент США хоче поспілкуватися з президентом РФ у перші дні після інавгурації, щоб обговорити особисту зустріч. Як стверджується, у Трампа сподіваються швидко розпочати роботу над врегулюванням війни Росії проти України.

12:37 21.1.2025

Мережко: важливо, щоб Трамп спочатку зустрівся з Зеленським

Голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва народний депутат від «Слуги народу» Олександр Мережко вважає, що надзвичайно важливо, щоб спочатку відбулася зустріч нового президента США Дональда Трампа саме з українським президентом Володимиром Зеленським, а не з російським Володимир Путіним. Про це в етері Радіо Свобода (проєкт Свобода.Ранок) він сказав на тлі заяв Трампа про майбутні контакти з Путіним.

«Я вважаю, що це має статися якомога скоріше, тому що Трамп каже про те, що він хотів би зустрітися або поговорити по телефону з Путіним. Але дуже правильно, дуже логічно було би, якби новий президент дотримувався засади «нічого про Україну без України». Тобто в будь-якому разі надзвичайно важливо зустрітися з президентом Зеленським, особливо якщо йдеться про безпосередню зустріч Трампа з Путіним…Ми розуміємо, що така зустріч для Путіна була би винагородою в певному сенсі. І це сприяло би певним пропагандистським наративам Путіна, який намагається представити себе як політика, який не є політично ізольованим. Тобто з огляду на це надзвичайно важливо, щоби спочатку відбулася зустріч з президентом Зеленським», – переконаний Мережко.

Він припускає, що телефонна розмова Зеленського з Трампом може відбутися вже протягом тижня, особисту зустріч так швидко організувати навряд чи вийде.

«Я думаю, що, наприклад, телефонна розмова може відбутися в найближчий тиждень. І це така дипломатична практика. Це було б дуже правильно. Щодо безпосередньої зустрічі, я не впевнений у цьому. Тому що, знаєте, зараз, оскільки новий президент обіймає посаду, то дуже багато справ і суто адміністративних. І краще, коли вже ситуація стабілізується у Білому домі, то тоді мати безпосередню зустріч».

Дивіться розмову тут:

12:38 21.1.2025

Трамп зупинив зовнішню допомогу США на 90 днів для проведення перевірок

Президент США Дональд Трамп підписав указ про тимчасову паузу в наданні зовнішньої допомоги США іншим країнам на 90 днів для оцінки ефективності й узгодженості відповідних програм із зовнішньою політикою США. Документ опублікував Білий дім.

«Усі керівники департаментів та агентств, відповідальні за програми зовнішньої допомоги США, повинні негайно призупинити нові зобов’язання та виплати коштів», – йдеться в указі, підписаному Трампом 20 січня.

Згідно з документом, протягом 90 днів на основі проведених оцінок буде ухвалене рішення щодо продовження, зміни чи припинення кожної програми іноземної допомоги.

Західні агенції, зокрема Reuters і Associated Press, відзначають, що поки невідомо, наскільки широким є цей указ і яких програм, країн, неурядових і міжнародних організацій він торкнеться, зважаючи на те, що фінансування багатьох програм уже було схвалене Конгресом і має бути витрачене, якщо ще не витрачене.

Трамп давно виступає проти іноземної допомоги, незважаючи на те, що така допомога зазвичай становить приблизно 1% федерального бюджету, за винятком надзвичайних обставин, таких як мільярди зброї, наданої Україні. Трамп критикував обсяги фінансування, виділеного для допомоги Україні на тлі широкомасштабного вторгнення Росії.

13:43 21.1.2025

Путін і Сі поговорили по відеозв’язку...про Трампа?

Очільник Росії Володимир Путін і лідер Китаю Сі Цзіньпін 21 січня провели розмову по відеозв’язку, повідомило китайське агентство «Сіньхуа». Пресслужба Кремля теж підтвердила факт розмови.

Пресслужба Кремля опублікувала відео початку зустрічі. Путін махає Сі Цзіньпіну рукою, називає його «дорогим другом» і говорить про те, що необхідно «підбити підсумки роботи за минулий період, визначити нові плани щодо розвитку російсько-китайського всеосяжного партнерства і стратегічної взаємодії». Також він зазначив, що у Росії і Китаю є «збіг поглядів на те, якими мають бути відносини між великими державами».

У Кремлі кажуть, що рПутін у розмові з головою КНР Сі Цзіньпіном зазначив, що «метою українського врегулювання має стати не короткострокове припинення вогню, а довгостроковий мир на основі інтересів Росії».

Інших подробиць щодо змісту розмови поки немає, але логічно припустити, що лідери двох найбільших держав обговорювали заяви Дональда Трампа, які він зробив у своїй першій промові після складання присяги на посаду 47-го президента США.

Трамп виголошує свою першу промову на посаді 47-го президента США. Вашингтон, 20 січня 2025 року
Трамп виголошує свою першу промову на посаді 47-го президента США. Вашингтон, 20 січня 2025 року

Трамп не згадав про Росію і Путіна у своїй промові, але заявив, що хоче увійти в історію як великий миротворець. Про Китай Трамп згадував в контексті заяви, що він хоче зробити, що Панамський канал став американським.

14:04 21.1.2025

Трамп хоче запровадити універсальні мита

Дональд Трамп у перший день свого перебування на посаді президента США висунув ідею запровадження універсальних митних тарифів, повідомляє Reuters.

«Універсальний митний тариф для всіх, хто веде бізнес у Сполучених Штатах, тому що вони приходять і крадуть наше багатство, крадуть наші робочі місця, крадуть наші компанії, завдають шкоди нашим компаніям. Тож ми вводимо мита, щоб утримати їх від цього», – сказав Трамп журналістам у Білому домі.

«Можна сказати... тому що, по суті, країни користуються перевагами США», – пояснив Трамп свою ідею.

Але, за словами Трампа, США ще мають до підготуватися до запровадження таких мит.

14:44 21.1.2025

ЄС надалі підтримувати Україну, незалежно від рішень Трампа

Євросоюз продовжить підтримувати Україну стільки, скільки знадобиться, незалежно від політичних змін у США. Про це президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила 21 січня у виступі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.

«Ми вже підтримали Україну майже на 130 мільярдів євро. І ми продовжимо підтримувати Україну без жодних сумнівів. Що б не сталося далі, для нас важливо, щоб Україна залишалася незалежною країною і щоб саме Україна ухвалювала рішення щодо своєї території», – наголосила фон дер Ляєн.

Її заява пролунала на тлі повернення до влади в США Дональда Трампа, який у перший же день свого президентства оголосив про рішення скоротити міжнародну допомогу.

Говорячи про відносини зі США, очільниця Єврокомісії підкреслила готовність до діалогу, але на принципових засадах: «Нашим першим пріоритетом буде раннє залучення до обговорення спільних інтересів і готовність до переговорів. Ми будемо прагматичними, але завжди відстоюватимемо свої принципи», – заявила фон дер Ляєн.

Президентка Єврокомісії зазначила, що світ вступив у «нову еру жорсткої геостратегічної конкуренції», де провідні економіки змагаються за доступ до сировини, нових технологій та глобальних торговельних шляхів – від штучного інтелекту до чистих технологій, від квантових обчислень до космосу.

«В умовах посилення конкуренції ми, ймовірно, продовжимо спостерігати часте використання економічних інструментів, таких як санкції, експортний контроль та тарифи, спрямованих на захист економічної та національної безпеки», – додала вона.

Для адаптації до нових умов Єврокомісія наступного тижня представить «дорожню карту конкурентоспроможності», яка визначатиме роботу ЄС на наступні п’ять років. За словами фон дер Ляєн, Європі необхідно «змінити передачу», щоб підтримувати зростання в наступній чверті століття.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG