Головне управління розвідки Росії збирає дані про лідерів думок у Європі, які не згодні з російською владою, пишуть журналісти центру «Досьє». За їхніми даними, агенти, які працюють на ГРУ, на початку 2025 року отримали від кураторів завдання: у стислий термін надати дані про критиків Кремля, які впливають на громадську думку. Окрім джерел фінансування та ймовірних спонсорів, військову розвідку цікавлять персональні дані, в тому числі робочі та домашні адреси. Від агентів вимагають шукати інформацію про політиків, журналістів, блогерів, діячів культури та інших відомих людей, йдеться в матеріалі телеканалу «Настоящее время», що створений Радіо Свобода з участю Голосу Америки.
Раніше ГРУ намагалося проводити силові акції проти емігрантів із Росії. Зокрема, за даними «Досьє», навесні минулого року військова розвідка готувала замах на творця і адміністратора телеграм-каналу «ВЧК-ОГПУ» Олександра Шварьова, який живе в Латвії.
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в ГРУ створили новий підрозділ, який повністю зосередився на організації саботажу та диверсій на Заході. Про це центр «Досьє» писав ще влітку 2024 року.
У лютому 2025 року газета Wall Street Journal додала нові деталі: керує цим підрозділом генерал-майор Андрій Авер’янов, а він називається ССД – Служба спеціальної діяльності.
У Європі ССД працює так: один співробітник розвідки має три-п’ять ключових агентів, з якими він підтримує регулярний зв’язок, – це координатори. Кожен із них управляє власною мережею, учасники якої у свою чергу підключають своїх знайомих – тощо. Офіцер розвідки може сам вигадувати якісь операції та давати завдання своїм агентам – і по ланцюжку виконавцям.
Це тільки офіційна оцінка від європейських правоохоронних органівІлля Рождественський
Раніше агентство Associated Press порахувало, що від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Європі сталося 59 різних інцидентів, які правоохоронні органи країн кваліфікували як провокації Кремля. Це підпали, вибухи та акти вандалізму, кібератаки, поширення пропаганди та навіть спроби організувати вбивства.
«Це тільки офіційна оцінка від європейських правоохоронних органів. Це тільки те, що розслідувано, тільки те, в чому європейські правоохоронні органи впевнені і готові про це заявити. Я думаю, існують десятки випадків, які перебувають або в процесі розслідування, або в яких слід не виявлений, але він є насправді», – вважає журналіст центру «Досьє» Ілля Рождественський.
Він пояснює, чому діяльність ГРУ змінилася в Європі з початком повномасштабної війни в Україні: якщо раніше Росія могла відправляти «підготовлених агентів», то тепер їй доводиться розраховувати на людей, завербованих на місці через кураторів.
«Європейські спецслужби активніше стежать за діяльністю своїх московських колег, багатьох розвідників з Європи вислали. Тому діяти руками підготовлених диверсантів у Європі вже не вдається. У зв’язку з цим ГРУ поміняла тактику і тепер знаходить кураторів на місцях. Це люди, які вже перебувають у Європі, у яких могло бути минуле в радянській армії, люди, які пов’язані з кримінальними колами тощо. Такі куратори вже знаходять своїх власних агентів. Таким чином, мережі людей, пов’язаних із ГРУ, розширюються, а агентами виступають часто люди, які хочуть просто заробити. ГРУ обіцяє за такі операції до десяти тисяч євро, і часто таких людей, які бажають заробити, знаходять просто через бот в телеграмі. Пропонують спочатку людям, які пишуть у цей бот, виконати якісь прості завдання: сфотографувати якусь будівлю, простежити за якоюсь людиною – головне, зробити це швидко. Потім завдання ускладнюються і ускладнюються, і в результаті відбуваються підпали складів».
Збір даних цих лідерів думок, за даними «Досьє», веде підрозділ ГРУ під назвою СДД. Рождественський не називає джерело своєї поінформованості, проте наголошує, що ця інформація підтверджена документом:
«Можу лише сказати, що у нас є документальне підтвердження цієї інформації. Буквально ми бачили розпорядження, в якому йдеться, що агенти ГРУ мають збирати якнайактивніше цю інформацію. Ми впевнені в достовірності цієї інформації, впевнені, що така робота ведеться».