Доступність посилання

ТОП новини

СБУ затримала можливих «харківських терористів»


Місце вибуху, Харків, 22 лютого 2015 року
Місце вибуху, Харків, 22 лютого 2015 року

Їх, за версією СБУ, інструктували спецслужби Росії. За теракт обіцяли 10 тисяч доларів – підозрюваний «оплотівець»

Голова СБУ Валентин Наливайченко заявив про чисельні затримання підозрюваних у тероризмі. Зокрема, силовики заарештували підозрюваних у теракті 22 лютого: їх, за версією СБУ, інструктували російські спецслужби.

Служба безпеки України затримала трьох громадян за підозрою у скоєнні харківського теракту 22 лютого. Тоді жертвами вибуху стали 4 особи та ще 9 отримали поранення різного ступеня тяжкості.

Як розповів Радіо Свобода голова СБУ Валентин Наливайченко, розслідуючи теракт, оперативники СБУ разом із працівниками міліції та Генеральної прокуратури затримали групу з трьох осіб, громадян України. Головою групи був активіст на прізвисько «Рижий» із організації «Оплот», яку СБУ вважає терористичною.

Момент затримання та вилучення зброї і боєприпасів – відео СБУ

Всі три фігуранти мали зв’язок із організацією «Оплот» та брали участь в акціях «Антимайдану» – простіше кажучи, били людей в Києві
Валентин Наливайченко

«Затриманий і він, затримані спільники. Всі вони зараз дають свідчення і є тими, хто безпосередньо спланував та вчинили злочин. Всі три фігуранти мали зв’язок із організацією «Оплот» та брали участь в акціях «Антимайдану» – простіше кажучи, били людей в Києві», – наголосив Наливайченко. Він також повідомив, що один зі злочинців служив у сумнозвісному «Беркуті» – загоні спецпризначення міліції, який розформували після Майдану.

Для теракту була використана російська осколкова міна спрямованого ураження МОН-100, яку, за даними спецслужб, передали координатори з Росії. СБУ оприлюднила зізнання «Рижого», де він розповів, як саме використав вибухівку.

«Привів міну у дію для підриву дистанційним методом самостійно. Самостійно провів рекогносцировку (огляд місця – ред.) та встановив на місці підриву. Після отримання від свого спільника інформації про те, що колона пішла, я привів вибуховий пристрій у дію та того ж дня звітував перед куратором про виконання завдання», – зізнався «Рижий». За його словами, за теракт мали заплатити 10 тисяч доларів США.

У затриманні брали участь працівники Генеральної прокуратури

У затриманні брали участь і працівники Генеральної прокуратури. «Генпрокуратура теж цим займалася, але у зв’язку з тим, що вона не має відповідних підрозділів, вона підтримувала ті дії слідчим шляхом», – наголосив генпрокурор Віктор Шокін.

Наливайченко наголосив, що того ж оперативникам вдалося запобігти ще одному теракту. Вбивства в торговельному центрі готував уже не «Оплот», а угруповання «Харківські партизани». Оперативники затримали чотирьох членів «​терористичної-диверсійної групи»​, повідомив голова СБУ.

Вони мали вибухівку і мали завдання вчинити теракт проти мирних харків’ян в одному з розважальних центрів Харкова
Валентин Наливайченко

«Небезпечне з того, що ми тоді вилучили, – це реактивний піхотний гранатомет «Джміль». Вони мали вибухівку і мали завдання вчинити теракт проти мирних харків’ян в одному з розважальних центрів Харкова», – наголосив Наливайченко.

СБУ вважає, що цю групу «Харківських партизанів» координували представники Головного розвідувального управлення Генштабу Росії у місті Бєлгород. За словами Наливайченка, їхні імена або позивні – «Николай» та «Алексей».

У свою чергу, так звані «Харківські партизани» заявили про свою непричетність до теракту 22 лютого. За словами голови угруповання Філіпа Екозьянца, вони не воюють із мирними мешканцями.

«Є достовірна інформація, що колону мирних демонстрантів 22 лютого підірвали за наказом міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, щоб запровадити на Харківщині режим антитерористичної операції», – заявив Екозьянц у відеозверненні, яке оприлюднив у мережі YouTube через кілька годин після теракту.

Згодом оперативники спецслужб затримали в Харківській області ще двох диверсантів – обидва, за версією СБУ, збирали інформацію про українських військових і передавали її сепаратистам.

22 лютого в Харкові під час Ходи гідності на вшанування жертв Небесної сотні стався вибух. Одразу загинуло двоє осіб, відомий активіст Євромайдану Ігор Толмачов та підполковник міліції Вадим Рибальченко, ще 11 учасників маршу були поранені. Пізніше у лікарнях померли ще двоє постраждалих – 15-річний Данило Дідик та 18-річний Микола Мельничук.

  • Зображення 16x9

    Михайло Штекель

    Журналіст. Працюю в медіа-сфері з перервами із 2003 року. В 2013 році спробував переїхати з рідної Одеси до Києва, писав про Революцію гідності, анексію Криму і знімав війну на Донбасі. У 2017-му повернувся до Одеси – міста непростого, але вкрай цікавого. Навчався на філософському факультеті, тому маю слабкість до довгих текстів. На Радіо Свобода працюю з 2014 року. Пишу, фотографую, знімаю, спілкуюсь із людьми.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG