Журналісти програми «Схеми» знайшли ділянку Петра Порошенка на столичному Печерську, в охоронній зоні Києво-Печерської Лаври та Софії Київської. Саме за адресою Радіальна, 5, де знаходиться земля президента, два роки тому правоохоронці виявили руйнування частини люнету – земляного укріплення Київської фортеці XVIII століття. Досудове розслідування тривало понад півтора року. Однак цьогоріч у листопаді, коли Порошенко вже очолив державу, провадження закрили. Схоже на те, що Петро Порошенко найближчим часом має намір продовжити будівельні роботи на своїй ділянці. Однак ми з’ясували, що президент не має необхідного дозволу від Мінкультури, аби щось зводити на цінних історичних землях.
Ця заплутана історія з ділянкою Петра Порошенка бере початок у 2009 році із цього ексклюзивного документа – державного акту на право власності на земельну ділянку за підписом Леоніда Черновецького.
Ділянка розташована у Києві, на вулиці Радіальній, 5. Площа – 0,6315 гектара. Цільове призначення – житлове будівництво. Її кадастровий номер – 8000000000:82:298:0005. Власник ділянки – нинішній президент України Петро Порошенко. Ця земля, поблизу Києво-Печерської Лаври, у Царському селі, і досі у його власності. Президент із року в рік вписує її у декларацію.
Частину люнету знищено
Територія не забудована, на ній дуже багато будівельного сміття. За нашою інформацією, один сусід Петра Олексійовича – це Іван Іванович Куровський, відомий київський забудовник, інший – відомий радянський футболіст Павло Яковенко. Про те, що Порошенко таки планував тут «будуватися» арматурні каркаси циліндричного типу. Їх використовують переважно для облаштування буронабивних паль.
Будівельну техніку тут фіксували у 2012 році. Її сфотографували працівники Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника і забили на сполох. 30 листопада 2012 року за підписом свого директора Любомира Михайлини на адресу Департаменту охорони культурної спадщини Міністерства культури України направили лист такого змісту: «Доводимо до Вашого відома, що в буферній зоні об’єкту всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Київ: Собор Святої Софії з прилеглими монастирськими будівлями, Києво-Печерська Лавра» за адресою вулиця Радіальна, 5 зафіксовано виконання земляних робіт. За вказаною адресою розташовано «Земляні укріплення цитаделі з бастіонами XVIII століття» – пам’ятка архітектури національного значення, охоронний №867/1 Київської фортеці, до складу якого входить люнет №3 Олексіївського бастіону, західну частину якого було знищено... Просимо Вас з’ясувати правомірність виконання зазначених будівельних робіт».
Дозволу Мінкультури немає
Керівник науково-дослідного відділу охорони та моніторингу пам’яток культурної спадщини Києво-Печерського заповідника Яна Преображенська за нашої присутності звірила розташування об’єкта із схемою охоронної зони Софії і Лаври. Справді – ділянка Порошенка на Радіальній, 5 знаходиться в її межах. «Ця схема діє. Вона затверджена на рівні Міністерства культури», – каже Преображенська.
Про що це свідчить? Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини», для будівництва на цій території необхідно отримати дозвіл на проведення робіт від центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини – це Міністерство культури.
Але звідти «Схеми» двічі отримували письмові відповіді, що такий дозвіл не надавався.
Є й іще одна умова для початку робіт у зоні охорони, про яку нам розповів Яків Діхтяр, завідувач сектору набуття правового режиму об’єктів, пов’язаних з охороною нерухомої культурної спадщини Управління охорони нерухомої культурної спадщини Мінкультури.
«До початку будівельних робіт необхідно виконати археологічні дослідження. Якщо ці археологічні дослідження не виконані – то це і є порушення пам’яткоохоронного законодавства», – каже він.
Археологічні дослідження на Радіальній, 5 проводилися. Однак уже після того, як працівники заповідника повідомили про роботи. Ось договір, укладений між Порошенком та Інститутом археології НАН України від 3 грудня 2012 року.
Нагадаємо, зафіксували роботи раніше – у листопаді.
Хто знищив люнет?
Тепер щодо Олексіївського люнету бастіону Київської фортеці, про руйнування якого на Радіальній, 5 ідеться у зверненні до Департаменту охорони культурної спадщини. Що це за об’єкт? – із таким питанням ми звернулися до працівників музею «Київська фортеця». Олексіївський люнет – один із чотирьох люнетів фортеці. Це складова частина системи її земляних укріплень. «Вона складалась з бастіонної системи, декілька бастіонів входило, а також чотири люнети. Люнети виконували функцію якраз не допустити накопичення військ для штурму і недопущення накопичення військ в ярах, де зараз знаходиться вулиця Старонаводницька. Вони датовані роками будівництва. Це 1706 – 1730 роки», – каже Андрій В’ялець, заступник генерального директора Національного історико-культурного музею «Київська фортеця».
Люнет №3 Олексіївського бастіону входить до складу пам’ятки культурної спадщини національного значення – «Земляних укріплень цитаделі з бастіонами Київської фортеці», що під охоронним номером 260069-Н внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України згідно постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2012 №929.
Ось люнет на схемі, яку нам надали в Управлінні охорони нерухомої культурної спадщини Мінкультури України. І додали, що ділянка на Радіальній, 5 (Кадастровий номер: 8000000000:82:298:0005) межує з люнетом.
То чи могло з вини власника земельної ділянки по вулиці Радіальна,5 відбутися руйнування люнету? Чи, можливо, хтось інший знищив його частину? Міністерство культури, яке опікується охороною пам’яток, нам не допомогло це з’ясувати. Взагалі не зрозуміло, як вони можуть щось охороняти – там відписують, що «у Мінкультури відсутні схеми кадастрових номерів земельних ділянок, Міністерство культури позбавлене можливості надати об’єктивну інформацію відносно пам’яток культурної спадщини». Однак на домашню адресу громадянина Порошенка надсилалися попередження письмові від науковців – археологів та реставраторів про те, що головною умовою проведення будівельних робіт на згаданій ділянці є збереження геометрії схилів та конфігурації плану Олексіївського люнету Київської фортеці.
Незважаючи на це, руйнування люнету відбулося, про що стало відомо СБУ. Звідти інформацію передали до Генпрокуратури. Роботи на ділянці зупинили на початку 2013. А прокуратура Печерського району розпочала кримінальне провадження за статтею 298 кримінального кодексу – «руйнування пам’ятки культурної спадщини». Здогадайтеся, чим закінчилося досудове розслідування цієї справи, коли Порошенко став президентом? «Шостого листопада цього року прийнято рішення про закриття провадження на підставі пункту другого частини першої статті 284 ЦПК України. Це установлена відсутність складу кримінального провопорушення», – повідомила нам Олена Яхно, прес-секретар прокуратури міста Києва.
Короткий шлях до будівництва
А тепер про те, що ж збирався будувати Петро Олексійович на своїй ділянці. Ось декларація про початок будівельних робіт 2012 року – «Влаштування підпірних стін з подальшим благоустроєм території на вулиці Радіальна,5 в Печерському районі Києва». Категорія складності визначена як друга. Але наскільки це відповідає законодавству?
Адже відповідно до Пункту 6 Порядку віднесення об’єктів будівництва до IV і V категорій складності, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 27 квітня 2011 р. № 557, передбачено, що до V категорії складності відносяться об’єкти будівництва, які, зокрема, у разі аварії або неможливості (недоцільності) подальшої експлуатації можуть призвести до втрати об’єктів культурної спадщини національного значення.
Ділянка Порошенка межує з об’єктом культурної спадщини національного значення. І будівельні роботи у цьому місці можуть призвести до втрати пам’ятки. Тож чи може об’єкт будівництва на ділянці Порошенка належати до другої категорії складності?
Видається, що Петро Олексійович вирішив піти коротким шляхом – адже зареєструвати декларацію про початок будівництва об’єкта 2-ї категорії складності, згідно із законодавством значно простіше, ніж отримати дозвіл на будівництво об’єкта 5 категорії складності.
З цього приводу ми звернулися до Державної архітектурно-будівельної інспекції України. Але там наші зауваження не сприйняли всерйоз і сухо відписали, що реєстрація декларації відповідає вимогам законодавства.
Посланець від Порошенка і ще одна таємна ділянка
З огляду на резонансність теми, «Схеми» не могли не повідомити про підготовку цього розслідування самого Президента. Ми надіслали запитання прес-секретареві Порошенка Святославу Цеголку та надіслали інформаційний запит в адміністрацію президента. Наголосивши, що надзвичайно зацікавлені отримати офіційний коментар. Натомість за кілька днів нам зателефонував чоловік, який не назвав свого прізвища, представився просто Олександром Юхимовичем: «В даному випадку я представляю ту особу, у якої ви питаєте. Щодо відеокоментаря – я не бачив у вашому зверненні. Пишете ж як: «щоб не був однобоким та незбалансованим».
За кілька днів нам призначили зустріч.
У одній із кав’ярень посланець Олександра Юхимовича передав «Схемам» письмову відповідь на наші запитання без жодного підпису та інформації про виконавця – тобто це навіть не документ. А також копію ще однієї декларації про початок будівництва на вулиці Радіальній, 5 за підписом Петра Порошенка та аерофотознімок. Чоловік відмовився представлятися і був проти відеозйомки.
А інформація справді виявилася цікавою. Згідно із відомостями, які містяться у переданому нам тексті, Петро Олексійович є власником не лише ділянки на Радіальній, 5, а і власником земельної ділянки площею 0,5387 га з кадастровим номером 8000000000:82:298:0045. Місце розташування: між вулицею Редутною та Радіальною у Печерському районі міста Києва, цільове призначення – благоустрій та озеленення території Олексіївського люнету.
Ця нова для нас ділянка виявилася якоюсь таємною. Інформації про неї не виявилося у Публічній кадастровій карті України. А у Київському управлінні Держземагенства повідомили, що реєстрацію цієї ділянки скасовано на підставі технічної документації про її поділ. А до поділу ця інша ділянка Порошенка належала до земель історико-культурного призначення.
Виникає питання: чи законно було змінено цільове призначення цієї земельної ділянки? В Управлінні охорони культурної спадщини Мінкультури України пояснили, що такі питання вирішуються на рівні парламенту. Але історія таких випадків не знає.
Яків Діхтяр, завідувач сектору набуття правового режиму об’єктів, пов’язаних із охороною нерухомої культурної спадщини Управління охорони нерухомої культурної спадщини Мінкультури, стверджує: «Землі історико-культурного призначення, навіть зміну їх функцій має вирішувати Верховна Рада. Але такі питання жодного разу не виносилося на сесії Верховної Ради. Я таких прецедентів не знаю».
Ми намагатимемося ретельно дослідити історію зміни цільового призначення цієї земельної ділянки, і спробуємо не заплутатися у кількості ділянок, які належать чи належали президентові у цій місцевості. Адже його в декларації про початок будівельних робіт 2012 року згадується ще і ділянка на вулиці Козятинській, 4а як така, що належить йому.
І наостанок. Пам’ятаєте бюрократичний документ – декларація про початок виконання будівельних робіт, яку нам передали у кафе? Поштова адреса – та ж сама, що і першої ділянки – на Радіальній,5. В декларації знову йдеться про облаштування підпірної стіни. Знову – підпис Порошенка. Знову – не п’ята, а друга категорія складності, знову – без дозволу Мінкультури. Лише рік інший – 2014.
Що ж, кримінальне провадження закрито, декларація про початок будівельних робіт зареєстрована 24 листопада 2014 року, а на охоронні зони, люнети та інші «дрібниці» особливої уваги ніхто не звертає. Тож можна будуватися, пане президенте.