Доступність посилання

ТОП новини

Сепаратизм на Закарпатті. Міф чи реальність? Частина 2. «Велика Угорщина»


Нещодавно угорський уряд запровадив нову посаду ‒ це уповноважений міністра, відповідальний за розвиток Закарпатської області та програми розвитку дитячих садків Карпатського басейну. Для уточнення ‒ назву регіону у документі додатково прописали ще й українською. В українському МЗС одразу запротестували: в управління угорського чиновника включена частина української суверенної території. Через місяць в Угорщині заявили, що таки змінять назву. Але це вже далеко не перше непорозуміння у затяжному українсько-угорському протистоянні.

Початок

У розпал російської агресії 2014 року прем’єр Угорщини Віктор Орбан раптово почав вимагати автономію для угорців в Україні:

«Угорці, які мешкають в Карпатському регіоні, мають право на подвійне громадянство, на права національної спільноти й на автономію». «Угорська держава щосили підтримуватиме потреби в автономії угорців Закарпаття»

Та Орбан не уточнив, що мав на увазі під «автономією». На цьому починають спекулювати.

«Теоретические референдумы о самоопределении могут пройти и на Западной Украине» ‒ «Первый канал»

«Украинские националисты уже врываются в дома закарпатских венгров» ‒ НТВ

«Венгрия понимает, ей своих сородичей нужно защищать самой» ‒ «Россия-24»

Пізніше, восени 2017 року угорських політиків розлютив український «закон про освіту». Згідно з ним, після 5-го класу предмети викладатимуть українською. Мови нацменшин, зокрема угорську, вивчатимуть як предмет.

«Утиски прав нацменшин», ‒ протестували в Будапешті. «Інтеграція угорців в українське суспільство», ‒ стверджували в Києві.

Угорський вплив


Угорщина взялася за Закарпаття; Закарпаття може повторити долю Криму; Угорщина «підігріває» сепаратизм на Закарпатті – такими сценаріями лякають ЗМІ після чергового українсько-угорського загострення.

На Закарпатті проживає близько 125 тисяч угорців.

Це 10% від всіх жителів області. Переважно у прикордонних районах ‒ Берегівському, Виноградівському. Там існують цілі села, де важко порозумітися українською.

Попри протести української влади, Угорщина роздала в регіоні вже близько 100 тисяч угорських паспортів. Крім того, в 2018 році угорці придбали 50% акцій закарпатського телеканалу «21 Ужгород». Також Будапешт продовжує вливати в регіон багатомільйонні гранти, кредити та надавати грошову допомогу місцевим угорцям.

Це все, божаться в Будапешті, лише, щоб стримати відтік угорців із Закарпаття ‒ «споконвічної території їхніх предків».

Водночас, місцеві жителі бачать: якщо порівняти рівень життя угорців Берегівського району і сусідніх районів Угорщини, то порівняння не на користь Угорщини. В цьому впевнений президент Центру стратегічного партнерства Андрій Крижевський. І пояснює: це завдяки угорським програмам.

Угорщина – лише із 2016 року через фонд «Еган Еде» – виділила для Закарпаття вже близько 100 мільйонів євро. Після цього в регіоні з’явилося 3 тисячі підприємців. Основна вимога для місцевих угорців, які отримали грант ‒ не залишати Закарпаття й вести бізнес тут протягом кількох років.

«До Закарпаття всі сусідні країни повернуті своїми дупами. Тобто і Східна Словаччина, і Східна Угорщина, і Східна Румунія ‒ вони депресивні. Тому Закарпаття зможе приєднатися лише до ще більшої дупи», ‒ вважає Павло Гомонай, аналітик Закарпатського інформаційного центру «Майдан Моніторинг».

Але чому так сталося, що багато угорців колись опинилися за межами своєї країни?

«Велика Угорщина»

Це межі Угорщини, у складі імперії Габсбургів. Так звана «Велика Угорщина». Після поразки у Першій світовій війні Угорщина втрачає 70% території. Більшість населення там ‒ словаки, румуни, хорвати, українці. Та за бортом колишньої імперії залишаються і 3 мільйони етнічних угорців. Це відбулося внаслідок укладання Угорщиною та країнами-переможцями Тріанонського мирного договору у 1920 році.


4 червня, дата його підписання, стала днем національної скорботи. Реваншизм і бажання відновлення «Великої Угорщини» ‒ основа політики нового диктатора угорської держави Міклоша Горті.

Під час Другої світової Горті у союзі з Гітлером починає відвойовувати «Велику Угорщину». Серед перших жертв ‒ «Карпатська Україна».

Після поразки у війні Угорщина повернулася до своїх сучасних кордонів, визначених Тріанонським договором. А Закарпаття, разом із угорською меншиною, увійшло до складу Української РСР.

Та чи потрібна «велика Угорщина» угорцям нині?

(Не)керований націоналізм

У 2010 році Віктор Орбан вперше стає прем’єром Угорщини. Його партія «Фідес» отримує більшість у парламенті. 4 червня – дату, коли імперія втратила свої території, офіційно оголошують Днем національного єднання. В Угорщині з’являються пам’ятники нацистському колаборанту і диктатору Міклошу Горті. В країні набирають популярності праворадикальні сили.

«Насправді Орбан має конкурувати із радикальними організаціями, аби популярну на сьогоднішній день ідею «Великої Угорщини» конвертувати у свою власну політичну підтримку. Тут нічого іншого, окрім намагання використовувати своїх громадян і громадян в інших країнах у своїх вузьких політичних інтересах, немає. Не думаю, що тут є великі ризики, але утопічні на перший погляд плани можуть охоплювати великі маси людей і втілюватися у життя», ‒ каже політолог Валерій Димов.

У 2018 році Орбан знову стає прем’єром. Та цього разу його партія «Фідес» отримує вже конституційну більшість, а Орбан ‒ практично необмежену владу в країні. І не в останню чергу завдяки угорцям з-за кордону.

У Словаччині, Румунії, Сербії й Україні місцеві угорці практично одноголосно проголосували за «Фідес». Саме вони «дали» партії 3 мандати й конституційну більшість для партії Орбана.

Імперські амбіції Будапешта

Довготривалі конфлікти Будапешта із сусідніми країнами за розширення прав угорської меншини не нові. А градус протистояння там ‒ вищий від українського. У 2009 році Словаччина не пустила до себе угорського президента. Тоді Угорщина вимагала від Братислави автономії для місцевих угорців. За отримання угорського паспорта почали позбавляти словацького громадянства.

А в сусідній Румунії навіть існують угорські партії. Вони представлені і в парламенті. Вимагають там територіальної автономії. Та Бухарест проти.

«Якщо прапор секеїв (угорського субетносу, що мешкає у Румунії) буде вивішено на державних установах, то всі відповідальні за це висітимуть поруч із ним»після цієї заяви прем’єра Румунії Міхая Тудосе офіційний Будапешт «викреслив його зі списку цивілізованих політиків». Великого конфлікту вдалося уникнути. Тудосе раптово пішов у відставку.

Російський слід?

Цього року прем’єр Угорщини Орбан традиційно приїхав до румунського курортного містечка Беїле-Тушнад.

В Румунії живе близько півтора мільйони угорців. Угорський лідер виголосив програмну промову. Озвучив завдання Угорщини. Висловив компліменти Путіну. Не забув і про Україну, спрогнозувавши її майбутнє.

«Перспективи членства України в НАТО і в ЄС – практично нульові», ‒ сказав він.

Такі категоричні заяви прем’єр Орбан підкріплює ще й ділом. Угорщина цьогоріч блокувала зустріч лідерів НАТО за участі українського президента Петра Порошенка. А сам Орбан неодноразово закликав зняти з Росії санкції.

«От имени всего венгерского народа я хотел передать наилучшие пожелания вам и всему российскому народу», ‒ каже Орбан на російському телебаченні.

І там же Путін відповідає йому: «Венгрия наш давний и надежный партнер».

І дійсно, Віктора Орбана називають чи не головним союзником Путіна в ЄС. Це й не дивно. Росія допомагає Угорщині добудувати місцеву атомну електростанцію. Інвестувала в проект 10 мільярдів євро. 80% газу Угорщина отримує з Росії.

На такій залежності Угорщини і грає Росія. Розсварити Київ і Будапешт ‒ мета Кремля, стверджують експерти.

«Чітко видно: якщо з 2014 року проросійські медіа розігрували русинську карту, оголошуючи кожні півроку русинську автономію, то вже з 2014-2015 року почали проголошувати «угорську» автономію. Це такі провокації медійні, але на початку цього року дійшло значно далі»,каже політолог, експерт з українсько-угорських відносин Дмитро Тужанський.

4 лютого 2018 року у будівлю Товариства угорської культури в Ужгороді кидають коктейль Молотова. Як виявилося ‒ громадяни Польщі. Учасники праворадикальної організації «Фаланга». Її члени воювали на боці угруповань «ЛНР» і «ДНР», повідомили в поліції.

27 лютого 2018 року невідомий підходить до вікна. Через декілька секунд ‒ вибух. Цього разу Товариство вдалося підірвати. Провокацію організував співробітник КГБ Придністров’я, заявив очільник Закарпатської ОДА Геннадій Москаль. Нещодавно підозрюваного знайшли й арештували.

«Розмови щодо угорського сепаратизму на Закарпатті перебільшені. Але напруга відчувається. Ситуація може бути розкачана якимось інцидентом. Але якщо це, звичайно, вдасться зробити Кремлю. На разі у них не дуже виходить, бо поки наші спецслужби ефективно цьому протидіяли. Але треба завжди бути готовим», ‒ зазначає Павло Гомонай, аналітик Закарпатського інформаційного центру «Майдан Моніторинг».

Підтверджує цю думку і угорський політолог, керівник дослідницького інституту «Політичний капітал» Петер Креко.

«Російський вплив направлено на те, щоб створити атмосферу, в якій можливі навіть найгірші сценарії, і знайти собі союзників на випадок цих сценаріїв. Коли ви підтримуєте сепаратистські рухи, коли ви роками і фінансуєте, вони в кінцевому підсумку можуть створити проблеми у себе в країнах», – каже він.

Міф чи реальність?

«Угорський сепаратизм» не загрожує Закарпаттю, принаймні зараз, вважають експерти. «Відокремлення Закарпаття від України ні зараз, ні в найближчій перспективі неможливе. Це фантазії. Угорщина це не Росія. Угорщина – це ЄС і НАТО. Угорщина доволі слабка країна економічно, і мілітарно навіть не співмірна із Україною», ‒ наголошує Дмитро Тужанський.

А от справжню загрозу, як не дивно, політологи вбачають не в діях Угорщини.

«Небезпека можливого від’єднання аж ніяк не зовнішня. Закарпаття не є значним електоральним полем, і тому регіон в автономному режимі існує вже дуже довго сам по собі. Ситуація у Закарпатті визначається виключно Києвом», ‒ впевнений президент Центру стратегічного партнерства Андрій Крижевський.

Щоб дістатися потягом із Києва до Ужгорода, потрібно витратити від 12 до 16 годин. Квитки придбати завжди важко. Аеропорт у Закарпатті не працює. Дороги в аварійному стані. Тож хто Закарпаттю ближчий ‒ Будапешт чи Київ, вирішувати українській владі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG