Український кінорежисер, колишній «в’язень Кремля» Олег Сенцов прокоментував у Фейсбуці сьогоднішній обмін, привітавши його, але й додавши, що далеко не всі українці вже є звільненими.
«Черговий обмін... Це дуже добре і я вітаю цих людей зі свободою та дякую тим, завдяки чиїм зусиллям це сталося. Але це не всі українські полонені з ОРДЛО. Також Росія не віддає нікого із тих, хто утримується вже не один рік поспіль в її в’язницях, ніхто з кримських татар не звільнений. Дудка, Куку, Виговський, Мустафаєв, Щур, Гафаров та сотні інших досі за ґратами. Звісно, що Путін не хоче віддавати їх просто так, а хоче поступок України у відповідь, щоб повільно привести її назад, у своє кріпацьке стійло. Треба звільняти наших, але не треба при цьому торгувати країною!»
Служба безпеки України подає більше фотографій з сьогоднішнього обміну і нагадує, що попередній обмін утримуваними був 29 грудня, коли звільнили 76 українців:
Український омбудсмен Людмила Денісова розповідає у Фейсбуці про чотирьох українців, звільнених разом з іншими з полону бойовиків угруповання «ЛНР»:
- Віталій Желдак – був засуджений так званим «Верховним судом ЛНР» та незаконно утримувався у Слов’яносербскій виправній колонії Луганської області;
- Олександр Табачний – інвалід та ветеран МВС України, один з найстарших хто потрапив у полон та з 2019 року знаходився на тимчасово окупованій території Луганської області у Луганському СІЗО;
- Алевтина Попова, яка незаконно утримувалася з 2018 року у виправній установі на тимчасово окупованій території міста Луганськ. Вона була засуджена так званим судом «ЛНР» за «Державну зраду»;
- Сергій Русінов – наймолодший серед громадян України, який повернувся на підконтрольну Уряду України територію. Він був затриманий силовиками так званої «ЛНР» у 2018 році через те, що в соціальних мережах закликав до єдності України та засуджував діяльність незаконних збройних формувань так званої «ЛНР». Український патріот був засуджений до позбавлення волі з відбуттям покарання у Слов’яносербській виправній колонії.
Україна звільнила з полону 20 своїх громадян, яких утримували в окремих районах Донецької та Луганської областей, повідомив Офіс президента.
У Донецькій області звільнили дев’ять людей:
1. Алакоз Олександр (цивільний);
2. Гриненко Микола (військовий);
3. Ілюхін Микола (цивільний);
4. Карась Володимир (правоохоронець);
5. Костєв Євген (цивільний);
6. Помеляйко Олександр (цивільний);
7. Садовський Олександр (цивільний);
8. Сірик Вадим (цивільний);
9. Шайдов Віктор (військовий).
На території Луганської області звільнили ще 11 утримуваних громадян:
1. Желдак Віталій (цивільний);
2. Можаєв Валентин;
3. Миронич Сергій;
4. Полозов Микола (цивільний);
5. Попова Алевтина (цивільна);
6. Русинов Сергій (цивільний);
7. Сливка Іван (цивільний);
8. Сливка Олександр (цивільний);
9. Табачний Олександр (цивільний);
10. Штиль Олександр (цивільний);
11. Яковенко Олександр (цивільний).
Виявляється, лише чотири з восьми обмінюваних захотіли повертатися на контрольовану бойовиками угруповання «ЛНР» частину Луганської області.
Як зазначає кореспондент ВВС в Києві Йона Фішер, це навряд чи є гарною рекламою для луганських сепаратистів:
Пряма мова президента Володимира Зеленського:
«Я радію, чесно кажучи, кожного разу коли ми повертаємо наших: і військових, і героїв, і політв’язнів і звичайний громадян України, бо для нас звичайні громадяни такі ж самі герої, бо вони були за ґратами і саме захищали нашу країну, Україну, наш суверенітет, нашу територіальну цілісність. Я можу сказати, що першу частину наших громадян вже звільнено. Та частина, яка перебувала на тимчасово окупованій частині Донецької області. Зараз проводяться дії, щоб звільнили ще частину людей саме з луганської частини України, тимчасово окупованої частини, на жаль. Але прийде час і все ми повернемо. Як ми й говорили, ми повертаємо всіх і в рамках Мінських домовленостей, і в рамках домовленостей наших в рамках «нормандської четвірки». І ми звільняємо всіх і будемо боротися поки кожен українець повернеться додому».
Президент Володимир Зеленський прокоментував обмін, який сьогодні відбувається на Донбасі:
Німецький оглядач Ніколаус фон Твіккел пише, що один відмовився їхати до Донецька, а отже з угрупованням «ДНР» обмін відбувся та формулою: 9 повернулося в Україну, а 10 віддали в угруповання «ДНР».
Обмін з луганськими сепаратистами мав бути на формулою «10 на 9», але так само один відмовився їхати до Луганська. Відтак, Україна від угруповання «ЛНР» отримує 11 людей, а передає туди 7-х. Офіційно це поки що не підтверджено.
Міжнародна агенція новин Associated Press у повідомленні про обмін на Донбасі зазначає, що про нього домовились наприкінці минулого року під час саміту «нормандської четвірки» за участі лідерів України, Росії, Німеччини та Франції.
«Метою є вдатися до кроків щодо побудови заходів довіри, які б могли привести до завершення шестирічної війни у східній Україні, яка вбила вже понад 14 тисяч людей і посилила напругу між Росією та Заходом».
Журналісти зазначають, що повні поіменні списки обміняних (зокрема тих, кого отримує Україна) будуть оприлюднені ПІСЛЯ повного завершення обміну:
Щодо кількості людей, яких обмінювали під час двох попередніх обмінів:
На початку вересня минулого року обмін відбувся за формулою «35 на 35»;
Наприкінці минулого року обмін був за формулою «76 та 124» і тоді Україна отримала 76 людей (ще п’ятеро відмовились виїздити з ОРДЛО), а підтримувані Москвою сепаратисти отримали тоді 124 людини.
Популярний Твіттер-аккаунт Glasnost Gone, який активно коментує конфлікт на сході України, називає обмін ув’язненими «малим за масштабом»:
Проукраїнське видання «Нова Горлівка» каже, що з угрупованням «ДНР» обмін відбувся за формулою «10 на 9» і що один від обміну відмовився:
В угрупованні «ЛНР» заявляють, що наразі представники Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ) проводять остаточну верифікацію утримуваних осіб перед обміном.
За цим повідомленням, бойовики угруповання «ЛНР» очікують, що Київ передасть їм 7 осіб.
В угрупованні «ДНР» заявляють, що Україна передала бойовикам 10 осіб
МКЧХ оприлюднив свою заяву щодо звільнення та передачі утримуваних осіб:
«Сьогодні з раннього ранку команди Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ) готові до виконання своєї ролі нейтрального посередника, у той час як сторони конфлікту на сході України звільняють затриманих та переводять їх до тимчасових місць проживання, перш ніж вони зможуть безпечно зустрітися зі своїми сім’ями.
Звільнення затриманих має велике гуманітарне значення, оскільки люди повертаються до своїх рідних по обидві сторони лінії зіткнення. І це відбувається в той час, коли всі потребують затишку і турботи.
Через пандемію COVID-19 передбачені додаткові запобіжні заходи для тих, хто звільняє затриманих, самих звільнених затриманих, тих, хто їх зустрічає, та представників МКЧХ. Метою цих заходів є створення безпечних умов та зменшення ризиків COVID-19 для них та їхніх близьких.
Гуманітарну цінність звільнення людей, затриманих під час конфлікту, не можна недооцінювати. Минуло шість важких років конфлікту та розлуки. Тому важливо вживати заходів, які примножують людяність та турботу, адже навіть конфлікти повинні мати межі.
Також важливо, що навіть у часи COVID-19 затриманих продовжують звільняти, і вони зможуть нарешті зустрітися зі своїми сім’ями. Вкрай важливим є те, що такі операції можуть відбуватися з дотриманням основних гуманітарних стандартів щодо забезпечення гідності та безпеки звільнених осіб та з урахуванням їхнього особистого бажання.
Наразі операція триває, більше подробиць буде повідомлено сьогодні по обіді після її завершення».
Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова опублікувала у фейсбуці фото перших 9 звільнених українців:
Павло Кириленко, голова Донецької обласної державної адміністрації, керівник обласної військово-цивільної адміністрації у фейсбуці повідомляє:
«На КПВВ «Майорське» зустріли перших звільнених з полону українців».
Згодом додав: «Своїх громадян визволяємо, незважаючи на пандемію та оголошений карантин. Створили умови, щоб під час обов'язкової 14-денної обсервації, яку їм необхідно буде пройти, вони почували себе комфортно. Нагадаю, сьогодні вранці на КПВВ «Майорське» зустріли визволених з полону українців. Такий же обмін за кілька годин має відбутися і на Луганщині. Загалом на вільну територію України сьогодні повернеться 19 наших громадян».
19 українців, які мають 16 квітня визволити з полону, це далеко не всі українці, які перебувають в неволі у сепаратистів на сході України. Тут більше подробиць:
Деякі оглядачі як, наприклад, кореспондент Радіо Свобода Кристофер Міллер звертають увагу, що очікуваний обмін відбуватиметься на тлі кризи з коронавірусом, яка загострюється і на сході України: