Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

З 18 жовтня у 4 областях діє «червоний» рівень епіднебезпеки, у Львові – нові обмеження

У чотирьох областях України з 18 жовтня починає діяти «червоний» рівень епідемічної небезпеки. Таке рішення минулого тижня ухвалила Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій.

«Червоний» рівень починає діяти в Запорізькій, Одеській, Донецькій та Дніпропетровській областях. У цих регіонах діятимуть обмеження, передбачені для «червоної» зони. З ними можна ознайомитися тут.

У Росії новий рекорд COVID-захворюваності з початку пандемії – понад 34 тисячі випадків за добу

За останню добу в Росії виявили 34 303 нових випадки захворю.ваності на COVID-19, повідомив оперативний штаб з боротьби із коронавірусом. Це рекорд за весь час пандемії.

Найбільша кількість нових випадків виявлена в столиці Москві (6740) та в Санкт-Петербурзі (3323).

За останню добу в Росії померли 997 людей.

COVID-19: австралійський Мельбурн послаблює жорсткий карантин

Австралійське місто Мельбурн після жорсткого карантину через COVID-19 на цьому тижні має намір частково скасувати обмеження, які були одними з найсуворіших серед великих міст світу.

22 жовтня влада зніме деякі обмеження – на відвідини громадських закладів і роботу підприємств. Так, штат Вікторія, столицею якого є Мельбурн, на цьому тижні має намір досягти рівня повністю вакцинованих у 70 відсотків, що дозволить вдатися до послаблень карантину.

Ще більше послаблень, включаючи відкриття багатьох роздрібних мереж, відбудеться, якщо у штаті Вікторія будуть повністю вакциновані 80% мешканців, каже влада.

В окупованому Криму повідомляють про рекорд добової захворюваності на COVID-19

Окупований Росією Крим оновив максимум добової захворюваності на COVID-19. За даними підконтрольного Кремлю місцевого МОЗу, до ранку 17 жовтня на півострові виявлено 586 нових випадків COVID-19, що більше за вчорашні показники і є максимальною кількістю за весь час пандемії.

Повідомляється, що померли за минулу добу 13 пацієнтів. За час пандемії в Криму від коронавірусу померли 2776 осіб.

Напередодні повідомлялося про 579 випадків COVID-19 в Криму і 16 смертей.

У Запоріжжі вирішили запровадити додаткові обмеження через «червону» зону з 18 жовтня

Міська рада Запоріжжя повідомляє, що з 18 жовтня в місті будуть запроваджені додаткові карантинні обмеження. Таке рішення 16 жовтня ухвалила на позачерговому засіданні місцева комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Запоріжжя.

«З урахуванням рішень Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій і обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій з 00:00 18 жовтня у Запоріжжі встановлюється «червоний» рівень епідемічної небезпеки. У зв’язку з цим місцева комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій вирішила запровадити додаткові обмежувальні заходи у місті, які передбачені «червоною» епідемічною зоною. Вони впроваджуються на додаток до діючих раніше обмежень», – йдеться в повідомленні.

Зокрема, буде заборонена робота закладів громадського харчування, крім адресної доставки замовлень і замовлень на винос, робота торговельно-розважальних центрів, спортзалів, басейнів, закладів культури.

Крім того, будуть заборонені масові заходи, діяльність ринків, крім продовольчих, відвідування закладів освіти, крім здобувачів дошкільної освіти, учнів спеціальних закладів освіти і 1-4 класів закладів загальної середньої освіти, а також крім закладів освіти, усі працівники яких мають документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації.

З усіма обмеженнями можна ознайомитися тут.

15 жовтня міністр Кабінету міністрів Олег Немчінов повідомив, що в чотирьох областях запровадять «червоний» рівень епідемічної небезпеки через ситуацію з поширенням COVID-19. Таке рішення ухвалила Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

«Червоний» рівень почне діяти з 18 жовтня в Запорізькій, Одеській, Донецькій та Дніпропетровській областях.

«Червоний» рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19 вже запрацював у Херсонській області з 15 жовтня.

МОЗ: 7-10% хворих на COVID-19 в Україні – це діти

В Україні серед хворих на коронавірусну хворобу COVID-19 нині 7-10% складають діти, повідомив в інтерв’ю Радіо Свобода міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. За його словами, цей показник відповідає тому, що був навесні.

«Зараз в нас по кількості, здається, ніби відбувається зростання. Можна побачити, що діти хворіють, і в статистику потрапляють діти. І в школах ми бачимо, що діти хворіють. Але якщо ми подивимося у відсотковому відношенні до всіх людей, які захворіли, то побачимо, що в нас – діапазон 7-10%. Як було навесні, так і зараз. Тобто суттєвого зсуву захворюваності саме в дитячий вік, від 0 до 18 років, в Україні не зареєстровано», – заявив міністр.

Він наголосив на необхідності вакцинувати від коронавірусу щонайменше 70% дорослого населення України.

«Оскільки в реанімаціях сьогодні – переважно люди похилого віку, люди старші за 60 років. Якщо ми подивимося картину летальності, то ми бачимо, що 80% летальних випадків – серед людей 60+. Тому це для нас пріоритетна група. І ми направляємо всі зусилля, щоб вакцинувати саме людей похилого віку, 60+, але при цьому вакцинуємо усіх – від 18 до 60. Для 60+ ми навіть зараз відкрили і пункти щеплення в кабінетах «Укрпошти», люди пенсійного віку найчастіше відвідують ці установи, для того, щоб наблизити послугу», – сказав голова МОЗ.

За даними МОЗ, в Україні за минулу добу виявили 12 983 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19, зокрема, захворіли 1 105 дітей і 204 медпрацівники.

Від початку вакцинальної кампанії від COVID-19 в Україні однією дозою вакцини щеплено майже 7,9 мільйона людей, повністю імунізовані й отримали дві дози понад 6,4 мільйона.

Карантин: 900 мобільних бригад поліції здійснюватимуть рейди – МОЗ

В Україні за дотриманням карантину слідкуватимуть спеціально створені мобільні бригади. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода заявив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

«Буквально сьогодні (розмова відбувалась 12 жовтня, – ред.) відбулася нарада, в якій брали участь усі контролюючі органи, зокрема Нацполіція, Держпродспоживслужба. Були долучені головні державні санітарні лікарі як України, так і областей. Створено 900 мобільних бригад, які будуть зараз рейдовими перевірками контролювати дотримання протиепідемічного режиму», – зазначив Ляшко.

Він додав, що для досягнення результату від карантинних обмежень, їх потрібно дотримуватися.

«Тому, якщо хтось думає, що може собі дозволити не дотримуватися, для цього і будуть працювати ці рейдові бригади з перевірками, щоб виявляти порушників і притягувати їх до відповідальності», – наголосив міністр.

Він додав, що з порушниками вестимуть «роз’яснювальну роботу», а також передбачена адміністративна відповідальність.

Раніше у МОЗ заявляли, що часу переведення України на «жовтий» рівень епіднебезпеки складено 1 137 адміністративних протоколів за порушення правил карантину та 12 436 постанов щодо перебування осіб у громадських місцях без захисних масок.

В усіх регіонах України «жовтий» рівень епіднебезпеки встановили 23 вересня.

Через підробні COVID-документи розпочаті три кримінальні провадження проти лікарів – Ляшко

Цього тижня Служба безпеки України повідомила, що заблокувала чергову схему фальсифікації результатів ПЛР-тестів на COVID-19. За даними СБУ, щомісяця нелегальний бізнес приносив учасникам оборудки «прибуток» ‒ понад 500 тисяч гривень.

Раніше у Павлограді Дніпропетровської області суд оголосив вирок лікарю за підробку COVID-сертифікатів.

У Росії добова кількість смертей від COVID-19 вперше перевищила 1000

16 жовтня у Росії підтвердили 1002 випадки смерті, пов’язаних з COVID-19, що є найвищим показником з початку пандемії.

Як повідомив регулятор, кількість нових випадків COVID-19, підтверджених за останні 24 години, також досягли рекордного рівня – 33 208. У цю статистику Москва включає анексований Росією Крим.

Від початку пандемії у Росії виявили майже 8 мільйонів випадків COVID-19, 222 315 людей померли. Це найвищий показник у Європі та п’ятий у світі.

Незалежні експерти вважають, що офіційна смертність в Росії через коронавірус занижується приблизно втричі.

МОЗ: за добу від COVID-19 вакцинували майже 150 тисяч людей

В Україні протягом минулої доби від COVID-19 вакцинували ще 148 438 людей. Одну дозу отримали понад 79 580 людей, повністю імунізовані – 68 858, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Від початку вакцинальної кампанії щеплено 7 873 769 людей, з них отримали одну дозу – 7 873 767 людей, повністю імунізовані та отримали дві дози 6 433 791 людина.

У МОЗ наголошують, що 97% госпіталізованих із COVID-19 у вересні становлять невакциновані люди.

Щеплення в Україні проводять чотирма вакцинами: Comirnaty від Pfizer-BioNTech, Moderna, CoronaVac від Sinovac Biotech і AstraZeneca (Covishield, SKBio). Всі вони передбачають введення двох доз препарату.

Про обов’язкову вакцинацію, третю дозу, COVID-шахрайство і зарплати медиків. Інтерв’ю міністра Віктора Ляшка

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко каже, що 900 мобільних бригад здійснюватимуть рейди, щоб контролювати дотримання протиепідемічного режиму. Також, аби запобігти розповсюдженню коронавірусної хвороби, ухвалено рішення про збільшення переліку сфер діяльності та професій, представники яких підлягають обов’язковому щепленню.

Кого вакцинуватимуть «примусово»? Чи можна одночасно вакцинуватися проти коронавірусу і грипу? Коли ж з’явиться українська вакцина і чи зможуть прості «смертні» лікуватися у «Феофанії»? Відповіді на ці та інші запитання – в «Суботньому інтерв’ю» міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка для Радіо Свобода. Читайте за лінком.

Перше щеплення зробили 90% медпрацівників і понад 85% освітян – Ляшко

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко відкинув думку про нібито небажання лікарів вакцинуватися від COVID-19. Про це він говорив в інтерв’ю Радіо Свобода.

«Це також міф. Сьогодні подивимося цифри. Як мінімум, однією дозою зробили перше щеплення вже близько 90% всіх медичних працівників. Освітяни вже більше 85% зробили. Є певні випадки. Так, і чомусь ці певні випадки комунікаційно підсвічуються більше, ніж загальна картина по лікарях», – наголосив глава МОЗ.

Ляшко також зазначив, що МОЗ планує ще двічі розширювати перелік професій для обов’язкової вакцинації від COVID-19. Наразі до нього входять як освітяни, так і медпрацівники.

Міністерство охорони здоров’я 7 жовтня затвердило перелік організацій, представники яких підлягають обов’язковій вакцинації проти COVID-19.

Щеплення в Україні проводять чотирма вакцинами: Comirnaty від Pfizer-BioNTech, Moderna, CoronaVac від Sinovac Biotech і AstraZeneca (Covishield, SKBio). Всі вони передбачають введення двох доз препарату.

В Україні виявили майже 13 тисяч нових випадків COVID-19 – МОЗ

В Україні за минулу добу виявили 12 983 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19, зокрема, захворіли 1 105 дітей і 204 медпрацівники, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Протягом доби госпіталізували 2859 людей, 5874 – одужали, 277 людей померли.

За добу провели 90 186 тестувань.

За весь час пандемії в Україні, за даними МОЗ, захворіли понад 2,6 млн людей, 60 414 – померли.

США з 8 листопада відкриють кордони для повністю щеплених від COVID-19

Сполучені Штати з 8 листопада дозволять в’їзд на свою територію повністю вакцинованих від COVID-19 пасажирів із 33 країн, які раніше потрапили під обмежувальні заходи.

Згідно з рішенням Білого дому, охочі в’їхати до США, крім повного курсу щеплень, повинні мати негативний тест на COVID-19, який був зроблений не раніше трьох діб до поїздки. Режим обов’язкового карантину не передбачений, передає Бі-Бі-Сі.

Нові правила означають завершення дії суворих заходів, запроваджених торік. Вони заборонили в’їзд до США більшості іноземців, які впродовж двох тижнів до поїздки побували в Китаї, Індії, ПАР, Ірані, Бразилії, Великій Британії та ще ряді європейських країн. При цьому Сполучені Штати протягом усього пандемії дозволяли в’їзд іноземним авіапасажирам з більш ніж 150 держав. Така політика, як стверджували критики, не мала сенсу, оскільки в чорний списку не потрапили деякі країни з високим рівнем заражень, відзначається в публікації «Голосу Америки».

У Вашингтоні наголошують, що до США зможуть в’їхати ті, хто зробив щеплення одним із препаратів, схвалених американським регулятором FDA, або вакцинами зі списку Всесвітньої організації охорони здоров’я. У переліку вказані, серед іншого, широко застосовуваний у Великій Британії препарат AstraZeneca, а також китайські Sinovac і Sinopharm.

Уперше про намір скасувати обмеження для мандрівників адміністрація американського президента Джо Байдена оголосила у вересні. Те, що США зробили це пізніше від багатьох інших держав, викликало непорозуміння між Вашингтоном і деякими його союзниками.

У чотирьох областях запровадять червоний рівень епіднебезпеки – Немчінов

У чотирьох областях запровадять червоний рівень епідемічної небезпеки, повідомив міністр Кабінету міністрів Олег Немчінов 15 жовтня.

Згідно з заявою в його телеграмі, таке рішення ухвалила сьогодні Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Червоний рівень почне діяти з 18 жовтня в Запорізькій, Одеській, Донецькій та Дніпропетровській областях.

«Також застосувати на території Запорізької, Одеської, Донецької та Дніпровської областей обмежувальні протиепідемічні заходи, передбачені для «червоного» рівня епідемічної небезпеки», – цитує Немчінов рішення комісії.

Червоний рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19 вже запрацював у Херсонській області з 15 жовтня.

У Росії 999 померлих від COVID-19 за добу: це максимальний показник за весь час пандемії

У Росії за останню добу від COVID-19 померли 999 людей. Також лікарі виявили 32 196 нових випадків захворювання коронавірусною інфекцією за добу. Це максимальні значення за весь час пандемії, повідомляє оперативний штаб по боротьбі з COVID-19.

Напередодні, 14 жовтня, за день зафіксували 31 299 нових випадків і 986 смертей.

Найбільше хворих у Москві – 6631 пацієнт, у Санкт-Петербурзі за добу виявили 2632 людини з COVID-19, у Підмосков’ї – 2110, в Нижегородській області – 695 і Свердловській – 575.

Загальна кількість хворих від початку пандемії в Росії досягла майже восьми мільйонів людей, померли від COVID-19 – 221 313 людей.

У Туркменістані, де заперечують COVID-19, зареєстрували 25 тисяч померлих від нього – джерело

Туркменістан, авторитарна влада якого стверджує, що не зареєструвала жодного хворого на COVID-19, таємно зафіксував близько 25 000 смертей, пов’язаних із цією хворобою, від початку пандемії два роки тому. Про це туркменській службі Радіо Свобода повідомило джерело в системі охорони здоров’я центральноазійської країни.

«Хоча кількість померлих (від коронавірусної хвороби – ред.) не оприлюднюється, про неї щодня повідомляють Міністерству охорони здоров’я із провінцій», – сказав анонімний співрозмовник.

Він заявив, що кількість фактичних смертей, пов’язаних із COVID-19, ймовірно, перевищила 25 000, зазначивши, що регіональні медичні працівники применшують масштаби пандемії:

«Регіональні чиновники бояться і занижують кількість загиблих, про які повідомляють до центру».

За даними джерела, вогнища захворюваності утворилися в регіонах Лебап на північному сході країни та регіоні Мари на південному сході.

Попри заперечення наявності хвороби в країні, Туркменістан запровадив жорсткі обмеження в районах, де повідомлялося про велику кількість людей із симптомами, подібними до COVID-19.

У липні в Ашгабаді вакцинація стала обов’язковою для всіх мешканців віком від 18 років. Багата на газ країна закупила вакцини в Росії та Китаю.

Згідно з оглядом даних, зібраних Університетом Джонса Гопкінса та Всесвітньою організацією охорони здоров’я, Туркменістан – колишня республіка СРСР, де проживає майже 6 мільйонів людей – є однією зі щонайменше п’яти країн, де офіційно не зареєстровано жодного випадку коронавірусу.

Три з них – ізольовані острови в Тихому океані, а четверта –Північна Корея, суворо контрольована закрита держава.

Президент Туркменістану Гурбангули Бердимухамедов, який править з 2006 року, відкинув повідомлення про COVID-19 у країні як «фейки» і сказав у зверненні до ООН у вересні, що реакцію на пандемію не слід «політизувати».

Туркменістан, авторитарна влада якого стверджує, що не зареєструвала жодного хворого на COVID-19, таємно зафіксував близько 25 000 смертей, пов’язаних із цією хворобою, від початку пандемії два роки тому. Про це туркменській службі Радіо Свобода повідомило джерело в системі охорони здоров’я центральноазійської країни.

«Хоча кількість померлих (від коронавірусної хвороби – ред.) не оприлюднюється, про неї щодня повідомляють Міністерству охорони здоров’я із провінцій», – сказав анонімний співрозмовник.

Він заявив, що кількість фактичних смертей, пов’язаних із COVID-19, ймовірно, перевищила 25 000, зазначивши, що регіональні медичні працівники применшують масштаби пандемії:

«Регіональні чиновники бояться і занижують кількість загиблих, про які повідомляють до центру».

За даними джерела, вогнища захворюваності утворилися в регіонах Лебап на північному сході країни та регіоні Мари на південному сході.

Попри заперечення наявності хвороби в країні, Туркменістан запровадив жорсткі обмеження в районах, де повідомлялося про велику кількість людей із симптомами, подібними до COVID-19.

У липні в Ашгабаді вакцинація стала обов’язковою для всіх мешканців віком від 18 років. Багата на газ країна закупила вакцини в Росії та Китаю.

Згідно з оглядом даних, зібраних Університетом Джонса Гопкінса та Всесвітньою організацією охорони здоров’я, Туркменістан – колишня республіка СРСР, де проживає майже 6 мільйонів людей – є однією зі щонайменше п’яти країн, де офіційно не зареєстровано жодного випадку коронавірусу.

Три з них – ізольовані острови в Тихому океані, а четверта –Північна Корея, суворо контрольована закрита держава.

Президент Туркменістану Гурбангули Бердимухамедов, який править з 2006 року, відкинув повідомлення про COVID-19 у країні як «фейки» і сказав у зверненні до ООН у вересні, що реакцію на пандемію не слід «політизувати».

Поштарі і соцпрацівники: МОЗ двічі планує розширювати перелік професій для обов’язкової вакцинації від COVID-19

Міністерство охорони здоров’я України планує ще двічі розширювати перелік професій для обов’язкової вакцинації від COVID-19, повідомив в інтерв’ю Радіо Свобода очільник МОЗ Віктор Ляшко.

«МОЗ на виконання закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» визначило перелік професій, для яких вакцинація обов’язкова. Ми будемо розширювати цей перелік. І вже зараз запустили зміни, які говорять про те, що до переліку обов’язкових внесуться професії працівників державних установ, організацій, підприємств критично важливих сфер для економіки нашої країни, а також соціальні працівники і поштарі. Наступна хвиля – будемо розглядати питання органів місцевого самоврядування, комунальні підприємства, комунальні установи», – сказав Ляшко.

За словами міністра, перший документ вже зареєстрований, по другому «зроблені зміни, треба пройти погодження з іншими центральними органами виконавчої влади».

«Я думаю, тиждень – 10 днів і документ повинен бути. Це максимум. Має бути знову ж таки зареєстрований у Мін’юсті і опублікований в офіційному віснику», – додав голова МОЗ.

Міністерство охорони здоров’я 7 жовтня затвердило перелік організацій, представники яких підлягають обов’язковій вакцинації проти COVID-19.

Ляшко про бустерне вакцинування: найімовірніше, воно буде

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявляє, що в Україні найімовірніше буде бустерне (додаткове) вакцинування від коронавірусного захворювання COVID-19.

«Більше всього, що буде. Але невідомо, чи бустерне, чи повторно подвійне вакцинування. Це питання для розгляду. Але ми поки що не в тому рівні охоплення щепленнями дорослого населення, щоб говорити вже про запровадження бустерної або повторної вакцинації. Сьогодні ми чітко слідуємо рекомендаціям ВООЗ, яка каже, що треба спочатку забезпечити доступ, принаймні, до однієї дози або до повного курсу щеплення якомога більшій кількості дорослого населення», – сказав Ляшко в інтерв’ю Радіо Свобода.

Міністр вкотре закликав усіх вакцинуватися від COVID-19.

«Це вакцина для життя. І всі повинні також розуміти, що коли ми говоримо вакцинуватися, то ми вакцинуємося, щоб врятувати своє власне здоров’я. І не потрібно зараз грати в лотерею, чи достатньо у мене буде там титрів антитіл після перенесеної хвороби, чи не достатньо, чи інфікуюся, чи не інфікуюся. Просто зробіть щеплення і будьте спокійні! Дотримуйтеся карантинних обмежень», – заявив голова МОЗ.

Бустерна вакцина – це додаткова доза вакцини, яка має підсилювати дію попередніх. З часом ефективність від щеплення втрачається, і людський організм потребує додаткового захисту. Бустерні вакцини застосовуються проти низки інфекційних захворювань, зокрема, проти коронавірусу.

В Україні від COVID-19 вакцинували ще майже 35 тисяч людей – МОЗ

В Україні протягом минулої доби від COVID-19 вакцинували ще 34 897 людей. Одну дозу отримали понад 19,7 тисячі людей, повністю імунізовані – більше ніж 15 тисяч, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Від початку вакцинальної кампанії щеплено 7 794 189 людей, з них отримали одну дозу – 7 794 187 людей, повністю імунізовані та отримали дві дози 6 364 933 людини.

У МОЗ наголошують, що 97% госпіталізованих із COVID-19 у вересні становлять невакциновані люди.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG