Доступність посилання

Дональд Трамп виголошує свою першу промову на посаді 47-го президента США. 20 січня 2025 року
Дональд Трамп виголошує свою першу промову на посаді 47-го президента США. 20 січня 2025 року

Дональд Трамп – 47-й президент США: інавгурація, укази, реакції

Що сказав Трамп у своїй першій промові? Які укази підписав? І як відповідав на запитання про Україну? Як реагують у світі?

10:26 21.1.2025

Трамп скасував 78 указів Байдена і помилував учасників штурму Капітолія

Серед десятків рішень, які підписав президент США Дональд Трамп в перший день свого президентства – помилування для 1500 звинувачених у штурмі Капітолія в 2021 році, заходи у сфері імміграційної політики, скасування десятків наказів та розпоряджень його попередника – президента Джо Байдена.

Трамп також скоротив строк ув'язнення для шести засуджених та підтримав учасників подій 6 січня під час виборчої кампанії. Справи проти сотень учасників штурму Капітолія 2021 року стали найбільшим судовим розслідування в історії Міністерства юстиції — із великою кількістю доказів, відео та сотнями вироків, пише АР.

Трамп також оголосив низку заходів у сфері імміграційної політики, включаючи поновлення надзвичайної ситуації на кордоні з Мексикою, визначення картелі як міжнародні терористичні організації.

Він також підписав указ, який відкриває шлях до заборони набуття громадянства за місцем народження.

Однак, він погодився з тим, що це може бути оскаржено в суді.

Відповідаючи на питання преси Трамп додав, що він не проти «законної міграції».

Перед прибуттям до Білого дому, Трамп підписав дев'ять указів перед тисячами глядачів на інавгураційному мітингу на стадіоні Capital One Arena, стосуються роботи федерального уряду, а також виходу США із Паризької угоди та зниження цін.

Трамп, зокрема, скасував дію 78 наказів та розпоряджень, виданих за президентства Джо Байдена.

Трамп припинив членство США в Паризькій кліматичній угоді. Паризька угода є міжнародною угодою, яка має на меті обмежити підвищення глобальної температури до 1,5 градусів за Цельсієм. Під час першого президентства Трамп вже виводив США з цієї угоди, але Байден в перший день свого президентства повернув членство країни в угоді.

Щодо федерального уряду Трамп, серед іншого заморозив найм на роботу нових держслужбовців за низкою виключень, зокрема у військовій сфері, а також скасував режим дистанційної праці для держслужбовців.

Крім цього, він наказав вжити заходів, щоб не допустити «використання федеральних службовців як зброї" проти політичних опонентів.

«Щоб отримати негайний контроль над федеральною бюрократією, що вийшла з-під контролю, я негайно введу замороження на регуляції, що зупинить бюрократів Байдена від того, щоб продовжувати регулювати», – заявив він, представляючи укази.

Раніше у понеділок після своєї інавгурації президент Трамп офіційно оголосив про створення Департаменту з питань ефективності уряду (DOGE), консультативної групи, метою якої є різке скорочення уряду США.

«Щоб відновити компетентність і ефективність нашого федерального уряду, моя адміністрація створить абсолютно новий Департамент з питань ефективності уряду», – сказав Трамп у своїй інавгураційній промові в понеділок.

Через кілька хвилин після інавгурації Трампа кілька захисників етики та груп громадських інтересів подали позови проти адміністрації Трампа, що стосуються суперечливого DOGE, повідомляє телеканал ABC news.

Трамп також наказав урядовим установам вжити «надзвичайних заходів», щоб зменшити витрати американців, зокрема на житло та домогосподарські товари, а також створити більше можливостей для працевлаштування.

10:21 21.1.2025

Трамп підписав десятки перших указів одразу після інавгуації

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп після своєї інавгурації 20 січня підписав документи про призначення людей з його команди на чільні посади в уряді країни, повідомив Білий дім.

Доки Сенат не затвердить нового міністра оборони США, Пентагон очолюватиме тимчасовий виконувач обов’язків міністра оборони Роберт Салессес, який був посадовцем середньої ланки у цьому міністерстві.

Очікується, що комітет Сенату з питань збройних сил проголосує за висунення Піта Геґсета, номінованого президентом Трампом на посаду міністра оборони США, пізніше цього тижня.

Джеймс Макгенрі призначений виконувачем обов’язків генерального прокурора США.

Американська дипломатка Ліза Кенна тимчасово очолить Державний департамент США, допоки Сенат не затвердить на цю посаду кандидата, якого запропонував Дональд Трамп. Номінантом на цю посаду є сенатор Марко Рубіо.

Трамп також підписав указ про те, що на всіх майбутніх президентських інавгураціях, як і сьогодні, прапори не повинні бути приспущені. 20 січня прапори у Вашингтоні на час інавгурації підняли повністю, попри розпорядження президента Джо Байдена приспустити їх для вшанування нещодавно померлого президента Джиммі Картера.

20 січня Дональд Трамп офіційно став 47-м президентом Сполучених Штатів. Урочиста церемонія інавгурації відбулася опівдні в ротонді Капітолія.

10:19 21.1.2025

Трамп: оголошую надзвичайний стан в енергосистемі США та скасовую «зелений курс»

Президент США Дональд Трамп заявив, що 20 січня оголосить надзвичайний стан в енергетичній системі Сполучених Штатів Америки. Про це він сказав у понеділок у своїй інавгураційній промові.

«Будемо свердлити, крихітко, свердлити. США буде нація-виробник, і ми матимемо те, чого жодна інша нація-виробник ніколи не матиме — найбільшої кількості нафти та газу з усіх країн на землі, і ми її будемо використовувати», – сказав Трамп.

Трамп стоїть біля Венса, який складає присягу віцепрезидента США
Трамп стоїть біля Венса, який складає присягу віцепрезидента США

Трамп додав що «рідке золото під нашими ногами» зробить Америку «знову багатою країною».

«Моїми сьогоднішніми діями ми припинимо зелений новий курс і скасуємо мандат на електромобілі, врятувавши наші авто. Промисловість і дотримання моєї священної клятви перед нашими великими американськими автомобільними працівниками», – заявив він.

Трамп також сказав, що США «знову наповнять наші стратегічні резерви, доверху» і експортуватиме енергію по всьому світу.

10:17 21.1.2025

Трамп: «ми заберемо назад» Панамський канал

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп планує встановити контроль над Панамським каналом – про це він заявив у своїй інавгураційній промові 20 січня.

За словами Трампа, домовленості щодо Панамського каналу «були повністю порушені».

«Американські кораблі (у каналі – ред.) платять серйозно завищені ціни і зазнають несправедливого ставлення, і це передусім стосується ВМС США. І понад усе – Китай керує Панамським каналом, і ми не віддавали його Китаю. Ми віддали його Панамі, і ми забираємо його назад», – заявив він.

10:14 21.1.2025

Інавгурація Дональда Трампа у світлинах

Рідні, союзники та опоненти. Хто прийшов на інавгурацію Трампа і як це було (фотогалерея)

10:11 21.1.2025

Трамп: у США буде дві статі – жіноча і чоловіча

Новопризначений президент США Дональд Трамп заявив, що відтепер у Сполучених штатах буде лише дві статі – чоловіча та жіноча. Про це 47-й президент США розповів під час своєї інавгураційної промови 20 січня.

«Відтепер офіційною політикою уряду Сполучених Штатів буде те, що існує лише дві статі – чоловіча і жіноча», – заявив Трамп.

Раніше Трамп пообіцяв «зупинити трансгендерне безумство» в перший же день свого президентства. Він зазначав, що підпише указ «про припинення сексуального каліцтва дітей, відмовлюся від трансгендерної політики в армії та наших початкових, середніх та старших школах».

Він також пообіцяв «не допускати чоловіків у жіночий спорт».

За правління адміністрації Джо Байдена в жовтні 2021 року в США вперше розпочали видавати американські паспорти з гендерним маркером «X». Паспорти з такою позначкою призначені для небінарних людей, інтерсекс-людей та ґендерно-неконформних людей. Жителі Нью-Йорка отримали у 2018 році право вказувати у своїх особистих документах третю, «невизначену» стать, крім чоловічої та жіночої.

10:10 21.1.2025

Зеленський привітав Трампа, підтримавши його тезу про «мир через силу»

Президент України Володимир Зеленський привітав Дональда Трампа з поверненням на посаду президента США.

У соцмережі Х український лідер відзначив рішучість Трампа, а також наголосив, що політика Трампа «мир через силу» «дає можливість зміцнити американське лідерство і домогтися довгострокового і справедливого миру».

«Це століття формується просто зараз, і ми всі повинні працювати разом, щоб це було велике й успішне століття для демократичних країн, а не для тих, хто хоче, щоб ми зазнали невдачі», – підкреслив Зеленський.

Президент України побажав Трампу успіхів, а також висловив сподівання «на активну і взаємовигідну співпрацю».

10:09 21.1.2025

Трамп не вимовив слова «Україна» під час своєї інавгураційної промови

Під час своєї промови на церемонії інавгурації 47-й президент США Дональд Трамп сказав, що хоче, щоб його спадщиною була «спадщина миротворця та обʼєднувача».

«Ми будемо вимірювати наш успіх не лише битвами, які ми виграємо, але й війнами, які ми закінчуємо, і, можливо, найважливіше, війнами, в які ми ніколи не вступаємо, – каже Дональд Трамп.

Трамп не згадав прямо про війну Росії проти України.

Натомість він згадав про звільнення заручників у результаті домовленості про перемир’я Ізраїлю і «Хамасу».

Він також додав, що планує побудувати «найсильніші Збройні сили, які ніхто до цього й не бачив».

10:07 21.1.2025

Трамп: «золота ера Америки починається просто зараз»

Першою фразою у інавгураційній промові 47-го президента США Дональда Трампа була теза про те, щоз його приходом розпочинається новий «золотий вік Америки».

«Золота ера Америки починається просто зараз», – оголосив 47-й президент.

За його словами, відсьогодні Сполучені Штати «знову процвітатимуть», і їх знову поважатимуть у світі.

«Я буду Америку завжди ставити попереду. Ми відкриємо нову еру національного успіху, але треба чесно сказати про виклики, яких багато, але ми їх усунемо», – наголосив Трамп в інавгураційній промові.

Крім того, президент США анонсує надзвичайний стан в енергетиці, що дозволить видобувати енергоносії там, де раніше це було заборонено.

21:39 20.1.2025
Фото дня: на президентську вахту в Білому домі у Вашингтоні заступив на чотири роки 47-й президент США Дональд Трамп
Фото дня: на президентську вахту в Білому домі у Вашингтоні заступив на чотири роки 47-й президент США Дональд Трамп

Ви можете переглянути трансляцію інавгурації 47-го президента США Дональда Трампа з перекладом українською мовою

21:15 20.1.2025

«Конкретного плану у нього просто немає», – Мережко про те, що Трамп не згадав у промові Україну

Те, що Трамп не вжив під час промови слово Україна не є негативним сигналом, хоча почути його хотілося. Так на інавгураційному промову Дональда Трампа реагує голова Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

«Краще б назвав, безумовно. Але я до цього ставлюся нейтрально. Його виступ, головне що я хотів сказати, його ідеї були доволі абстрактними. Я бачу, що у нього немає конкретики і немає конкретного плану. У нього є, по-перше, бажання бачити себе миротворцем. І, по-друге, ідея, яка полягає у тому, що треба закінчити війну і натяк на війну Росії проти України. І все. Тобто нічого нового не було сказано. І, виходячи з цього, можна зробити висновок, що конкретного плану у нього просто немає. Тому він не назвав, власне, Україну. Це також свідчить про те, що крім ідеї і загального бажання бути миротворцем, нічого конкретного просто на сьогодні немає. Я так це розумію», – каже Мережко в коментарі РС.

Мережко вважає, що Трамп двічі підкреслив під час промови, що хоче бачити себе об’єднувачем і миротворцем.

«І дуже цікава річ. Він сказав, як буде вимірюватися воєнна сила США – не тими війнами, які вони проводять, а, по-перше, це війни, які США закінчили або допомогли закінчити. Це явний, прозорий натяк на Україну. І, по-друге, війни, в які США не дали себе втягнути або розпочати. Тобто він так це бачить», – додає депутат.

20:56 20.1.2025

Євгенія Кравчук, депутатка Верховної Ради, заступниця голови фракції «Слуга народу», сказала в інтерв’ю Радіо Свобода:

«Зараз буде основна боротьба за гарантії безпеки. Демократичний світ гарантує для України, щоб справедливість була і не спалахували конфлікти на різних континентах. Трамп дорожить лідерством, хоче бути сильним президентом. Піти на поступки диктатору Росії, що перебуває в різній ваговій категорії (політично, економічно) – це не буде добре виглядати для Трампа.

НАТО – це не питання сьогоднішнього дня. Реалії нашого життя: Україна не буде відмовлятися від членства, але це не означає, що нас приймуть післязавтра і ми повинні будемо від цього відмовлятися.

Наша дипломатія працює над тим, щоб зустріч із Зеленським відбулася найближчими днями, але не коментуватиму деталі.

Нам не потрібен новий Мінськ – потрібне посилення України. Трамп як у минулому бізнесмен розуміє, що мають бути сильні позиції для досягнення результатів угоди. В України зараз не сильна позиція. Ми хочемо довести, що в інтересах США і демократичного світу – посилити Україну, інакше можна забути про гегемонію західного світу».

20:40 20.1.2025

«Слова Трампа про прагнення завершити війни важливі для нас» – Голова парламенту Стефанчук

Україна вірить у подальшу співпрацю з новою американською адміністрацією, яка, як сподіваються в Києві, допоможе досягти справедливого миру, зміцнити глобальну безпеку та відновити єдність демократичного світу. Про це в коментарі Радіо Свобода заявив Голова ВРУ Руслан Стефанчук.

«Україна вітає народ Сполучених Штатів Америки та Президента Дональда Трампа з інавгурацією. Його промова засвідчила важливі наміри: бути миротворцем та об’єднувачем. Особливо важливими для нас стали слова Президента Трампа про прагнення завершити війни та не допустити нових. Його підхід до досягнення миру через силу та рішучість має значення для України, яка бореться за свою свободу та суверенітет перед обличчям агресії. Як сказав Президент Трамп, «наша сила зупинить усі війни та принесе новий дух єдності у світ, який був сповнений насильства та непередбачуваності», – заявив Руслан Стефанчук.

20:38 20.1.2025

Після офіційної частини в Капітолії: з будівлі Конгресу США виходять президент Дональд Трамп, перша леді Меланія Трамп, та колишній президент Джо Байден і екс-перша леді Джіл Байден.

20:34 20.1.2025

Політолог Ігор Рейтарович сказав в інтерв’ю Радіо Свобода:

«Промова у дусі Трампа. Месіанство, популізм – хоч ложкою їж (від корумпованого естеблішменту до золотого віку). Але і багато реальної економіки: охорона здоров'я, ВПК, армія – це не популізм.

Різонула відсутність будь-яких згадок про Україну. Наївно було очікувати окремої згадки про українсько-російську війну. Щодо Близького сходу має досягнення – зразу як став президентом, заручників звільнили.

Сказав, що закінчить всі війни, у яких навіть не беруть участь США. Як стане миротворцем? Знаємо, як планують: десь заморозити війну, але все ж надати гарантії Україні. Фраза про сильну армію у цьому контексті непогано звучить. Це їм вигідно.

Хотілося б, щоб Трамп сказав загальну фразу, що Америка буде на сторожі демократії – але він цього не сказав».

Компроміси два — збереження російського контролю над частиною українських територій. Другий — те, що питання членства України в НАТО буде відкладено, натомість Україні запропонують миротворців.

20:23 20.1.2025
Один з моментів інавгурації Трампа – тепер вже колишній президент Джо Байден та віцепрезидентка Камала Гарріс.
Один з моментів інавгурації Трампа – тепер вже колишній президент Джо Байден та віцепрезидентка Камала Гарріс.

20:21 20.1.2025

Російський політолог Іван Преображенський, який живе в Празі, сказав Радіо Свобода:

«Рішення тиснути на Кремль є. Трамп, як мінімум, зображає з себе сильного політика, для нього важливо, щоб його таким бачили. Путін хоче говорити на рівних, але Трамп на це не піде. Це буде перший конфлікт.

А другий – Трамп готовий приходити на переговори з вигідними пропозиціями, як було під час першої його каденції з переговорами із північнокорейським диктатором. Якщо Путін не буде погоджуватися на те, що пропонують, підуть методи змушування. Це буде санкційна політика.

Також Трамп сказав, що США хочуть бути енергетичним світовим лідером. Це не лишає місця Росії. Може бути воєнна підтримка України. Але на першому місці – внутрішня політика, на другому – зовнішня».

20:12 20.1.2025

Олег Шамшур, колишній посол України у Вашингтоні (2005-2010) в інтерв’ю Радіо Свобода:

«Не треба дуже сильно перейматися промовами, особливо інавгураційними – про них швидко забувають. На 80 або більше відсотків – це його звичайні промови на передвиборчих мітингах. Ми побачили, що був набір звичайних месиджів – не висловив стратегічного бачення.

Щодо України, вчора на мітингу переможців була згадка про неї... Нічого такого, що зробило б мене більше оптимістичним щодо наших очікувань – не почув. Підстав для зменшення песимізму промова не дає.

Пасажі про Панамський канал, про Гренландію формально не дотичні до України, але в контексті планів припинення війни – тривожні. Є одні правила гри для великих країн, для слабших, які мають враховувати інтереси великих. Його світогляд нічим практично не відрізняється від світогляду Путіна – це тривожно, особливо з огляду на можливу зустріч. Навіть на інавгурації сказав, це не просто скандальна заява, а й правило, якого буде дотримуватися».

Якщо хочете більше знати про Панамський канал:

Або про Гренландію читайте тут:

20:01 20.1.2025
Офіційна церемонія інавгурації завершується. Але інші заходи у Вашингтоні триватимуть до вечора.
Офіційна церемонія інавгурації завершується. Але інші заходи у Вашингтоні триватимуть до вечора.

19:57 20.1.2025

Сергій Куделя, професор політології Університету Бейлор (штат Техас, США) в інтерв’ю Радіо Свобода про промову Дональда Трампа на інавгурації:

«Не було згадки про Україну, бажання США підтримувати альянси. Навпаки – наголос на тому, що завдяки США настала перемога у Першій та Другій світовій війні. Це американоцентричне бачення світу.

Трамп вважає, що США досить сильні щоб тиснути на Панаму і отримувати території. Йдеться про несилову експансію.

Надаючи зброю України, США поступово втягуються у війну. Вчора згадав про загрозу Третьої світової, це сигнал того – намагається уникати ескалації...

Не думаю, що буде різке зменшення підтримки найближчим часом, але не варто сподіватися на зброю і масштаби, які були за Байдена. Це дуже малоймовірно».

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG