Кожна десята будівля в Україні була пошкоджена або зруйнована вщент внаслідок повномасштабної війни, свідчать оцінки української влади та міжнародних організацій. Це і житлові будинки, і школи, і лікарні – цілі міста перетворилися на руїни та спорожніли.
Супутникові знімки за різні періоди показують масштаби руйнувань, спричинених великим російським вторгненням в Україну.
За місто Бахмут на Донеччині розгорнулася одна із найкривавіших битв повномасштабної війни Росії проти України. До лютого 2022 року у Бахмуті, який славився виробництвом ігристих вин, проживало близько 70 тисяч людей. Тепер місто, за словами мера Олексія Реви у травні 2023-го, стало «руїнами та попелом», а останні підрахунки влади зафіксували там лише 500 жителів.
Правозахисники стверджують, що у 2024 році в Україні було пошкоджено або зруйновано 576 навчальних закладів – це у понад два рази більше, ніж у 2023-му.
Міжнародна неурядова організація Save the Children («Врятуймо дітей») у своєму звіті минулого місяця звернула увагу на те, що тисячі українських дітей змушені навчатися онлайн або у підземних класах.
«Бомбардування освітніх закладів в Україні є порушенням міжнародного гуманітарного права і абсолютно неприйнятне. Атаки мають зупинитися негайно», – заявила директорка організації в Україні Соня Куш.
Школа №66 в Маріуполі була відремонтована у 2018 році і вважалася найсучаснішою у місті. Її розбомбили у березні 2022-го.
Відновлення України, за спільними підрахунками Світового банку, ООН та Єврокомісії у лютому 2024 року, буде коштувати щонайменше 486 мільярдів доларів США.
До повномасштабного вторгнення Росії у Мар'їнці, що на Донеччині, проживало близько 9 тисяч людей. У листопаді 2024-го місто було майже повністю зруйноване і стало безлюдним.
Віцепрем'єр-міністр Олексій Чернишов написав у фейсбуці, що для відбудови Україні необхідно подвоїти її внутрішній валовий продукт, а при поточному рівні продуктивності праці їй бракує до 4,5 мільйонів працівників.
Солевидобувне місто Соледар стало епіцентром інтенсивних боїв, які знищили більшість його інфраструктури.
Дослідження, проведене навесні 2024 року, засвідчило, що багато жителів Ірпеня та Харкова відновлювали свої домівки власним коштом.
Третина респондентів з Харкова та половина з Ірпеня розповіли, що зверталися по допомогу в рамках державної програми «єВідновлення». Проте 70% з тих, хто займався відбудовою житла за власні гроші, сказали, що не вірять, що ці кошти будуть відшкодовані.
За Рубіжне, що на Луганщині, точилися важкі бої з березня 2022 року. У травні того ж року місто було окуповане російськими військами і досі залишається під їхнім контролем.
За грудневими підрахунками Світового банку, українського уряду, Єврокомісії та ООН, щонайменше кожна десята будівля в Україні була ушкоджена або повністю зруйнована з моменту повномасштабного вторгнення Росії.
Сіверськодонецьк у Луганській області безперервно зазнавав бомбардувань російської армії у 2022 році. За деякими даними, у червні того ж року українським військам вдалося ненадовго відтіснити противника з міста, проте зрештою Сіверськодонецьк опинився під російською окупацією.
Держсекретар США Марко Рубіо у нещодавньому інтерв'ю заявив, що Сполучені Штати Америки мають свої інтереси у довгостроковій незалежності України, а саме можливості інвестувати в її економіку – це стосується у тому числі потенційних спільних підприємств із видобутку українських корисних копалин.
За словами Рубіо, це допоможе Вашингтону повернути мільярди доларів, витрачених на допомогу Україні, і при цьому частина цих коштів буде «реінвестована назад в Україну для відновлення руйнувань».
До того, як Оріхів на Запоріжжі став прифронтовим містом, там проживали 14 тисяч людей. Зараз, як відомо, залишилося кілька сотень.
Форум