Доступність посилання

ТОП новини
Лідер демократів у Палаті представників Нансі Пелосі святкує ввечері 6 листопада здобутки своєї партії
Лідер демократів у Палаті представників Нансі Пелосі святкує ввечері 6 листопада здобутки своєї партії

Хроніка виборів у США: перебіг, результати, реакції

  • 6 листопада у США відбулися проміжні вибори, які багато хто називав безпрецедентними та найкоштовнішими виборами у США.
  • Результати визначають не лише баланс сил у Вашингтоні, але й майбутнє американської політики на наступні два роки, що також матиме наслідки і для глобальної політики.
  • Тим часом, як свідчать результати виборів, Демократична партія здобула більшість у Палаті представників Конгресу, зате Республіканська партія посилює контроль над Сенатом.

Ось ще кілька цікавих фактів про вибори:

  • Бюлетень за тебе можуть перезаповнити

Члени комісії мають право... перезаповнити бюлетень за виборця – якщо, наприклад, позначки, які він поставив, погано видно й їх не зчитає машина для підрахунку бюлетенів. Тоді двоє членів виборчої комісії мають право продублювати бюлетень – один копією, інший контролює, аби нічого не сплутали.

  • Для всіх кандидатів та запитань – один-єдиний бюлетень

Виборці у Флориді отримують один-єдиний бюлетень, який складається щонайменше із п’яти сторінок. У ньому – прізвища кандидатів у Конгрес, в губернатори, інших претендентів та запитання, які місцева влада винесла на референдум. Наприклад, цього разу жителі штату визначатимуться, чи повернути право голосу тим, хто був раніше засуджений. Виборець має право проголосувати за якихось кандидатів, а за інших – ні. Відсутність усіх позначок теж не робить бюлетень недійсним.

  • Бюлетені у США зберігають вічно

Закон зобов’язує виборчі комісії у Флориді зберігати оригінали бюлетенів 22 місяці, а потім кожен сканують – і зберігають вічно. Тому навіть через сто років результат будь-яких виборів на кожній дільниці можна перерахувати та перевірити.

Прихильники та критики Трампа

  • Постать президента Трампа викликає сильні емоції у його відданих прихильників, водночас розпалюючи пристрасті опонентів, пише британське видання The Guardian. Що ж вони про нього думають?
  • Сам Трамп, до речі, справедливо заявляє, що на проміжних виборах у США йтиметься про нього, пише автор.
  • Прихильники Трампа переконані, що він є виразником інтересів народу і виступає проти політичної еліти, яка діє у власних інтересах, зневажаючи прагнення пересічних американців.
  • Економіка показує гарні результати, він змінив умови Північноамериканського торговельного союзу, які, на думку, прихильників Трампа, раніше спричиняли скорочення робочих місць.
  • Він захищає країну від терористів і американську культуру від іноземних впливів. Він наголошує на однобокому висвітленні питань у провідних ЗМІ і захищає релігійні свободи християн. Трамп призначив консерваторів на посади верховних суддів, які виступають проти абортів.

  • Критики кажуть, що Трамп не є справді на захисті інтересів народу. Вони вважають, що його політика йде на користь багатим і збільшує борговий тягар американців. Вихід США з Паризької угоди наражає американців на катастрофічні загрози глобальної зміни клімату.
  • Вони вважають, що Трамп послабив позиції США на світовій арені і замість захисту демократії та прав людини спілкується з найгіршими диктаторами світу. Трамп неодноразово говорив неправду і зневажливо відгукувався про жінок та меншини, вільну пресу, мігрантів та біженців. Найрізкіші критики Трампа звинувачують його у створенні токсичного середовища, яке спонукає до насильства, такого, як розсилка бомб тим, хто критикує Трампа, або напад на синагогу.

Дочка президента США Іванка Трамп, тим часом, у своєму Twitter закликала американців голосувати:

Заяви Росії

  • Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, тим часом, заявив, що ніяких фактів про втручання Росії у вибори в США і інших країн надано не було. Про це повідомляє російська інформагенція ТАСС.
  • Ця заява з'явилася після того, як напередодні виборів соціальна мережа Facebook повідомила, що заблокувала 115 облікових записів користувачів після того, як влада США сповістила про підозрілу активність, яка може бути пов’язана з іноземною країною.
  • За словами Лаврова, Росія розраховує, що внутрішньополітична ситуація в США припинить негативно впливати на американську політику на міжнародній арені після проміжних виборів до Конгресу.
Голова російського зовнішньополітичного відомства Сергій Лавров
Голова російського зовнішньополітичного відомства Сергій Лавров
  • ​«Я не буду гадати, як результати цих виборів вплинуть на майбутнє наших відносин. Треба спочатку дочекатися, коли ці результати оголосять. Хотілося б, перш за все, щоб усередині Сполучених Штатів ця ситуація заспокоїлася, щоб Вашингтон міг сконцентруватися на якихось позитивних кроках на міжнародній арені», – заявив Лавров.

Кілька цікавих фактів про вибори:

  • Бюлетень можна отримати поштою, факсом та електронною поштою.
  • Бюлетені із помилками – дійсні! На відміну від України, виборча комісія не може визнати бюлетень недійсним, якщо виборець щось на ньому намалював, або щось написав.

  • Міжнародним спостерігачам не раді, а виборців не обмежують, що їм вдягати. У Флориді (і у багатьох інших штатах) міжнародні спостерігачі не мають права бути присутніми на дільницях – лише на вулиці, не ближче ніж 100 футів від входу до будівлі. Дозвіл бути всередині –лише для офіційних представників самих кандидатів. А от виборців не обмежують, зокрема – жодного заперечення щодо одягу. Можна спокійно приходити на дільницю в футболці із портретом твого улюбленого кандидата – це не вважатимуть порушенням.

Більше цікавих фактів можна прочитати тут.

А ось шкарпетки з іменем американського президента, які вдягнув один із прихильників на мітингу на підтримку республіканських кандидатів у штаті Огайо напередодні голосування, 5 листопада.

Наслідки для Трампа

  • Багато кого цікавить саме те, якими можуть бути потенційні наслідки для президента США. І перш за все виборців цікавить питання імпічменту. Але це навряд чи станеться, кажуть експерти.
  • Процедура для цього не така вже й проста. Спочатку Палата представників має розглянути звинувачення проти президента, і якщо більшість проголосує за імпічмент, це означає, що президент офіційно звинувачений. Але щоб усунути його з посади, тепер уже Сенат має проголосувати, щоб визнати його винним у тих звинуваченнях – двома третинами голосів.

  • Можливим це могло б стати за умови, якби демократи контролювали обидві палати в Конгресі, а це вважають малоймовірним. У будь-якому разі, якщо демократи «отримають собі» одну палату Конгресу, вони зможуть наполягати на ініціації розслідувань та слухань, пояснює оглядач The Washington Post Макс Розенталь.

Що змінять для України ці вибори у США?

  • Як пише редактор «Європейської правди» Сергій Сидоренко, для України найголовнішим буде питання збереження американської безпекової підтримки та незмінність її політики щодо Росії.
  • «Тут – лише добрі новини. Усі без винятку співрозмовники «Європейської правди», дотичні до американської політики, наголошували: хай якою буде більшість у Конгресі, в Києва немає підстав хвилюватися. Російський вектор залишиться незмінним, хоча є умова: Україна не робитиме дурниць і не почне «грати в американську політику» на стороні однієї з тамтешніх політичних сил», – мовиться у статті.
  • «Іншими словами: Київ у жодному разі не має робити ставку лише на одну з двох партій США». Автор цитує Надію Макконел, президента вашингтонської Фундації США-Україна, яка зауважує, що Україна є «двопартійним» питанням для США, «і для нас дуже важливо не втручатися у внутрішню політику».
  • Поки що українська влада цього підходу дотримується, мовиться у статті. «Зокрема, український посол Валерій Чалий. На зустрічі з українськими журналістами він навіть чути не хотів запитання про те, яка з партій є важливішою для співпраці з Україною».

Facebook заблокував 115 акаунтів через втручання у вибори

  • Соціальна мережа Facebook повідомила, що заблокувала 115 облікових записів користувачів після того, як влада США сповістила про підозрілу активність, яка може бути пов’язана з іноземною країною.
  • Цьому рішенню передувала спільна заява Департаменту внутрішньої безпеки США, Міністерства юстиції, офісу директора Національної розвідки та Федерального бюро розслідувань у переддень призначених на 6 листопада виборів до Конгресу.

  • Вони вказали, що Сполучені Штати не терпітимуть іноземного втручання у вибори з боку Росії, Китаю, Ірану чи будь-яких інших держав.
  • Сам Facebook заявляє, що необхідно провести подальший аналіз, щоб визначити, чи видалені ним акаунти пов’язані з Росією загалом чи російським «Агентством інтернет-досліджень», яке спецслужби США вважають причетним до втручання у вибори в 2016 році.

Жінки на проміжних виборах – ключова особливість

  • Однією із ключових особливостей цих виборів називають те, що у них бере участь більше жінок, ніж будь-коли.
  • 257 жінок змагатимуться за те, щоб потрапити до Палати представників та Сенату, що робить подію справді історичною, переконані експерти.

Financial Times: «Жінки готуються залишити свій слід в американських проміжних виборах»

Голос Америки у відеоблозі пояснює, кого обиратимуть американці, в кого більше шансів перемогти в Палаті представників та Сенаті, та які питання є ключовими для американців на цих виборах:

Як голосує українська громада США на проміжних виборах у США?

  • Українці голосують як за республіканців, так і демократів. Найбільшу політичну вагу вони мають у штатах Пенсильванія, Нью-Джерсі, Каліфорнія, Вашингтон, Огайо, Нью-Йорк та Іллінойс.
  • Свої інтереси українці відстоюють не лише індивідуально на виборчій дільниці, а і через численні громадські організації, такі, як Український конгресовий комітет Америки, Фундація Україна – США, Українсько-американська координаційна рада, Українська федерація Америки та інші.

  • Достовірна інформація перед голосуванням – особливо важлива. Тож у Нью-Йорку поставили кіоск «Преса», де всі друковані видання – суцільний фейк.
  • Подивитися, навіщо це потрібно і як працює, можна тут:

  • На цьогорічних виборах будуть названі імена всіх 435 членів Палати представників і близько третини (35 зі 100) сенаторів.
  • Нині республіканці мають перевагу в 23 місця в нижній палаті Конгресу і лише в одне місце – у Сенаті.
  • Нинішнє голосування багатьма американцями сприймається як своєрідний референдум з оцінки діяльності Дональда Трампа на посаді президента за неповні два роки.
  • Також результати проміжних виборів впливатимуть на наступні два роки президентства Трампа, другу половину його чотирирічного терміну.
  • Вибори 6 листопада у США є «проміжними», бо відбуваються «на півшляху» президентства Дональда Трампа.
  • Своїм голосуванням американці не просто визначать баланс сил у Вашингтоні, але й мають обрати тисячі державних службовців різних рівнів.
  • Іншими словами, на кону не лише склад Конгресу, але й, наприклад, склад правлінь у школах та міських рад.
XS
SM
MD
LG