Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

За місяць посиленого карантину поліція виписала понад 40 тисяч штрафів через відсутність маски

Із 23 вересня до 25 жовтня правоохоронці склали 4888 адміністративних протоколів за порушення правил карантину та 40 581 постанову через перебування осіб у громадських місцях без захисних масок, повідомила пресслужба Міністерства охорони здоров’я з посиланням на дані Нацполіції.

Адміністративні протоколи склали переважно щодо юридичних осіб, вказують у відомстві.

Із 23 вересня на території України встановили «жовтий» рівень епіднебезпеки. Станом на 26 жовтня вісім областей перебувають у «червоній» зоні епіднебезпеки.

Росія оновила рекорд добової смертності від COVID-19

У Росії за добу 25 жовтня виявлено 36 446 нових випадків захворювання на COVID-19, повідомляє оперативний штаб у Москві.

Минулої доби зафіксована максимальна з початку поширення хвороби смертність. 25 жовтня померли 1 106 людей, у яких був підтверджений діагноз COVID-19. Росія включає до своїх зведень і дані з окупованого українського Криму.

Через зростання захворюваності російський президент Володимир Путін оголосив неробочими дні з 30 жовтня до 7 листопада включно. Через святкування в Росії Дня народної єдності фактично неробочими будуть тільки три дні, з 1 до 3 листопада. Регіони з найскладнішою епідеміологічною ситуацією можуть оголосити неробочі дні вже з 23 жовтня.

Довідки про протипоказання до вакцинації видаватимуть з 8 листопада – Ляшко

Довідки про наявність протипоказань до вакцинації від COVID-19 можна буде отримати з 8 листопада. Про це в інтерв’ю «Українській правді» розповів міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко

При цьому він не зміг сказати, чи з’явиться цей документ у «Дії».

«Щодо «Дії» поки що не скажу. У «Дії» можна буде підтягувати сертифікат про вакцинацію, довідку про перенесену хворобу і ПЛР-тест. Про вакцинацію вже працює, про ПЛР-тест і перенесену хворобу – на підході», – зазначив очільник МОЗ.

У США регулятор оцінює необхідність вакцинації від COVID-19 дітей віком від 5 до 11 років

Число нових випадків COVID-19 у Сполучених Штатах скорочується, але частина чиновників з галузі охорони здоров’я вважають, що одним із ключів до подолання пандемії є вакцинація маленьких дітей.

Головний експерт з інфекційних захворювань Ентоні Фаучі сказав, що вакцини для дітей віком від 5 до 11 років, ймовірно, будуть доступні в першій половині листопада. Він вважає, що багато дітей можуть отримати повну вакцинацію до кінця року.

Представники Адміністрації з контролю за продуктами і ліками США (FDA) розглядають заявку Pfizer/BioNTech на дозвіл для використання дводозової вакцини цієї компанії для дітей молодшого віку. Група зовнішніх консультантів планує ухвалити рішення з цього питання 26 жовтня.

Радники Центру США з контролю та профілактики захворювань (CDC) розглянуть рекомендації щодо вакцини на засіданні наступного тижня. Директор CDC Рошель Валенскі каже, що її агентство хоче ухвалити рішення без зволікань. Вона сказала, що після вердикту FDA керівництво CDC зустрінеться, «і якщо все пройде гладко... ми діятимемо швидко».

«Не уявляла цього пекла». В Україні переповнені COVID-лікарні, інфіковані пацієнти закликають вакцинуватися

Ситуація з коронавірусом в Україні з кожним днем стає дедалі гіршою. Цього тижня Кабмін присвоїть статус «червоної зони» ще двом областям – Миколаївській та Рівненській. Нині у цій зоні – вже шість регіонів, там діють жорсткі обмеження. Лікарі прогнозують найближчим часом медичний колапс, адже щодня в Україні шпиталізують тисячі людей, інформує телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки».

США віднесли Україну до країн з «найвищим рівнем небезпеки» через ситуацію з COVID-19

Центри з контролю та профілактики захворювань США (CDC) включив Україну до списку країн з 4-м «найвищим рівнем небезпеки» через ситуацію з поширенням COVID-19. Про це повідомляє CNN.

Згідно з критеріями CDC, за останні 28 днів у пунктах призначення, які підпадають під 4-ту категорію, було понад 500 випадків COVID-19 на 100 000 жителів.

До країн з найвищим рівнем COVID-небезпеки США також відносять, зокрема, Австрію, Велику Британію, Грецію, Ірландію та Швейцарію. Загалом же в списку наразі перебувають 77 країн.

В Україні протягом минулої доби, 25 жовтня, зробили 254 920 щеплень від COVID-19

Одну дозу минулої доби отримали 185 786 людей, повністю імунізовані – 69 134 людей.

Усього в країні завершили вакцинацію понад 7 мільйонів людей. Україна посідає за цим показником одне з останніх місць у Європі (у відсотках від числа дорослого населення).

В Україні за добу від COVID-19 померла рекордна кількість людей – 734

В Україні протягом минулої доби, 25 жовтня, виявили 19 120 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19, зокрема, захворіли 1414 дітей і 338 медпрацівників.

Протягом доби госпіталізували 2939 людей, 9738 – одужали. Померли 734 хворих. Це найбільша добова смертність від початку пандемії.

За добу провели понад 129 тисяч тестувань.

Загалом від початку пандемії в Україні виявили понад 2,8 мільйона хворих на COVID-19, померли 64 936 людей.

Регулятор ЄС схвалив бустерне щеплення вакциною Moderna

Європейська агенція з лікарських засобів (EMA) схвалила третє (бустерне) щеплення вакциною від COVID-19 виробництва компанії Moderna (Spikevax) для людей віком від 18 років.

Комітет, який ухвалював рішення, керувався даними, які свідчать, що третя доза вакцини Moderna, введена через 6-8 місяців після другої, призвела до підвищення рівня антитіл.

Рішення EMA носить рекомендаційний характер. Чи використовувати бустерне щеплення, держави-члени ЄС вирішуватимуть на національному рівні, зогляду епідеміологічну ситуацію.

Раніше регулятор схвалив бустерне щеплення вакциною Comirnaty (від BioNTech/Pfizer).

Не чекаючи на рекомендацію регулятора ЄС, почали ревакцинацію третьою дозою в Ірландії, Італії, Німеччині та Франції.

Бустерні дози також отримують мешканці Великої Британії, США, Ізраїлю та деяких інших країн.

Проти кампанії ревакцинації виступає Всесвітня організація охорони здоров’я. ВООЗ наголошує, що наразі недостатньо доказів необхідності додаткових щеплень – вакцинація двома дозами вже показала свою ефективність у зниженні рівня госпіталізації та смертності від COVID-19.

У ВООЗ нагадують, що додаткові дози вакцини потрібно передати країнам, де чимало людей не отримали навіть першого щеплення, а вірус поширюється і може мутувати у небезпечніші штами.

Україна залишається у «зеленому» списку ЄС щодо подорожей поточного тижня – журналіст Радіо Свобода

Українці можуть вільно подорожувати до країн Євросоюзу – рада ЄС вирішила не виключати Україну з безпечного списку країн, для яких кордони більшості європейських держав лишаються відкритими. Про це повідомив кореспондент Радіо Свобода Рікард Юзвяк у твітері.

Він уточнив, що «ситуація моніториться і пізніше, цього тижня, можуть надійти й нові пропозиції».

Університети 5 областей перейшли на дистанційну форму навчання – МОН

Університети у Запорізькій, Львівській, Миколаївській, Одеській і Сумській областях перейшли на дистанційну форму навчання, повідомляє пресслужба Міністерства освіти і науки.

За даними відомства, для збереження здоров’я педагогів і здобувачів освіти в закладах фахової передвищої, вищої, післядипломної освіти всіх форм власності та сфер управління минулого тижня Міністерство освіти і науки рекомендувало запровадити дистанційне навчання з 25 жовтня до 15 листопада.

В Україні минулого тижня відкрили понад 80 проваджень через підробку COVID-документів – поліція

Минулого тижня поліцейські провели 20 обшуків у рамках розслідування виявлених випадків підроблених COVID-документів, повідомила пресслужба Нацполіції.

«Вилучено понад 150 міжнародних свідоцтв про вакцинацію та довідок про проходження ПЛР-тестів, а також 300 порожніх бланків медлабораторій. Загалом упродовж минулого тижня слідчі та дізнавачі Нацполіції розпочали понад 80 кримінальних проваджень за фактами підроблення результатів ПЛР-тестів та сертифікатів вакцинації від COVID-19. З них 65 фактів виявили працівники Державної прикордонної служби під час перевірки документів при перетині державного кордону», – йдеться в повідомленні.

«Укрзалізниця» відновлює рейси з Києва до Варшави – їх зупинили в березні 2020-го

Компанія «Укрзалізниця» 25 жовтня заявила про відновлення курсування поїзда «Київ – Варшава». За повідомленням перевізника, поїзди за цим напрямком почнуть ходити з 4 листопада.

«Укрзалізниця» відновлює курсування поїзда №67/68 Київ — Варшава. Залізничне сполучення між столицями припинилося торік у березні через карантинні обмеження. Поїзд відправлятиметься з Києва о 18:48 і до Варшави прибуватиме о 09:02. З Варшави поїзд відправлятиметься о 17:10 і прибуватиме до Києва об 11:00», – йдеться в повідомленні.

«Укрзалізниця» відновила міжнародне сполучення з Польщею 10 жовтня, запустивши поїзд Київ — Перемишль.

У компанії нагадують, що з 21 жовтня для пасажирів рейсів далекого сполучення діють додаткові вимоги: мати підтвердження щонайменше однієї дози вакцини або негативний ПЛР-тест чи експрес-тест на коронавірус.

Для пасажирів віком до 18 років наявність COVID-документів не вимагається.

Кабінет міністрів 11 жовтня 2021 року ухвалив постанову, відповідно до якої в Україні з 21 жовтня почали діяти нові правила міжобласних пасажирських перевезень.

На Одещині боротися із COVID-19 будуть всі медики-інтерни – голова департаменту охорони здоров’я

В Одеській області досягнута домовленість щодо роботи всіх інтернів регіону в «ковідних» лікарнях. Про це повідомила директорка обласного Департаменту охорони здоров’я Наталія Одарій-Захар’єва, передає кореспондент Радіо Свобода.

«Одеський національний медичний університет погодився із пропозицією департаменту охорони здоров’я і погодив графік, як будуть навчатися на очній частин інтерни. Їм дозволили онлайн пройти очну частину, а заочно всі інтерни, які зараз навчаються на території Одещини, будуть залучені до «ковідних» лікарень», – повідомила директорка.

Наразі завантаженість ліжок в лікарнях регіону становить 78%, станом на 25 жовтня доступні 807 вільних ліжок. У департаменті обіцяють додатково розгорнути ліжка в Доброславі, Южному і Великій Михайлівці.

23-24 жовтня Одещину відвідав міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. Він перевірив роботу диспетчерської служби, 8-ї міської лікарні і Одеського обласного центру соціально значущих хвороб, де нещодавно за рахунок коштів з державного бюджету розгорнули новий шпиталь.

На засіданні обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій 25 жовтня погодили резервне фінансування, за рахунок якого в регіоні планують встановити додаткові кисневі станції та кріоциліндри.

«Коли все буде виконано, на території Одещини буде працювати сім станцій, де будуть самі виробляти собі кисень. Сьогодні в повному обсязі так працює Дунайська лікарня, Арцизька і Подільська – тут станції, які вироблять кисень, і забезпечують ліжка в лікарнях», – заявила Одарій-Захар’єва.

За тиждень обмежень «червоної зони» на Одещині вакцинувалось більше 100 тисяч людей, повідомила генеральний директор комунального некомерційного підприємства «Одеський обласний центр громадського здоров’я» Оксана Денисенко, відповідаючи на запитання Радіо Свобода. За її словами міністерство поставило їм план в 93 тисячі вакцинованих за тиждень.

«Всього станом на 25 жовтня вакциновано більше 800 тисяч людей. Тиждень тому першу дозу отримали 17% населення, а сьогодні – більше 21%. Другу дозу отримали вже 17% населення Одещини», – заявила Денисенко.

25 жовтня на Одещині за добу зафіксували 1262 підтверджених випадків ковіду, половина з них в Одесі, з них 42 дитини і семеро медичних працівників. Померло від COVID-19 69 людей.

Від початку пандемії коронавірусу в Україні COVID-19 діагностували у 152 790 дітей

Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров’я України.

За даними МОЗ, померли від коронавірусної хвороби 42 дитини.

Зараз на COVID-19 в Україні хворіють понад 29 тисяч дітей.

«З них на стаціонарному лікування перебуває 760 хворих на коронавірусну хворобу та 340 дітей з підозрою COVID-19. Зайнятість ліжок складає, призначених для неповнолітніх із COVID-19 складає 22%», – повідомили у міністерстві.

Секретар РНБО наразі не бачить підстав для запровадження локдауну

Секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов заявив, що поки не бачить підстав для запровадження загальнонаціонального локдауну через пандемію коронавірусу. Про це він сказав в інтерв’ю «РБК-Україна».

«Ми поки що не бачимо того, що локдаун запроваджуватиметься. Територіально будуть певні обмеження», – зазначив Данілов.

На питання, коли, за прогнозами закінчиться пандемія, Данілов сказав, що «світ вважає, що вона закінчиться ближче до наступного літа».

В Естонії посилили обмеження для невакцинованих від COVID-19

З 25 жовтня в Естонії різко посилюються обмеження для нещеплених від коронавірусної хвороби на участь в громадських заходах і відвідування культурних та спортивних заходів. Ці обмеження будуть діяти щонайменше до 10 січня 2022 року.

Дорослим, які не вакцинувалися і не перехворіли на COVID-19, заборонено на цей час:

  • проходити очне навчання, за винятком термінових курсів підвищення кваліфікації і пов’язаних із ними іспитів)
  • брати участь в спортивних змаганнях, відвідувати тренування, спортивні і фізкультурні заходи
  • відвідувати громадські лазні, спа-салони, басейни, аквацентри
  • брати участь в очних конференціях
  • відвідувати театри, кінотеатри і концерти, музеї та виставки
  • брати участь в розважальних заходах
  • відвідувати заклади громадського харчування
  • приходити на громадські збори, які проводяться в приміщеннях або на відкритій території в обмеженому просторі

«Доступ невакцинованих осіб до контрольованих заходів і видів діяльності обмежується, оскільки вони піддаються дуже високому ризику зараження і, будучи зараженими, поширюють вірус більше, ніж особи, як мають імунітет до хвороби. Також їм загрожує ризик захворіти у важчій формі і потрапити до лікарні. При цьому навантаження на лікарні зараз вже перебуває на критичному рівні», – пояснює введення нових заходів уряд Естонії.

Також уряд ввів з 25 жовтня обов’язок носити маску для всіх жителів країни: її більше не можна замінювати шарфом, коміром або чимось іншим.

Людей без масок заборонено допускати в зону торгівлі або обслуговування. Маску також рекомендується носити дітям з 12-річного віку.

За даними Університету Джонса Гопкінса, в Естонії, населення якої становить 1,33 мільйона, загалом зареєстрували 182 039 випадків захворювання на COVID-19, померла 1 461 людина. У країні вже зробили понад 1,415 мільйона доз вакцини.

Світові ЗМІ про Україну: фейкові довідки про щеплення, низький рівень вакцинації та найвищий рівень смертності від COVID-19

Про підроблені сертифікати щодо щеплення від COVID-19 в Україні повідомляє низка міжнародних ЗМІ.

Зокрема, журналісти американського видання ABC оприлюднили роздруківки рекламних повідомлень, де в Україні пропонують підроблений сертифікат про щеплення від COVID-19 «без відвідування лікаря».

Потенційному клієнту достатньо «надіслати деталі свого паспорта, інформацію про місце проживання та номер телефону на адресу у телеграм-каналі», і наступного дня на пошту прийде фейковий документ, що підтверджує щеплення вакциною Pfizer від COVID-19.

Ціни на подібні послуги коливаються від 20 до 200 доларів, а інколи сягають 380 доларів, повідомляє АВС із посиланням на кілька джерел в Україні.

Журналісти пишуть, що на телеграм-канал, який продає фейкові сертифікати, підписано тисячі людей. Журналісти також опублікували розмови із кількома українцями, які визнали, що купили документ про нібито щеплення від COVID-19.

«Чорний ринок сертифікатів про щеплення від COVID-19 стає зростаючою проблемою в Україні, яка переживає третю хвилю пандемії в час низького рівня вакцинації населення», – йдеться у статті ABC.

Про те, що Україна має найнижчий рівень вакцинації в Європі і найвищий рівень смертності від коронавірусу від початку пандемії, повідомляють цими вихідними низка інших міжнародних видань. Серед них – Reuters, Euronews, Newsweek, The New York Times та інші.

Reuters повідомляє, що школи в Києві закрили через небезпеку поширення вірусу. І відкриють їх лише тоді, коли вчителі будуть вакциновані.

Лише у п’ятницю, 22 жовтня, в Україні від COVID-19 померли 614 людей, це на 30 осіб більше, ніж кількість померлих попереднього дня. У четвер від COVID-19 померли 546 людей, йдеться у статті.

Загалом в Україні, за офіційними даними, коронавірусом було заражено понад 2,7 мільйона осіб, понад 64 тисячі людей померли від COVID-19.

«Представники охорони здоров'я в Україні борються з двома взаємопов'язаними і неприємними проблемами. Це поширений скептицизм щодо вакцини та незаконні схеми продажу підроблених даних про COVID-19, які люди використовують, щоб обійти обмеження уряду, спрямовані на те, щоб сповільнити поширення вірусу. Наприклад, нове правило, що передбачає наявність сертифікату про вакцинацію або негативний тест при посадці» (на потяг, літак та на автобус дальнього сполучення), – пише The New York Times.

«Українці можуть вільно обирати між вакцинами Pfizer, Moderna, AstraZeneca та Sinovac, однак лише близько 15% населення повністю вакциновані, що є найнижчим рівнем у Європі», – зазначає видання Euronews.

Американське видання Newsweek пише, що уряд України визнає проблему підроблених сертифікатів про щеплення:

«Обмежувальні заходи уряду спричинили розквіт чорного ринку сертифікатів про підроблену вакцинацію, і Зеленський провів нараду на початку цього тижня щодо способів боротьби з цією практикою. Поліція заявила, що підозрює 15 лікарень у причетності до видачі неправдивих сертифікатів про щеплення».

«Попри зростання інфекції, уряд не поспішає оголошувати новий локдаун», – продовжує автор статті для Newsweek.

Напередодні речник Міністерства охорони здоров’я України в інтерв'ю Радіо Свобода повідомив, що МОЗ не має інформації, скільки саме людей в Україні купили підроблений сертифікат чи негативний результат тесту.

Він розповів, що за результатами одного із розслідувань українські правоохоронці «викрили злочинну діяльність угруповання, яке ... виготовило і продало близько 40 000 підроблених тестів і COVID-сертифікатів».

Кабмін звернувся до Верховної Ради з проханням поcилити відповідальність за підроблені документи про щеплення, а саме – запровадити штраф від 170 тисяч гривень або строк ув'язнення до трьох років.

На Херсонщині розгорнуть мобільний госпіталь для хворих на COVID-19

Мобільний госпіталь для хворих на COVID-19 розгорнуть на території Каховської центральної міської лікарні у Херсонській області. Про це повідомили у Державній службі з надзвичайних ситуацій.

«25 жовтня на Херсонщину вирушила колона техніки рятувальників, яка доправляє Мобільний госпіталь ДСНС України до однієї з лікарень міста Каховка. Госпіталь складається з 35 наметів та модулів, 24 з яких – палати для пацієнтів та блок інтенсивної терапії. Він автономний, забезпечений електрогенераторами, тепловими гарматами та баштами освітлення», – розповіли надзвичайники.

Зазначається, що таким чином для лікарні вдасться забезпечити 120 додаткових ліжко-місць для хворих на COVID-19.

В Україні протягом минулої доби, 24 жовтня, зробили 101 331 щеплення від COVID-19

Одну дозу минулої доби отримали 75 240, повністю імунізовані – 26 091 людина.

Усього в країні завершили вакцинацію 6 989 668 людей. Україна має за цим показником одне з останніх місць у Європі (у відсотках від числа дорослого населення).

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG