«Американські журналісти повідомляють із Москви, що на Чорнобильській атомній електростанції неподалік Києва сталася катастрофа», – з цих слів 29 квітня 1986 року в українській програмі Радіо Свобода розпочалася новина про аварію на Чорнобильській АЕС. Деякі оглядачі називають Радіо Свобода першим засобом інформації, який у Радянському Союзі повідомив про катастрофу і її реальні масштаби. Українська редакція тоді працювала у посиленому режимі. Текст, наведений нижче – вірогідно, перша розлога згадка про аварію в ефірі української програми Радіо Свобода.
«Американські журналісти повідомляють із Москви, що на Чорнобильській атомній електростанції неподалік Києва сталася катастрофа.
У понеділок, 28 квітня, в районах Швеції, Фінляндії і Норвегії зафіксували підвищену радіоактивність. Радіоактивність у Норвегії в 6 разів перевищувала норму. У Швеції близько 600 робітників евакуювали з Форсмарської атомної електростанції, бо шведи припустили, що радіація може виходити з їхньої електростанції. В демократичних західних країнах безпеці людей завжди надають великого значення.
Однак пошуки джерела радіоактивності північними сусідами Радянського Союзу були марними. Тим часом тривога про радіоактивність надійшла з Данії. Після аналізу метеорологічних даних, зокрема після вивчення напрямку вітру протягом останніх 72-х годин, шведські спеціалісти дійшли висновку, що радіація прийшла з Радянського Союзу. І що джерелом підвищеної радіоактивності могла бути аварія на одній із радянських атомних електростанцій. Але радянські представники з галузі ядерної енергетики заявляли в Москві, що їм нічого не відомо про будь-яку катастрофу в Радянському Союзі.
Однак шила в мішку не сховаєш. Зрештою, Радянський Союз був змушений визнати, що трагедія сталася саме в них. Через кілька годин після заперечень агентство ТАРС визнало, що аварія сталася на Чорнобильській атомній електростанції, на північ від Києва. Радіація надходила внаслідок аварії одного з ядерних реакторів. Агентство ТАРС повідомило коротко: «Вжито заходів… Потерпілим надано медичну допомогу». Однак скільки людей постраждало, які наслідки можуть бути у майбутньому тощо – подробиць катастрофи відразу не подали. Кореспондент американської телевізійної мережі CNN повідомляє з Москви, що це й не дивно, адже Радянський Союз про подібні трагедії взагалі не повідомляє своїм громадянам. Люди ходять вулицями і не знають, що вони опинилися в зоні підвищеної радіації і що це може загрожувати їхньому здоров’ю.
Аварії на радянських атомних електростанціях ставалися і раніше, але їх замовчували. Одна з найбільших аварій сталася наприкінці 50-х років під уральським містом Киштимом. Західні оглядачі припускають, що про трагедію в Україні Радянський Союз, можливо, теж не повідомив би, але оскільки радіація зайшла аж до скандинавських країн, про аварію на Чорнобильській електростанції мусили повідомити. Якщо радіація дійшла до Швеції, Норвегії, Фінляндії, Данії, то можна лише уявити, яка небезпека загрожувала і, може, далі загрожує жителям Чорнобиля, Києва та навколишніх областей України.
Як повідомляє журнал «Під прапором ленінізму», Чорнобильська атомна електростанція виробляє 17,2 відсотка електроенергії України».
Текст підготовлений на основі матеріалів з архіву Інституту Гувера (Стенфорд, США)