Доступність посилання

Дональд Трамп виголошує свою першу промову на посаді 47-го президента США. 20 січня 2025 року
Дональд Трамп виголошує свою першу промову на посаді 47-го президента США. 20 січня 2025 року

Дональд Трамп – 47-й президент США: інавгурація, укази, реакції

Що сказав Трамп у своїй першій промові? Які укази підписав? І як відповідав на запитання про Україну? Як реагують у світі?

19:52 20.1.2025

Михайло Савків, президент Українського конгресового комітету Америки в інтерв’ю Радіо Свобода:

«Слоган Трампа – мир через силу. Багато тут розмов про Китай, Іран чи Північну Корею, але не так багато про Росію. Через наших приятелів у Конгресі треба донести цю інформацію: що таке російська агресія за останні не 3, а 11 років.

За першу каденцію ми мали посла Курта Волкера. Але в новій адміністрації назвали Кіта Келлоґа. Ми ще не знаємо, як у його роботі буде: чи прямі дискусії з Путіним і Зеленським, чи через Білий дім. Будемо з'ясовувати, який підхід буде. Переговори без України неможливі, це негативний сигнал всьому світу».

19:44 20.1.2025
Церемонія була дуже величною і вкоріненою в американські традиції. Серед інших були також присутні і колишні президенти Джо Байден, Джордж Буш-молодший та Біл Клінтон.
Церемонія була дуже величною і вкоріненою в американські традиції. Серед інших були також присутні і колишні президенти Джо Байден, Джордж Буш-молодший та Біл Клінтон.

19:30 20.1.2025

Президент України Володимир Зеленський привітав Дональда Трампа зі вступом на посаду президента США:

19:24 20.1.2025

Виступ Дональда Трампа: «Золота ера Америки починається просто зараз. Від сьогоднішнього дня наша країна процвітатиме і буде поважатись світом... Я буду Америку завжди ставити попереду. Ми відкриємо нову еру національного успіху, але треба чесно сказати про виклики, яких багато, але ми їх усунемо».

19:16 20.1.2025
Зараз виступає Дональд Трамп вже як новий прзидент США. Люди на вулицях Вашингтона дивляться трансляцію
Зараз виступає Дональд Трамп вже як новий прзидент США. Люди на вулицях Вашингтона дивляться трансляцію

19:03 20.1.2025

Дональд Трамп склав присягу і став 47-м президентом Сполучених Штатів Америки

19:02 20.1.2025

Щойно склав присягу Джей Ді Венс і став новим віцепрезидентом США

18:57 20.1.2025
Дональд Трамп та його кандидат у віце-президенти Джей Ді Венс в ротонді Капітолію США незадовго до інавгурації 47-го президента США та 50-го віцепрезидента США
Дональд Трамп та його кандидат у віце-президенти Джей Ді Венс в ротонді Капітолію США незадовго до інавгурації 47-го президента США та 50-го віцепрезидента США

18:53 20.1.2025

Михайло Савків, президент Українського конгресового комітету Америки в інтерв’ю Радіо Свобода:

—Чи укази торкнуться мігрантів із України і які знайшли прихисток у США після вторгнення?

—Ми всі стурбовані цим, але щодо українських емігрантів за останні три роки — вони приїхали легально. Укази — передбачені чи ні — стосуються нелегальних мігрантів. Всі українці, які приїхали (понад 250 тис) їхній статус лишається легальним — у програмі U4U.

Про очікування українських біженців у США від Дональда Трампа — більше тут:

18:33 20.1.2025

Єлісєєв: Багато залежатиме коли до Києва приїде представник Трампа Кіт Келлоґ

Костянтин Єлісєєв, колишній заступик міністра закордонних справ України, Надзвичайний і повноважний посол в інтерв’ю Радіо Свобода:

«Важливо... що Трамп робитиме в перші сто днів: які будуть відносини з Путіним, і з нашим президентом. Залежить як швидко до нас приїде представник по Росії і Україні Келлоґ. Нам потрібно далі будувати підтримку двопартійну: республіканців і демократів. Плюс треба працювати більше з Європою, надсилати меседжі, що вона має брати більше відповідальності незалежно від політики Трампа. Треба збільшувати фінансування на власну безпеку: Європі, кожній країні ЄС на оборону. Збільшувати відсоток бюджету на фінансування НАТО. Європа має посилити так звані ядерні санкції: припинити використовувати російську нафту, купувати скраплений газ».

«Зустріч із Путіним – це бажання Трампа, яке було і під час першої каденції. На щастя, тоді українська дипломатія спрацювала, ми мали контакти перші. Це дійсно боротьба. Має бути внутрішня єдність всіх ключових політичних сил».

18:18 20.1.2025

Ким представлена Україна на інавгурації?

Посол України у Вашингтоні Оксана Маркарова теж на інавгурації Дональда Трампа. Як і переважна більшість країн світу, Україна представлена саме послом, а не чільним політиком:

18:14 20.1.2025

Путін заявив, що відкритий до діалогу з адміністрацією Трампа щодо України

Росія відкрита для діалогу з новою адміністрацією президента США Дональда Трампа щодо України, заявив 20 січня президент Росії Володимир Путін на засіданні Ради безпеки РФ.

«Ми також відкриті для діалогу з новою адміністрацією США щодо українського конфлікту (війна Росії проти України – ред.). Найважливіше тут – усунути першопричини кризи, про які ми багато разів говорили. Це найголовніше», – заявив Путін.

Він додав, що будь-яке врегулювання має забезпечити «міцний мир, заснований на повазі законних інтересів усіх народів, які проживають у цьому регіоні».

Путін також привітав Дональда Трампа зі вступом на посаду президента США і заявив, що Росія сподівається будувати діалог зі США «на основі взаємоповаги».

«Ми сподіваємося, що наш діалог буде будуватися на основі рівноправності і взаємоповаги і буде враховувати ту значну роль, яку наші країни (Росія і США – ред.) відіграють у вирішенні низки питань глобального порядку денного, включаючи стратегічну стабільність і безпеку», – заявив Путін.

18:12 20.1.2025

Перші розпорядження Дональда Трампа: чого очікувати?

Майбутній співробітник адміністрації наступного президента Дональда Трампа сказав агенції Reuters, що як пріоритет після вступу на посаду Трамп підпише виконавчі розпорядження (укази), зокрема:

  • про запровадження національного надзвичайного стану в енергетиці;
  • про запровадження стану національного надзвичайного стану на кордні;
  • про надсилання додаткового персоналу на кордон, включно з військовим персоналом;
  • про розпорядження військовим щоб пріоритетом був кордон США та територіальна цілісність;
  • буде підписаний меморандум про інфляцію;
  • картелі будуть визнані як глобальні терористичні організації;
  • буде виконавче розпорядження про поновлення побудови стіни на кордоні з Мексикою;
  • буде розпорядження про припинення надання притулку і буде закрито кордон для тих, хто проникає в США нелегально;
  • Трамп планує поновити смертну кару на федеральному рівні.
18:07 20.1.2025

Чому Трамп не запросив Володимира Зеленського на інавгурацію?

На інавгурацію американських президентів іноземних лідерів зазвичай не запрошують, так відповіли на це питання Радіо Свобода українські політичні експерти.

Тому й президентв України Володимира Зеленського не запросили. Ба більше, жоден із українських президентів та очільників уряду, нагадує політолог Володимир Фесенко, не літав до США для участі в урочистостях з нагоди інавгурації обраних американських лідерів.

«За американською традицією, за неписаними правилами, на інавгурацію не запрошують закордонних лідерів. Зазвичай присутні лише посли іноземних держав. Трамп зламав цю традицію. Він запросив деяких лідерів», – сказав політолог Володимир Фесенко у коментарі Радіо Свобода.

Дональд Трамп запросив на інавгурацію італійську прем'єрку Джорджію Мелоні, лідера Китаю Сі Цзіньпіна, президента Аргентини Хав’єра Мілея та інших.

46-й президент США Джо Байден зустрів Дональда Трампа і вони рушили до Ротонди Капітолія. Інавгурація 47-го президента США. Вашингтон, 20 січня 2025 року
46-й президент США Джо Байден зустрів Дональда Трампа і вони рушили до Ротонди Капітолія. Інавгурація 47-го президента США. Вашингтон, 20 січня 2025 року

Керівники Китаю теж ніколи в історії ще не були присутні на інавгурації президентів США. І цього разу Сі Цзіньпін замість себе відправив до Вашингтона віцепрезидента Хана Чжена і міністра закордонних справ Вана Ї.

Директор Інституту світової політики Євген Магда, аналізуючи списки гостей на цьогорічну інавгурацію, каже, що керівників іноземних урядів або глав держав, все одно буде небагато.

«Це, насамперед, я б сказав, ідеологічні попутники республіканців або ідеологічні попутники трампістів», – вважає Майда.

17:34 20.1.2025

Що думають росіяни про Трампа? І чого очікують? Опитування

Незважаючи на те, що багато росіян стежили за президентськими перегонами за океаном, більшість із опитаних Всеросійським центром вивчення громадської думки (ВЦВГД) громадян Росії байдуже ставиться до 47-го президента США Дональда Трампа (61%). Ще 22% ставляться до Трампа скоріше позитивно, удвічі менше – швидше негативно (11%).

Найлояльніше до Дональда Трампа серед росіян ставляться молоді люди – зумери (37%) і молодші мілініали (28%). Вони ж частіше за представників інших поколінь висловлюють впевненість у тому, що повернення республіканця до Білого дому сприятиме потеплінню двосторонніх відносин між Росією та США (47% і 46% – відповідно).

Якщо порівняти результати опитувань різних років, то очікування росіян від президентства Трампа стали набагато стриманішими в порівнянні з 2016 року, коли Дональд Трампа вперше виграв вибори.

Якщо 9 років, перед першою інавгурацією Дональда Трампа, майже кожен другий росіянин вірив у покращення російсько-американських відносин із приходом республіканця до влади (46%), то опитані зараз громадяни Росії частіше кажуть, що не мають особливх очікувань: «нічого не зміниться» – відповіли 45%. Ще 35% очікують змін на краще («відносини швидше покращаться»), і лише 7% налаштовані вкрай песимістично («відносини швидше погіршаться»).

Якою б не була динаміка сприйняття Трампа, він бачиться росіянам більш бажаним президентом США, ніж Обама та Байден, при яких на покращення двосторонніх відносин між країнами сподівалися 25% (2012 р.) та 12% (2021 р.) відповідно.

Однак, опитування у Росії при першій каденції Трампа показали, що умовний рівень довіри до нього росіян швидко упав. Усього за місяць (з березня по квітень 2017 року) прихильність росіян до Трампу змінилася гнівом: частка тих, хто декларував негативне ставлення до Трампа зросла з 7% до 39%. За лічені дні до припинення повноважень президента США в російському суспільстві домінувала байдужість до Трампа (січень 2021 р. – 60%), рівень антипатії сягав 25%, а симпатії – мінімальних 9%.

Щодо заяв Дональда Трампа, які вже прозвучали, то 41% росіян ставляться до них зі скепсисом, 28% очікують на зміцнення міжнародних позицій США, а 9% – на ослаблення.

Щодо завершення війни Росії проти України, то 51% росіян не вірять, що Трамп зможе вплинути це і зупинити кровопролиття. «Швидше вдасться» – так відповіли 31% опитаних росіян, а ще у 18% не знали, що відповісти.

17:06 20.1.2025

Головний рабин України бере участь у публічних заходах інавгурації Трампа

Моше Реувен Асман, головний рабин України, написав на своїй сторінці у мережі Facebook, що зараз перебуває у Вашингтоні і братиме участь у публічних заходах інавгурації Дональда Трампа.

«Це унікальна можливість познайомитися та налагодити контакти з майбутнім керівництвом Сполучених Штатів. Моя мета – зробити все можливе, щоб у майбутньому Україна та Ізраїль мали ще більше підтримки та розуміння на міжнародному рівні. У ці складні часи кожен крок, кожна зустріч та кожен діалог можуть стати вирішальними», – написав рабин Моше Асман.

16:41 20.1.2025

Радіо Свобода із 17:15 транслює інавгурацію Трампа наживо з українським перекладом

У спеціальному випуску програми Свобода Live Власта Лазур обговорює з дипломатами та міжнародними експертами з різних країн ключові моменти інавгураційної промови Трампа та порівняє їх з обіцянками, які він давав під час передвиборчої кампанії.

Серед гостей етеру – Михайло Савків, президент Українського конгресового комітету Америки, Олег Шамшур, колишній посол України в США, Сергій Куделя, професор університету Бейлор у Техасі, а також міжнародний оглядач Радіо Свобода Ростислав Хотин.

Дивіться тут:

16:20 20.1.2025

Папа Римський звернувся до Дональда Трампа

Папа Римський Франциск у своєму традиційному посланні передав новообраному президенту США Дональду Трампу «сердечні вітання» з нагоди його інавгурації.

Як повідомляє Ватикан, понтифік сказав, що буде молитися, щоб Бог дарував Трампу «мудрість, силу і захист» під час виконання його обов’язків.

«Я сподіваюся, що під вашим керівництвом американський народ буде процвітати і завжди прагнути до побудови більш справедливого суспільства, де немає місця ненависті, дискримінації або відчуженню», – йдеться у його заяві.

Франциск також згадує про «лихо війни» і каже, що просить Бога, щоб він скеровував зусилля Трампа «у сприянні миру та примиренню між народами».

15:45 20.1.2025

Чи варто очікувати чогось сенсаційного щодо України у промові Трампа?

Щось конкретне щодо припинення війни Росії проти Україна в інавгураційній промові Дональда Трампа навряд чи прозвучить, вважає політолог Володимир Фесенко.

Трамп намагається виконувати ключові обіцянки
Фесенко

«Відмінність Трампа від інших американських президентів, і не тільки американських, у тому, що він ключові свої обіцянки намагається виконати. Ну, як мінімум, намагається або демонструє спробу виконати. Тому, думаю, у нас очікування не відносно того, що Трамп скаже в інавгураційній промові, а як він буде діяти. У промові, скоріш за все, він може сказати у кращому випадку, що хоче припинити війну в Україні. Ось і все. А як він хоче припинити війну в Україні – він про це не скаже», – висловив припущення у коментарі Радіо Свобода політолог Фесенко.

Головне, наголошує він, як Трамп буде діяти опісля інавгурації, якою буде логіка і послідовність його дій.

Дональд і Меланія Трампи дивлятся на святковий феєрверк на їхню честь у Національному гольф-клубі. Стерлінг, штат Вірджинія. США, 18 січня 2025 року
Дональд і Меланія Трампи дивлятся на святковий феєрверк на їхню честь у Національному гольф-клубі. Стерлінг, штат Вірджинія. США, 18 січня 2025 року

«Тут я можу сказати які очікування українців. Майже половина очікує, що Трамп сприятиме миру в Україні, припиненню війни. Отакі очікування є. Коли – тут вже різні варіанти. Не всі очікують, що це буде швидко, інші вважають, що Трамп достатньо швидко це зробить. Частина ставиться до Трампа з неприхованим занепокоєнням, із побоюванням, що він буде схиляти нас до несправедливого миру. Ну, і ще частині абсолютно байдуже. Вони давно вже втратили віру у будь-кого і будь-що. Вони намагаються виживати в нинішніх умовах. Їх не цікавить політика і, зокрема, те, що пов’язане зі Трампом», – зазначає Фесенко, описуючи очікування українців.

Щодо української влади, то ці очікування достатньо конкретні, відзначає Фесенко, згадуючи заяви Зеленського.

Зеленський поставив мету зустрітися з Тромпом після інавгурації
Фесенко

«Зеленський поставив мету зустрітися із Тромпом після інавгурації. Зараз, я так розумію, що і Офіс президента, і МЗС працюють над цим завданням, домовляються коли і як можна організувати візит українського президента до Вашингтона. Коли це може статися? Наприкінці січня або на початку лютого – це найкращий варіант. Якщо все буде добре, можливо, саме у ці терміни відбудеться візит. Наш президент хоче, щоб переговори почалися і з українською стороною, і з Європою, а тільки після цього з Росією. Але чи вийде так – невідомо. Бо одночасно йдуть переговори про зустріч Трампа з Путіним», – наголосив Володимир Фесенко у коментарі Радіо Свобода.

14:54 20.1.2025

Цікаві факти і деталі про інавгурації президентів США

  • Перша інавгурація президента США відбулася 1789 року у Нью-Йорку. Місто Вашингтон стало столицею США у 1800 році.
  • Афроамериканці отримали право брати участь в інавгураційних парадах президентів США у 1865 році за Авраама Лінкольна.
  • Жінки оримали таке право лише у 1917 році за президента Вудро Вільсона.
  • Перша трансляція онлайн із інавгурації президента США відбулася у 1997 році, коли присягу складав Білл Клінтон.
  • Рекордну кількість юдей зібрали інавгураційні заходи початку перших каденцій Барака Обами у 2009 році ( за інформацією округу Колумбія – 1,8 млн людей), і Дональда Трампа у 2017 році ( 700–900 тисяч людей).
  • Найдорожчою в історії США була інавгурація 45-го президента США Дональда Трампа у 2017 році – 107 млн доларів.
  • Квитки на бали, які проходять після інавгурації, коштують від $400 до кількох тисяч доларів.
  • У 2021-му від балів та глядачів на інавгурації відмовилися через пандемію COVID-19 і посилені заходи безпеки після того, як радикальні прихильники Дональда Трампа увірвалися до Капітолію.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG