Доступність посилання

Дональд Трамп виголошує свою першу промову на посаді 47-го президента США. 20 січня 2025 року
Дональд Трамп виголошує свою першу промову на посаді 47-го президента США. 20 січня 2025 року

Дональд Трамп – 47-й президент США: інавгурація, укази, реакції

Що сказав Трамп у своїй першій промові? Які укази підписав? І як відповідав на запитання про Україну? Як реагують у світі?

14:45 21.1.2025

Переговори з командою Трампа можуть відбутися в лютому – Арахамія

Переговори представників України з командою президента США Дональда Трампа можуть відбутися на початку лютого під час «Українського тижня» у Вашингтоні, заявив лідер фракції «Слуга народу» Давид Арахамія в ефірі телемарафону.

«На початку лютого буде «Український тиждень» у Вашингтоні. Я думаю, що там насправді будуть відбуватися основні процеси, основні переговори з новою командою Трампа, тому чекаємо. За кілька тижнів будемо мати всі необхідні новини», – сказав Арахамія.

Раніше сьогодні в ефірі Радіо Свобода голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва, народний депутат від «Слуги народу» Олександр Мережко зазначив, що надзвичайно важливо, щоб спочатку відбулася зустріч нового президента США Дональда Трампа саме з українським президентом Володимиром Зеленським, а не з російським Володимир Путіним.

Він припустив, що телефонна розмова Зеленського з Трампом може відбутися вже протягом тижня, особисту зустріч так швидко організувати навряд чи вийде.

16:28 21.1.2025

Чи стосується України рішення Трампа про припинення міжнародної допомоги?

Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України стверджує, що указ президента США Дональда Трампа про зупинку програм зовнішньої допомоги на 90 діб не стосується військової допомоги Україні.

«Насправді указ Трампа стосується міжнародної допомоги в межах «Програм розвитку», що стосуються діяльності агентств ООН, миротворчих ініціатив, програм підтримки біженців тощо. Україна отримує допомогу від США в рамках програм Presidential Drawdown (PDA), Ukraine Security Assistance Initiative (USAI) та Foreign Military Financing (FMF). Указ президента США цих програм не стосується», – ідеться в повідомленні ЦПД.

Дональд Трамп показує підписаний ним указ у перші години перебування на посаді президента США
Дональд Трамп показує підписаний ним указ у перші години перебування на посаді президента США

Президент США Дональд Трамп одним із перших після інавгурації підписав указ про тимчасову паузу в наданні зовнішньої допомоги США іншим країнам на 90 днів для оцінки ефективності й узгодженості відповідних програм із зовнішньою політикою США. Документ опублікував Білий дім.

Трамп давно виступає проти іноземної допомоги, попри те, що така допомога зазвичай становить приблизно 1% федерального бюджету, за винятком надзвичайних обставин, таких як мільярди зброї, наданої Україні. Трамп критикував обсяги фінансування, виділеного для допомоги Україні на тлі широкомасштабного вторгнення Росії.

17:02 21.1.2025

«Звучало як оголошення війни». Як західні ЗМІ відреагували на промову Трампа?

Західні видання відреагували на перші укази та заяви 47-го президента США Дональда Трампа після інавгурації 20 січня, особливо щодо його планів виходу з Паризької кліматичної угоди та територіальних претензій.

The Guardian назвав повернення Трампа історичним моментом, але в негативному сенсі:

«Коли буде написано некролог планети Земля, в ньому, можливо, буде виділено особливе місце подіям 20 січня 2025 року. Саме тут, криво похитавши головою та радісно покрутивши пером, Дональд Трамп знову вивів США з Паризької кліматичної угоди, на радість 20 000 глядачів, очевидно, байдужих до долі блідо-блакитної точки, на якій вони живуть. Руйнівник людства, який залишив слід хаосу та розбрату за свої перші чотири роки, повернувся з подвоєною силою»

Німецький Der Spiegel закликав Європу «згадати про свою силу» і кинути виклик Трампу. Видання наголошує, що міжнародний порядок і міжнародне право більше не мають значення для нового президента США, який «безжально відстоює інтереси Сполучених Штатів». «Поява Трампа принаймні вносить ясність: ми, європейці, повинні нарешті навчитися забезпечувати власну безпеку», – пише Der Spiegel.

Французька Le Figaro відзначає парадоксальність ситуації – Трамп позиціонує себе як «миротворця та об’єднувача», при цьому оголошуючи про територіальні претензії та надзвичайний стан на кордоні.

Financial Times звертає увагу на безпрецедентність заяв Трампа щодо територіальних претензій: «Звучало дуже схоже на оголошення війни – вперше в історії інавгураційних промов США». Видання також відзначає різкий контраст між Трампом та його попередниками, що «швидше сигналізував про зміну режиму, ніж про звичайну передачу влади».

Washington Post пише про безпрецедентну кількість указів, підписаних Трампом у перший день – це перевищує все, що було зроблено попередніми президентами. «Це свідчить про роботу, яка була проведена до і після його обрання, щоб перетворити обіцянки на дії», – зазначає видання. За оцінкою видання, новий президент США хоче швидко почати, щоб показати, що цей термін буде іншим, хоча «попереду нас чекають труднощі, пов’язані як зі змістом перших указів, так і з питаннями, які ними не вирішити».

17:36 21.1.2025

Трамп проти мігрантів: обмеження, депортація, стіна на кордоні з Мексикою

У перші хвилини президентства Дональда Трампа перестав працювати мобільний додаток для мігрантів. Цей застосунок був єдиним способом подати запит на притулок на кордоні США з Мексикою.

Його закрили представники адміністрації Трампа одразу, як тільки 47-ий президент вступив на посаду, повідомляє видання The Hill.

  • Додаток CBP One є офіційним застосунком Митної та прикордонної служби США (CBP).
  • У травні 2023 року адміністрація Байдена визначила його єдиним способом для мігрантів подати запит на притулок на кордоні США з Мексикою та записатися на зустріч з представником прикордонної служби для отримання притулку.
  • Закриття додатка є частиною серії кроків нової адміністрації, спрямованих на закриття кордону з Мексикою.

Адміністрація Дональда Трампа оголосила про плани розпочати масштабні імміграційні рейди у Чикаго 21 січня. Операція триватиме тиждень і буде спрямована на виявлення та депортацію нелегальних мігрантів, повідомляє The Wall Street Journal із посиланням на інформовані джерела.

Для проведення рейду залучать від 100 до 200 працівників імміграційної та митної поліції США. Ціллю стануть мігранти з кримінальним минулим, включно з порушеннями правил дорожнього руху та іншими правопорушеннями, які адміністрація чинного президента Джо Байдена вважала незначними для переслідування.

Також у своїй першій промові на посаді 47-го президента США Дональд Трамп заявив, що будивництво стіни на кордоні з Мексикою буде поневлене, а боротьбу з нелегальними мігрантами посилять.

Чикаго обране для рейду з двох причин: місто приваблює велику кількість мігрантів завдяки своїм порівняльно лояльним правилам, а також через давнє публічне протистояння між Трампом та мером міста демократом Брендоном Джонсоном. Після Чикаго аналогічні рейди можуть відбутися у Нью-Йорку, Лос-Анджелесі, Денвері та Маямі, пише The Wall Street Journal.

17:40 21.1.2025

Трамп тільки заступив на посаду, а його рішення вже оскаржують у суді

Три організації, які захищають права мігрантів, оскаржили в суді один із перших указів Дональда Трампа після його повернення на посаду президента. Він скасовує для значної частини мігрантів так зване право землі – безумовне надання американського громадянства дітям, які народилися на території країни.

В указі Трампа йдеться, що 14-та поправка до Конституції США, яка захищає право на громадянство за народженням, була неправильно витлумачена і не має поширюватися на дітей, народжених батьками, чиє постійне перебування не підтверджене документами.

Громадянство, йдеться у тексті, не може бути надане дітям нелегальних мігрантів або тим, хто перебуває в країні з короткостроковими цілями, в’їхавши без студентської, робочої чи туристичної візи.

Нові правила, згідно з указом, мають розпочати діяти через 30 днів після його підписання. Після цього терміну діти, народжені у США, можуть отримати громадянство, якщо хоча б один із батьків є громадянином країни або власником постійної посвідки на проживання, так званої ґрін-карти. Поки залишається неясним, чи суди визнають наявність у Трампа повноважень розв'язувати це питання без підтримки з боку Конгресу.

18:44 21.1.2025

Зеленський у Давосі закликав Європу купувати американський газ та вкладати 5% в оборону

Президент України Володимир Зеленський під час виступу на щорічних зборах Всесвітнього економічного форуму в Давосі підтримав прагнення нової адміністрації США збільшити оборонні витрати країн НАТО. За його словами, якщо для належної безпеки потрібно витрачати 5% ВВП на оборону – «нехай буде 5%», і не варто спекулювати на тому, що це може бути за рахунок медицини чи пенсій.

«Європа не може дозволити собі бути другою чи третьою в черзі для своїх союзників. Якщо це станеться, світ почне рухатися вперед без Європи», – наголосив український президент.

Зеленський також закликав європейські країни до реальної енергетичної незалежності. «Президент Трамп збирається експортувати більше енергії, але Європі потрібно активізуватися і виконати більше довгострокової роботи, щоб забезпечити реальну енергетичну незалежність. Не можна продовжувати купувати газ у Москви, водночас очікуючи гарантій безпеки від американців. Це просто неправильно», – наголосив президент України.

18:45 21.1.2025

Трамп підписав указ, який відтерміновує заборону TikTok у США на 75 днів

Президент США Дональд Трамп підписав указ про продовження роботи у США застосунку для коротких відео TikTok на 75 днів, заборону на діяльність якого підтримав Верховний суд Сполучених Штатів.

За його словами, протягом цього часу США не виконуватимуть закон, ухвалений Конгресом минулого року та підписаний колишнім президентом Джо Байденом.

Спілкуючись із журналістами в Овальному кабінеті 20 січня, Трамп відповів, чому змінив свою думку після спроби заборонити TikTok у 2020 році, і сказав, що «змушений ним користуватися».

Він висунув можливість створення спільного підприємства, яке керуватиме компанією, заявивши, що він шукає партнерства 50-50 між «Сполученими Штатами» та їх китайським власником ByteDance. Але він не надав жодних подробиць про те, як це може працювати.

18 січня соцмережа TikTok стала недоступною для американських користувачів за кілька годин до того, як набув чинності закон, який забороняє TikTok у Сполучених Штатах.

А вже 19 січня соцмережа заявила про відновлення роботи на території Сполучених Штатів. У TikTok назвали позицію Трампа підтримкою Першої поправки конституції США, що захищає свободу слова, і додали про плани працювати з ним, «над довгостроковим рішенням, яке дозволить зберегти TikTok у Сполучених Штатах».

Читайте також: Потенційна заборона TikTok. Що це означає для конкуренції США та Китаю?

Згідно із законом, соцмережа TikTok мала до 19 січня розірвати зв’язки зі своєю материнською компанією ByteDance, що базується в Китаї, або ж припинити свою діяльність у Сполучених Штатах, щоб «розвіяти побоювання, що вона становить загрозу нацбезпеці».

У США TikTok має близько 170 мільйонів підписників.

18:48 21.1.2025

Трамп повернув Кубу до списку держав-спонсорів тероризму

Президент США Дональд Трамп скасував рішення свого попередника Джо Байдена про виключення Куби зі списку США держав-спонсорів тероризму, повідомив Білий дім.

14 січня адміністрація Байдена заявила, що виключить Кубу зі списку, який серйозно перешкоджає іноземним інвестиціям, в обмін на обіцянку звільнити 553 людини, включаючи кубинців, ув’язнених під час придушення масових протестів у 2021 році. Куба звільнила вʼязнів, зокрема лідера опозиції Даніеля Феррера.

Президент Куби Мігель Діас-Канель заявив в мережі Х, що мета Трампа «продовжувати прискорювати жорстоку економічну війну проти Куби з метою домінування».

Білий дім не описав причини скасування наказу Байдена і як цей крок вплине на звільнених в’язнів.

Раніше новий держсекретар США Марко Рубіо, який має кубинське походження, казав, що у нього немає сумнівів, що Куба належить до списку держав-спонсорів тероризму.

Президент США Дональд Трамп розрізає торт мечем під час балу Головнокомандувачів на честь інавгурації президента США Дональда Трампа у Вашингтоні, США, 20 січня 2025 року.
Президент США Дональд Трамп розрізає торт мечем під час балу Головнокомандувачів на честь інавгурації президента США Дональда Трампа у Вашингтоні, США, 20 січня 2025 року.

За його словами, колумбійське партизанське угруповання FARC, «користувалося повною підтримкою кубинського режиму протягом усього свого існування» і що Куба була «відкрито дружньою» щодо бойовиків «Хамасу» і «Хезболли», обох визначених Вашингтоном як терористичні групи.

У 2015 році адміністрація Обами виключила Кубу зі списку США держав-спонсорів тероризму. Зближення між двома країнами було призупинено після приходу Трампа до влади в січні 2017 року. Він посилив обмеження на поїздки на Кубу і заборонив бізнес з компаніями, контрольованими кубинськими військовими. Серед інших заходів він включив Кубу до списку США держав-спонсорів тероризму

Лише три інші країни входять до списку державних спонсорів тероризму: Іран, Північна Корея та Сирія.

Після своєї інавгурації в понеділок Трамп скасував 78 заходів, запроваджених попередньою адміністрацією.

19:57 21.1.2025

Новий план США: кінець війни чи підтримки України?

Після свого повернення до Білого дому американський президент Дональд Трамп заявив, що він планує зустрітися з російським лідером Володимиром Путіним у найближчий час. Трамп сказав, що Путін, мовляв, руйнує Росію, коли відмовляється підписати угоду про припинення війни.

І що цікаво – Трамп каже, що президент України Володимир Зеленський готовий до угоди.

Однак на яких умовах та звідки у Трампа такі дані?

Адже сам Зеленський про готовність підписувати угоду з Путіним нічого не каже. В Україні президент розповідає про план перемоги, справедливий мир та гарантії безпеки.

Про це дивіться у програмі «Свобода Live» на @Радіо Свобода:

XS
SM
MD
LG