Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Регулятор Євросоюзу схвалив вакцину Novavax від COVID-19

Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) рекомендувало умовну авторизацію вакцини проти коронавірусної хвороби COVID-19 від американської Novavax для використання дорослими.

«Після ретельної оцінки комітет EMA з лікарських засобів для людини (CHMP) консенсусом дійшов висновку, що дані про вакцину є надійними та відповідають критеріям ефективності, безпеки та якості ЄС», – йдеться у заяві регулятора від 20 грудня.

19 грудня стартує проєкт єПідтримка для отримання тисячі гривень за вакцинацію

19 грудня офіційно стартує проєкт «єПідтримка» для отримання однієї тисячі гривень за вакцинацію від COVID-19.

«Оновлюйте застосунок і приєднуйтеся також, щоб подати заявку на отримання 1000 грн у застосунку «Дія» в декілька кліків. Для цього потрібно бути громадянином України віком від 18 років та мати «зелений» сертифікат про вакцинацію в застосунку «Дія», – пояснює Міністерство цифрової трансформації.

Щоб подати заявку на виплату треба:

  • оформити спеціальну картку «єПідтримка» в одному з банків-партнерів;
  • авторизуватися й оновити до останньої версії застосунок «Дія»;
  • переконатися, що в застосунку є «зелений» COVID-сертифікат;
  • зайти у розділ Послуги і вибрати «єПідтримку»;
  • вибрати для виплати картку «єПідтримка».

Зарахування коштів від Мінекономіки варто очікувати протягом 10 днів. У Мінцифрі наголосили, що заявку необхідно подати в період з 19 до 29 грудня включно.

Гроші можна витратити на книжки, спортзал, квитки в кіно, театр, музеї, концерти або на перевезення в межах України.

Раніше міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив, що тисячу гривень вакциновані від COVID-19 громадяни України зможуть отримати вже з 20-21 грудня.

«Мінекономіки обіцяє, що всі бюрократичні проблеми вирішать до 20 грудня, гроші почнуть приходити з 20-21 грудня. У сповіщеннях ми попереджаємо, що кошти можуть прийти через 10 днів після того, як людина залишить заявку. Сподіваємось, що ще раніше», – сказав Федоров в інтерв’ю BBC News Україна.

В Україні повний курс вакцинації проти COVID-19 пройшли вже більше ніж 12,9 мільйона людей.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомляв, що перший етап програми з виплат за вакцинацію буде реалізовуватися з 19 по 29 грудня.

Президент України Володимир Зеленський 8 грудня підписав закон про виділення з держбюджету восьми мільярдів гривень на виплату однієї тисячі гривень вакцинованим за програмою «є-Підтримка».

Минулого тижня у застосунку «Дія» запрацювала функція запису на пілотну версію проєкту «єПідтримка» з виплат за вакцинацію.

COVID-19: в Україні повністю вакциновані майже 13 мільйонів людей

В Україні від коронавірусного захворювання COVID-19 повністю вакциновані 12 961 886 людей, повідомило Міністерство охорони здоров’я 19 грудня.

Першою дозою вакциновані понад 14,3 мільйона людей.

Додаткову дозу вакцини отримали 92 людини.

За добу 18 грудня в Україні від COVID-19 вакцинували 62 686 людей, зокрема, додаткову дозу отримали 18 осіб, повідомили у МОЗ

Уряд Нідерландів оголосив суворий локдаун на свята

Уряд Нідерландів оголосив суворий карантин для боротьби зі зростанням випадків зараження COVID-19. Локдаун діятиме, починаючи з 19 грудня, щонайменше до 14 січня.

Прем’єр-міністр Марк Рютте оголосив 18 грудня, що школи, університети, магазини, що не торгують товарами першої необхідності, культурні і спортивні об’єкти, ресторани й бари будуть закриті на час карантину.

Влада обмежила і можливість людей спілкуватися одне з одним – дозволено запрошувати не більше ніж двох гостей на день на весь період, окрім Різдва 25 грудня.

Рютте сказав, що цього заходу «не уникнути через п’яту хвилю COVID-19, викликану «омікроном».

Напередодні початку дії нових обмежень, покупці по всій країні попрямували до крамниць, щоб підготуватися до майбутніх Різдвяних свят. Міська влада Роттердама опублікувала у твітері повідомлення, що в центрі «занадто людно», і закликала людей не приїжджати до міста.

Амстердам також попередив про натовпи людей і закликав дотримуватися протоколів щодо коронавірусу.

COVID-19: в Україні повністю вакциновані майже 13 мільйонів людей

В Україні від коронавірусного захворювання COVID-19 повністю вакциновані 12 961 886 людей, повідомило Міністерство охорони здоров’я 19 грудня.

Першою дозою вакциновані понад 14,3 мільйона людей.

Додаткову дозу вакцини отримали 92 людини.

За добу 18 грудня в Україні від COVID-19 вакцинували 62 686 людей, зокрема, додаткову дозу отримали 18 осіб, повідомили у МОЗ.

В Україні виявили перший випадок штаму «омікрон» – Ляшко

В Україні зафіксували перший випадок варіанту коронавірусу Sars-CoV-19 «омікрон». Про це повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

За його даними, штам виявили в Центрі громадського здоров’я вночі проти 18 грудня методом повногеномного секвенування.

«Особа, яка виявилась інфікованою цим штамом коронавірусу, повернулася з Об’єднаних Арабських Еміратів, де мала контакт з хворими на COVID-19. Пацієнт продовжує перебувати на лікуванні. Також, зараз проводиться епідеміологічне розслідування вказаного випадку і додаткове обстеження контактних осіб», – повідомив міністр.

Ляшко закликав жителів України вакцинуватися та дотримуватися протиепідемічних заходів, а також за можливості уникати поїздок у країни, де циркулює варіант «омікрон».

За офіційними даними МОЗ, за час пандемії на коронавірусну хворобу захворіють понад 3,6 мільйона, 92 929 людей померли.

Європейський центр із профілактики та контролю захворювань (ECDC) заявив, що до січня або лютого штам «омікрон» стане домінантним варіантом в Європі.

Коронавірус: в Україні за добу виявили 8899 хворих

Протягом доби 16 грудня в Україні виявили 8899 хворих на коронавірусну хворобу, повідомляє Міністерство охорони здоров’я вранці 17 грудня (минулого тижня в пʼятницю повідомляли про 11327 нових хворих).

Серед нововиявлених хворих 779 дітей та 98 медичних працівників. Протягом доби госпіталізували 2028 хворих, 328 людей померли, у 21650 хворих констатували одужання.

Федоров: тисячу за вакцинацію можна буде отримати з 20-21 грудня

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив, що тисячу гривень вакциновані від COVID-19 громадяни України зможуть отримати вже з 20-21 грудня.

«Мінекономіки обіцяє, що всі бюрократичні проблеми вирішать до 20 грудня, гроші почнуть приходити з 20-21 грудня. У сповіщеннях ми попереджаємо, що кошти можуть прийти через 10 днів після того, як людина залишить заявку. Сподіваємось, що ще раніше», – сказав Федоров в інтерв’ю BBC News Україна.

В Україні повний курс вакцинації проти COVID-19 пройшли вже більше ніж 12,7 мільйона людей.

Раніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що перший етап програми з виплат за вакцинацію буде реалізовуватися з 19 по 29 грудня.

Президент України Володимир Зеленський 8 грудня підписав закон про виділення з держбюджету восьми мільярдів гривень на виплату однієї тисячі гривень вакцинованим за програмою «є-Підтримка».

Минулого тижня у застосунку «Дія» запрацювала функція запису на пілотну версію проєкту «єПідтримка» з виплат за вакцинацію.

Ляшко: Україна закупить 300 тисяч курсів ліків «Паксловід» – для хворих із COVID-19

Україна закупить 300 тисяч курсів лікарського засобу «Паксловід» для амбулаторного лікування хворих із коронавірусною хворобою, повідомив 16 грудня міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

«Україна підписала договір із компанією Pfizer про основні умови закупівлі інноваційних ліків «Паксловід» для амбулаторного лікування хворих з коронавірусною хворобою. Законтрактовано до закупівлі 300 тисяч курсів лікарського засобу. Використання цих ліків дозволить не допустити ускладнень, госпіталізації і смертей пацієнтів із COVID-19 з груп ризику», – сказав Ляшко.

ВООЗ: кількість заражень «омікроном» у світі подвоюється кожні 2-3 дні

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) попереджає про безпрецедентні темпи поширення нового штаму коронавірусу у світі. Випадки зараження «омікроном», виявленим вперше у ПАР наприкінці листопада, вже підтверджено у 77 країнах, а їх кількість подвоюється кожні два-три дні. Про це заявив телеканалу Sky News спеціальний представник ВООЗ із боротьби з COVID-19 Девід Набарро.

За його словами, навіть якщо підтвердиться менша летальність цього штаму, швидке поширення вірусу перевантажить системи охорони здоров’я.

У таких умовах, каже Набарро, уникнути високої смертності вдасться лише за великого успіху.

«Омікрон» і китайські вакцини: перше дослідження ефективності CoronaVac проти нового штаму

В університеті Гонконга провели перші дослідження ефективності вакцин, вироблених китайськими компаніями Sinovac і Sinopharm, проти нового штаму коронавірсу «омікрон», що швидко шириться планетою. Що виявили дослідники? Чи є ці дані остаточними? Які переваги мають китайські вакцини і в чому їх слабкість?

Європейський центр із профілактики та контролю захворювань (ECDC) вважає, що до січня або лютого новий штам «омікрон» стане домінантним збудником COVID-19 в Європі. Оновлена оцінка оприлюднена 15 грудня, коли системи охорони здоров’я в Євросоюзі борються з варіантом «дельта», який змушує уряди оголошувати про нові обмеження.

Багато європейських урядів закликають невакцинованих робити щеплення, а щеплених – пройти ревакцинацію. 15 грудня кілька країн ЄС почали вакцинувати дітей віком від 5 до 11 років.

Упродовж кількох тижнів «омікрон» стане домінантним штамом у Європі – ECDC

Європейський центр із профілактики та контролю захворювань (ECDC) вважає, що до січня або лютого штам коронавірусної хвороби нового типу «омікрон» стане домінантним варіантом цієї хвороби. Оновлена оцінка оприлюднена 15 грудня, коли системи охорони здоров’я в Євросоюзі борються з варіантом «дельта», який змушує уряди оголошувати про нові обмеження.

Багато європейських урядів закликають невакцинованих робити щеплення, а щеплених — пройти ревакцинацію. 15 грудня кілька країн ЄС почали вакцинувати дітей віком від 5 до 11 років.

Континентальна Європа та інші країни аналізують досвід Великої Британії, де «омікрон» зараз поширюється найшвидше. 15 грудня у цій країні зафіксовано 78 610 нових випадків зараження, це найвищий підтверджений показник за весь час пандемії. Британські чиновники кажуть, що «омікрон» стане панівним варіантом у всій країні за кілька днів і вже є таким у Лондоні. Голова Агентства охорони здоровʼя Великої Британії доктор Дженні Гарріс заявила, що число випадків «омікрону» подвоюється кожні два дні.

Коронавірус: в Україні за добу виявили 8109 хворих

Протягом доби 15 грудня в Україні виявили 9590 хворих на коронавірусну хворобу, повідомляє Міністерство охорони здоров’я вранці 16 грудня (минулого тижня у четвер повідомляли про 12376 нових хворих).

Серед нововиявлених хворих 864 дитини та 115 медичних працівників. Протягом доби госпіталізували 2089 хворих, 355 людей померли, у 25499 хворих констатували одужання.

Уряд продовжив карантин на перший квартал 2022 року

Кабінет міністрів продовжує адаптивний карантин до 31 березня 2022 року, повідомив 15 грудня премʼєр-міністр України Денис Шмигаль на засіданні уряду.

«Уряд продовжує адаптивний карантин до 31 березня 2022 року, тобто впродовж першого кварталу щонайменше. Це означає, що всі правила до публічних місць з ковід-сертифікатами, щодо носіння масок, щодо дистанції залишаються в силі», – сказав голова уряду, нагадавши, що з 15 грудня в «червоній зоні» залишаються вісім областей України.

Шмигаль відзначив необхідність збереження темпів вакцинації від COVID-19 до досягнення рівня 70% вакцинованих дорослих громадян України.

В Україні впродовж останніх тижнів спостерігається скорочення числа нових випадків захворювання на COVID-19. За попередню добу, за даними МОЗ, виявили 8109 хворих, минулого тижня в середу повідомляли про 9371 нового хворого. Водночас Всесвітня організація охорони здоровʼя повідомляє про стрімке поширення нового штаму COVID-19 під назвою «омікрон», який є більш заразним за попередні та менш уразливим до наявних нині вакцин. В Україні цей штам ще офіційно не зареєстрували, хоча в деяких європейських країнах очікують, що вже цього тижня він стане домінантним.

Четверта хвиля пандемії: дослідники вказали чим небезпечний «омікрон»

У Південній Африці, де вперше у листопаді виявили новий штам коронавірусу, провели масштабні дослідження і встановили особливості нової мутації та які ризики вони несуть для людства. Уже очевидно, кажуть дослідники, що почалася і активно розвивається четверта хвиля коронавірусної пандемії. Які результати досліджень? І що треба знати про «омікрон», щоб вберегтися?

Масштабне дослідження нового штаму коронавірусу «омікрон» провела південно-африканська медична компанія Discovery Health.

Дослідники встановили, що новий штам коронавірусу «омікрон» є більш заразним порівняно з попередніми штамами і несе ризик повторного зараження для тих, хто вже перехворів, а також більший ризик зараження для вакцинованих двома дозами.

Новий штам коронавірусу, який ВООЗ назавала «омікрон», спричинив четверту хвилю пандемії, яка пошириться світом швидше, аніж усі попередні, заявив керівник Discovery Health доктор Раян Ноах.

Вінницька і Хмельницька області вийшли з «червоної» зони

Від півночі 15 грудня на території Вінницької та Хмельницької областей скасований «червоний» рівень епідемічної небезпеки. Таке рішення ухвалили на позачерговому засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій на початку тижня.

За словами заступника міністра охорони здоров’я, головного державного санітарного лікаря Ігоря Кузіна, в регіонах спостерігається стабілізація епідситуації і досягнуто показників, які характеризують відсутність ознак, передбачених «червоним рівнем».

Зокрема, у Вінницькій і Хмельницькій областях покращені три основні показники: завантаженість ліжок, забезпечених подачею медичним киснем, коефіцієнт виявлення випадків інфікування коронавірусною інфекцією і рівень зростання госпіталізації з підтвердженими й підозрілими випадками COVID-19.

В уряді повідомили, що головам ОДА доручили забезпечити дотримання обмежувальних протиепідемічних заходів, як для «жовтої» зони.

На даний час, за даними МОЗ, у «червоній» зоні епіднебезпеки залишаються вісім областей України.

За офіційними даними, від початку пандемії в Україні на COVID-19 захворіли понад 3,57 мільйона людей, з них 91 958 померли.

Коронавірус: в Україні за добу виявили 8109 хворих

Протягом доби 14 грудня в Україні виявили 8109 хворих на коронавірусну хворобу, повідомляє Міністерство охорони здоров’я вранці 15 грудня (минулого тижня у середу повідомляли про 9371 нового хворого).

Серед нововиявлених хворих 707 дітей та 182 медичні працівники. Протягом доби госпіталізували 2280 хворих, 356 людей померли, у 26307 хворих констатували одужання.

Протягом доби також вакцинували майже 143 тисячі людей, з них 95 784 людини – повністю імунізовані.

Загалом за час кампанії з вакцинації щепилися понад 14,2 мільйона людей, з них 12,6 мільйона отримали дві дози.

За офіційними даними, від початку пандемії в Україні на COVID-19 захворіли понад 3,57 мільйона людей, з них 91 958 померли.

Pfizer заявила про майже 90% ефективності таблеток від коронавірусу

Американська фармацевтична компанія Pfizer 14 грудня оголосила, що її антикоронавірусні таблетки ефективні на майже 90 відсотків у запобіганні госпіталізації та смертям пацієнтів із високим ризиком.

Останні лабораторні дані, як вказує виробник ліків, свідчать, що препарат зберігає свою ефективність і проти швидкого поширення штаму «омікрон».

Американський виробник ліків минулого місяця заявив, що пероральний препарат був приблизно на 89% ефективним у запобіганні госпіталізації або смерті в порівнянні з плацебо, з огляду на проміжні результати з участю близько 1200 людей. Дані остаточного аналізу включають ще 1000 учасників.

Жодна людина у дослідженні, хто отримала ліки від Pfizer, не померла, йдеться у звіті.

Таблетки Pfizer приймають разом із противірусними препаратами такими як «Ритонавір» кожні 12 годин протягом п’яти днів після появи симптомів.

Pfizer також озвучила перші дані іншого дослідження, які вказують, що лікування зменшило кількість госпіталізацій приблизно на 70% у дорослих зі «стандартним ризиком» і декого з вакцинованих із «підвищеним». Але остаточні дані цього дослідження ще планують оприлюднити пізніше.

Минулого місяця Pfizer подала дані до FDA (Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів), попросивши дозволу на екстрене використання препарату.

Наразі в США не існує жодних оральних противірусних засобів для лікування COVID-19.

СБУ заявляє, що ліквідувала «найбільшу в Україні» мережу з виготовлення підроблених COVID-сертифікатів

Служба безпеки України заявляє, що ліквідувала найбільшу в Україні мережу з виготовлення фейкових сертифікатів про COVID-вакцинацію.

За повідомленням, схема діяла в Києві. «За гроші ділки пропонували оформити відповідні медичні документи без фактичного проведення щеплень. Як свідчать попередні дані, «прибуток» зловмисників становив понад 5 млн грн щомісяця. Наразі це найбільша за кількістю виготовлених COVID-фальшивок мережа в Україні», – заявили в СБУ.

За даними слідства, схему організували двоє жителів Києва, залучивши до неї декількох керівників медзакладів і шістьох сімейних лікарів із різних регіонів країни.

«За різні суми грошей вони вносили дані «клієнтів» до електронної системи eHealth для подальшого завантаження до Єдиного порталу державних послуг «Дія». Для передачі «списків» на оформлення фіктивних документів організатори оборудки залучали посередників. Крім того, через них підтримували зв’язок і передавали гроші», – йдеться в повідомленні.

У СБУ додали, що вирішується питання про повідомлення організаторам схеми про підозру у вчиненні злочину й обрання судом міри запобіжного заходу.

Крім того, триває розслідування для встановлення «всіх обставин незаконної діяльності і притягнення до відповідальності інших осіб, причетних до неї».

Підроблення і використання фальшивих сертифікатів про вакцинацію і COVID- тестів передбачає кримінальну відповідальність.

Коронавірус: Кіпр з 15 грудня запроваджує обов’язкові експрес-тести для туристів

Кіпр запроваджує обов’язкові експрес-тести на COVID-19 для туристів, повідомила пресслужба Консульського відділу посольства України в Кіпр.

«З 15 грудня 2021 року пасажири, які прибувають до Республіки Кіпр, зобов’язані здати експрес-тест через 72 години після прибуття. Тести будуть безкоштовними за умови наявності посадкового талону і документа, що посвідчує особу. Особи, щеплені бустерною дозою, проходити тестування не зобов’язані», – йдеться в повідомленні.

Крім того, за даними консульського відділу, з 15 грудня запроваджується обов’язковий карантин у державних карантинних центрах для всіх осіб, у яких підтверджено штам «омікрон» або будь-який інший майбутній різновид його мутації. Особи, які контактували з такими хворими, повинні перебувати на самоізоляції незалежно від наявності у них усіх необхідних доз вакцинації.

Досі в’їзд до Кіпру був можливий за умов вакцинації або негативного тесту на коронавірус.

Європейський союз 9 листопада офіційно підтвердив виключення України з рекомендованого списку безпечних для подорожей країн у звʼязку з поширенням коронавірусної інфекції нового типу.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG