Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Найбільші доплати за боротьбу з COVID-19 отримували керівники медзакладів – Рахункова палата

У доплатах медикам у рамках боротьби з COVID-19 виявлені суттєві диспропорції, найбільші виплати отримували керівники медзакладів й адміністративний персонал, заявили у Рахунковій палаті, коментуючи звіт про результати аналізу використання у 2020 році коштів, спрямованих на боротьбу з коронавірусною хворобою.

Національна служба здоров’я України і Міністерство охорони здоров’я не забезпечили належного моніторингу за здійсненням доплат до зарплат медичним працівникам у рамках боротьби з COVID-19, що призвело до суттєвих диспропорцій, заявив голова Рахункової палати Валерій Пацкан.

«Загалом у 2020 році доплати отримали понад 107 тисяч лікарів, майже 218 тисяч представників середнього медичного персоналу. Але наші фахівці дослідили, якщо 53 медзаклади (28%), які належать до сфери управління МОЗ, почали виплати з вересня, то 125 медзакладів (65%) – з жовтня, а 14 (7%) – лише з листопада», – цитує Пацкана пресслужба Рахункової палати.

За повідомленням, для 43% усіх отримувачів доплати становили менше 9,8 тисяч гривень, тоді як для 1% – більше ніж 179,5 тисяч гривень.

«У вересні–грудні 2020 року дев’ять із десяти найбільших виплат отримували керівники закладів або заступники. Наприклад, директор Миколаївського обласного центру лікування інфекційних хвороб в середньому щомісяця доплачував собі до посадового окладу майже 90 тисяч гривень. А заступник директора з експертизи тимчасової непрацездатності Київського міського пологового будинку №5 отримував в середньому щомісяця майже 77 тисяч гривень доплат. Гендиректор Івано-Франківського обласного фтизіопульмонологічного центру Івано-Франківської обласної ради – понад 66 тисяч гривень», – наголосив Пацкан.

Крім того, у Рахунковій палаті кажуть, що доплати нараховували несвоєчасно.

«Так, у грудні 2020 року Обласна клінічна лікарня Харківської облради при наявності на рахунку понад 1 млн грн не доплатила до зарплати безпосередньо зайнятим на роботах з ліквідації COVID-19 працівникам. Крім того, затримували від 1 до 2 місяців додаткові доплати до 300% зарплати. Багато лікарів, які надавали меддопомогу хворим на COVID-19, отримували доплати менші за 300%», – йдеться в повідомленні.

Через відсутність медперсоналу подекуди до роботи в екстрених бригадах медичної допомоги залучали молодших медичних сестер (санітарок) замість медсестер. «Оскільки санітарки не є членами бригади швидкої допомоги, додаткову доплату до 300% зарплати їм не виплатили. Це свідчить про нерівні умови оплати праці. Адже вони однаково перебували в зоні ризику, як і інші члени бригади», – сказав Пацкан.

Минулого року після початку пандемії МОЗ ініціювало підвищення зарплат медикам, які борються з COVID-19, на 300%.

У березні цього року МОЗ закликало медиків, які надають допомогу хворим на коронавірусну інфекцію COVID-19, повідомляти про факти нецільового використання коштів, які виплачує лікарням Національна служба здоров’я.

AstraZeneca заявляє, що третя доза її вакцини «значно» посилює імунітет до варіанту «омікрон»

Фармацевтична компанія AstraZeneca заявиа 23 грудня, що третя, або бустерна доза її вакцини проти COVID-19 Vaxzevria «значно» підвищує рівень антитіл проти варіанту «омікрон» у лабораторному дослідженні.

«Vaxzevria значно підвищила рівень антитіл проти варіанту омікрон SARS-CoV-2 (B.1.1.529) після третьої дози бустера», – йдеться у заяві компанії з посиланням на дослідження.

За висновками AstraZeneca, третя доза її препарату нейтралізує варіант «омікрон» варіант до рівня, співставного з тим, якого досягає друга доза щодо варіанту «дельта».

Рівні нейтралізуючих антитіл також, як стверджується, були вищими при бустерній вакцинації, ніж у людей, які раніше були інфіковані та одужали від COVID-19 природним шляхом.

МОЗ запровадить ревакцинацію вакцинами Moderna та Pfizer для медиків і працівників інтернатів

В Україні запровадять повторну дозу вакцини від COVID-19 для медичних працівників та працівників будинків інтернатного типу, повідомило Міністерство охорони здоров’я 22 грудня.

Представники цих груп зможуть отримати бустерну дозу через шість місяців після отримання другої дози.

«Для ревакцинальної дози використовуватимуть лише м-РНК-вакцини – Moderna або Comirnaty/Pfizer, незалежно від того, якою вакциною щеплена людина. Генерація COVID-сертифіката після отримання ревакцинальної дози буде доступна найближчим часом», – йдеться в заяві.

Читайте також: Україна має домовленості на постачання майже 42 млн доз вакцини від COVID-19 у 2022-му – Кузін

При цьому чинною також залишається можливість додаткової дози для людей із важкими супутніми захворюваннями, запроваджена раніше.

Голова парламентського комітету з питань здоров’я Михайло Радуцький повідомив 21 грудня, що щеплені проти COVID-19 громадяни України зможуть отримати третю бустерну дозу вакцин в середині січня 2022 року.

За добу в Україні – 7 312 нових хворих на COVID-19

В Україні протягом доби 22 грудня зафіксували 7 312 нових хворих на коронавірусну хворобу, повідомляє Міністерство охорони здоров’я. З них 585 – діти, 182 – медичні працівники.

Крім того, за минулу добу госпіталізували 1 691 людину, 275 хворих померли, у 16 521 хворого констатували одужання.

«Від початку вакцинальної кампанії щеплено 14 500 520 людей, з них отримали першу дозу – 14 500 518 людей, повністю імунізовані та отримали дві дози – 13 219 547 людей, отримали додаткову дозу – 596 людей. Загалом проведено 27 720 661 щеплення», – повідомляють у МОЗ.

Коронавірус: у шести областях почав діяти «жовтий» рівень епіднебезпеки

З опівночі 23 грудня «жовтий» рівень епідеміологічної небезпеки почав діяти на території Житомирської, Київської, Миколаївської, Сумської, Черкаської та Чернігівської областей.

Жовтий рівень передбачає заборони на:

  • відвідування закладів освіти, якщо на самоізоляції перебуває більше ніж 50% учнів та викладачів
  • роботу освітніх закладів, в яких вакциновано менше 100% персоналу
  • масові заходи
  • роботу кінотеатрів, театрів, інших закладів культури
  • роботу ресторанів та кафе, окрім роботи на винос та доставки
  • роботу спортзалів і басейнів
  • діяльність готелів, санаторних, соціальних закладів
  • міжобласні та міжнародні перевезення

При цьому обмеження, передбачені жовтим рівнем, не будуть діяти, якщо всі працівники та відвідувачі мають «жовтий» чи «зелений» ковід-сертифікати, підтвердження одужання від COVID-19 або негативні тести на коронавірус.

На боротьбу з COVID-19 у 2021-му з бюджету витратили майже 35 мільярдів гривень – Мінфін

За 11 місяців 2021 року на боротьбу з пандемією коронавірусної хвороби з державного бюджету пішло 34,7 мільярда гривень, повідомляє Міністерство фінансів.

При цьому загалом бюджет 2021 року передбачає 43,7 мільярда гривень на протидію пандемії.

Поміж іншого, гроші пішли на оплату:

  • екстреної та стаціонарної медичної допомоги пацієнтам з COVID-19, вакцинацію – 17,8 мільярда
  • вакцин від COVID-19 – 9,8 мільярда (Україна також отримала безоплатно 11,2 мільйона доз вакцин від міжнародних партнерів)
  • послуг із госпіталізації хворих закладам Національної академії медичних наук України – 21,1 мільйона
  • кисню, експрес-тестів та видаткових матеріалів для тестування у лікарнях – 584 мільйони
  • заходів із соціальної підтримки в умовах карантину – 2,9 мільярда
  • «лікарняних» – 800 мільйонів
  • допомоги по безробіттю та по частковому безробіттю – 1,5 мільярда
  • заходів з боротьби з COVID-19 у закладах освіти – 18,3 мільйона
  • доплат до заробітної плати військовослужбовцям Національної гвардії та Державної прикордонної служби, органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, медичним та іншим працівникам відомчих закладів охорони здоров’я – 0,8 мільярда

За даними Міністерства економіки, українці відкрили 5,5 мільйонів карток у банках за програмою «єПідтримка» і загалом витратили понад 200 мільйонів гривень.

Українці вже витратили понад 200 мільйонів гривень виплат за вакцинацію – Свириденко

Українці відкрили 5,5 мільйонів карток у банках за програмою «єПідтримка», загалом вже витрачені понад 200 мільйонів гривень. Про це заявила перша віцепрем’єр-міністерка, міністерка економіки Юлія Свириденко на брифінгу 22 грудня.

«Вже 5,5 мільйонів українців відкрили картки в банках, сформовані заявки в «Дії» на отримання виплат від 4,5 мільйонів українців, понад 2,3 мільйонів українців вже отримали виплату в 1000 гривень, і понад 200 мільйонів гривень вже витрачено тими, хто сформував картки і скористався цією програмою», – розповіла вона.

Свириденко анонсувала, що на подальших етапах уряд планує запровадити можливість подавати заявки на отримання виплат в офлайн-режимі.

1 та 2 січня пункти вакцинації від COVID-19 не працюватимуть – МОЗ

Пункти та центри вакцинації населення від COVID-19 в Україні 1 та 2 січня не працюватимуть, повідомила заступниця міністра охорони здоров’я Марія Карчевич на брифінгу.

«Пункти та центри вакцинації населення проти COVID-19 1 та 2 січня працювати не будуть. У перші дні після святкування Нового року ми даємо можливість відпочити медичним працівникам. Водночас в решту інших днів пункти вакцинації працюватимуть за звичайним розкладом», – пояснила Карчевич.

Дізнатися графік роботи та записатися на щеплення можна на сайті vaccination.covid19.gov.ua або через контакт-центр МОЗ за номером 0 800 60 20 19.

Чехія почала вакцинувати дітей від 5 років проти COVID-19: чи є ажіотаж та що роблять ті, хто проти? (відео)

Минулого тижня в Чехії розпочалася вакцинація дітей від коронавірусу віком від 5 до 11 років. Щеплюють затвердженим в ЄС ослабленим варіантом вакцини від Pfizer. Країна замовила близько 300 тисяч доз вакцини і такої кількості мало б вистачити, щоб щепити 150 тисяч дітей.

Дивіться тут

МОЗ: в Україні від COVID-19 вакцинували ще понад 119 тисяч людей

В Україні за добу 21 грудня від коронавірусної хвороби COVID-19 вакцинували 119 129 людей. Першу дозу отримали понад 39 тисяч, повністю імунізовані – майже 80 тисяч людей, додаткову дозу отримали 154 особи, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Від початку вакцинальної кампанії в Україні першу дозу вакцини від коронавірусу отримали понад 14,4 мільйона людей, повністю імунізовані й отримали дві дози – більше ніж 13 мільйонів, додаткову дозу отримали 325 людей.

Напередодні у МОЗ повідомили, що Україна має домовленості на постачання майже 42 млн доз вакцини від COVID-19 у 2022 році.

Коронавірус: в Україні виявили 6 363 нових випадки

В Україні за добу 21 грудня виявили 6 363 нових підтверджених випадки коронавірусної хвороби COVID-19, зокрема, захворіли 534 дітей і 208 медпрацівників, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Минулої доби шпиталізували 2 241 людину, 19 494 – одужали, 301 людина померла, проведено понад 81,5 тисячі тестувань.

Найбільше нових випадків виявили в Києві – 1403.

За весь час пандемії в Україні на COVID-19, за даними МОЗ, захворіли понад 3,6 мільйона людей, 93 909 – померли.

Коронавірус: шість областей переходять у «жовту» зону – МОЗ

У шести областях України запроваджують жовтий рівень епідеміологічної небезпеки, повідомляє Міністерство охорони здоров’я 21 грудня.

Таке рішення ухвалила Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій щодо Житомирської, Київської, Миколаївської, Сумської, Черкаської та Чернігівської областей.

«Переведення регіонів на жовтий рівень стало можливим завдяки стабілізації ситуації із захворюваністю. Зокрема, жоден із індикаторів, за яким визначаються рівні епідемічної небезпеки у вказаних областях не перевищений», – пояснюють рішення в МОЗ.

Червоний рівень епідеміологічної небезпеки продовжує діяти у Волинській та Закарпатській областях.

Жовтий рівень передбачає заборони на:

  • відвідування закладів освіти, якщо на самоізоляції перебуває більше ніж 50% учнів та викладачів
  • роботу освітніх закладів, в яких вакциновано менше 100% персоналу
  • масові заходи
  • роботу кінотеатрів, театрів, інших закладів культури
  • роботу ресторанів та кафе, окрім роботи на винос та доставки
  • роботу спортзалів і басейнів
  • діяльність готелів, санаторних, соціальних закладів
  • міжобласні та міжнародні перевезення

При цьому обмеження, передбачені жовтим рівнем, не будуть діяти, якщо всі працівники та відвідувачі мають «жовтий» чи «зелений» ковід-сертифікати, підтвердження вакцинації чи одужання від COVID-19 або негативні тести на коронавірус.

«Тобто для роботи та відвідування закладів на жовтому рівні достатньо отримати хоча б одне щеплення та мати хоча б «жовтий» внутрішній COVID-сертифікат або тимчасово довідку 063-О, видану лікарем, який проводив щеплення», – зазначають у міністерстві.

При цьому МОЗ звертає увагу, що наразі «жовтий» сертифікат, який свідчить про отримання однієї дози вакцини, діє 30 днів, а не 120, як було раніше.

В Україні за добу 20 грудня виявили 6 029 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19.

ВООЗ оголосила рекомендації щодо відзначення Різдва та Нового року в умовах поширення штаму «омікрон»

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) напередодні Різдва і Нового року звернулася із рекомендаціями в зв'язку із спричиненою штамом «омікрон» новою хвилею коронавірусної пандемії.

Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Тедрос Адганом Ґебреєсус закликав до обережності з огляду на надзвичайно швидке поширення коронавірусного штаму «омікрон» і запропонував «скасувати, або відкласти» святкування Різдва та зимових свят.

МОЗ: перший в Україні пацієнт з «омікроном» був вакцинований, його ПЛР-тест – негативний

Пацієнт, у якого першого в Україні виявили штам коронавірусу «омікрон», був вакцинований і отримав негативний ПЛР-тест про одужання, повідомив заступник міністра охорони здоров’я, гголовний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

«Щодо випадку «омікрону», виявленого в Україні, завдяки тому, що пацієнт був повністю вакцинований ще навесні, хвороба протікала майже безсимптомно. Наразі у нього вже негативний ПЛР-тест», – повідомив Кузін.

18 грудня міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомив, що в Україні зафіксовано перший випадок інфікування штамом «омікрон». Інфікований чоловік повернулася з Об’єднаних Арабських Еміратів.

Україна має домовленості на постачання майже 42 млн доз вакцини від COVID-19 у 2022-му – Кузін

Україна наразі має домовленості на постачання майже 42 мільйонів доз вакцини проти COVID-19 у 2022 році, повідомив заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін на брифінгу 21 грудня.

За його словами, йдеться про 25 мільйонів доз вакцини Pfizer, 6,5 мільйонів доз – Сoronavac і 10 мільйонів доз вакцин – через механізм COVAX.

«Тобто в нас уже гарантовані надходження, щоб 70% дорослого населення країни мали повноцінну ревакцинацію двома дозами», – сказав Кузін.

За останніми даними МОЗ, в Україні повністю вакциновані від COVID-19 (отримали дві дози вакцини) понад 13 мільйонів людей, принаймні однією дозою від початку вакцинальної кампанії щеплено понад 14,4 мільйона людей, отримали додаткову дозу – 171 людина.

Понад 13 млн людей повністю щеплені від COVID-19 в Україні – МОЗ

Понад 13 мільйонів людей в Україні отримали дві дози вакцини проти COVID-19 і завершили курс щеплення, повідомило вранці 21 грудня Міністерство охорони здоров’я.

Принаймні однією дозою від початку вакцинальної кампанії щеплено понад 14,4 мільйона людей, отримали додаткову дозу – 171 людина.

За даними МОЗ, минулої доби вакцинували 110 740 людей.

В Україні виявили понад 6 тисяч нових випадків COVID-19

В Україні за добу 20 грудня виявили 6 029 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19, зокрема, захворіли 390 дітей і 180 медпрацівників, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Минулої доби шпиталізували 1 061 людину, 18 850 – одужали, 346 людей померли, зроблено понад 71 тисячу тестувань.

Найбільше нових випадків виявили у Києві – 1496.

За весь час пандемії в Україні, за даними МОЗ, на COVID-19 захворіли понад 3,6 мільйона людей, 93 608 – померли.

«Омікрон» став домінантним штамом коронавірусу в США – CDC

Швидко поширюваний штам коронавірусу «омікрон» став домінантним у США, заявили 20 грудня федеральні чиновники з охорони здоров’я.

За даними Центру контролю і профілактики захворювань (CDC), 73 відсотки нових заражень минулого тижня припали на «омікрон».

Директорка CDC Рошель Валенскі заявила, що нові цифри відображають зростання, яке спостерігається в інших країнах.

«Ці цифри приголомшливі, але вони не дивні», – сказала вона.

ВООЗ: пандемія COVID-19 може закінчитися у 2022 році

Експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я вважають, що попри швидке поширення штаму «омікрон» пандемія коронавірусної інфекції нового типу може завершитися вже наступного року. Про це 20 грудня повідомила агенція Reuters.

«Наявні дані свідчать, що «омікрон» передається набагато швидше, ніж «дельта». І люди, які вже вакцинувалися або перехворіли на COVID-19, з більшою імовірністю можуть заразитися ним повторно», – визнав голова ВООЗ Тедрос Гебреєсус на брифінгу у Женеві. Провідна науковиця ВООЗ Сумія Свамінатан наголосила, що головним інструментом у боротьбі з новим штамом є додаткові щеплення.

Представники ВООЗ поділилися також оптимістичним прогнозом. Експерти припускають, що з появою вакцин другого і третього поколінь та завдяки інноваціям 2022 рік буде останнім роком пандемії, жертвами якої у світі стали понад 5 мільйонів людей.

Зірка тенісу Рафаель Надаль захворів на COVID-19 і ризикує пропустити перший Grand Slam

Зірка тенісу Рафаель Надаль повідомив, що отримав позитивний тест на коронавірусну інфекцію і переживає «неприємні моменти».

«Тепер я прив’язаний до дому і повідомив про результат тим, хто зі мною контактував», — написав у твітері 20 грудня 20-разовий переможець турнірів найпрестижнішої серії Grand Slam.

«У зв’язку з ситуацією я повинен мати гнучкість зі своїм календарем і аналізуватиму свої варіанти залежно від мого стану. Я інформуватиму вас про будь-які рішення щодо моїх майбутніх турнірів! Наперед дякую всім за підтримку та розуміння», – вказав колишній перший тенісист планети.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG