Доступність посилання

ТОП новини

У кого більше боєприпасів, у Росії чи в НАТО – аналіз військового журналіста


Курсанти Військової академії США очікують зарядку бойових 105-мм снарядів у артилерійську зброю M119 105-мм гаубицю в рамках літньої підготовки кадетів у Вест-Пойнті. Нью-Йорк, 2020 рік.
Курсанти Військової академії США очікують зарядку бойових 105-мм снарядів у артилерійську зброю M119 105-мм гаубицю в рамках літньої підготовки кадетів у Вест-Пойнті. Нью-Йорк, 2020 рік.

Про вразливі місця в оборонній промисловості країн Європи та США їхні аналітики вже говорять відкрито. Проблеми з виробництвом зброї стали очевидними з початком повномасштабної війни в Україні. Деякі заводи почали працювати 24 години на добу, отже, постало питання й будівництва нових потужностей. Причому мова навіть не про допомогу Україні, а про безпеку самих країн НАТО.

Огляд найбільших видань стосовно воєнних потужностей Росії у порівнянні з країнами Європи та США провів телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю Голосу Америки.

  • Чи мають європейські країни проблеми з з виробництвом зброї?
  • Чи справді колективний Захід відстає від Росії у виробництві боєприпасів?
  • Наскільки критичним є для НАТО нарощування Росією військових потужностей?

Британська газета Financial Times пише, що Альянс має лише п'ять відсотків систем ППО, необхідних для належного захисту східного флангу НАТО у разі реальної війни з Росією.

А американське видання The New York Times повідомляє про будівництво нового заводу зброї в Техасі, але висновки робить все одно невтішні. Новий завод – а США не будували нових заводів зброї з часів

Навіть за кращого сценарію ці нові снаряди можуть надійти Україні пізно
Майкл Кофман

Холодної війни – зможе виробляти близько 30 тисяч артилерійських 155-міліметрових снарядів на місяць. На такі потужності він вийде до кінця 2025 року. А на той момент потужності Росії перевершуватимуть виробництво і Штатів, і Європи.

«Навіть за кращого сценарію ці нові снаряди можуть надійти Україні пізно, і до кінця 2025-го США та ЄС разом зможуть виробляти менше снарядів, ніж на той момент Росія.

Скажімо, через півтора роки Америка та Європа разом вироблятимуть або купуватимуть по мільйону снарядів кожна. Це, мабуть, все ще менше, ніж Росія зробить уже цього року», – цитує видання експерта з питань ВПК Росії Майкла Кофмана.

Британський телеканал Sky News повідомляв, що Росія виробляє артилерійські снаряди приблизно втричі швидше, ніж західні союзники України, і вчетверо дешевше.

А у Головному управлінні розвідки України заявляли, що у 2023 році Росія виробила два мільйони снарядів, а у 2024 планує вийти на рівень 2,7 мільйона.

За оцінками джерел телеканалу CNN, у 2024 році російський ВПК виготовить три мільйони боєприпасів. Виробничі потужності 27 країн Євросоюзу у 2023 році становили лише близько півмільйона снарядів. А цього року ЄС розраховує вийти на потужність 1,7 мільйона боєприпасів на рік.

Чи справді західні країни відстають від Росії у виробництві боєприпасів і наскільки це критично прокоментував військовий журналіст, автор телеграм-каналу «Війна з Ордою» Сергій Ауслендер.

У цегляних будівлях, яким понад сто років, співробітник обробляє снаряди калібру 155 мм після виробничого процесу на Scranton Army Ammunition Plant (SCAAP) у Скрентоні. 16 квітня 2024 року
У цегляних будівлях, яким понад сто років, співробітник обробляє снаряди калібру 155 мм після виробничого процесу на Scranton Army Ammunition Plant (SCAAP) у Скрентоні. 16 квітня 2024 року

За словами експерта, цифри з виробництва снарядів подано некоректно. «Вони писали їх, виходячи з вельми помилкового принципу «скільки у нас, але які у них» або «скільки у них, але які у

нас». Порівнювали кругле і червоне. У цьому звіті, на який всі спираються, де 4,5 млн снарядів – туди вписані всі артилерійські боєприпаси, включаючи мінометні снаряди, які Росія виробить. він.

Про це говорить і засновник аналітичної групи Conflict Intelligence Team (CIT) групи Руслан Левієв. За його словами, британські журналісти переплутали номенклатуру боєприпасів, про які йшлося у

У Росії дали команду з Кремля – грошей не шкодують, заливають це все бюджетними грошима
Сергій Ауслендер

первісних даних. «А давайте тоді рахувати ще й набої. Тоді у Росії взагалі вийде 10 млн снарядів. Це неякісний підхід до аналітики», – цитує Левієва українське інформагентство​«Уніан».

Однак, за словами Сергія Ауслендера, в принципі можна говорити про те, що Росія справді дуже серйозно збільшує випуск боєприпасів, а Захід від неї відстає. Військовий журналіст пояснює це різними економічними системами.

«У Росії дали команду з Кремля – грошей не шкодують, заливають це все бюджетними грошима та нарощують випуск снарядів. На Заході ж практично все виробництво снарядів – це приватний бізнес», – зауважує Сергій Ауслендер.

Український військовослужбовець готує 155-мм артилерійські снаряди поблизу Бахмута. Березень 2023 року
Український військовослужбовець готує 155-мм артилерійські снаряди поблизу Бахмута. Березень 2023 року

Отже, побудова нових ліній потягне за собою дуже серйозні витрати, а бізнес має розуміти, чи ці витрати окупляться. « Тобто, чи будуть замовлення на найближчі 10–20 років. І поки цих гарантій не буде, він особливо й не заворушиться. Що буде далі – там нікого не турбує», – додає військовий журналіст.

Крім того, за словами експерта, частина російських снарядів – не виготовлені, а відновлені. Більшість армія працювала на складських запасах, що залишилися з радянських часів. «А найголовніше – це гроші. Вони вклали в це стільки грошей, скільки було потрібно, тому що їхні економічні ефекти зовсім не цікавлять, там інші цілі та завдання. Просто витратили набагато більше грошей», – каже Сергій Ауслендер.

У той же час, на думку експерта, західні артилерійські системи дуже перевершують російські, точніше колишні радянські, точно: там, де російські військові витрачають 10 снарядів на поразку мети, українцям потрібно три.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG