Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Оновлення застосунку «Вдома»: в уряді пояснили, як тепер діяти невакцинованим після перетину кордону

Застосунок «Вдома», необхідний при перетині кордону невакцинованими громадяни, частково змінює своє призначення – додаток більше не відстежуватиме геолокацію, а через 72 години буде деактивований, повідомила пресслужба Міністерства охорони здоров’я України.

«Українці, які повертаються з-за кордону, та іноземці, які прибувають до України, і не мають свідоцтва чи сертифікату про вакцинацію, зобов’язані показати працівнику прикордонної служби активований додаток «Вдома». Інакше – громадян України відправлятимуть на 14-денну обсервацію, а іноземцям відмовлятимуть у в’їзді на територію України», – наголошує МОЗ.

Після реєстрації у застосунку «Вдома» упродовж 72 годин має підтягнутися результат ПЛР або тесту на антиген, зроблений у верифікованих МОЗ лабораторіях України.

«Якщо будь-який із тестів покаже негативний результат, застосунок «Вдома» можна видаляти. У випадку ж позитивного результату варто діяти за розробленими рекомендаціями, тобто подзвонити своєму сімейному лікарю. Водночас, якщо особа з будь-яких причин не здала тест після перетину кордону, через 72 години додаток деактивується, а інформація автоматизовано передається до правоохоронних органів, які надалі проводитимуть вибіркову перевірку за перебуванням в місці самоізоляції», – пояснили у МОЗ.

За даними Міністерства цифрової трансформації, за минулий рік застосунком «Вдома» скористались майже мільйон людей, які поверталися з-за кордону і проходили 14 днів самоізоляції.

COVID-сертифікат чи тест: нові правила проїзду

Із 21 жовтня в Україні – нові правила проїзду у міжрегіональному транспорті. Обмеження запроваджені у «жовтій», «помаранчевій» та «червоній» зонах карантину.

Від водіїв і пасажирів тепер вимагатимуть додаткові документи – сертифікат про вакцинацію або ж негативний тест на COVID-19.

У програмі «Свобода Live» перевіряємо, як діють нові правила на практиці.

З гостем програми, лікарем-пульмонологом Євгеном Симонцем також говоримо про вакцинацію і ситуацію в Україні із захворюваністю на коронавірус.

Росія оновила максимуми смертності і захворюваності на COVID-19 за весь час пандемії

У Росії за добу 20 жовтня підтвердили 1036 випадків смертей, пов’язаних із COVID-19, що є найвищим показником з початку пандемії. Попередній рекорд, 1028 померлих, був зафіксований на добу раніше, 19 жовтня.

Як повідомив оперативний штаб у Москві, кількість нових випадків COVID-19, підтверджених за останні 24 години, становить 36 339, це також рекорд за час пандемії. У цю статистику Москва включає анексований Росією Крим.

Від початку пандемії у Росії виявили понад 8 мільйонів випадків COVID-19, померли 227 389 людей. Це найвищий показник у Європі та п’ятий у світі.

Незалежні експерти вважають, що офіційна смертність в Росії через коронавірусну інфекцію занижується приблизно втричі.

Київ найближчими днями потрапить у «червону» зону, заявив мер столиці Віталій Кличко

«Днями Київ потрапить, як би ми цього не хотіли, але виглядає таким чином, що ми на днях потрапимо у «червону зону» карантину. Бо ситуація з розповсюдженням вірусу, на жаль, в нашому місті погіршується. Тільки за минулу добу в Києві зареєстровано понад 1,2 тисячі нових хворих, 39 летальних випадків. І вік тих, хто помер, – від 29 років. Останніми днями до лікарень госпіталізують по пів тисячі хворих. Більшість з них, на жаль, знаходяться у важкому стані», – сказав Кличко.

Він повідомив, що у п’ятницю заплановане засідання Постійної комісії з питань ТЕБ та НС щодо коронавірусу, на якому буде розглянуто питання про посилення обмежувальних заходів у столиці.

«У п’ятницю відбудеться засідання комісії з надзвичайних ситуацій міста. Комісія ухвалить рішення про запровадження додаткових обмежень функціонування столиці в умовах «червоної» зони , в яку ми потрапимо днями», – додав Кличко.

За даними КМДА, минулої доби в столиці виявили 1192 підтверджених випадки захворювання на COVID-19 (загалом з початку пандемії – 247 698), 39 померли (загалом 5780). Водночас столиця серед лідерів вакцинації. У місті зроблено 2 004 572 щеплення від COVID-19, дві дози вакцини отримали 1 000 257 жителів.

«Укрзалізниця» відкрила на найбільших вокзалах 5 пунктів вакцинації

Пункти безкоштовної вакцинації від коронавірусної хвороби нового типу відкрилися 21 жовтня на залізничних вокзалах Києва, Львова, Харкова, Одеси та Дніпра, повідомляє «Укрзалізниця».

«Пункти експрес-тестування працюють на 10 залізничних вокзалах: Київ, Львів, Харків, Одеса, Дніпро, Запоріжжя, Мукачево, Кривий Ріг, Вінниця та Полтава (станція Полтава-Київська). Пасажири, які мають квиток на поїзд, зможуть зробити це медичне дослідження за 350 грн», – ідеться в повідомленні.

В «Укрзалізниці» оголосили про плани збільшувати перелік вокзалів, де діятимуть пункти вакцинації та тестування.

Відповідно до постанови Кабінету міністрів України №1236 з 21 жовтня 2021 року змінюються правила перевезень пасажирів під час карантинних обмежень. Тепер посадка у поїзди далекого сполучення можлива лише за умови наявності у пасажирів сертифікату про вакцинацію (паперового або в додатку «Дія»), або документу про отримання хоча б однієї дози вакцини проти COVID-19, або негативного результату ПЛР чи експрес-тесту на COVID-19, що мають бути зроблені не більше ніж за 72 години до посадки в поїзд.

«Зроблю і помру», «подіє на генетичний код». Чому в Україні люди похилого віку відмовляються від вакцинації

В Україні вісім з десяти померлих від коронавірусу – люди, старші за 60 років, повідомляють у Міністерстві охорони здоров’я. 98% з них були вакциновані, інформує телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки».

У реанімації львівської лікарні перебувають десятки хворих у критичному стані. Лікарі кажуть, що багатьом з них могла б свого часу допомогти вакцинація. Але серед важких пацієнтів – жодного немає зі щепленням.

Кількість щеплень від COVID-19 у Києві перевищила 2 мільйони – КМДА

У столиці зроблено 2 004 572 щеплення від COVID-19, дві дози вакцини отримали 1 000 257 містян, повідомив у фейсбуці перший заступник голови КМДА Микола Поворозник.

«Тільки за останню добу у Києві зроблено 21 425 щеплень. Місто створило усі умови для того, щоб кожен охочий мав змогу щепитися. У столиці працює 21 міні-вакцинальний центр на базі закладів охорони здоров’я, 148 пунктів щеплень, 53 мобільні бригади та Центр масової вакцинації. Також вакцинуватися можна у 32 тимчасових вакцинальних пунктах великих торгівельних центрів столиці та Центрів надання адміністративних послуг. Усі вони забезпечені вакцинами: CoronaVac/Sinovac Biotech, AstraZeneca, Cominarty/Pfizer-BioNTech», – зазначив Микола Поворозник.

Він зазначив, що ситуація із захворюваністю на COVID-19 у столиці досить складна.

«Щодня ми фіксуємо понад тисячу нових випадків захворювання. Дуже стрімко заповнюються лікарні хворими, які потребують кисневої підтримки. Сьогодні понад 50% ліжок, які підготувало місто для прийому хворих на коронавірус, вже зайняті. Загалом у важкому стані у лікарнях перебувають 1919 пацієнтів, на ліжках інтенсивної реанімації – 256 хворих. 33 пацієнти підключено до апарату штучної вентиляції легень, кисневої підтримки потребують 2195 хворих», – вказав Поворозник.

За даними КМДА, минулої доби в столиці виявили 1192 підтверджених випадки захворювання на COVID-19 (загалом з початку пандемії – 247 698), 39 померли (загалом 5780).

МОЗ повідомляє про рекорд вакцинації – понад чверть мільйона за добу

Міністерство охорони здоров’я України повідомляє про рекордне зростання темпів вакцинації – за добу 20 жовтня дозу препарату від коронавірусної інфекції нового типу отримали 251 254 людини.

Одну дозу минулої доби отримали 165 649, повністю імунізовані – 85 605 людей.

Усього в Україні завершили вакцинацію 6 743 615 людей, Україна має за цим показником одне з останніх місць у Європі поруч із Вірменією (у відсотках від числа дорослого населення).

У МОЗ наголошують, що 95% госпіталізованих із COVID-19 минулого тижня становили невакциновані.

В Україні зафіксовані нові рекорди захворюваності і смертності від COVID-19

Україні за минулу добу померли 546 пацієнтів зі встановленим діагнозом COVID-19, повідомляє Міністерство охорони здоров’я. Це рекордна добова смертність за весь час пандемії.

Також 19 жовтня виявили 22 415 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19, це теж новий рекорд.

Протягом доби госпіталізували 4892 людини, 8036 – одужали.

За добу провели майже 136 тисяч тестувань.

За весь час пандемії в Україні, за даними МОЗ, захворіли понад 2,7 мільйона людей, 62 389 – померли.

В Україні набрали чинності обмеження щодо пасажирських перевезень між регіонами

В Україні від 21 жовтня набрали чинності нові правила для пасажирських перевезень у регіонах, де встановили «жовтий», «помаранчевий» або «червоний» рівень епідемічної небезпеки. Відповідну постанову уряд затвердив на засіданні 11 жовтня.

«Нові правила для перевезення пасажирів – вимушений крок для стримування поширення коронавірусної хвороби щоб зберегти життя та здоров’я громадян. Тому наявність як у водіїв, так і у пасажирів документів, які б підтверджували їх COVID-безпечність, є необхідною умовою для регулярних та нерегулярних перевезень у будь-якому виді транспорту», – пояснив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

З 21 жовтня міжрегіональні перевезення пасажирів у регіонах із «жовтим», «помаранчевим» чи «червоним» рівнем епіднебезпеки будуть дозволені за умови наявності у всіх водіїв, екіпажу авіатранспорту та пасажирів одного із цих документів:

– документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації або документа, що підтверджує отримання однієї дози дводозної вакцини для регіонів «жовтого» рівня епідемічної небезпеки;

– міжнародного, внутрішнього сертифіката або іноземного сертифіката, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою однодозної вакцини чи двома дозами дводозної вакцини, дозволених ВООЗ для використання в надзвичайних ситуаціях, негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції або одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка порталу «Дія» (Дія);

– негативного результату тестування на COVID-19 методом ПЛР або експрес-тесту на визначення антигену коронавірусу SARS-CoV-2, який чинний 72 години.

Нові правила стосуються як регулярних, так і нерегулярних перевезень пасажирів. Йдеться про автомобільний транспорт на автобусних маршрутах, авіаційний та залізничний транспорт міжобласного сполучення.

Відповідні правила не будуть застосовуватися до міських та внутрішньообласних перевезень.

Відповідальність за наявність у всіх водіїв, членів екіпажу літака та пасажирів зазначених документів несе перевізник, вказали в уряді.

Коронавірус: чотирьом областям рекомендували посилити карантин

Чотирьом областям рекомендовано посилити карантин за результатами позачергового засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій 20 жовтня.

Йдеться про Чернігівську, Львівську, Рівненську та Житомирську області.

Також місцевій владі доручили збільшити ліжковий фонд для хворих на коронавірусне захворювання та запровадити додаткові обмеження на територіях ОТГ, де фіксуються найбільші спалахи захворюваності на COVID-19.

Раніше люди лікувалися удома, а зараз 3-4 дні і вони вже у лікарні у важкому стані – анестезіолог (відео)

Останні тижні COVID-19 у пацієнтів, які поступають до Арцизької центральної районної лікарні, прогресує дуже швидко, розповідають у ковідному відділенні лікарні, що за сотні кілометрів від Одеси. Тут усього 220 ліжок, 68% з яких уже зайняті.

Сумщина з 23 жовтня входить у «червону зону» за поширенням COVID-19 – Немчінов

З 23 жовтня Сумщина переходить у «червону зону» за поширенням COVID-19, повідлмив міністр Кабінету міністрів України Олег Немчінов у телеграмі.

«Сьогодні відбулося позачергове засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. За результатами Державна комісія вирішила встановити: з 00:00 23 жовтня 2021 року «червоний» рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19 на території Сумської області, та застосувати на території Сумської області обмежувальні протиепідемічні заходи, передбачені для «червоного» рівня епідемічної небезпеки», – повідомив Немчінов.

Наразі, за даними Міністерства охорони здоров’я, п’ять областей перебувають у «червоній зоні» епіднебезпеки. Йдеться про Херсонську, Запорізьку, Дніпропетровську, Донецьку та Одеську області.

Кличко: Київ перебуває на порозі «червоної» зони

Київ перебуває на порозі «червоної» зони епідемічної небезпеки через стрімке поширення коронавірусного захворювання COVID-19, заявив міський голова столиці України Віталій Кличко.

«За минулу добу в Києві – понад тисяча нових хворих і 29 летальних випадків. Понад 500 людей потрапили в лікарні. Більшість із них – у тяжкому стані. Ліжка в столичних лікарнях стрімко заповнюються. Київ – на порозі зони», – написав Кличко у фейсбуці.

За його словами, єдиний спосіб зупинити розповсюдження вірусу й уникнути найсуворіших обмежень – це масова вакцинація.

У Росії оголосили тиждень вихідних через пандемію

Президент Росії Володимир Путін оголосив неробочими в країні дні з 30 жовтня по 7 листопада включно. Про це його попросив російський уряд. Причиною стала четверта хвиля пандемії коронавірусної інфекції.

Дні з 4 по 7 листопада, згідно з календарем, вже були вихідними. Фактично до них додалися три неробочих дні. Перерва, за словами влади Росії, має перервати ланцюжок поширення коронавірусу серед населення.

Регіони можуть збільшити термін режиму неробочих днів, почавши його раніше чи продовживши настільки, на скільки вважатимуть за потрібне. Раніше уряд Росії пропонував дозволити регіонам запровадити додатковий неробочий тиждень з 23 жовтня.

У Росії за добу 19 жовтня підтвердили 1028 випадків смертей, пов’язаних із COVID-19, що є найвищим показником з початку пандемії. Попередній рекорд, 1015 померлих, був зафіксований на добу раніше, 18 жовтня.

Як повідомив оперативний штаб у Москві, кількість нових випадків COVID-19, підтверджених за останні 24 години, становить 33 073. У цю статистику Москва включає анексований Росією Крим.

Від початку пандемії у Росії виявили понад 8 мільйонів випадків COVID-19, померли 226 353 людини. Це найвищий показник у Європі та п’ятий у світі.

Центри вакцинації продовжать працювати і у випадку потрапляння регіону в «червону зону» – Ляшко

Центри вакцинації проти COVID-19 будуть працювати у регіонах, де встановили «червоний рівень» епіднебезпеки, заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко з посиланням на ухвалені сьогодні урядом зміни.

«Мешканцям тих областей, які перебувають на «жовтому рівні», раджу не чекати посилення карантину, щоб потім у чергах чекати на щеплення. Маємо робити 1,5 млн щеплень на тиждень. Регіони, де встановили «червоний рівень», вже доводять: як тільки посилили епідемічні заходи, так охочих зробити щеплення різко побільшало», – сказав Ляшко.

Наразі, за даними МОЗ, п’ять областей перебувають у «червоній зоні» епіднебезпеки. Йдеться про Херсонську, Запорізьку, Дніпропетровську, Донецьку та Одеську області.

За даними відомства, з часу запровадження там посилених протиепідемічних обмежень кількість зроблених щеплень у вказаних регіонах зросла вдвічі.

Загалом, за час кампанії з вакцинації було проведено 14 865 911 щеплень. Рекордна кількість зроблених щеплень була 19 жовтня – 226 587, з яких 142 141 громадянин отримав першу дозу вакцини.

Уряд не планує вводити повний локдаун – Шмигаль

Уряд не планує вводити повний локдаун в Україні через ситуацію із захворюваністю на COVID-19, повідомив на засіданні уряду прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

«Бізнес і громадські заклади можуть працювати навіть у «червоній» зоні, якщо всі відвідувачі та працівники повністю вакциновані. Ми не плануємо вводити повний локдаун по всій країні та зупиняти економіку», – сказав Шмигаль.

Він зазначив, що «Україна зіштовхнулася зараз з найбільшими викликами за весь час пандемії».

«Маємо надвисоку кількість важких випадків і госпіталізацій. П’ять областей перейшли в «червону» зону епідемічної небезпеки. Ще декілька регіонів можуть потрапити в цю зону найближчими днями. Ми постійно підключаємо нові лікарні та збільшуємо кількість лікарів, які протидіють коронавірусу. Проте 94,2% госпіталізованих з COVID-19 за тиждень були не вакциновані», – сказав він.

Прем’єр зазначив, що «для регіонів поставлено завдання забезпечити спроможність інфраструктури для вакцинації, щоб вийти на показник в 1,5 млн щеплень за тиждень».

«Закликаю людей не чекати «червоних» зон у своїх регіонах, а піти й зробити щеплення зараз», – звернувся Шмигаль.

На засіданні уряду 11 жовтня було вирішено посилити правила для пасажирських перевезень у регіонах, де встановили «жовтий», «помаранчевий» або «червоний» рівень епіднебезпеки. Ці правила почнуть діяти вже від завтра.

У Росії зафіксований новий рекорд смертності від COVID-19 – за добу померли 1028 хворих

У Росії за добу 19 жовтня підтвердили 1028 випадків смертей, пов’язаних із COVID-19, що є найвищим показником з початку пандемії. Попередній рекорд, 1015 померлих, був зафіксований на добу раніше, 18 жовтня.

Як повідомив оперативний штаб у Москві, кількість нових випадків COVID-19, підтверджених за останні 24 години, становить 33 073. У цю статистику Москва включає анексований Росією Крим.

Від початку пандемії у Росії виявили понад 8 мільйонів випадків COVID-19, померли 226 353 людини. Це найвищий показник у Європі та п’ятий у світі.

Незалежні експерти вважають, що офіційна смертність в Росії через коронавірусну інфекцію занижується приблизно втричі.

«Пів року запрошували щодня прийти і щепитись». Жителі Донбасу «штурмують» пункти вакцинації​

Запровадження «червоної» зони епіднебезпеки на Донеччині викликало величезні черги у пунктах вакцинації. Сотні людей скаржаться, що не можуть зробити щеплення, аби отримати відповідний сертифікат. Самі вакцини у містах поки що є, кажуть, але не всі вони доступні для першої дози. До того ж, ресурсів для збільшення кількості пунктів щеплень немає.

Пекін пропонує бустерну вакцинацію від COVID-19 під час підготовки до Олімпіади

Влада столиці Китаю Пекіна, який у лютому 2022 року готується прийняти зимову Олімпіаду, пропонує жителям бустерну вакцинацію від коронавірусної інфекції COVID-19.

Додаткові вакцини будуть запропоновані жителям Пекіна віком від 18 років, які були повністю вакциновані щонайменше півроку тому, повідомляє 20 жовтня державне видання Beijing News.

Пекін має намір прийняти Олімпійські ігри з дотриманням суворих правил, які дозволять тільки китайським глядачам дивитися події безпосередньо на спортивних аренах, а від спортсменів вимагатиме вакцинації або проходження 21-денного карантину після прибуття до Китаю.

Організатори іншої міжнародної спортивної події, тенісного турніру Australian Open, вимагатимуть від усіх гравців повної вакцинації. Міністр імміграції Австралії Алекс Хоук заявив 20 жовтня, що іноземним гравцям потрібно буде зробити два щеплення.

Чинний чемпіон відкритого чемпіонату Австралії серб Новак Джокович наразі відмовився розкривати свій вакцинальний статус і сказав, що не впевнений, чи захищатиме свій титул у січні 2022 року. Двоє інших фаворитів, чемпіон відкритого чемпіонату США росіянин Даніїл Медведєв та Олександр Звєрєв, який представляє Німеччину, висловили скептицизм щодо вакцинації, їхній статус вакцинації також невідомий.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG