Місто Борислав у Львівській області має зруйновану інфраструктуру, проблеми з екологією та здоров’ям мешканців через викиди газу та довготривале нафтовидобування, розповідає міський голова міста Ігор Яворський. Надмірна загазованість міста, за його словами, може спричинити вибух. Наразі дегазацією міста займається тільки ПАТ «Укрнафта». У «Нафтогазі» стверджують, що потрібно розробити довгострокову державну програму по вирішенню проблем довготривалого видобутку нафти та газу в Бориславі.
Біля будівлі НАК «Нафтогаз України» в Києві депутати Бориславської міської ради провели виїзне засідання. Зібралися вони там через загрозу вибуху в місті.
У них вимога до «Нафтогазу» як власника – негайно налагодити видобуток нафти і газу на території Бориславського родовищаОлег Березюк
«Вони приїхали до Києва, щоб виконати статтю Конституції, яка говорить – надра належать народу. Тому у них вимога до «Нафтогазу» як власника – негайно налагодити видобуток нафти і газу на території Бориславського родовища», – пояснив голови фракції «Об’єднання «Самопоміч» Олег Березюк.
Борислав розташований безпосередньо на нафтовому родовищі. 160 років тому тут розпочали видобувати нафту. Місцеві депутати зазначають, що «Укрнафта», яка є нині господарюючим суб’єктом на території родовища, щодня викидає в атмосферу 100 тисяч кубічних метрів газу. Через викиди газу в атмосферу та довготривале нафтовидобування наразі місто має зруйновану інфраструктуру, проблеми з екологією та здоров’ям мешканців, розповідає голова Борислава Ігор Яворський.
«На жаль, в історії міста вже були трагічні випадки, коли в 1972 році внаслідок попадання супутнього газу в підвальне приміщення житлового будинку відбувся вибух, і загинули мешканці. Ситуація зараз близька до критичної», – зазначає Яворський.
Депутати міської ради постійно звертаються до різних інстанцій, які підтверджують критичність ситуації в місті.
Приміром, ПАТ «Львівгаз» у серпні встановив підвищену загазованість в центральній частині міста. Експерти вказують, що цей газ не побутового характеру. А отже, це супутній газ, який виділяється в атмосферу паралельно з видобутком нафти.
А дані моніторингу Інституту фізико-органічної хімії та вуглехімії імені Литвиненка свідчать про забруднення повітря, води та ґрунту продуктами нафтовидобутку.
Вода на території міста є непридатною для споживання, зазначає очільник міста, тому її подають з іншої місцевості.
Яворський зауважує, що така ситуація виникла через те, що зменшився видобуток нафти з родовища. Міністерство екології повідомляло, що за останній рік в місті закрили 150 свердловин.
Нам потрібно збільшувати нафтовидобуток, ще більше збільшувати кількість супутнього газу, він зараз видобувається не в повному обсязі і завдає шкодиІгор Яворський
«Нам потрібно збільшувати нафтовидобуток, ще більше збільшувати кількість супутнього газу, він зараз видобувається не в повному обсязі і завдає шкоди довкіллю і мешканцям міста. Потрібно провести якісний екологічний аудит. Тут потрібна державна програма подолання наслідків тривалого нафтовидобутку», – каже Яворський.
Депутати вимагали від «Натогазу» також, щоб супутній газ, який викидається в повітря, збирали й використовували.
Налагодження нафтовидобування, за словами Березюка, дозволить зменшити загазованість повітря, отримати прибутки для громади, та покращити екологічну ситуацію. Він зазначив, що місто Борислав має стати суб’єктом видобутку газу й нафти, тобто бути конкурентом приватних і державних нафтовидобувних компаній.
«Укрнафта» самостійно займається дегазацією Борислава
У «Нафтогазі» Радіо Свобода розповіли, що після приїзду депутатів Бориславської міськради до будівлі компанії, з ними зустрівся її директор Андрій Коболєв. Вони домовилися про детальне вивчення екологічної проблеми в місті та напрацювання технічних рішень для її подолання.
Цю проблему намагалися вирішити ще з радянських часів. Тоді побудували вакуумні трубопроводи та вакуумні компресорні станції для збирання супутнього газу.
Нині ж в «Нафтогазі» стверджують, що потрібно розробити довгострокову державну програму по вирішенню проблем довготривалого видобутку нафти та газу в Бориславі. Подібна програма вже працювала на території міста, втім, у 2005 році її перестали фінансувати. З того часу «Укрнафта» самостійно займається дегазацією міста. У 2017 році при плані в 24952,9 тисячі гривні для зменшення екологічного навантаження на місто ПАТ «Укрнафта» фактично використало 31414,84 тисячі гривень.