Нацбанк закликає бізнес переходити на безготівкові розрахунки, а банки – захищати працівників
Національний банк України 18 березня оприлюднив заходи з запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-9. Серед них – намір видавати банкам готівку з власних сховищ, причому в першу чергу ту, яка зберігалася там до виявлення коронавірусу в Україні.
«Національний банк здійснюватиме підкріплення банків готівкою безкоштовно (до 1 травня 2020 року) та враховуватиме їх потреби щодо сум і кількості готівки. Запаси готівки Національного банку є достатніми для забезпечення потреб економіки країни», – заявляють у центробанку. Це рішення обіцяють оформити окремою постановою.
Закриті кордони. Громадяни України, які проживають в інших країнах, не можуть повернутися додому
В аеропорту Борисполя не потрапили на свій рейс близько десятка людей – усе через коронавірус. Ці люди громадяни України з дозволом на постійне проживання в інших країнах – Іспанії, Німеччині, Арабських Еміратах.
Прикордонники не пустили їх на літаки, аргументуючи це постановою Кабінету міністрів України від 14 березня, що тимчасово обмежує перетинання державного кордону та закриває пункти пропуску (постанова 287).
Водночас, іноземців на рейси пропустили – українцям вилетіти не дають. У Державній прикордонній службі пояснили, що керуються постановами Кабінету міністрів, про які попереджали заздалегідь. Українцям, які не змогли повернутися додому, радять чекати кінця карантину та відновлення авіасполучення.
Кличко заперечує можливість відновлення роботи метр, яке закрите на час карантину
Київська влада не розглядає відновлення роботи метрополітену – про це міський голова Віталій Кличко заявив в ефірі Суспільного мовлення.
Кличко визнав, що жоден вид наземного транспорту столиці не може замінити метрополітен, який перевозить щодня 1,7 мільйона людей.
«Жоден з транспортних засобів – ні автобуси, ні маршрутки, ні трамваї чи тролейбуси – не зможуть перевезти таку кількість пасажирів, яку перевозить метрополітен. Тому ми обмежили зараз роботу різних закладів і звертаємося до підприємців, різних закладів по можливості зараз обмежити роботу, надати відпустки людям, щоб вони залишалися вдома. Зараз потрібно максимально обмежити соціальні контакти, тому що це є причиною розповсюдження інфекції», – зазначив мер.
В Україні виявили ще два випадки захворювання на COVID-19
Міністерство охорони здоров’я повідомило про два нових випадки коронавірусного захворювання COVID-19 в Україні. Про це йдеться в повідомленні МОЗ увечері 18 березня.
«Станом на 22:00 18 березня в Україні зафіксовано 16 випадків COVID-19:
Чернівецька (10), Житомирська (1), Київська (2), Донецька (1) області та місто Київ (2). Отримано за сьогодні пацієнтів 51 та 103 контактні особи», – йдеться в заяві міністерства.
За повідомленням, вірусологічна референс-лабораторія Центру громадського здоров’я досліджує не лише тих, у кого підозрюють хворобу, а й контактних осіб.
Коронавірус в Україні 18 березня. Перший день без метро
18 березня стало першим днем, під час якого на території України почали діяти обмеження для громадського транспорту та міжміських перевезень. Задля запобігання поширенню хвороби COVID-19 у Києві, Харкові та Дніпрі припинило роботу метро. Залізничні, автобусні міжміські та міжобласні пасажирські перевезення теж зупинились. Окрім того, у столичному громадському транспорті дозволили перевозити людей лише у медичних масках і в обмеженій кількості.
Як це вплинуло на пасажирів? Що відбувалось цього дня в міжнародному аеропорту «Бориспіль»? Та чому, попри закриття торговельних центрів, мережа магазинів «Епіцентр» продовжила свою роботу? Про усе це – у спеціальному репортажі Радіо Свобода.
ВЦА: перший випадок COVID-19 на Донеччині – у Маріуполі
В Донецькій області підтверджено перший випадок коронавірусу. Про це повідомив 18 березня голова військово-цивільної адміністрації області Павло Кириленко.
«Вірус виявили у 52-річного маріупольця, що повернувся із Єгипту. Медики надають йому допомогу – усім необхідним лікарні забезпечені. Особи, що перебували з ним у контактні, виявлені й знаходяться під наглядом. Прошу жителів Маріуполя та області зберігати спокій і дбати про гігієну, у тому числі й інформаційну», – написав Кириленко у своєму Фейсбуці.
Донецька ВЦА проводить брифінги щодо епідемічної ситуації щодня, про заходи після першого зараження в області Кириленко пообіцяв повідомити на такому брифінгу 19 березня.
У Конгресі США зафіксували два випадки зараження коронавірусом
Двоє членів Палати представників Конгресу США оголосили в середу про те, що заражені коронавірусом. Про це, зокрема, повідомили конгресмен від Флориди Маріо Діас-Балард і конгресмен від Юти Бен Макадмс. Це перші два випадки зараження серед американських законодавців.
Конгресмен з Флориди у твіттері написав, що почувається добре і закликав американців поставитися до ситуації з коронавірусом «вкрай серйозно». Законодавець з Юти закликав американців до єдності, щоб «вийти з цієї кризи ще сильнішими». Як ці двоє конгресменів заразилися, невідомо, зараз вони перебувають на самоізоляції.
У Конгресі заявили, що медики намагаються виявити всіх на Капітолійському пагорбі, хто міг в останні дні контактувати з двома хворими конгресменами. 14 членів Конгресу оголосили, що підуть на карантин, оскільки мали зустрічі із зараженими вірусом колегами. У приміщеннях Конгресу проводять дезінфекцію.
Поширення вірусу серед законодавців загрожує зривом роботи Конгресу, коли може знадобитися ускладнення екстрених рішень.
У середу президент Дональд Трамп підписав закон, який передбачає надання можливості проведення тестування на коронавірус кожному американцеві і виділення допомоги тим, хто тимчасово опинився без роботи.
Китай практично зупинив поширення коронавірусу: від замовчування до тотального контролю
Офіційний Пекін повідомляє, що станом на 17 березня лише одна людина заразилася коронавірусом внутрішнього походження в місті Ухань, столиці провінції Хубей, звідки новий вид грипу поширився світом, а решта 12 випадків були привезені з-за кордону. Днем раніше був 21 випадок і тільки один з них походив із самої країни. Кількість нових випадків невпинно скорочується, що дає надію на закінчення епідемії в Китаї, який став джерелом нової хвороби наприкінці минулого року, що призвело до пандемії за лічені тижні. Кількість інфікованих коронавірусом у світі перевищила 200 тисяч. І поки інші країни лише ухвалюють надзвичайні заходи для боротьби з хворобою, що отримала назву COVID-19, в самому Китаї життя починає повертається до нормального русла, зростає ділова активність після запровадження безпрецедентних заходів для обмеження людських контактів. Чи були ці заходи адекватні загрозі?
Карантин і робота: як поєднати
18 березня стало першим днем, під час якого на території України почали діяти обмеження для громадського транспорту та міжміських перевезень. Задля запобігання поширенню хвороби COVID-19 у Києві, Харкові та Дніпрі припинило роботу метро. Залізничні, автобусні міжміські та міжобласні пасажирські перевезення теж зупинились. Окрім того, у столичному громадському транспорті дозволили перевозити людей лише у медичних масках і в обмеженій кількості.
Що зміниться для людей, які до пандемії щодня ходили на роботу й отримували зарплатню? Чи можуть вони працювати безпечно для себе, а то й піти у відпустку на час карантину? Чи повинен працедавець подбати про безпеку працівника, який добирається на робоче місце в умовах, близьких до транспортного колапсу, і ніде купити антисептик, респіратор чи медичну маску?
Радіо Свобода поставило ці та інші запитання профспілковим активістам та експертам, а також зібрало деякі вдалі рішення бізнесу щодо роботи в умовах карантину.
Коронавірус може зіграти злий жарт із владою – Доній
«Зміна плану роботи Верховної Ради є неприпустимою», – стверджував президент Володимир Зеленський. Однак Рада пішла на карантин до 3 квітня через епідемію COVID-19, незважаючи на його критику – з можливістю скликати засідання «для вирішення нагальних питань, пов'язаних з ситуацією в Україні».
Чи може українська влада скористатися карантином і забороною на протести для «проштовхування» рішень по Донбасу? Що чекає «нормандський формат» і Мінські переговори? І які рішення відкладають країни Заходу, з огляду на обмеження прав громадян під час епідемії?
Харків на карантині: транспортна проблема і безконтрольність
Тотальний карантин у місті мав розпочатися 18 березня. Напередодні для пасажирів зачинили харківській метрополітен, міська рада ввела обмеження щодо перебування людей у наземному транспорті. Також було вирішено закрити усі заклади громадського харчування. Було припинено пасажирське сполучення між містами області. Але далеко не всі протиепідемічні заходи вдалося впровадити у життя.
Хворий на коронавірус депутат каже, що Зеленського дезінформують
Хворий на COVID-19 депутат Верховної Ради Сергій Шахов заявив, що члени команди президента України Володимира Зеленського дезінформують главу держави про ситуацію з карткою депутата.
«Повідомляю вам, що 17 березня я не був присутнім та зареєстрованим на позачерговому засіданні Верховної Ради через погане самопочуття, яке згодом виявилося симптомами коронавірусу. Ні я, ні, тим паче, мої колеги замість мене не голосували. Аби перевірити цю інформацію, достатньо уважно подивитися сайт ВР», – написав Шахов у фейсбуці.
За ситуацію із коронавірусом в анексованому Криму відповідальна Росія – місія України в ООН
Постійне представництво України при ООН заявило, що за загрозу поширення коронавірусної інфекції в Криму повністю відповідає Росія, яка анексувала цю територію.
«Відповідно до IV Женевської конвенції, Росія як держава-окупант повинна забезпечити достатню гігієну і медичну допомогу жителям Криму. Росія повинна інформувати міжнародну спільноту про заходи, які вживаються для боротьби з поширенням COVID-19 в окупованому Криму», – йдеться в повідомленні місії в твіттері.
В анексованому Криму з 17 березня заборонили проводити будь-які спортивні, розважальні та інші масові заходи. У Севастополі з 19 березня закриваються всі школи, а вищі навчальні заклади перейшли на дистанційну форму навчання.
За даними «Росспоживнагляду», в Криму понад 130 осіб перебувають «під наглядом» через відвідини територій із фіксуванням випадків коронавірусу або контактів з потенційними його носіями.
Кількість українців на карантині за кордоном зросла – МЗС
У Міністерстві закордонних справ України повідомили, що за кордоном кількість українських громадян, які перебувають на карантині через поширення коронавірусу, зросла з 744 до 862.
Згідно з повідомленням зовнішньополітичного відомства у фейсбуці пізно ввечері 18 березня, наразі на карантині перебувають 830 українців у готелях Єгипту, 16 – у Бразилії, 7 – у Німеччині, 3 – у Домініканській Республіці, 3 – в Об’єднаних Арабських Еміратах, 2 – в Молдові та 1 – в Румунії.
Водночас кількість громадян України, які лікуються за кордоном, не змінилася: 5 – у Німеччині, 2 – у Польщі, 2 – в Італії, і по одному – в Молдові, ОАЕ і Домініканській Республіці.
Повідомляється, що за межами України від COVID-19 5 українців одужали (4 – в Японії, 1 – в Італії), одна українка померла в Італії.
США: через поширення COVID-19 Трамп узяв на себе надзвичайні повноваження
Президент США Дональд Трамп взяв на себе надзвичайні повноваження для мобілізації промисловості на боротьбу з коронавірусом. Рішення ухвалене на тлі посилення негативних наслідків пандемії.
Назвавши себе «президентом воєнного часу», Трамп скористався законом про оборонну промисловість 1950 року. Закон, ухвалений у роки Корейської війни, наділяє президента надзвичайними повноваженнями, що дозволяють змушувати підприємства розширювати виробництво і випускати життєво необхідні матеріали. Сьогодні це респіратори, маски, апарати для штучної вентиляції легенів та інші засоби боротьби з коронавірусом нового типу.
Трамп повідомив, що закон буде застосовуватися, якщо в США погіршиться ситуація з коронавірусом. «Сподіваюся, в цьому не буде потреби», – написав він у твіттері.
«Це – війна», – сказав Трамп, порівнявши боротьбу з коронавірусом із заходами, які вживалися під час Другої світової війни. Американський президент попередив про майбутні загальнонаціональні жертви.
У США виявлено понад 9 тисяч випадків зараження коронавірусом, 139 людей померли.
У Росії зафіксована перша смерть від коронавірусу
За офіційними даними, померла 79-річна пацієнтка московської інфекційної лікарні №2. Жінка була госпіталізована 13 березня. Причиною смерті стала пневмонія, викликана коронавірусом на тлі інших супутніх тяжких захворювань у жінки.
У жінки був діабет та ішемічна хвороба серця.
На сьогодні в Росії зафіксовано 147 випадків зараження коронавірусом, 87 з яких у столиці Москві.
У Хорватії зафіксували перший летальний випадок від коронавірусної інфекції
Перша людина померла від COVID-19 у Хорватії, повідомляє кореспондент Радіо Свобода. Йдеться про чоловіка літнього віку, який відмовився від запропонованої лікарями госпіталізації.
Загалом у країні зафіксували 99 заражених новим коронавірусом. Через державний кордон пропускають лише громадян Хорватії, які повертаються з-за кордону, та громадян країн ЄС, котрі виїжджають із Хорватії. У країні закриті всі готелі й ресторани, терміном на 30 днів відкладені всі культурні заходи. Відкриті лише магазини продовольчих товарів, аптеки й базари, робочий час у них скорочений.
У сусідній Сербії наразі зафіксували 97 хворих, запроваджений надзвичайний стан і комендантська година від 20:00 до 5:00. Дотримання обмежень контролюють поліцейські й військові в повному бойовому спорядженні. Відкладені парламентські й муніципальні вибори, що були призначені на 26 квітня.
Премʼєр-міністр Ана Брнабич заявила, що в лікарнях та інших обʼєктах забезпечено 6 тисяч місць для лікування хворих на коронавірусну інфекцію. Угорщина вночі проти 19 березня пропустила з Австрії кілька тисяч громадян Сербії, котрі поверталися з країн Євросоюзу.
Сербські урядовці попереджають, що всі, хто повернувся з-за кордону, мають перебувати в ізоляції від 14 до 30 днів. За порушення ізоляції й комендантської години передбачені штрафні санкції й адміністративний суд за скороченою процедурою.
Надзвичайний стан запроваджений і в Північній Македонії, де зафіксували 43 випадки коронавірусу. Відкладені парламентські вибори, які були призначені на 12 квітня.
«Укрзалізниця» відправить 4 поїзди з Перемишля до Києва, щоб вивезти українців з Польщі
У компанії «Укрзалізниця» повідомили, що 20 березня відправлять чотири поїзди «Інтерсіті+» з Перемишля до Києва, щоб вивезти громадян України з Польщі:
«Призначений поїзд №717/718 відправиться із Пшемисля о 02:30 та прибуде до Києва об 11:32. Раніше повідомлялося про призначення 3 поїзди класу «Інтерсіті+», які протягом 20 березня здійснять вивіз громадян України із Пшемисля. №715/716 – 706/705 (відправлення із Пшемисля о 15:45, прибуття до Києва о 00:46 21 березня), №709/710 (відправлення із Пшемисля о 10:18, прибуття до Києва о 19:26), №705/706 – 716/715 (відправлення із Пшемисля о 13:10, прибуття до Києва о 22:17)».
Згідно з повідомленням, квитки на вказані поїзди можна купити тільки через онлайн-систему.
Повідомляється, що з Києва до Перемишля поїзди вирушать без пасажирів.
«Бригада стюардів, яка обслуговує поїзд, забезпечена усіма засобами захисту та дезінфекції», – запевнили в «Укрзалізниці».
Посол України в Польщі Андрій Дещиця в коментарі «Укрінформу» повідомив, що приблизно 3,5 тисячі громадян України заповнили спеціальний формуляр на сайті посольства України в Польщі із зазначенням, що вони не можуть самотужки повернутися додому й очікують на допомогу держави в організації виїзду додому.