Доступність посилання

Чи справді Трамп і Путін хочуть припинити вогонь в Україні до Великодня чи 9 травня? Три сценарії війни


Українські військові гелікоптери на Донеччині, 8 квітня 2023 року
Українські військові гелікоптери на Донеччині, 8 квітня 2023 року

Три сценарії завершення війни Росії проти України описують журналісти агентства Bloomberg. На це звертає увагу телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки».

Перший сценарій називають найвірогіднішим: окуповані території України залишаються фактично під контролем Росії. Однак під час переговорів не виключено обміну захопленими територіями. Також Україні нададуть гарантії безпеки, але про членство в НАТО практично не йдеться. Європейські партнери США можуть спробувати переконати Дональда Трампа продовжити військову та матеріальну підтримку України, доки вони самі нарощують свої військові сили.

Другий сценарій у статті називають «ідеальним для Києва». США та європейські країни зобов'язуються втрутитися у тому випадку, якщо Росія знову нападе на Україну. Але не безпосередньо, а посиливши військову підтримку Києва. Такий сценарій може дозволити Україні в майбутньому вступити до Європейського союзу.

Третій сценарій журналісти Bloomberg називають «нічним жахом Києва». Трамп може зупинити всю військову і матеріальну підтримку та скинути вирішення проблеми на європейські країни. Такий сценарій дозволить Україні зберегти свій суверенітет, проте дасть Росії контроль над великою кількістю території, і в майбутньому Путін зможе розпочати війну проти НАТО. Першими під удар можуть потрапити Балтійські країни.

А британська газета Financial Times пише: президент США Дональд Трамп та Володимир Путін, ймовірно, захочуть забезпечити припинення вогню в Україні до Великодня – 20 квітня, або до 9 травня, коли в Росії святкують День перемоги у Другій світовій війні. У цій же статті журналісти Financial Times пишуть про те, що Україна і Європа спостерігають за переговорами Трампа і Путіна «із жахом». Вони побоюються, що США можуть укласти невигідну для України угоду з Росією та «виставити рахунок» за це Києву.

Імовірність реалізації будь-якого з цих сценаріїв та дату припинення вогню в ефірі «Настоящего времени» прокоментували політолог-міжнародник Ігор Рейтерович, український політолог-міжнародник, експерт центру «Об'єднана Україна» Дмитро Левусь та аналітик, колишній член делегації України на мінських переговорах Сергій Гармаш.

Ігор Рейтерович: «Домовилися домовлятися далі»

Ігор Рейтерович, політичний експерт
Ігор Рейтерович, політичний експерт

Політолог-міжнародник Ігор Рейтерович сумнівається в тому, що Трамп та Путін говорили про такі конкретні речі, як дата припинення вогню.

«Це не більше, ніж припущення, які виходять з того, що Путін любить прив'язуватися до якихось символічних дат. Насправді, цих дат може бути набагато більше, – вважає він. – Дев'яте травня, зрозуміло, виглядає найприйнятніше для російського диктатора, оскільки сакральність цього свята для нього є незаперечною. Я думаю, що розмова Трампа з Путіним стосувалася України, але не лише України. Вона була розмовою про те, що вони домовилися домовлятися далі».

Конкретика з'явиться тоді, коли будуть проведені певні консультації з Україною та європейськими країнами
Ігор Рейтерович

На думку Рейтеровича, Трамп у розмові з Путіним, швидше за все, ще раз повторив пропозиції, озвучені ним раніше публічно: невступ України до НАТО зараз і неможливість у найближчому майбутньому військовим шляхом повернути частину тимчасово окупованих територій.

«Конкретика з'явиться тоді, коли вже будуть проведені певні консультації з Україною та європейськими країнами і почнуть працювати якісь робочі групи, в тому числі й з боку Російської Федерації, – каже він. – Крім того, ми зараз лише на початку досить довгого шляху цих переговорів. І маса змін може відбуватися ще в процесі, зокрема змін, які будуть спровоковані, я думаю, не дуже адекватною позицією Російської Федерації.

Дмитро Левусь: «Українська дипломатія має пояснити, що Путіну неможливо вірити»

Дмитро Левусь, експерт центру «Об'єднана Україна»
Дмитро Левусь, експерт центру «Об'єднана Україна»

Український політолог Дмитро Левусь зауважив, що президенту України Володимиру Зеленському на Мюнхенських переговорах доведеться бути «чітким і жорстким», щоби явно показати ті червоні лінії, які Україна не перейде.

Українська дипломатія повинна пояснювати, що Путіну неможливо вірити
Дмитро Левусь

«Це однозначно жодного визнання територіальних поступок, знову ж таки, жодних переговорів про Україну без України та позиція про участь Європи у долі України, оскільки це питання європейської безпеки. Це мінімум», – наголошує міжнародник.

За його словами, саме зараз мають прозвучати умови до Російської Федерації.

«Українська дипломатія повинна пояснювати, що Путіну неможливо вірити. Більше того, Путін у принципі і дає постійно такі приклади. Буквально перед Мюнхенською конференцією був удар російським дроном по укриттю над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської атомної електростанції. І це зроблено явно з таким куражем напередодні Мюнхенської конференції. – каже він. – До речі, минулого року якось випадково на тлі Мюнхенської конференції помер Олексій Навальний, який був важливим для Заходу, з яким Захід рахувався, сприймав його як важливу постать. Тобто це не випадкова дія. Тому одне із важливих завдань української дипломатії – на конкретних прикладах показати, що Путін не те, що не договороспроможний, а він патологічно обманює».

Сергій Гармаш: «Сьогодні треба говорити, що жодного слова про Європу, частиною якої є Україна, без Європи»

Сергій Гармаш, колишній член делегації України на мінських переговорах
Сергій Гармаш, колишній член делегації України на мінських переговорах

Колишній член делегації України на мінських переговорах Сергій Гармаш не сумнівається, що якщо Трамп поставить за мету зупинити вогонь до 20 квітня чи 9 травня, він це зробить. Однак, за його словами, припинення вогню – це ще не перемир'я і навіть не початок переговорного процесу.

«Я вважаю, що це може бути умовою початку переговорного процесу. Тобто зупиняється вогонь, а потім можна про щось говорити. Тому, в принципі, бажано зупинити до Великодня», – каже він.

За словами експерта, позиція Києва звучить слабо в діалозі між США та Росією, а наскільки вона зможе бути звучнішою і сильнішою, залежить від позиції Києва та Європейського союзу.

За допомогою наших європейських партнерів можливі якісь люфти для рухів, компромісів. Це посилить нашу позицію
Сергій Гармаш

«Я можу сказати зі свого досвіду участі в Мінських переговорах, що сам по собі Київ – нерівноважна сторона з Російською Федерацією і тим більше зі Сполученими Штатами. Якщо ці два гіганти об'єднаються у досягненні якихось тактичних цілей, я вже не говорю про стратегічні, то Київ не зможе їм протистояти, – зазначає Гармаш – Ось за допомогою наших європейських партнерів ще можливі якісь люфти для рухів, компромісів. Це посилить нашу позицію. Тому нам дуже важливо і Європейському союзу дуже важливо, тому що це питання і його безпеки – наполягати на своїй участі в переговорах. Якщо раніше ми говорили, що жодного слова про Україну без України, то сьогодні треба говорити, що жодного слова про Європу, частиною якої є Україна, без Європи».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG