Доступність посилання

ТОП новини
Лідер демократів у Палаті представників Нансі Пелосі святкує ввечері 6 листопада здобутки своєї партії
Лідер демократів у Палаті представників Нансі Пелосі святкує ввечері 6 листопада здобутки своєї партії

Хроніка виборів у США: перебіг, результати, реакції

  • 6 листопада у США відбулися проміжні вибори, які багато хто називав безпрецедентними та найкоштовнішими виборами у США.
  • Результати визначають не лише баланс сил у Вашингтоні, але й майбутнє американської політики на наступні два роки, що також матиме наслідки і для глобальної політики.
  • Тим часом, як свідчать результати виборів, Демократична партія здобула більшість у Палаті представників Конгресу, зате Республіканська партія посилює контроль над Сенатом.

Ось виступ Нансі Пелосі:

Вітаю всіх динамічних, різноманітних, неймовірних кандидатів, які повернули Палату представників американському народові. Привітаймо ж усіх наших кандидатів!

Демократи обіцяють, що Конгрес буде працювати для народу. Ми знизимо витрати на охорону здоров’я, знизивши ціни на рецептурні ліки, ми підвищимо платню працівників завдяки сильному економічному зростанню й відновлюючи інфраструктуру Америки, ми вичистимо корупцію і змусимо Вашингтон працювати для всіх американців!

Демократичний (за партійною належністю – ред.) Конгрес буде шукати рішення, які об’єднають нас, бо з усіх нас досить уже розділення. Американський народ хоче миру. Він хоче результатів. Люди хочуть, щоб ми працювали задля позитивних результатів для їхніх життів.

Нічого не нагадує? :-)

У цьому відеокадрі Нансі Пелосі реагує пізно ввечері 6 листопада за вашингтонським часом на перші результати виборів
У цьому відеокадрі Нансі Пелосі реагує пізно ввечері 6 листопада за вашингтонським часом на перші результати виборів

Обидві сторони привітали такі результати.

Президент-республіканець Дональд Трамп привітав «велетенський успіх» однопартійців у Сенаті:

Втрату в Палаті представників він іще не коментував.

Натомість лідерка демократів у Палаті представників Нансі Пелосі – яка тепер, найімовірніше, стане спікером цієї палати, – зі свого боку, проголосила, що «завтра для Америки настане новий день».

Як свідчать перші і ще не офіційні результати виборів до Конгресу, Демократична партія здобуває більшість у Палаті представників Конгресу, зате Республіканська посилює контроль над Сенатом.

За оцінками, в Палаті представників демократи здобули більш як 23 нові місця, що було необхідно їм для отримання більшості в цій палаті.

Сенат натомість залишається підконтрольним республіканцям, ба більше – в цій палати демократи навіть втратили принаймні два місця, а можливо, і три.

У США добігло кінця голосування на проміжних виборах, і вже надходять перші результати, а ми продовжуємо стежити за перебігом подій.

Отже, проміжні вибори у США тривають, а за найголовнішими подіями можна продовжувати стежити у нашому розділі «новини».

До речі, сьогоднішній «гугл дудл» в США виглядає ось так: «Йдіть голосувати!»

Сценарії розвитку подій:

Російська служба Бі-бі-сі надає три можливих сценарії розвитку подій після проміжних виборів:

  • Демократи отримають більшість у Палаті представників, а республіканці зберігають контроль над Сенатом.

Якщо так станеться, Білий дім опиниться перед численними складнощами з ухваленням законодавчих ініціатив, які вимагають схвалення обох палат парламенту.

  • Республіканці отримають більшість в Сенаті

В такому випадку виграє ніхто інший, як адміністрація чинного президента США, адже це посилить також і його позиції.

  • Демократи отримають більшість в обох палатах Конгресу

«За такого сценарію президент США стає «кульгавою качкою» – так відбувалося з багатьма керівниками Білого дому, політична приналежність яких була полярною для більшості законодавців. Розраховувати на співпрацю Конгресу та адміністрації, яка, швидше за все, буде ветувати більшість ініціатив конгресу, не варто», – пояснюють автори.

За всіма деталями проміжних виборів США можна стежити у прямому ефірі:

А ось що розповіла про Україну кандидатка в Конгрес Меделін Дін. (4-ий округ в Пенсильванії):

«Округ, в якому я балотуюсь, багатий на українську спадщину…Я хочу бути частиною глобального діалогу та дипломатичної роботи, яка захищає Україну від атак на її суверенітет, на її економіку, мир та безпеку, яка зупинить кровопролиття», – сказала Дін.

Демократи проти республіканців

  • Нагадуємо, що партії в США змагаються за 435 місць у Палаті представників і 33 місця в Сенаті США.
  • Перед виборами республіканці контролювали 51 місце в Сенаті

  • Демократична партія, в свою чергу, контролювала 49 місць, включаючи двох незалежних сенаторів, які є прибічниками Демократичної партії.

  • Перед виборами в Сенаті республіканці мали невелику перевагу. На виборах вони не можуть дозволити собі віддати забагато місць в Сенаті, якщо вони хочуть зберегти більшість.

  • 36 штатів обирають, тим часом, губернаторів.

  • Поза Вашингтоном вибори торкнуться також 6665 державних посад.

  • ЗМІ повідомляють про деякі проблеми на виборчих дільницях у різних штатах. Серед них – проблеми із апаратами для голосування, невчасне відкриття дільниць, величезні черги, тощо.
  • Крістен Кларк, президент та виконавчий директор Національного комітету адвокатів з цивільних прав, заявила, що це «відображає великий інтерес до цих виборів, а також, на жаль, відображає проблеми та бар’єри, з якими більшість виборців зіткнулися в цьому виборчому сезоні», – цитує її USA Today.
  • Репортерка Аманда Койн у своєму Twitter ділиться фотографіями черг.

Подивитися, як українська громада Пенсильванії голосує на проміжних виборах у США можна тут:

Ці вибори не схожі на інші

  • Цьогорічні проміжні вибори багато у чому відрізняються від попередніх, переконані експерти. Вони стосуються багатьох речей.
  • «Ідеться про охорону здоров’я та імміграцію. Йдеться про економіку. Про владу і про те, хто нею володітиме, як у Вашингтоні, так і в штатах. Перш за все, мова йде про щось більш елементарне: яку країну американці бачать сьогодні і хочуть бачити у майбутньому. Це робить ці проміжні вибори відмінними від будь-яких у найближчому минулому», – пояснює оглядач The Washington Post Ден Болз.
  • Цьогорічні проміжні вибори, як вважає автор, визначать «ідентичність Америки, якою вона є сьогодні, її прагнення та цінності, тональність і напрям дебатів».

  • «Ворожість членів однієї партії до членів іншої зросла. Прірва між міською та сільською Америкою розширилася. Чоловіки та жінки перебувають на протилежних сторонах в оцінках президента, у тому числі в деяких подружжях, і гендерний розрив також перебуває на рекордному рівні. Освіта також стала новою і значною лінією розколу, розділивши тих, хто має освіту у коледжі, та тих, хто її не має», – переконаний автор.

Дружина президента США Меланія Трамп у своєму Twitter також закликає американців голосувати:

Відео про те, чим важливі сьогоднішні проміжні вибори. Пояснюють, до речі, на прикладі тарілки з випічкою:

Втручання Росії у вибори

  • Агенція Reuters пише про те, що у США виявили нові тактики втручання у вибори з боку Росії.
  • Агенти, яких пов’язують з російським урядом, активно розповсюджують суперечливий контент під час проміжних виборів у США, при цьому намагаючись старанно приховати свої сліди, кажуть експерти.
  • Дослідники, які вивчають розповсюдження дезінформації у соціальних мережах, таких як Facebook, Twitter та інших платформах, наголошують, що нова, більш витончена тактика «дозволила більшості так званих кампаній з інформаційних операцій витримати «чистки» з боку великих соціальних платформ та уникнути перевірок з боку уряду».
  • «Росіяни, безумовно, не сидять без діла», – сказав Ґрем Брукі, директор лабораторії цифрової судової експертизи аналітичного центу Atlantic Council. За його словами, вони адаптувалися до того, що до них прикута більша увага.
  • Російський уряд відкинув заяви про втручання у вибори. Речник Путіна відмовився коментувати звинувачення в подальшому втручанні у підготовку до проміжних виборів. «Ми не можемо реагувати на деяких абстрактних аналітиків з кібербезпеки, оскільки ми не знаємо, хто вони такі, та чи розуміють вони щось у кібербезпеці», – цитує Reuters Дмитра Пєскова.

Скільки грошей партії США витратили на вибори?

Наскільки різноманітним може стати Конгрес:

  • Зараз жінки складають лише приблизно п’яту частину Конгресу, де переважають білі та чоловіки. Про це пише Голос Америки із посиланням на видання Politico.
  • Проте ці проміжні вибори можуть зробити склад Конгресу США набагато різноманітнішим – тому що у них бере участь велика кількість жінок, представників меншин і кандидатів-новачків.
  • Наприклад, у штаті Айдахо демократка Полетт Джордан може стати першим губернатором індіанського походження.
  • А першим губернатором – відкритим транссексуалом – може стати демократка Крістін Холлквіст у штаті Вермонт.
  • Першою чорношкірою жінкою губернатором – демократка Стейсі Ебремс у Джорджії.
  • А першою жінкою в Конгресі корейського походження – республіканка Юнг Кім у Каліфорнії.

Ці вибори –​ найкоштовніші в історії США

  • Кандидати, політичні партії, інші політичні групи та неурядові організації наростили свої витрати у підготовці до проміжних виборів, пише Голос Америки із посиланням на дослідження Центру відповідальної політики США – неурядової організації, що відслідковує гроші в американській політиці.
  • «Блакитна грошова хвиля піднімає витрати на вибори 2018 до рекордних значень у 5,2 мільярда доларів», – стверджує Центр.
  • За оцінками, загальні витрати на вибори цього року перевищать витрати на вибори 2014 року на 35% – це найбільше зростання за останні два десятиліття.
  • «Важливість цих виборів є очевидною. Чи буде ця хвиля блакитна, або червона (колір Республіканської партії – ГА), одне ясно: витрати є великими і кошти в основному надходять від найзаможніших донорів, які намагаються вплинути на найбільш конкурентні перегони цього року», - говорить Шейла Крумгольц, Голова Центру відповідальної політики США.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG