Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Зразки прибулих з-за кордону людей із COVID-19 ретельно перевіряють, «омікрону» немає – МОЗ

Наразі всі зразки, які свідчать про нетиповий перебіг коронавірусу у людей, які повернулися з-за кордону або проживають у районах, де спостерігається значний сплеск захворюваності, підлягають обов’язковому ретельнішому дослідженню – секвенуванню. Як заявив заявив заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін, це дозволяє безпосередньо виявляти нові штами, зокрема «омікрон».

На сьогодні всі досліджені зразки свідчать лише про поширення в Україні штаму «дельта», каже посадовець.

«Станом на 9 грудня в Україні випадків захворювання на вказаний («омікрон» – ред.) штам не виявлено. Водночас, наголошую, що українські лабораторії використовують ПЛР-системи, чутливість яких не має бути знижена до виявлення коронавірусної хвороби навіть через нові штами. Зокрема, й до «омікрону», – сказав Ігор Кузін.

Він закликав не поширювати недостовірну та маніпулятивну інформацію щодо штаму «омікрон».

Румунія оновила правила в’їзду на територію країни

Румунія оновила правила в’їзду на територію країни в умовах пандемії COVID-19, попереджає Державна прикордонна службв України.

«Відповідно до інформації, наданої румунською стороною, у період з 00:00 10.12.2021 року по 24:00 08.01.2022 року, в’їзд на територію Румунії, без необхідності проходження 14-денної ізоляції за домашньою/задекларованою адресою, можливий лише для осіб, які, окрім сертифікату про вакцинацію, мають сертифікат про негативний результат тесту RT-PCR на зараження вірусом SARS-CoV-2, проведеного не більше ніж за 48 годин до в’їзду в Румунію», – йдеться в повідомленні.

Виробники вакцини Pfizer/BioNTech кажуть, що три дози «ефективні» проти «омікрону»

Вакцина Pfizer-BioNTech виявляється ефективною проти штаму коронавірусу «омікрон», заявили компанії-виробники, але попередили, що двох доз, ймовірно, недостатньо.

Компанії 8 грудня заявили, що хоча двох доз може бути недостатньо, вакцина «все ще ефективна» після третьої ін’єкції.

Той факт, що бустерне щеплення, схоже, відновлює високий рівень захисту, був схвалений багатьма експертами і надає «сильну підтримку кампанії з введення трьох доз вакцини», – заявив Чарльз Бенгем, імунолог Імперського коледжу Лондона.

Попередні результати дослідження, опублікованого американською і німецькою компаніями, стали першими незалежними даними про «омікрон», отриманими з лабораторій по всьому світу.

Анджела Расмуссен із Канадської організації з питань вакцин й інфекційних захворювань повідомила AFP, що, хоча дані є «принаймні обнадійливими», все одно рекомендується вичікувати й дивитися.

Виробники розробляють спеціальну версію вакцини для «омікрону», яка, як вони сподіваються, буде готова до березня. Це займе деякий час, тому що нова вакцина повинна бути адаптована до більш ніж 30 мутацій у білку шипа на поверхні вірусу, які дозволяють йому захопити клітини.

«Загалом ми знаємо, що чим більше мутацій має штам, тим вищим має бути ваш рівень імунітету», – сказала Рошель Валенскі, директор Центру контролю та профілактики захворювань США (CDC).

В інтерв’ю AP вона сказала, що майже в усіх із 40 випадків, які спостерігалися в США, симптоми, включаючи кашель, закладеність і втому, були легкими. Одну людину шпиталізували, але померлих не було, повідомили представники CDC.

Валенскі заявила, що більше ніж три чверті людей, які захворіли на COVID-19 через «омікрон», були вакциновані.

Голова ВООЗ Тедрос Адганом Гебреєсус, підсумовуючи те, що вчені дізналися про «омікрон» після того, як про нього вперше повідомили в Південній Африці наприкінці листопада, заявив, що новий штам добре ухиляється від попереднього імунітету, і, можливо, викликає більш легкі симптоми.

Але навіть якщо буде підтверджено те, що новий штам менш загрозливий, його більша заразність означає, що через нього може захворіти багато людей, сказав Гебреєсус.

Дані свідчать про те, що нові мутації коронавірусу краще, ніж попередні, ухиляються від імунітету, створеного вакцинами і перенесеною хворобою.

Віллем Ханеком, виконавчий директор Інституту досліджень здоров’я Африки заявив, що важливо уважно інтерпретувати результати, оскільки вони відображають лише лабораторні умови.

МОЗ: в Україні зробили понад 26 млн щеплень проти COVID-19

В Україні від початку вакцинальної кампанії зробили понад 26 мільйонів щеплень від COVID-19, повідомило Міністерство охорони здоров’я вранці 9 грудня.

Принаймні однією дозою вакциновані понад 13,9 мільйона людей, повністю імунізовані й отримали дві дози – більше ніж 12 мільйонів людей.

Минулої доби, за даними МОЗ, вакцинували понад 178 тисяч людей.

В Україні виявили 12 376 нових випадків COVID-19

В Україні за добу 8 грудня виявили 12 376 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19, зокрема, захворіли 1 078 дітей і 194 медпрацівники, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Також за минулу добу шпиталізували 2 449 людей, 24 547 – одужали, 465 людей померли. За добу провели 79,6 тисячі тестувань.

Найбільше нових випадків виявили в Одеській області (1232) і в Києві (1198).

За весь час пандемії в Україні, за даними МОЗ, на COVID-19 захворіли понад 3,5 мільйона людей, 89 901 людина померла.

З 15 грудня вакцинованим українцям буде потрібен тест на COVID-19 для в’їзду в Польщу – МЗС

Для громадян України, в тому числі вакцинованих від COVID-19, з 15 грудня буде потрібно здати тест на коронавірусну хворобу для в’їзду до Польщі, повідомило Міністерство закордонних справ.

«З 15 грудня 2021 року кожна особа перед прильотом до Польщі з-поза меж Шенгенської зони ( у тому числі з України) повинна здати тест на COVID-19. Тест слід проводити не раніше ніж за 24 години до вильоту. Вакциновані особи також підлягають обов’язку здачі тесту», – йдеться в повідомленні на сайті «Поради подорожуючим від консульської служби України».

Крім того, мандрівники, незалежно від того, яким транспортним засобом вони прибувають (колективним, індивідуальним чи пішки), з 1 грудня підлягають 14-денному карантину, якщо не відповідають жодній із наступних умов:

  • пройшли повний курс вакцинації, і минуло 14 днів після отримання останньої дози вакцини (рахуючи від дня, наступного за днем щеплення),
  • є дітьми до 12 років, які подорожують під опікою дорослих, щеплених проти COVID-19,
  • були заражені вірусом SARS-CoV-2 (одужали) не раніше ніж за 6 місяців до дня перетину кордону Польщі.

Польща відкрила кордони для українських туристів 9 вересня цього року, звільнивши від обов’язку перебувати на карантині тих осіб, хто вакцинований від COVID-19 чи перехворів.

З 9 грудня розширюється перелік професій, для яких щеплення проти COVID-19 є обов’язковим

Від 9 грудня починає діяти рішення Міністерства охорони здоров’я, ухвалене минулого місяця, про розширення переліку професій, для яких щеплення проти COVID-19 є обов’язковим.

Згідно з наказом, до освітян і працівників центральних і місцевих органів влади, які підлягають обов’язковій вакцинації проти COVID-19 на період дії карантину, додадуться співробітники:

  • підприємств, установ і організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;
  • установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;
  • підприємств, установ та організацій, включених до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави.

Працівники вищезазначених установ, які не щепляться проти COVID-19, будуть відсторонені від роботи без збереження заробітної плати. Ті з них, хто має абсолютні протипоказання до проведення щеплень, не підлягатимуть обов’язковій вакцинації, пояснили у МОЗ.

За даними міністерства, станом на 8 грудня в Україні повністю вакциновані від коронавірусної хвороби понад 12 мільйонів людей. Від початку вакцинальної кампанії принаймні однією дозою вакцини від коронавірусної хвороби щеплено понад 13,9 мільйона людей.

Коронавірус: позначку в 50% вакцинованих принаймні однією дозою подолали три регіони України

Уже три регіони України подолали позначку 50% вакцинованих від COVID-19 принаймні однією дозою, повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

«Це місто Київ, де першою дозою вакциновано понад 67%, Київська область – понад 55% та Полтавська область – майже 52%. Вже наблизились до цього показника Дніпропетровська область 49% і Черкаська область – 47%», – сказав міністр.

Водночас, за словами Ляшка, 50-відсоткову позначку з повним курсом вакцинації на сьогодні подолано лише у Києві, де два щеплення вже зробили понад 65% людей. До цього показника наближається Київська область – майже 49%.

За даними МОЗ, від початку вакцинальної кампанії понад 12 мільйонів людей в Україні отримали дві дози вакцини від COVID-19 і завершили курс щеплення, принаймні однією дозою вакцини від коронавірусної хвороби щеплено понад 13,9 мільйона людей.

«Омікрон» виглядає менш загрозливим, але поширюється швидше – медичні експерти США

Попередні дані свідчать про те, що штам коронавірусу «Омікрон», ймовірно, є більш заразним, але має менш тяжкий перебіг, ніж попередні штами, заяви головний експерт з інфекційних захворювань уряду США.

У коментарі журналістам на брифінгу в Білому домі 7 грудня Ентоні Фаучі попередив, що на визначення того, наскільки загрозливим є новий штам, знадобляться тижні, а дані про ефективність наявних вакцин проти «Омікрону» очікуються наступного тижня.

За словами Стівена Кісслера, спеціаліста з моделювання захворювань із Гарвардської медичної школи, очікується, що «омікрон» випередить домінуючий штам «дельта» за кілька тижнів.

«Я очікую, що «омікрон» витіснить «дельту» в найближчі тижні», – сказав Кісслер.

Він застеріг від надмірного оптимізму щодо попередніх повідомлень про те, що «омікрон» є менш загрозливим, оскільки його висока заразність означає, що системи охорони здоров’я можуть зазнати чергового навантаження через зростання захворюваності.

Генеральний директор Pfizer Альберт Бурла сказав The Wall Street Journal, що, хоча «омікрон», схоже, викликає м’якші симптоми COVID-19, його швидке поширення може викликати більше мутацій.

«Я не думаю, що добре мати щось, що швидко поширюється. Те, що швидко поширюється, може заразити мільйони людей, і у вас може з’явитися новий варіант, – сказав Бурла. – Цього не хочеться».

«Омікрон» поширюється в той час, коли штам «дельта» спричинив спалах захворюваності, госпіталізацій і смертей у світі в останні місяці.

Штам «омікрон», вперше виявлений на півдні Африки минулого місяця, викликав тривогу в усьому світі і низку обмежень на поїздки.

Поки немає значущих даних про те, як вакцини від Moderna, Johnson & Johnson, Pfizer та інших виробників реагують на новий штам коронавірусу. Усі виробники мають оприлюднити власні дані протягом кількох тижнів.

МОЗ: понад 12 млн людей в Україні повністю вакциновані від COVID-19

Понад 12 мільйонів людей в Україні отримали дві дози вакцини від COVID-19 і завершили курс щеплення, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Минулої доби, 7 грудня, в Україні вакцинували майже 200 тисяч людей, повідомили в МОЗ.

Від початку вакцинальної кампанії принаймні однією дозою вакцини від коронавірусної хвороби щеплено понад 13,9 мільйона людей.

В Україні виявили понад 9 тисяч нових випадків COVID-19

В Україні за добу 7 грудня виявили 9 371 новий підтверджений випадок коронавірусної хвороби COVID-19, зокрема, захворіли 809 дітей і 175 медпрацівників, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Протягом минулої доби шпиталізували 2 998 людей, 26 804 – одужали, 450 людей померли. За добу здійснили понад 83,8 тисячі тестувань.

Найбільше нових випадків минулої доби виявили в Києві (1519).

За весь час пандемії в Україні, за даними МОЗ, захворіли понад 3,5 мільйони людей, 89 436 – померли.

Змішування вакцин від COVID-19 дає вищий імунітет – дослідження

Масштабне дослідження, проведене у Великій Британії, показало, що вакцини проти COVID-19 можуть давати кращий імунний захист, якщо людям вводити першу дозу AstraZeneca або Pfizer-BioNTech, а потім Moderna приблизно через дев’ять тижнів.

«Ми виявили справді хорошу імунну відповідь у всьому... фактично, вищу, ніж поріг, встановлений двома дозами вакцини Oxford-AstraZeneca», – заявив агентству Reuters 6 грудня Метью Снейп, професор з Оксфорда, який займався дослідженням.

За його словами, результати можуть бути позитивним знаком для бідних країн, яким може доводитися поєднувати різні вакцини між першим і другим уколами, якщо запаси одного типу вичерпаються.

«Я думаю, що дані цього дослідження будуть особливо цікаві та цінні для країн з низьким і середнім рівнем доходів, де все ще роблять перші дві дози щеплень», – сказав Снейп.

«Ми показуємо... вам не потрібно суворо використовувати одну і ту ж вакцину для другої дози... і що якщо програма буде виконуватися швидше за допомогою кількох вакцин, то це нормально застосовувати», – додав він.

Згідно з дослідженням Оксфордського університету, яке було опубліковане в медичному журналі Lancet, жодних проблем із безпекою такого застосування вакцин не було.

Влітку головний санітарний лікар Ігор Кузін розповів в інтерв’ю Радіо Свобода, які вакцини можна використовувати як взаємозамінні для першої та другої дози вакцини.

«Можна змішувати між собою мРНК-вакцини. Тобто якщо перша доза Pfizer або Moderna, то друга доза може бути зроблена також Pfizer або Moderna. І ці вакцини можна змішувати», – сказав він.

Іншою опцією, за словами головного санлікаря, є введення першої дози вакцини AstraZeneca, а другої – препарату мРНК, від Pfizer чи Moderna.

Крім того, Кузін зазначив, що рішення щодо змішування вакцини ухвалює лікар, а не пацієнт, тобто «неможливо прийти до центру вакцинації і замовити якийсь змішаний «коктейль» або змішану дозу».

Понад 40 тисяч дітей віком від 12 років вакцинувалися проти COVID-19 – Ляшко

В Україні понад 40 тисяч дітей віком від 12 років вакцинувалися проти COVID-19, повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

«Але ми сьогодні не робимо пріоритету на масовій вакцинації дітей проти коронавірусної хвороби, оскільки ми зосереджені на групі ризику, на людях старшого та похилого віку. Для нас це пріоритет», – сказав міністр.

Ляшко зауважив, що в деяких країнах світу вакцинуватися проти COVID-19 дозволено дітям від п’яти років, і він сподівається, що і в Україні виробники вакцин зареєструють зміни до інструкцій та привезуть відповідні препарати, щоб розширити програму вакцинації дітей.

Коронавірус: в Україні зробили ще понад 188 тисяч щеплень

В Україні протягом минулої доби від COVID-19 вакцинували 188 758 людей, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Від початку вакцинальної кампанії, за даними МОЗ, щеплено 13 826 163 людини, з них отримали першу дозу – 13 826 161 людину, повністю імунізовані й отримали дві дози – 11 921 738 людей.

У МОЗ наголошують, що вакцинація – це єдиний ефективний спосіб захистити себе від коронавірусної хвороби.

В Україні виявили 8 655 нових випадків COVID-19

В Україні за добу 6 грудня зафіксували 8 655 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19, зокрема, захворіли 716 дітей і 200 медпрацівників, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Протягом минулої доби, за даними МОЗ, шпиталізували 1 349 людей, понад 22,8 тисячі – одужали, 467 людей померли. За добу провели майже 71 тисячу тестувань.

Найбільше нових випадків виявили в Києві (1270).

За весь час пандемії в Україні на COVID-19, за даними МОЗ, захворіли понад 3,5 мільйонів людей, 88 986 – померли.

Київ і 8 областей переходять у «жовту» зону. Список обмежень

Від 7 грудня Київ і вісім областей України (Донецька, Дніпропетровська, Івано-Франківська, Луганська, Львівська, Одеська, Рівненська і Херсонська), де спостерігається стабілізація ситуації з поширенням захворюваності на COVID-19, виходять із «червоного» рівня епідемічної небезпеки.

Як повідомило Міністерство охорони здоров’я, у згаданих регіонах діятимуть обмеження, характерні для «жовтої» зони.

У межах «жовтого» рівня епіднебезпеки, згідно з постановою уряду, заборонено:

  • відвідування закладів освіти, якщо на самоізоляції перебуває більш як 50% учнів і співробітників;
  • робота закладів освіти, в яких вакциновано менше ніж 100% персоналу;
  • проведення масових заходів;
  • робота кінотеатрів, театрів та інших закладів культури;
  • робота закладів громадського харчування (крім роботи навинос та доставки);
  • робота спортзалів, басейнів;
  • діяльність закладів із розміщення (крім готелів, санаторних і соціальних закладів);
  • міжобласні й міжнародні перевезення.
  • Обмеження, передбачені «жовтим» рівнем, не будуть діяти, якщо всі працівники і відвідувачі матимуть один із документів:

  • «жовтий» COVID-сертифікат або паперову довідку 063-О (чинні 30 днів);
  • «зелений» COVID-сертифікат (чинний 365 днів);
  • міжнародне свідоцтво про вакцинацію (чинне 365 днів);
  • іноземний COVID-сертифікат про щеплення вакцинами, дозволеними ВООЗ (чинний 365 днів);
  • негативний результат ПЛР або експрес-тесту на визначення антигена (чинний 72 години);
  • сертифікат про одужання від COVID-19 (чинний 105 днів із дати встановлення діагнозу).
  • Тобто для роботи та відвідування закладів на «жовтому» рівні достатньо отримати хоча б одне щеплення і мати хоча б «жовтий» внутрішній COVID-сертифікат або тимчасову довідку 063-О, видану лікарем, який проводив щеплення, наголосили в МОЗ.

    Термін дії «жовтого» сертифіката нині складає 30 днів. Раніше він був чинним 120 днів.

    Заклади освіти можуть працювати у звичайному режимі, за умови отримання всіма співробітниками хоча б однієї дози вакцини проти COVID-19. В іншому випадку, співробітники підлягають відстороненню. За винятком наявності протипоказів до вакцинації, підтвердженим медичним висновком.

  • Робота банків, АЗС, ветеринарних магазинів, аптек і всіх продовольчих магазинів не обмежується, проте обов’язковим залишається дотримання протиепідемічних правил.

  • На позачерговому засіданні 20 вересня уряд ухвалив рішення про продовження адаптивного карантину до 31 грудня.

    Від 6 грудня в Україні посилено правила карантину в «жовтій» зоні епідемічної небезпеки через поширення COVID-19.

    За даними МОЗ, станом на 5 грудня в Україні за весь час пандемії на COVID-19 захворіли понад 3,4 мільйона людей, померли – 88 280.

COVID-19: у Росії зафіксували перші випадки штаму «омікрон»

У Росії зафіксували перші випадки зараження новим штамом COVID-19 «омікрон». За офіційними даними, йдеться загалом про 10 випадків серед громадян, які пройшли тестування після повернення з Південної Африки чи сусідніх країн.

Влада запевняє, що ситуація перебуває на «особливому контролі» «Росспоживнагляду».

Минулої доби в Росії через коронавірус померли 1184 людини (з-поміж 282 тисяч загалом). З початку пандемії захворіли понад 9,8 мільйона громадян.

Вважається, що «омікрон» більш заразний, ніж його штами-попередники, але вчені досі намагаються визначити, наскільки він піддатливий до вакцин. Новий штам виявили вже у десятках країн.

Виплата тисячі гривень за вакцинацію: у МОЗ попередили про шахрайську схему

Міністерство охорони здоров’я повідомляє, що не розсилає повідомлення щодо виплати однієї тисячі гривень щепленим громадянам і закликає остерігатися шахраїв.

«У мережі поширюються неправдиві повідомлення нібито від імені Міністерства охорони здоров’я, в яких пропонують користувачам надати контактні дані для виплати 1 тисячі гривень особам, які завершили повний курс щеплення від COVID-19. У цих повідомленнях шахраї просять надіслати номери карток й інші персональні дані, які нібито необхідні для виплати коштів на банківські рахунки», – йдеться в повідомленні.

За даними МОЗ, такі звістки надходять користувачам у месенджерах, через звичайні смс-повідомлення, а також зустрічаються у соціальних мережах і рекламних банерах.

«Міністерство не має жодного відношення до цих повідомлень! МОЗ застерігає: не довіряйте подібним шахрайським методам виманювання грошей і персональних даних. Шахраї можуть скористатися вашими даними для зняття коштів із карток. Небезпечно повідомляти будь-яку інформацію про свої банківські картки, зокрема про строк дії та CVV», – наголосили у МОЗ.

Програма з виплати тисячі гривень повністю вакцинованим громадянам, анонсована президентом Володимиром Зеленським, має запрацювати 19 грудня і триватиме 12 місяців. У рамках програми повністю щеплені від COVID-19 українці зможуть отримати 1 000 грн на віртуальні картки через сервіс «Дія». Також розробляється механізм отримання коштів для тих громадян, хто цим сервісом не користується.

Передбачено, що за ці кошти можна буде придбати абонемент у спортзал чи фітнес-клуб, відвідати кінотеатр, театр, музей, концерт або купити квитки на внутрішні авіа- та залізничні рейси, а також придбати книжки.

МОЗ: в Україні минулого тижня зробили майже 1,3 млн щеплень від COVID-19

В Україні минулого тижня зробили майже 1,3 мільйона щеплень від COVID-19, повідомило вранці 6 грудня Міністерство охорони здоров’я.

За минулу добу вакцинували понад 70 тисяч людей.

Від початку вакцинальної кампанії в Україні, за даними МОЗ, принаймні однією дозою щеплені понад 13,7 мільйона людей, повністю імунізовані й отримали дві дози вакцини – 11,8 мільйона.

В Україні виявили 4 478 нових випадків COVID-19

В Україні за добу 5 грудня виявили 4 478 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19, зокрема, захворіли 429 дітей і 52 медпрацівників, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Минулої доби, за цими даними, шпиталізували 1 660 людей, 9 082 – одужали, померли 239 людей. За добу здійснили 29,7 тисячі тестувань.

Найбільше нових випадків виявили в Києві – 704.

За весь час пандемії в Україні, за даними МОЗ, на COVID-19 захворіли понад 3,5 мільйонів людей, 88 519 – померли.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG