Доступність посилання

«Безсмертний полк» повертається. Чи на це впливає нова політика Трампа?


Президент Росії Володимир Путін під час акції «Безсмертний полк». Москва, 9 травня 2015 року
Президент Росії Володимир Путін під час акції «Безсмертний полк». Москва, 9 травня 2015 року

Уперше від початку повномасштабної війни Росії проти України, у Вашингтоні збираються проводити започатковану у 2012 році в Росії ходу «Безсмертний полк». В останні роки подібні акції, які просувають міт про «Велику Вітчизняну Війну», і які Кремль використовує в цілях пропаганди, організатори відкладали. До того ж, як за кордоном, так і у самій Росії.

На тлі мирних ініціатив нового американського президента Дональда Трампа, а також небажання чинної адміністрації США засуджувати російську агресію, відновлення «Безсмертного полку» може свідчити про те, що його організатори очікують на відлигу у відносинах між Вашингтоном та Москвою.

Хода «Безсмертного полку» у Вашингтоні запланована на 3 травня. Про це стало відомо «Укрінформу», який отримав у своє розпорядження буклет, який ймовірно поширювали організатори в американських російськомовних онлайн групах, повідомило видання.

За інформацією з буклета, учасники збираються пройтися ходою від Лафаєт-сквер по Пенсільванія Авеню до меморіалу Другої світової війни в центрі Вашингтона.

З території посольства РФ – на вулиці Вашингтона

«Пройдемо з оркестром, піснями й портретами своїх героїв», – йдеться у буклеті, оздобленому радянськими комуністичними символами та «георгієвською стрічкою» – символами, публічна демонстрація яких заборонена в Україні.

Імовірний буклет ходи у Вашингтоні
Імовірний буклет ходи у Вашингтоні

Втім, у США подібних законодавчих перешкод не існує, каже у коментарі Радіо Свобода медіарадник адвокаційної команди Razom for Ukraine, колишній кореспондент Голосу Америки Остап Яриш.

«Офіційно не заборонено виносити чи використовувати в публічному просторі ці прапори чи цю символіку, тобто це захищено першою поправкою до Конституції, хоча був період в історії США, коли Комуністична партія була заборонена, і будь-які згадки чи комуністичні символи також», – каже Яриш.

Він також зазначає, що комуністична символіка, символіка Радянського союзу, досі негативно сприймається в американському суспільстві, особливо у консервативних колах, серед прихильників Республіканської партії зокрема.

У розмові із Радіо Свобода Яриш згадує про те, що минуло року акція «Безсмертний полк» також відбувалась в американській столиці, втім подія не виходила за межі російського посольства.

«Вони не виходили на вулиці, вони закрилися за парканами і мали там якусь свою ходу довкола будівлі посольства, пізніше якісь там в них були промови», – розповів Яриш.

Як повідомив «Укрінформ», організатори цьогорічної події запевнили, що вже отримали дозвіл на проведення ходи від муніципальної влади. Однак, незалежно підтвердити це поки не вдалося – у поліції Вашингтона поки не відповіли на запит «Укрінформу».

У поліції Вашингтона Радіо Свобода повідомили, що демонстраціями на Лафаєт-сквер опікується Служба національних парків.

Там Радіо Свобода сказали, що запит на проведення акції дійсно надійшов, і станом на зараз відомство його опрацьовує.

У Службі національних парків Радіо Свобода також повідомили, що запит на проведення акції не містив назву «Безсмертний полк» однак її опис збігається з описом акції, про яку йдеться у буклеті, який опублікував раніше «Укрінформ», включно із датою і маршрутом, а також наміром покласти квіти до меморіалу і пронести портрети учасників війни.

«Безсмертний полк» у Вашингтоні у 2018 році
«Безсмертний полк» у Вашингтоні у 2018 році

Втім, проблем із отриманням дозволу в організаторів не мало б бути, оскільки акції «Безсмертний полк» відбувалися у Вашингтоні, а також в інших американських містах і раніше, і федеральні або закони штатів їх не забороняють.

«Єдиний, можливий аспект для правоохоронних органів – це те, що така акція може бути провокаційною, може викликати якісь потенційні контрпротести, може викликати якісь сутички», – каже Остап Яриш.

За його інформацією, українська громада у США готує відповідь на російську акцію.

«Безсмертний полк» відроджується через Трампа?

Традиційно акції до російського Дня перемоги за кордоном просували наратив про те, що Радянський союз здобув перемогу над нацистською Німеччиною у «Великій вітчизняній війні». Це радянський конструкт, що покликаний затьмарити роль СРСР у розв'язанні Другої Світової війни у 1939 році, коли Москва і Берлін ще були союзниками, про що свідчить таємний пакт Молотова-Ріббентропа.

Крім того, Володимир Путін фактично присвоїв Росії перемогу над гітлерівським нацизмом, заперечивши вклад народу України та інших тоді осюзних республік.

Мітологізований наратив про перемогу СРСР над нацизмом у 1945 році пропаганда Кремля активно використовує і сьогодні, називаючи владу у Києві «нацистською», а саму війну проти України пояснює необхідністю боротьби із «нацизмом в Україні».

Саме через чітку асоціацію із меморіальною акцією «Безсмертний полк» із агресією Росії проти України, організаторам ходи доводилось відкладати її проведення після повномасштабного вторгнення російської армії у лютому 2022 року, пояснює Остап Яриш.

«Мені здається, трошки була інша політична кон'юнктура. У 2022–2024 роках був великий тиск на Росію, було велике засудження і публічне обурення діями Росії. І особливо у 2022–23 роках вони взагалі старалися не висуватися особливо і не давати про себе знати», – каже Яриш.

Дональд Трамп сподівається укласти мирну угоду і відновити бізнес з Росією
Дональд Трамп сподівається укласти мирну угоду і відновити бізнес з Росією

Зміна відбулась із приходом до влади нового президента Дональда Трампа. Саме його нинішня політика щодо Росії може слугувати сигналом для російських іммігрантів у США, які бажають відновлення пропагандистських акцій, що для цього настав слушний момент, каже у коментарі Радіо Свобода колишній посол України у США Олег Шамшур.

«Підхід Трампа до припинення війни в Україні… він це бачить як частину загального плану форматування відносин з Росією. І це відповідає намірам і плану [Володимира] Путіна. Безумовно, це відчувають російські пропагандисти і в Росії, і ті, хто підтримує Путіна серед росіян в Америці», – вважає український дипломат.

Раніше сам Трамп висловлювався щодо ролі Росії у перемозі над нацизмом. На початку 2022 року він написав у своїй соцмережі Truth Social: «Ми ніколи не повинні забувати, що Росія допомогла нам перемогти у Другій світовій війні, втративши під час цього майже 60 мільйонів життів».

Тоді Трамп приблизно удвічі завищив втрати СРСР і не взяв до уваги, що мільйони життів втратила не лише Росія, але також Україна та інші республіки Радянського Союзу.

Нинішня політика адміністрації США полягає у тому, щоб прямо не засуджувати агресію Москви для того, щоб не перешкоджати мирному процесу.

20 квітня Трамп заявив, що сподівається на те, що Україна і Росія можуть укласти мирну угоду найближчим часом, і тоді «обидві сторони почнуть вести бізнес зі Сполученими Штатами Америки, які процвітають, і зароблять статки».

Втім, США можуть вийти з переговорного процесу, якщо сторони не погодяться із американською пропозицією угоди. Її Трамп пообіцяв оприлюднити найближчим часом.

«Безсмертний полк» крокуватиме планетою?

Акції, які просувають бачення Кремля про «Велику Вітчизняну Війну», плануютсья в різних країнах.

До прикладу, уряд Сербії вже оголосив про намір провести ходу «Безсмертний полк» 9 травня у Белграді.

«На честь 80-річчя перемоги у Великій вітчизняній війні в Сербії відбудеться масштабна акція «Безсмертний полк». 9 травня жителі Сербії пройдуть вулицями країни з фотографіями своїх родичів – учасників Великої Вітчизняної війни», – повідомив міністр, який курує питання міжнародного економічного співробітництва в уряді Сербії Ненад Попович.

У Словаччині місцеві проросійські активісти також повідомляють про те, що намагатимуться провести одразу кілька акцій по всій країні.

Радіо Свобода також помітило оголошення про проведення акцій «Безсмертний полк» у Неаполі та Римі, а також у Сіднеї.

Ще одна акція запланована у Вірджинії, США. Там хоч прямо захід не називають «Безсмертним полком», але у рекламних матеріалах використані саме радянські символи, а концепція передбачає друк портретів ветеранів «Великої вітчизняної війни» – впізнаваний атрибут таких акцій.

Організатори заходу у Вірджинії наголошують, що «до участі запрошуються всі охочі, незалежно від сучасної політики».

Акція «Безсмертний полк» у Москві. Росія, 3 травня 2023 року
Акція «Безсмертний полк» у Москві. Росія, 3 травня 2023 року
  • Творці акції «Безсмертний полк» із російського Томська попросили не пов'язувати їх із усіма акціями, які проходять деінде, через зміну «первісного сенсу» акції. Про це написали на своєму сайті.
Наші прадіди нас прокляли б за те, що сталося
Липенков
  • Колишні журналісти томського телеканалу ТВ2, які провели першу акцію «Безсмертний полк» у 2012 році, виступали із критикою російського вторгнення в Україну.

«Біда в тому, що мало хто замислюється, що на цю війну – що на одній, що на іншій стороні кинуті саме правнуки тих, хто воював тоді – кого ми називаємо сьогодні «Безсмертним полком». Я ось думаю, що, напевно, наші прадіди нас прокляли б за те, що сталося», – сказав один із творців акції Сергій Липенков.

  • Зображення 16x9

    Сашко Шевченко

    Приєднався до Радіо Свобода у січні 2020 року. Нині базуюсь у Празі (Чехія) і висвітлюю політичні, економічні та правозахисні теми. Раніше співпрацював із виданнями Hromadske.ua та «Детектор медіа». У червні 2019 року пройшов двотижневе стажування у команді data-журналістики The Guardian в Лондоні. Здобув ступінь магістра журналістики в університеті City (Лондон, Сполучене Королівство). Автор документального фільму про ромських біженців «В очах Бога ми всі – люди» (2023 рік)

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG