Новообраний президент США Дональд Трамп обіцяв і домігся перемоги у стилі «Брекзиту». Чи означає це, що країну, яка обрала «Брекзит», і країну, яка обрала Трампа, очікує нова епоха ще більш особливих відносин?
Його успіх на виборах став такою ж несподіванкою, як голосування британців за вихід із Євросоюзу. Попри таку схожість, у Лондоні лунають побоювання, що так звані «особливі стосунки» США й Британії зазнають випробувань.
Одразу після оголошення результатів виборів у США у лондонському Міжнародному інституті стратегічних досліджень настрої були далекі від ейфорії.
«Я б хотів почати з невеликого застереження, – сказав аналітик інституту Метью Гарріс, – а саме: якщо є одна ознака закордонної політики Трампа, яку ми можемо окреслити вже зараз, то, на мою думку, це непередбачуваність.
Ми не можемо знати, які його висловлювання щодо міжнародних справ були перебільшеними гаслами у виборчій кампанії, а які є принциповою позицієюМетья Гарріс
Ми не можемо знати, які його висловлювання щодо міжнародних справ були перебільшеними гаслами у «гарячій» виборчій кампанії, а які є принциповою позицією. Ми ще не знаємо, хто буде працювати у Трампа в апараті національної безпеки».
Ця невідомість посилена тим, що група авторитетних американських фахівців з питань безпеки під час кампанії заявила відкритим листом про осуд низки виборчих обіцянок Дональда Трампа.
У Лондоні провідні часописи й політологи також вважали небезпечними гасла, що ставили під сумнів НАТО, чи компліменти авторитарному режиму в Москві.
Випробування для Заходу
Конкретно для Британії наміри Трампа зосередитися насамперед на інтересах Америки й переглянути міжнародні торговельні угоди, на думку британських оглядачів, можуть посилити удар по Лондону, якому загрожує втрата доступу до спільного європейського ринку.
Зі столиць континенту пролунали дипломатичні поздоровлення на адресу Трампа з обранням. Але у привітанні канцлера Німеччини Анґели Меркель помітили наголос на готовності співпрацювати на основі тих цінностей, які Європа й Сполучені Штати поділяють.
Найпохмуріші побоювання повторив співробітник Інституту стратегічних досліджень Дейна Аллін: «Анн Аплбаум в одній зі статтей застерігала, що від кінця епохи Заходу нас, можливо, відокремлюють лише три важливі голосування: перше – Брекзит, друге – обрання Дональда Трампа президетом Сполучених Штатів і третє – обрання Марін Ле Пен президентом Франції».
Дейна Аллін вважає, що під загрозою від ізоляціоністів опинився принцип солідарності країн Заходу.
Серед слабких надій на краще у цих перших дискусіях в Лондоні лунало сподівання, що ситуація може підштовхнути Європу активніше взятися за вирішення своїх власних проблем.