До Білорусі завезли бронетехніку, яка належить «ядерному» управлінню Міноборони Росії. Про це свідчить цифровий код, який журналісти Білоруської служба Радіо Свобода помітили на реєстраційних номерах цієї техніки на кадрах, зроблених 3 квітня 2025 року під час репетиції параду 9 травня на аеродромі «Липки» під Мінськом.
Саме 12-те головне управління Міноборони Росії, якому можуть належати ці бойові машини, відповідає за зберігання, експлуатацію та обслуговування ядерних боєприпасів, а також відповідає за безпеку їх зберігання. До нього також входить Служба спеціального контролю, яка стежить за ядерними випробуваннями в інших країнах.
Російські автомобільні номери чорного кольору, які видно на машинах з репетиції, ставлять на техніку збройних сил РФ. Двозначний цифровий код у їхньому правому куті вказує на військовий округ або рід військ, за яким техніка закріплена.
Цифровий код 39, згідно з наказом міністра оборони Росії від 22 листопада 1999 року № 550, належить 12-му головному управлінню Міноборони РФ.
Цей наказ був скасований пізнішим наказом від 3 серпня 2005 року, який вже не містить такого переліку цифрових кодів та їх приналежності до військових відомств. Але опитані Білоруською службою Радіо Свобода експерти стверджують, що, швидше за все, це було зроблено для збереження секретності, а коди ще діють. Військові аналітики спираються саме на список, викладений у першому наказі.
На кадрах з репетиції параду на аеродромі «Липки» 3 квітня 2025 року номерні знаки з кодом 39 є щонайменше на двох видах техніки. В обох випадках йдеться про сучасну російську бронетехніку, яка була введена в експлуатацію буквально на початку великої війни проти України.
Перший з них, ліворуч на фото вище, дуже схожий на захищений санітарний автомобіль «Лінза» на основі КамАЗ-53949 «Тайфун-К» російського заводу «Ремдизель». Виробництво автомобіля почали в 2021 році, а потім доопрацьовували. На кадрах з репетиції параду ми, здається, бачимо останню версію машини. Як повідомляється на сайті «Рособоронекспорту», призначення машини – «пошук, збір і евакуація поранених з поля бою, із осередків масових санітарних втрат і техногенних катастроф».
Другий, пофарбований у плямистий камуфляж, схожий на бронеавтомобіль «ВПК-Урал» або «Спартак» (АМН-590951, ВПК-59095С або АМН-59097). Розроблений російською «Військово-промисловою компанією». Його почали використовувати на війні в Україні приблизно восени 2022 року.
На кадрах з репетиції параду на аеродромі «Липки» під Мінськом загалом у парадному строю видно близько 15 машин «Лінза» та «Спартак».
Схоже, що «Товариство залізничників Білорусі» зафіксувало прибуття цих броньовиків до Білорусі в ніч з 29 на 30 березня 2025 року. Так, тоді організація повідомила про прибуття військового ешелону з невідомого пункту відправлення в Росії на білоруську станцію Орша-Центральна, де відбулася зміна локомотива.
Далі, за даними «Товариства залізничників Білорусі», з Орші ешелон доїхав до станції Озерище під Мінськом, де його розвантажили. Він складався з одного пасажирського вагона з російськими солдатами та чотирнадцяти спеціальних вагонів-платформ для перевезення бронетехніки (по дві машини на кожній). Тобто загальна кількість імпортованих автомобілів може досягати двадцяти восьми одиниць.
«Товариство залізничників Білорусі» також опублікувало фото розвантаження вагонів, зроблене нібито з 7:30 до 8:00 30 березня на станції Озерище під Мінськом.
Білоруська служба Радіо Свобода геолокувала це фото і перевірила погодні умови на той час, і все справді збігається. Також вдалося знайти супутниковий знімок Planet Labs, зроблений приблизно о 15:00 того ж дня (знімок є в розпорядженні редакції). На ньому видно залізничний состав, який стоїть на станції Озерище і складається приблизно з 15 вагонів, що збігається з інформацією «Товариства залізничників Білорусі».
Військові машини на картинці схожі на описані нами раніше «Лінзу» і «Спартак». А залізнична станція Озерище розташована безпосередньо біля аеродрому «Липки», де ці машини були помічені 3 квітня на репетиції параду Перемоги 9 травня.
Чи залишиться вся ця техніка в Білорусі після параду 9 травня, поки невідомо.
Раніше Радіо Свобода повідомляло про те, як в Білорусі стрімко влада будує військову інфраструктуру під Осиповичами, де, можливо, готують сховище для російських ядерних боєприпасів. У самих Осиповичах будують нові ангари для техніки, склади, житло для військовослужбовців. Також тут розміщені передані Росією оперативно-тактичні ракетні комплекси «Іскандер», які можуть використовувати цю ядерну зброю.
Усі раніше опитані Радіо Свобода військові експерти висловили думку, що якщо до Білорусі завезуть ядерну зброю, то всі дії з нею мають виконувати військовослужбовці 12-го головного управління Міноборони Росії.
Всі операції будуть здійснюватися виключно російськими військовимиПавло Подвіг
«Потрібно чітко розуміти одну річ, у чому я особисто не сумніваюся: усі операції з ядерними боєголовками чи то на території Росії, чи то на території Білорусі, якщо вони туди раптом будуть доставлені, будуть проводитися виключно 12-м головним управлінням Міноборони Росії (12 ГУМО), – сказав у коментарі Білоруській службі Радіо Свобода старший науковий співробітник Інституту ООН з дослідження проблем роззброєння Павло Подвіг. – Це означає, що всі операції – обслуговування, транспортування боєголовок, охорона об’єкта, охорона периметра – будуть здійснюватися виключно російськими військовими. Інших варіантів тут немає».
За словами експерта з російської зовнішньої та оборонної політики Павла Лузіна, російське керівництво має на меті кілька цілей.
«12 ГУМО – одне з небагатьох місць, де залишився парк сучасної військової техніки. Так одним пострілом вони вбивають відразу двох зайців – і посилають світові черговий сигнал про ядерну зброю в Білорусі, і всіма силами показують, що в порохівницях ще є порох, що вони не зовсім воюють на ослах і мотоциклах», — говорить Павло Лузін.
Він додає, що поява такої техніки та вдосконалення ремонтно-технічної бази в Білорусі не означає, що Білорусь зараз має ядерну зброю.
Таку ж думку висловлює і Павло Подвіг: «В принципі можна очікувати появи 12 машин ГУМО – вони повинні забезпечувати охорону і захист. Все ґрунтується на припущенні, що створюється інфраструктура для зберігання боєголовок. Але сама по собі поява техніки не свідчить про появу самих боєголовок».