Три сценарії завершення війни Росії проти України описують журналісти агентства Bloomberg. На це звертає увагу телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки».
Перший сценарій називають найвірогіднішим: окуповані території України залишаються фактично під контролем Росії. Однак під час переговорів не виключено обміну захопленими територіями. Також Україні нададуть гарантії безпеки, але про членство в НАТО практично не йдеться. Європейські партнери США можуть спробувати переконати Дональда Трампа продовжити військову та матеріальну підтримку України, доки вони самі нарощують свої військові сили.
Другий сценарій у статті називають «ідеальним для Києва». США та європейські країни зобов'язуються втрутитися у тому випадку, якщо Росія знову нападе на Україну. Але не безпосередньо, а посиливши військову підтримку Києва. Такий сценарій може дозволити Україні в майбутньому вступити до Європейського союзу.
Третій сценарій журналісти Bloomberg називають «нічним жахом Києва». Трамп може зупинити всю військову і матеріальну підтримку та скинути вирішення проблеми на європейські країни. Такий сценарій дозволить Україні зберегти свій суверенітет, проте дасть Росії контроль над великою кількістю території, і в майбутньому Путін зможе розпочати війну проти НАТО. Першими під удар можуть потрапити Балтійські країни.
А британська газета Financial Times пише: президент США Дональд Трамп та Володимир Путін, ймовірно, захочуть забезпечити припинення вогню в Україні до Великодня – 20 квітня, або до 9 травня, коли в Росії святкують День перемоги у Другій світовій війні. У цій же статті журналісти Financial Times пишуть про те, що Україна і Європа спостерігають за переговорами Трампа і Путіна «із жахом». Вони побоюються, що США можуть укласти невигідну для України угоду з Росією та «виставити рахунок» за це Києву.
Імовірність реалізації будь-якого з цих сценаріїв та дату припинення вогню в ефірі «Настоящего времени» прокоментували політолог-міжнародник Ігор Рейтерович, український політолог-міжнародник, експерт центру «Об'єднана Україна» Дмитро Левусь та аналітик, колишній член делегації України на мінських переговорах Сергій Гармаш.
Ігор Рейтерович: «Домовилися домовлятися далі»
Політолог-міжнародник Ігор Рейтерович сумнівається в тому, що Трамп та Путін говорили про такі конкретні речі, як дата припинення вогню.
«Це не більше, ніж припущення, які виходять з того, що Путін любить прив'язуватися до якихось символічних дат. Насправді, цих дат може бути набагато більше, – вважає він. – Дев'яте травня, зрозуміло, виглядає найприйнятніше для російського диктатора, оскільки сакральність цього свята для нього є незаперечною. Я думаю, що розмова Трампа з Путіним стосувалася України, але не лише України. Вона була розмовою про те, що вони домовилися домовлятися далі».
Конкретика з'явиться тоді, коли будуть проведені певні консультації з Україною та європейськими країнамиІгор Рейтерович
На думку Рейтеровича, Трамп у розмові з Путіним, швидше за все, ще раз повторив пропозиції, озвучені ним раніше публічно: невступ України до НАТО зараз і неможливість у найближчому майбутньому військовим шляхом повернути частину тимчасово окупованих територій.
«Конкретика з'явиться тоді, коли вже будуть проведені певні консультації з Україною та європейськими країнами і почнуть працювати якісь робочі групи, в тому числі й з боку Російської Федерації, – каже він. – Крім того, ми зараз лише на початку досить довгого шляху цих переговорів. І маса змін може відбуватися ще в процесі, зокрема змін, які будуть спровоковані, я думаю, не дуже адекватною позицією Російської Федерації.
Дмитро Левусь: «Українська дипломатія має пояснити, що Путіну неможливо вірити»
Український політолог Дмитро Левусь зауважив, що президенту України Володимиру Зеленському на Мюнхенських переговорах доведеться бути «чітким і жорстким», щоби явно показати ті червоні лінії, які Україна не перейде.
Українська дипломатія повинна пояснювати, що Путіну неможливо віритиДмитро Левусь
«Це однозначно жодного визнання територіальних поступок, знову ж таки, жодних переговорів про Україну без України та позиція про участь Європи у долі України, оскільки це питання європейської безпеки. Це мінімум», – наголошує міжнародник.
За його словами, саме зараз мають прозвучати умови до Російської Федерації.
«Українська дипломатія повинна пояснювати, що Путіну неможливо вірити. Більше того, Путін у принципі і дає постійно такі приклади. Буквально перед Мюнхенською конференцією був удар російським дроном по укриттю над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської атомної електростанції. І це зроблено явно з таким куражем напередодні Мюнхенської конференції. – каже він. – До речі, минулого року якось випадково на тлі Мюнхенської конференції помер Олексій Навальний, який був важливим для Заходу, з яким Захід рахувався, сприймав його як важливу постать. Тобто це не випадкова дія. Тому одне із важливих завдань української дипломатії – на конкретних прикладах показати, що Путін не те, що не договороспроможний, а він патологічно обманює».
Сергій Гармаш: «Сьогодні треба говорити, що жодного слова про Європу, частиною якої є Україна, без Європи»
Колишній член делегації України на мінських переговорах Сергій Гармаш не сумнівається, що якщо Трамп поставить за мету зупинити вогонь до 20 квітня чи 9 травня, він це зробить. Однак, за його словами, припинення вогню – це ще не перемир'я і навіть не початок переговорного процесу.
«Я вважаю, що це може бути умовою початку переговорного процесу. Тобто зупиняється вогонь, а потім можна про щось говорити. Тому, в принципі, бажано зупинити до Великодня», – каже він.
За словами експерта, позиція Києва звучить слабо в діалозі між США та Росією, а наскільки вона зможе бути звучнішою і сильнішою, залежить від позиції Києва та Європейського союзу.
За допомогою наших європейських партнерів можливі якісь люфти для рухів, компромісів. Це посилить нашу позиціюСергій Гармаш
«Я можу сказати зі свого досвіду участі в Мінських переговорах, що сам по собі Київ – нерівноважна сторона з Російською Федерацією і тим більше зі Сполученими Штатами. Якщо ці два гіганти об'єднаються у досягненні якихось тактичних цілей, я вже не говорю про стратегічні, то Київ не зможе їм протистояти, – зазначає Гармаш – Ось за допомогою наших європейських партнерів ще можливі якісь люфти для рухів, компромісів. Це посилить нашу позицію. Тому нам дуже важливо і Європейському союзу дуже важливо, тому що це питання і його безпеки – наполягати на своїй участі в переговорах. Якщо раніше ми говорили, що жодного слова про Україну без України, то сьогодні треба говорити, що жодного слова про Європу, частиною якої є Україна, без Європи».