Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Штам «омікрон» може бути менш загрозливим, ніж «дельта» – радник Білого дому

Ранні ознаки свідчать про те, що штам коронавірусу «омікрон» може викликати менш серйозні симптоми, ніж домінуючий штам «дельта», який продовжує спричиняти спалахи шпиталізацій, заявив 5 грудня головний радник Білого дому з питань медицини Ентоні Фаучі.

За його словами, вченим потрібно більше інформації та часу, перш ніж остаточно визначити ступінь загрози «омікрону».

«Поки що, не виглядає, що він надто загрозливий. Але ми маємо бути обережними, перш ніж визначати менший ризик від цього штаму чи те, що він викликає менше ускладнень порівняно з «дельтою», – сказав Фаучі CNN.

Навіть якщо «омікрон» виявиться менш небезпечним, ніж «дельта», він залишається проблематичним, заявила епідеміолог Всесвітньої організації охорони здоров’я Марія Ван Керхове у коментарі CBS.

«Навіть якщо у нас є велика кількість легких випадків, деякі з цих людей потребуватимуть госпіталізації. Їм потрібна буде реанімація, і деякі люди помруть. Ми не хочемо, щоб це сталося на тлі і без того складної ситуації, коли «дельта» циркулює по всьому світу», – сказала вона.

Дані з Південної Африки, де «омікрон» виявили вперше і де він швидко поширюється, свідчать про те, що цей штам може викликати менш серйозні симптоми, ніж попередні варіанти коронавірусу.

Вважається, що «омікрон» є більш заразним, ніж його попередники, включаючи «дельту», але вчені все ще намагаються визначити, наскільки він здатний уникати захисту вакцин.

Новий штам вже виявили у десятках країн, але «дельта» є основним джерелом заражень від Європи до Північної Америки.

В Україні з 6 грудня посилюють карантин

Від 6 грудня в Україні посилюють правила карантину в «жовтій» зоні епідемічної небезпеки через поширення COVID-19.

З 6 грудня бізнес, який працює в «жовтій» зоні, має перевіряти документи про вакцинацію або негативний тест у відвідувачів.

Також громадяни, які не отримали принаймні одне щеплення проти COVID-19 або не мають негативного тесту чи сертифіката про одужання, у «жовтому» рівні епідемічної небезпеки не зможуть:

  • брати участь у проведенні всіх масових заходів, це стосується культурних, спортивних розважальних, соціальних, релігійних та інших заходів;
  • відвідувати кінотеатри та інші заклади культури, спортивні зали, фітнес-центри, басейни;
  • скористатися послугами субʼєктів господарювання, які провадять діяльність у сфері громадського харчування, для них будуть закриті бари, ресторани, кафе.
  • Водночас робота банків, автозаправок, ветеринарних магазинів, аптек і всіх продовольчих магазинів у «жовтому» та «червоному» рівні не обмежується, проте обов’язковим залишається дотримання протиепідемічних правил – носіння маски і дотримання фізичної дистанції 1,5 метра.

    Термін дії «жовтого» ковід-сертифікату про перше щеплення від 6 грудня становитиме 30 днів, замість 120 днів, як було раніше.

    «Посилення правил торкнеться у першу чергу невакцинованих громадян. Уряд вимушений піти на карантин для невакцинованих, оскільки коронавірус не відступає. Європа встановлює новий континентальний рекорд захворюваності на COVID-19... І ми повинні вживати заходів для збереження життя громадян, які досі не прийшли до пункту щеплення, щоб захистити власне життя. Найбільше змін у правилах карантину стосується «жовтого» рівня епідемічної небезпеки», – заявляв 30 листопада міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко.

  • Станом на 5 грудня, за даними МОЗ, у «червоній» зоні епіднебезпеки перебуває Київ і 18 областей України.

  • У «жовтому» рівні епіднебезпеки – Кіровоградська, Тернопільська, Харківська та Чернівецька області. У «помаранчевому» рівні – Закарпатська, Полтавська області.

    На позачерговому засіданні 20 вересня уряд ухвалив рішення про продовження адаптивного карантину до 31 грудня.

Коронавірус: щеплення напередодні зробили понад 112 тисяч людей

В Україні минулої доби 112 657 людей вакцинувалися проти COVID-19, пповідомили у Міністерстві охорони здоров’я.

«Першу дозу отримали 40 278 людей, повністю імунізовані – 72 379 людей», – йдеться в повідомленні.

За даними МОЗ, від початку вакцинальної кампанії щеплено 13 725 905 людей, з них отримали першу дозу – 13 725 903 людини, повністю імунізовані та отримали дві дози – 11 762 441 людина. Загалом проведено 25 488 344 щеплення.

МОЗ: в Україні виявили 6 622 нових випадки COVID-19

В Україні минулої доби виявили 6 622 нових випадки коронавірусної хвороби COVID-19. Як повідомили у Міністерстві охорони здоров’я, серед хворих – 690 дітей та 68 медпрацівників.

«За минулу добу госпіталізовано 2 926 осіб, летальних випадків – 278, одужало – 9 274 особи», – йдеться в повідомленні.

За даними МОЗ, найбільше випадків у Київській області та в столиці – 535 та 515 відповідно.

За весь час пандемії в Україні захворіли понад 3,4 мільйона людей, померли – 88 280.

ВООЗ: штам «омікрон» не спричинив ще жодної смерті

Варіант коронавірусної інфекції нового типу «омікрон» не спричинив ще жодного випадку смерті у майже 40 країнах, де його було виявлено, повідомляє Всесвітня організація охорони здоровʼя.

ВООЗ підтвердила 3 грудня, що ще потрібний час, щоб визначити, наскільки заразний цей штам, чи викликає він більш тяжкий перебіг захворювання, і наскільки ефективні методи лікування та вакцини проти нього. Попередні дані свідчать, що дуже заразний варіант, який вперше був виявлений у Південній Африці минулого місяця, може викликати більш легкі симптоми, ніж його попередники, включно з «дельтою», яка зараз є домінуючим глобальним штамом.

Тим не менше, частина людей, інфікованих «омікроном», були госпіталізовані, а смертність вважається пізнім індикатором. Варіант «омікрон» поширюється в той час, коли лікарні в деяких країнах уже переповнені через сплеск захворюваності, спричинений штамом «дельта».

Агентство охорони здоров’я Європейського союзу попередило, що «омікрон» може стати провідним варіантом COVID-19 у Європі впродовж наступних кількох місяців. Тим часом, число нових випадків COVID-19 у Південній Африці зросла з приблизно 200 на день у середині листопада до понад 16 тисяч 3 грудня. Попереднє дослідження південноафриканських учених показало, що «омікрон» має утричі більше шансів викликати повторне зараження порівняно зі штамом «дельта» або попередніми.

За добу в Україні – 13 206 нових хворих на COVID-19

Протягом доби 3 грудня коронавірусну хворобу діагностували в 13 206 людей, повідомляє Міністерство охорони здоров’я. З них – 1 196 дітей та 200 медичних працівників. 2 764 хворих госпіталізували, 436 померли, 22 765 – одужали.

При цьому протягом доби щеплення отримали понад 216 тисяч людей, з них більше ніж 140 з половиною тисяч – другу дозу.

Повністю вакциновані в Україні, за офіційними даними, понад 11,69 мільйона людей, загалом здійснено понад 25,3 мільйона щеплень.

Загалом за час пандемії в Україні захворіли понад 3,49 мільйона людей, 88 002 хворих померли.

За добу в Україні – 13 777 нових хворих на COVID-19

Протягом доби 2 грудня коронавірусну хворобу діагностували в 13 777 людей, повідомляє Міністерство охорони здоров’я.

З них – 1 279 дітей та 222 медичних працівники. 2 992 хворих госпіталізували, 509 померли, 22 893 – одужали.

При цьому протягом доби щеплення отримали понад 206 тисяч людей, з них більше ніж 136 тисяч – другу дозу.

Повністю вакциновані в Україні, за офіційними даними, понад 11,54 мільйона людей, загалом здійснено 25 159 558 щеплень.

Читайте також: Тисяча за вакцинацію: Кабмін пропонує виділити з бюджету до 8 мільярдів гривень – Шмигаль

Загалом за час пандемії в Україні захворіли понад 3,47 мільйона людей, 87 566 хворих померли.

Тисяча за вакцинацію: Кабмін пропонує виділити з бюджету до 8 мільярдів гривень – Шмигаль

Кабінет міністрів запропонує збільшити суму, яку виділять із бюджету на виплати за вакцинацію. Про це заявив 2 грудня на засіданні уряду прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Голова уряду наголосив, що вакцинація «залишається національним пріоритетом».

«Оскільки очікуємо збільшення звернень, прийнято рішення збільшити суму, яка буде спрямована на виплати вакцинованим українцям вже цього року, до 8 мільярдів гривень. Найближчим часом Верховна Рада має розглянути це питання», – сказав він.

Шмигаль додав, що програма із заохочувальних виплат буде впроваджуватися в декілька етапів. На першому з них отримання коштів відбуватиметься через застосунок «Дія».

«Це найшвидший і найпростіший спосіб, фактично 100 офлайн-пунктів підтримки «Дії» надаватимуть практичну допомогу по всій країні. Ціль програми – підтримати бізнес, який постраждав внаслідок пандемії, та простимулювати вакцинацію в державі», – зазначив прем’єр-міністр.

Президент Володимир Зеленський 15 листопада у відеозверненні заявив, що українці, які пройшли повний курс вакцинації від COVID-19, отримають по одній тисячі гривень через додаток «Дія».​ Він додав, що оскільки смартфони і відповідно застосунок «Дія» є не у кожного, особливо в літніх людей, то держава забезпечить альтернативну можливість отримати гроші.

Україна закриє в’їзд іноземцям із країн, де зафіксували перші випадки штаму «омікрон»

Україна заборонить в’їзд громадянам низки африканських країн у зв’язку з поширенням варіанту коронавірусу «омікрон». Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду 2 грудня.

За словами Шмигаля, нові штами найактивніше поширюються в країнах із найнижчими темпами вакцинації. На його думку, це «в черговий раз підтверджує необхідність та користь вакцин»

«Щоб запобігти поширенню нового штаму коронавірусу в Україні, сьогодні приймемо постанову, якою буде заборонено перетин українського кордону іноземним громадянам із країн, де наразі зафіксовано розповсюдження нового штаму. Це ПАР, республіка Ботсвана, Зімбабве, Намібія, республіка Мозамбік та низка інших африканських країн», – заявив він.

Крім того, за словами голови уряду, для громадян України, які прибувають зі згаданих країн, буде передбачена обов’язкова двотижнева самоізоляція.

Про обов’язкову самоізоляцію для українців, що перебували у країнах, де виявлено коронавірусний штам «омікрон», також повідомляв 29 листопада міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Фінал Гран-прі з фігурного катання, який мав відбутися в японській Осаці 9–12 грудня, скасовано через поширення нового штаму коронавірусу та обмежень на вʼїзд до країни іноземців

Про це 2 грудня повідомляє офіційний сайт Федерації ковзанярського спорту Японії.

Уряд Японії з 30 листопада запровадив на місяць заборону на вʼїзд іноземців через поширення нового штаму коронавірусу, який отримав маркування «омікрон».

Кількість хворих на COVID-19 в реанімаціях і дитячих лікарнях Одещини не зменшується​

На Одещині заповнено більше за половину лікарняних ліжок для дітей, хворих на COVID-19, і всі реанімаційні ліжка. Про це повідомила директорка обласного департаменту охорони здоров’я Наталія Одарій-Захар’єва. Всього в регіоні 700 ліжок інтенсивної терапії і 190 ліжок для дітей.

«Роблю акцент на дітках – в нас завантаженість дитячих ліжок в лікарнях 54%, дітки хворіють. Загальний показник зайнятості ліжок – 39%, реанімаційні ліжка повністю заповнені», – наголосила директорка. При загальному показнику вакцинації дорослого населення регіону близько 26% вакцину Pfizer отримало 1300 неповнолітніх – від 12 до 17 років за згодою батьків. Це менше від одного відсотка дитячого населення Одещини.

Зараз допомогу хворим на COVID-19 надають в 28 лікарнях регіону. В медичних закладах першої хвилі лікується 814 пацієнтів, а другої хвилі – 766. На Одещині розгорнуто 4035 ліжок, з них 2508 забезпечені централізованим киснем, ще 1528 мають кисневі концентратори. В резерві лікарень – 898 концентраторів і 33 тонни медичного кисню.

За останню добу діагноз COVID-19 було лабораторно підтверджено у 418 осіб, в тому числі у 28 дітей і 3 медичних працівників. Всього з початку епідемії майже 11 тисяч дітей та підлітків регіону перехворіли на COVID-19.

«1000 грн за вакцинацію» можна буде витратити на придбання книг – Свириденко

Програма виділення однієї тисячі гривень для вакцинованих громадян передбачатиме можливість придбати за ці кошти книжки, повідомила у фейсбуці перша віцепрем’єр, міністр економіки Юлія Свириденко.

«Ми провели зустрічі з представниками сфери культури, Інституту книги, Асоціації книговидавців та книгорозповсюджувачів, інших інституцій, проаналізували втрати від карантину в книговиданні, за результатами вирішили, що витратити 1000 грн на придбання книг можна буде від початку програми «єПідтримка», – написала Свириденко.

За її словами, «урядова команда працює для того, щоб людям було зручно скористатись 1000 грн за участь в кампанії вакцинації, а бізнес отримав необхідну підтримку».

Раніше в уряді казали, що майже шість тисяч суб’єктів бізнесу в Україні зможуть взяти участь у програмі виділення однієї тисячі гривень для вакцинованих громадян.

Кошти будуть виплачені на віртуальні платіжні картки через «Дію». Їх можна буде витратити також на квитки у кінотеатр, театр чи на концерт, на заняття спортом, подорожі Україною потягом або літаком. Жодних податків на 1000 гривень нараховуватися не буде.

Коронавірус: понад 210 тисяч людей зробили щеплення напередодні

Минулої доби 210 869 людей вакцинуваоися проти COVID-19 в Україні, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

«Першу дозу отримали 74 855 людей, повністю імунізовані – 136 014 людей», – йдеться в повідомленні.

За даними МОЗ, від початку вакцинальної кампанії щеплено 13 543 490 людей, з них отримали першу дозу – 13 543 488 людей, повністю імунізовані та отримали дві дози – 11 415 141 людина. Загалом проведено 24 958 629 щеплень.

За добу в Україні виявили понад 13,5 тисяч випадків COVID-19 – МОЗ

За добу 1 грудня в Україні виявили 13 531 випадок коронавірусної хвороби COVID-19, зокрема, захворіли 1 346 дітей і 240 медпрацівників, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Минулої доби шпиталізували 3 003 людей, 23 535 – одужали, 525 – померли.

Найбільшу кількість нових випадків виявили у Києві та в Донецькій області – 1418 і 803 відповідно.

За весь час пандемії в Україні на COVID-19, за даними МОЗ, захворіли понад 3,4 мільйона людей, 87 057 – померли.

Чому в Україні не прирівнюють сертифікати одужання і вакцинації: лікарі, дослідження, досвід ЄС

Чому в Україні ті, хто перехворів на ковід, можуть відвідувати громадські місця без обмежень лише три місяці, тоді як щеплені – рік? Це питання зараз часто ставлять люди лікарям, МОЗ, чиновникам. Офіційно ті кажуть, що після хвороби можна (і потрібно) щепитися вже на 28-й день – проте чи ґрунтується це рішення на наукових даних? Радіо Донбас.Реалії дослідило, чи є це рішення правильним, які дослідження існують про рівень захисту перехворілих, та як регулюють це провідні європейські країни. Більше про це читайте за лінком.

У Сполучених Штатах виявили перший випадок варіанту «омікрон» – хворий повністю вакцинований

Перший підтверджений випадок захворювання на варіант коронавірусу Sars-CoV-2 «омікрон» був виявлений у Сполучених Штатах, повідомляють Центри контролю та профілактики захворювань США (CDC) 1 грудня.

За повідомленням, пацієнт 22 листопада повернувся з Південної Африки.

«Людина, яка була повністю вакцинована і має легкі симптоми, які покращуються, перебуває на самоізоляції, її тести дали позитивний результат. Ми зв’язалися з усіма близькими особами, в них результати негативні», – заявляють в установі.

Як заявив провідний урядовий експерт із інфекційних захворювань США доктор Ентоні Фаучі в Білому домі, виявлення випадку «омікрону» було «питанням часу».

Фаучі сказав, що кількість мутацій цього варіанту свідчить про те, що він може бути більш заразним і здатним обходити бар’єр вакцини, але робити висновки про це ще рано. Він закликав людей носити маски в приміщеннях і робити бустерні щеплення.

Десятки країн, в тому числі Сполучені Штати, запровадили заборони на поїздки на рейси з кількох південноафриканських країн, щоб запобігти потраплянню цього варіанту на свою територію або відтермінувати його поширення. При цьому Всесвітня організація охорони здоров’я стверджує, що такі «загальні» заборони на поїздки неефективні.

Адміністрація президента США Джо Байдена посилила правила тестування в США для людей, що прибувають із-за кордону, в тому числі вимогу тестування для всіх мандрівників протягом дня після посадки на рейс. Влада також розглядає можливість обов’язкового тестування після прибуття.

Чехія депортувала голову Білоруської федерації футболу через порушення карантинних обмежень

Влада Чехії депортувала голову Білоруської федерації футболу Володимира Базанова та його дружину нібито за порушення правил для протидії поширенню COVID-19, оскільки вони не подали заявку на виняток від обмежень на поїздки.

Речниця поліції Моравсько-Сілезького краю Чехії Павла Джирускова повідомила 1 грудня, що «двом іноземним громадянам, яких затримали вчора», було наказано залишити шенгенську зону до кінця доби 30 листопада.

«Перевірка на місці їхнього проживання виявила, що вони порушили правила, встановлені Міністерством охорони здоров’я щодо в’їзду іноземців до Чеської Республіки», – сказала Джирускова.

Новинний сайт Denik N процитував 1 грудня міністра закордонних справ Чехії Якуба Кулганека, який заявив, що шенгенські візи, видані Базанову та його дружині іншою країною шенгенської зони, були анульовані і що вони були звільнені з-під варти, щоб дозволити їм негайно покинути країну.

Кулганек назвав Базанова «прихильником» лідера білоруського режиму Олександра Лукашенка, якого Європейський Союз та декілька інших західних країн не визнали президентом після виборів у серпні минулого року. Білоруська опозиція та західні країни вважають ці вибори були сфальсифікованими.

Голова МЗС додав, що «прихильники Лукашенка» не мають підстав перебувати в Чехії.

Пару затримали 30 листопада по дорозі на футбольний матч між жіночими футбольними командами Білорусі та Чехії. Офіційно затримання пояснили «порушенням правил карантину».

Базанов, колишній військовий, включений до санкційного списку Чехії. Раніше він із дружиною побував на Кіпрі, влада якого не оголошувала жодних обмежень щодо білоруського чиновника. За словами джерела білоруської служби Радіо Свобода, Базанов мав італійську шенгенську візу.

«Антивакцинатора» Остапа Стахіва звільнили з-під варти під заставу майже мільйон гривень

У Львові 1 грудня звільнили зі слідчого ізолятора громадського активіста, одного з лідерів «антивакцинаторського руху» в Україні Остапа Стахіва. Як повідомила кореспондентка Радіо Свобода, за нього 30 листопада внесли заставу розміром 998 800 гривень.

Галицький районний суд 30 листопада ухвалив рішення про призначення підозрюваному Стахіву судово-психіатричної експертизи. Він протягом 30 днів має перебувати у Львівській обласній психіатричній лікарні.

Як повідомили Радіо Свобода у пресслужбі Львівської обласної прокуратури, досудове розслідування триває. По завершенню експертизи будуть вживатися заходи до завершення досудового розслідування зі скеруванням обвинувального акту до суду.

Остапа Стахіва підозрюють у діях, «спрямованих на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади». Згідно з цією статтею 109 Кримінального кодексу України, підозрюваному загрожує покарання у вигляді позбавлення волі до 10 років.

Галицький районний суд Львова 18 листопада обрав для громадського активіста Остапа Стахіва запобіжний захід ‒ тримання під вартою у СІЗО протягом 60 днів або внесення грошової застави розміром майже мільйон гривень.

24 листопада Львівський апеляційний суд залишив без змін рішення Галицького районного суду щодо міри запобіжного заходу для Стахіва.

«Омікрон». Що відомо про нього, а що – ні

Всесвітня організація охорони здоров’я заявила, що їй потрібен ще якийсь час для повноцінного вивчення загрози, яку становить новий варіант коронавірусу. Вчені в усьому світі намагаються розібратися з багатьма його мутаціями.

Біржі захвилювалися, частину масових заходів скасували, країни по всьому світу закрили свої аеропорти для прибуття. І все це через новий варіант вірусу, який виявили південноафриканські вчені минуло тижня, який, схоже, спричинив нещодавній сплеск інфікування у найбільшій провінції цієї країни.

Протягом вихідних збільшувалася кількість країн, де виявили новий варіант коронавірусу в людей, які прибували з-за кордону. У Португалії інфікувалися 13 членів одного футбольного клубу, серед яких лише один нещодавно відвідував ПАР.

У п’ятницю ВООЗ надала новому варіанту вірусу статус такого, що «викликає занепокоєння». Цей статус означає найвищий рівень небезпеки у класифікації міжнародної організації. ВООЗ також обрала йому ім’я – «омікрон». Це п’ятнадцята літера грецького алфавіту. Використовується для того, щоб уникати стигматизації країн походження та простішого розрізнення варіантів.

За листопад 2021 року в Україні зроблено майже 7,1 мільйона щеплень проти COVID-19, повідомило МОЗ

Згідно з повідомленням, минулої доби вакциновано 233 471 людину.

«Першу дозу отримали 76 979 людей, повністю імунізовані – 156 492 людини», – йдеться в повідомленні.

За даними МОЗ, від початку вакцинальної кампанії щеплено 13 468 635 людей, з них отримали першу дозу – 13 468 633 людини, повністю імунізовані та отримали дві дози – 11 279 127 людей. Загалом проведено 24 747 760 щеплень.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG