Доступність посилання

Повернути тіло солдата. Як пошуковці «Плацдарму» працюють на Донеччині? Репортаж


Пошуковці Асоціації «Плацдарм» ексгумували тіла двох військовослужбовців армії РФ біля Слов'янська, 23 березня 2025 року
Пошуковці Асоціації «Плацдарм» ексгумували тіла двох військовослужбовців армії РФ біля Слов'янська, 23 березня 2025 року

Останки понад 20 військовослужбовців армії РФ ексгумували пошуковці Асоціації дослідників військово-історичної спадщини «Плацдарм» у районах сіл Долина та Краснопілля на Донеччині. Влітку 2022 року тут точилися запеклі бої, адже російська армія намагалася вийти на околиці Слов'янська. Кореспондент Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) побачив, як пошуковці у цьому районі віднайшли рештки тіл ще двох російських військовослужбовців. Згодом вони будуть обміняні на тіла бійців ЗСУ.

Два черепи дивляться на хмарне небо Донеччини байдужими порожніми очницями. Трохи далі валяються клапті однострою російських військ. То тут, то там біліють кістки. Ми прийшли на місце ексгумації у районі села Краснопілля біля Слов'янська.

Історія 1: Останки у Краснопіллі

«Розтягнуті тваринами»

«Місцеві жителі нам повідомили, що тут лежать рештки, схожі на людські. Пошуковий загін приїхав, почали оглядати місцевість. Візуально тут бачимо останки двох тіл. Швидше за все, це військовослужбовці Російської Федерації лежать: екіпірування російське. Вони вже розтягнуті тваринами частково», – розповідає Олексій Юков, керівник Асоціації дослідників військово-історичної спадщини «Плацдарм».

Останки розтягнуті тваринами
Олексій Юков

Росіяни могли загинути, каже пошуковець, влітку 2022 року: війська Росії зайшли та закріпилися в селах Краснопілля та Долина біля Слов'янська, а бійці ЗСУ їх звідти вибили.

«Тут були жорстокі бої, і наші бійці, зокрема, з 95-ї десантно-штурмової бригади, зупинили їх на цьому рубежі, не дали дійти до околиць Слов'янська», – згадує реалії фронту тих часів Олексій.

За його словами, тільки пошуковці «Плацдарму» ексгумували у цьому районі більше 20 тіл військовослужбовців армії РФ.

Робота пошуковиків на локації
Робота пошуковиків на локації

Юков зауважує, що працювати в цьому районі небезпечно, бо довкола і нерозірвані боєприпаси, і протитанкові міни. Одну з таких мін ми і побачили біля місця ексгумації.

Пошуковці пристають до роботи: обережно, спочатку руками, а потім ножами очищують ділянку від зів'ялого листя, гілок і зайвого ґрунту. Одні рештки тіл знаходять ближче до поверхні, інші під шаром землі.

Хрестик на кістках, джгут Есмарха і перстень

Юков звертає увагу на кістки, що утворюють грудну клітину. На них чорніє ланцюжок. Придивляємося ближче, – і помічаємо натільний хрестик.

Хрестик на останках російського військовослужбовця
Хрестик на останках російського військовослужбовця

«Ось хрестик залишився на ребрах. Можливо, рідні за цим хрестиком упізнають, ­– припускає пошуковець. – Проте, все одно будуть робити і ДНК-експертизу, і встановлюватимуть локацію, де людина загинула. І ми плануємо репатріацію та обміни на наших загиблих військовослужбовців».

Далі пошуковці «Плацдарму», неподалік від ребер з хрестиком, під купою гілок та сухої трави знаходять кінцівку у російському камуфляжі. Поверх штанів намотаний джгут Есмарха.

Джгут Есмарха на останках російського військовослужбовця
Джгут Есмарха на останках російського військовослужбовця

«Схоже, тут була масивна кровотеча, і через неї він просто помер. Тому що Кремль надавав своїм солдатам отаке лайно (показує кінцівку з намотаним джгутом – ред.). Це ж не турнікет. Як цим джгутом можна припинити масивну кровотечу, якщо в тебе втрачаються свідомість, сили, або ще й поранення нижніх чи верхніх кінцівок?! Ось таким чином Росія своїх солдатів прирікає на смерть».

Згодом серед кісток пошуковці знаходять невеличкий перстень із чорним каменем. Кажуть, ця деталь теж сприятиме ідентифікації особи загиблого.

Мотивація і перемир'я

Поки триває копітка робота з очищення кісток від землі, встигаємо поспілкуватися із пошуковцем Артуром. Він ексгумує останки бійців у команді Олексія Юкова від 2022 року. Зізнається, що за цей час, звісно, з'явилася втома. Проте долати її допомагає мотивація.

Артур, пошуковець
Артур, пошуковець

«Тих, хто загинув, треба повернути. Тому працюємо. Поки у Олексія Юкова є сили, у мене теж є вони», – ділиться пошуковець.

Тих, хто загинув, треба повернути
Артур

За його словами, надвелика кількість дронів, зокрема й на оптоволокні, значно ускладнює евакуацію тіл у зоні активних боїв.

«Майже неможливо працювати. Раніше можна було за поганої погоди виїжджати, а зараз це робимо дуже рідко, і такі поїздки дуже небезпечні. Бували випадки, що по нас прилітало, – згадує Артур. – Проте треба повертати душі. Це небезпечно, важко, але я довіряю Олексію Юкову. І ми йдемо разом, і я йому допомагаю повертати людей».

Читайте також: «Мене притягував світ мертвих»: як знайшов себе та через що пройшов ексгуматор тіл бійців ЗСУ

Після короткої розмови Артур повертається до роботи, а ми цікавимося в Олексія його думкою щодо мирних перемовин із Кремлем та в цьому контексті заяв про нібито неминучість територіальних поступок з боку України – земель, окупованих Росією. Зокрема, Донецької області.

Олексій Юков
Олексій Юков

Юков говорить і не припиняє ретельно звільняти людські кістки від нашарувань ґрунту. Помітно, що тема так званого «питання територій» йому болить.

«Чи будуть українські воїни воювати за цю землю? Будуть! Бо якщо росіяни заберуть цю землю, – вони не зупиняться. Чи ви думаєте, що їм Львів не потрібний?! Для перемоги їм потрібна вся Україна. Якщо США та інші країни будуть поводитися так, ніби нічого не відбувається і якось треба домовлятися… Апетити у керівництва Росії ростуть, а у війни немає кордонів. Іми воюємо за те, щоб не бути рабами, а росіяни за те, щоб нас зробити рабами», – емоційно міркує керівник «Плацдарму».

Місце підриву Дениса Сосненка

Після того, як рештки двох людей ретельно очистили від землі, зафіксували результати ексгумації на фото та відео, складені у мішки та завантажені до пікапа, Юков показує залишки буса: він вигорів та поіржавів, поріс травою. За кермом цієї автівки 23 січня 2024 року був пошуковець «Плацдарму», житель Слов'янська Денис Сосненко.

Денис Сосненко, пошуковець, загинув 24 січня 2023 року, повертаючи тіла загиблих бійців
Денис Сосненко, пошуковець, загинув 24 січня 2023 року, повертаючи тіла загиблих бійців

«Для нас, пошуковців, це важке місце. Тут загинув наш друг Денис Сосненко. Він підірвався на протитанковій міні. І цей автомобіль ми плануємо незабаром забрати як експонат, як пам'ять про те, що тут загинув наш хлопець, – згадує Олексій Юков. – На жаль, такі молоді 21-річні хлопці гинуть і на війні в окопах, і як волонтери. І ми розуміємо, що війна не щадить нікого. Він до останнього був із нами, і зараз постійно відчуваємо його поруч».

Залишки автобусу, за кермом якого перебував Денис Сосненко, Краматорський район, 23 березня 2025 року
Залишки автобусу, за кермом якого перебував Денис Сосненко, Краматорський район, 23 березня 2025 року

Історія 2: Огляд тіл

Далі переміщуємося на іншу локацію. Тут пошуковці розкладають для огляду сім мішків з останками. З них двоє – це рештки українських бійців. Останки збирали упродовж двох тижнів на Донеччині та Харківщині і у відносно безпечних місцях, і під обстрілами.

Іконки та діра в радянській зірці

Від одного з військовослужбовців армії РФ лишилася купка зотлілого верхнього одягу, пара взуття, дві кістки ніг і ремінь. Прямокутна бляха із зображенням радянської зірки була подірявлена уламком від українського боєприпасу.

Ремінь військовослужбовця армії РФ, пробитий уламком українського боєприпасу
Ремінь військовослужбовця армії РФ, пробитий уламком українського боєприпасу

Під час огляду інших останків пошуковці знаходять пакетик з православними іконками та кепку із шевроном, на якому зображений Ісус Христос.

Деяких російські військових ми знаходимо в екіпіруванні ЗСУ
Олексій Юков

А на одному з тіл – українська форма. Олексій Юков зауважує, що це доволі часте явище: «Деяких російських військових ми знаходимо одягненими в екіпірування та спорядження Збройних сил України. Заходять диверсійні групи, вдягають українську форму та йдуть у тил. Таких випадків, на жаль, багато. Бачимо результати: якщо наші хлопці уважні, то ворог не проходить».

Після цього оглядають останки українських військовослужбовців. Біля одного з тіл знайшли паспорт та водійське посвідчення, що (разом із ДНК-експертизою) значно пришвидшить ідентифікацію та повернення тіла родині.

Амуніція загиблого бійця ЗСУ
Амуніція загиблого бійця ЗСУ

«Ось так і шукаємо наших хлопців, і підіймаємо. І два, і три роки проходить, – все одно повертаємося по декілька разів на одні й ті самі місця, і все переглядаємо, і знаходимо. Здавалося б, що нічого немає. Але поки не знайдемо, не зупиняємося. І так кожного разу повертаємо пацанів і дівчат додому», – резюмує Юков і продовжує оглядати останки.

Росія й Україна майже не надають інформації про свої втрати у війні. Москва офіційно востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Київ тривалий час цього не робив, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни. Президент України Володимир Зеленський 4 лютого 2025 року повідомив, що з початку повномасштабної війни Україна втратила загиблими 45100 тисяч військових, 390 тисяч зазнали поранень. Кількість поранених російських військових президент України оцінив у 600–700 тисяч (300–350 тисяч убитими). Ще від 50 до 70 тисяч росіян, за словами Зеленського, є зниклими безвісти. Українське командування 26 лютого оцінило загальні російські втрати (убиті і поранені) за час повномасштабного вторгнення у 907 220 військових.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Поділіться з нами своїм відгуком про статтю: на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви живете на окупованій території – пропонуйте теми, діліться міркуваннями через анонімну форму donbass.realii.info. Донбас Реалії працюють для аудиторії по обидва боки лінії фронту.

  • Зображення 16x9

    Сергій Горбатенко

    Позаштатний кореспондент Радіо Свобода з 1 лютого 2015 року. Автор матеріалів для Радіо Донбас.Реалії.

    Працював журналістом у Громадському телебаченні Донбасу, регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Донецькій області. Був редактором на телеканалах «ТОР» і «С+» (Слов’янськ). Закінчив філологічний факультет Донбаського державного педагогічного університету (Слов’янськ).

  • Зображення 16x9

    Донбас.Реалії

    Донбас.Реалії – проєкт для Донбасу та про Донбас по обидва боки лінії розмежування. З 2014 року ми створюємо та добуваємо унікальний контент – ексклюзиви з окупованих міст і лінії фронту, відео й фото, мультимедійні репортажі, розслідування, радіо та телепрограми. 

    У соцмережах:

    – Facebook

    – Telegram

    – Instagram

    – Twitter

    – Телепроєкт Донбас Реалії на YouTube

    – Радіо Донбас Реалії на YouTube

Форум

XS
SM
MD
LG