Доступність посилання

ТОП новини

Російські кораблі на китайських двигунах. Як змінився Чорноморський флот?


Фотоколаж із зображенням корабля Чорноморського флоту «Иван Хурс»
Фотоколаж із зображенням корабля Чорноморського флоту «Иван Хурс»

З 2014-го до сьогодні – Росія збільшила присутність у Чорному морі майже на половину. Більшість нових надходжень – це тільки-но спущені на воду невеликі кораблі до тисячі тонн. Проте ці плавзасоби мають на озброєнні ракети з дальністю польоту у кілька тисяч кілометрів і можливістю несення ядерного боєзаряду.

Кораблі артилерійські, ракетні і десантні, підводні човни, системи ПВО, крилаті ракети і можливість ядерного удару. Так тепер виглядає Чорноморський Флот Росії у Криму. До російської анексії Криму у 2014 році Чорноморський флот виглядав зовсім інакше.

Це мав би бути український флот повністю
Михайло Самусь

Склад Військово-морських сил України та Чорноморський флот переважно – це поділена спадщина Чорноморського флоту СРСР. А ділили кораблі з 1992 року до 1997-го.

Михайло Самусь, заступник директора Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння
Михайло Самусь, заступник директора Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння

«Це мав би бути український флот повністю, тому що Крим – це українська територія. Якщо згадати, то 28 травня 1997 року підписувалася не просто угода про розподіл флоту, тоді укладався великий договір про дружбу і співробітництво України та Росії. І там була свята фраза, що сторони визнають кордони один одного. Включно Севастополь і Крим», – прокоментував Крим.Реалії заступник директора Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь.

Тоді сторони дійшли згоди, що флот ділиться в пропорції 80/20, більша частина відійшла Росії. І відповідно до цього поділу, 28-го травня 1997 року й підписали договір «Про статус і умови перебування Чорноморського флоту Росії на території України». Угоду уклали на 20 років, тобто до 2017-го. Цей договір запроваджував жорсткі обмеження щодо російського контингенту на території України.

Денис Кешкентій, віце-президент ГО «Колегія юристів з морського права України»
Денис Кешкентій, віце-президент ГО «Колегія юристів з морського права України»

«У цьому документі було закріплено кількісний склад контингенту Російської Федерації. І він був обмежений тим поділом Чорноморського флоту, який стався напередодні. Договором передбачалося, що будь-яке нарощування об'єктів військового призначення, зброї зокрема, мало узгоджуватися з Україною», – роз’яснив телепроєкту Крим.Реалії Денис Кешкентій, віцепрезидент ГО «Колегія юристів з морського права України».

Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією
Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією

Експерти кажуть, що до середини двохтисячних Чорноморський флот Кремль утримував за залишковим принципом. Не бачив у ньому перспективи.

Олександр Гольц, російський військовий оглядач
Олександр Гольц, російський військовий оглядач

«Росія мала великі економічні труднощі, і цей флот у російській військово-морській стратегії однозначно не грав «першу скрипку». Північний Льодовитий – найкоротший шлях для ракет в напрямку Америки. І так було з епохи Холодної війни. Саме на Північному флоті базувалися стратегічні ракетоносці, які у разі потреби мали б нанести удар по США. І там розміщувалися найновіші, найсучасніші кораблі. Навіть була така концепція – створення Північного морського бастіону», – прокоментував для телепроєкту Крим.Реалії російський військовий оглядач Олександр Гольц.

Але після війни з Грузією у 2008 році Росія переглянула пріоритети і почала розбудовувати Чорноморський флот. У 2010 році тодішні президенти України та Росії продовжили оренду для російського контингенту в Криму. Тобто, з 2017-го до 2042 року з автоматичним продовженням на 5 років, якщо будь-яка сторона не висловить заперечення. Україна підписала угоду в обмін на 30% знижки на російський газ.

Крейсер «Москва». Севастополь, 2013 рік
Крейсер «Москва». Севастополь, 2013 рік

«До 2014 року Чорноморський флот був таким собі музеєм радянських кораблів, яким було в середньому по 40-50 років. Росія паралельно намагалася розбудувати Новоросійську військово-морську базу, але там у них не дуже виходило, оскільки російські комерційні організації давно «окупували» Новоросійський причальний фронт, і тому вибити хоч щось для військово-морських баз так їм і не вдалося», – зазначив заступник директора Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь.

Після анексії півострова Росія активно почала оновлювати і перебудовувати Чорноморський флот. Також Кремль в односторонньому порядку денонсував українсько-російську угоду. Україна ж у свою чергу вважає розірвання документа незаконним. І вимагає від Росії по 100 мільйонів доларів компенсації за кожен рік перебування Чорноморського флоту в Криму з 2014 року. Та поки що безуспішно.

Василь Боднар, заступник міністра закордонних справ України
Василь Боднар, заступник міністра закордонних справ України

«Правові процедури не були дотримані, а росіяни порушили міжнародне право, вдавшись до спроби окупації української території. Росія довго платитиме не тільки за договорами, а й за те, що вона вчинила, розв’язавши агресію проти України і окупувавши частину нашої території», – зазначив заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар у коментарі для інформаційної агенції «Укрінформ».

Ось список корабельного складу Чорноморського флоту до 2014 року – два підводні човни і сотня кораблів на чолі з флагманом, артилерійським крейсером «Москва». А це таблиця поповнень корабельного складу після анексії Криму. Тепер у Чорноморського флоту нові бойові одиниці, такі як: морський тральщик «Владімір Ємельянов», малий ракетний корабель «Інгушетія» чи розвідкорабель «Іван Хурс». Загалом майже 150 бойових одиниць. І це не точні цифри, офіційних ніхто не називає.

Розвідувальний корабель Чорноморського флоту «Іван Хурс». Санкт-Петербург, 2020 рік
Розвідувальний корабель Чорноморського флоту «Іван Хурс». Санкт-Петербург, 2020 рік

«За інерцією, в Чорноморський флот зайшло три фрегати і один корвет, але основну ставку вони зробили на кораблі 800-1000 тонн, що будувалися для Каспію. Вони їх модернізували, поставили туди протикорабельні ракети, крилаті ракети «Калібр» і направили їх у Чорне море», – прокоментував для Крим.Реалії Михайло Самусь, заступник директора Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння.

«З 2014 року туди прийшло 6 дизель-електричних підводних човнів, три фрегати, все це озброєно крилатими ракетами середньої дальності «Калібр». І якщо брати фрегати, доволі пристойною системою ППО», – зазначив у коментарі телепроєкту Крим.Реалії Олександр Гольц, російський військовий оглядач.

Крилата ракета «Калібр», про яку говорять експерти – це гордість російської оборонки. Летить вона на кілька тисяч кілометрів. Чорноморський флот вже запускав такі по Сирії. До 2014-го крилатих ракет «Калібр» у Криму не було.

«Лише на підводних човнах і кораблях Чорноморського флоту розміщені в одному залпі сотня крилатих ракет «Калібр». Їхній радіус ураження – 2,5 тисячі кілометрів, з можливістю несення ядерного заряду. Також є ще ракети «Іскандер» і авіація, яку багатократно збільшили після 2014 року», – сказав у коментарі для Крим.Реалії Михайло Самусь, заступник директора Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння.

Російський підводний човен у Середземному морі випускає крилату ракету «Калібр» по бойових цілях Ісламської держави в Сирії, 14 вересня 2017 року
Російський підводний човен у Середземному морі випускає крилату ракету «Калібр» по бойових цілях Ісламської держави в Сирії, 14 вересня 2017 року

Ці ракети можуть нести і ядерну бойову частину. А це – ще одне порушення українсько-російської угоди «Про перебування Чорноморського флоту у Криму», кажуть юристи.

«У цьому договорі передбачалося, що в жодному разі не допускається розповсюдження і використання ядерної зброї на півострові. Ми зараз не знаємо достовірно, чи залишається Крим не ядерною зоною», – прокоментував для телепроєкту Крим.Реалії Денис Кешкентій, віцепрезидент ГО «Колегія юристів з морського права України».

Морське переозброєння Росія затіяла для протидії силам НАТО, які періодично заходять у Чорне море. Але боєготовність російського флоту – це аж ніяк не запорука непереможності. У нових кораблів є й слабкі місця, пояснюють експерти.

«У них велика проблема з двигунами. Україна вже не поставляє газотурбінні установки, а Німеччина та інші західні країни припинили поставки дизельних двигунів. І зараз вони змушені брати китайські дизельні двигуни. Проте це абсолютно інший рівень, з ними в росіян постійно виникають проблеми», – зазначив Крим.Реалії заступник директора Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь.

Різниця між російським флотом і 6-м флотом США – приблизно така сама, як між російським флотом і українським
Олександр Гольц

«Якщо Росія ставить перед собою нездійсненне завдання протистояти 6-му флоту США, то варто просто зрозуміти, що різниця між російським флотом і 6-м флотом США – приблизно така сама, як між російським флотом і українським. Ось приміром в американського есмінця типу Arleigh Burke у розпорядженні від 40 до 60 крилатих ракет. І залп таких ракет завдає істотної переваги», – зазначив у коментарі телепроєкту Крим.Реалії Олександр Гольц, російський військовий оглядач.

Arleigh Burke класу USS Bainbridge (DDG 96) у Аравійському морі
Arleigh Burke класу USS Bainbridge (DDG 96) у Аравійському морі

40-60 ракет, про які говорить експерт, – це фактично половина можливого залпу всього Чорноморського флоту. Але запланованих потужностей російський флот у Чорному морі ще не набрав, кажуть експерти. Переозброєння триватиме ще кілька років. Цю ж концепцію раніше озвучував і президент Росії Володимир Путін.

Крім переозброєння і оновлення Чорноморського флоту у Криму, Кремль порушив ще один пункт українсько-російської угоди: «Невтручання у внутрішні справи України». Після денонсації документа Росія мала б полишити Крим, але цього не зробила.

  • Зображення 16x9

    Ігор Токар

    Журналіст проєкту «Крим.Реалії», створеного Радіо Свобода, з 2018 року. Також на Радіо Свобода протягом 2019 року був журналістом та телеведучим програми «Ньюзрум». Роботу на національних телеканалах розпочинав як регіональний стрінгер. Співпрацював з такими телеканалами: ICTV, «5-й канал», «Еспресо», «112 Україна», «24». Співзасновник громадської організації та веб-ресурсу «Центр медіарозслідувань «Прозоро». Автор документального фільму «Чміль». Закінчив факультет філології та журналістики Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка.

XS
SM
MD
LG