Волонтер Аня вважає, що велосипед сьогодні – це дуже добра транспортна альтернатива.
«Ми хочемо популяризувати велосипед як дуже вигідний альтернативний різновид транспорту, повністю самодостатній, дуже вигідну альтернативу бюджетну на сьогоднішній час. Дуже вигідно добиратися на велосипеді, зручно», – переконана вона.
У зручності велосипеда не сумнівається і подружжя програмістів Валерій та Анна. Вони вже півроку добираються велосипедом на роботу в інший кінець міста.
Валерій говорить, що на велосипеді набагато швидше добиратися, ніж на громадському транспорті, і спортивніше, ніж на машині, а його дружина Анна зауважує, що їзда велосипедом корисна для здоров’я.
Цього дня на велосипеди вирішили пересісти й міські чиновники. Андрій Ходоровський, який очолює відділ зв’язків із громадськістю міської ради, вперше приїхав до роботи в такий спосіб.
Розповідаючи про свої враження, Ходоровський відзначив, що йому дуже приємно проїхатися зранку на велосипеді і що це значно приємніше, ніж на машині або в громадському транспорті. Крім того, це ще й ранкова зарядка.
До речі, приїхав Андрій Ходоровський не у спортивному одязі, а в офісному. Він каже, що це цілком нормальна європейська практика. «Тут за прикладом далеко не треба ходити. Якщо подивитися новини з Брюсселя, то можна побачити, як багато європейських парламентарів, чиновників приїздять на роботу в костюмі, в галстуку, але на велосипеді. У цьому нічого такого немає», – зазначив Ходорковський.
«Палиці в колесах» чернівецьких велосипедистів
У рамках Європейського тижня мобільності в Чернівцях відкрили першу із десяти запланованих велопарковок. Вона розташована у центрі міста, біля мерії, і розрахована на всіх охочих.
Місцевий журналіст Ігор Савчин такій події зрадів, але як велолюбитель зі стажем назвав основні проблеми. За його словами, одна з перших – це відсутність велодоріжок. Крім того, це культура поведінки автолюбителів чи професіоналів стосовно велосипедистів на чернівецьких дорогах. Він висловив побажання, щоб водії ставилися до велосипедистів із більшою повагою.
Проблеми велосипедистів пообіцяли вирішити в мерії, принаймні, є плани прокласти велодоріжки у спальних районах міста, а історичний центр міста звільнити від машин. Точних дат, коли саме почнуть це робити, однак, не назвали.
Саме таким сталим заходам у рамках тижня мобільності надають перевагу у Європі, каже координатор акції Тетяна Лебухорська. Вона сподівається у майбутньому бачити втілення європейського досвіду і в Чернівцях.
«У містах Європи не просто проводять флешмоб чи велопарад, а роблять щось дуже вагоме: реконструкцію транспортної системи, транспортного і вуличного планування взагалі. Такі речі повинна ініціювати тільки влада», – наголошує вона.
Перші висновки
Організатори Європейського тижня мобільності в Чернівцях очікують, що наступного року ініціатива проведення цієї акції буде виходити вже від влади.
Таким чином, із ініціативи громадської організації «Буковинська агенція регіонального розвитку» та за підтримки канадського ґранту в рамках Європейського тижня мобільності в Чернівцях відкрили велосипедний туристичний маршрут в околицях міста, провели флешмоб, долучилися до всеукраїнської акції «Велопарад без кодонів» та до Всесвітнього Дня без автомобіля, а також відкрили першу в новітній історії Чернівців велопарковку в історичному центрі міста.
Вже наступного тижня, пообіцяли в громадській організації, у місті відкриють іще п’ять велопарковок, на які вдалося вибити дозволи. Ініціатори Європейського тижня мобільності в Чернівцях упевнені, що ці парковки полегшать життя не лише місцевим велосипедистам, але й туристам, які часто подорожують у Чернівці велосипедами.