Доступність посилання

ТОП новини

Вода для Криму: Куніцин заявив, що говорив із Зеленським про можливе захоплення Росією каховських шлюзів


Сергій Куніцин
Сергій Куніцин

Радник глави Офісу президента України, колишній прем'єр Автономної Республіки Крим Сергій Куніцин стверджує, що обговорював з президентом України Володимиром Зеленським ймовірність того, що Росія може почати активні бойові дії з метою отримати доступ до Північно-Кримського каналу для забезпечення Криму водою. Про це Куніцин повідомив в ефірі Радіо Крим.Реалії, коментуючи свою нещодавню заяву про те, що, якщо президент Росії Володимир Путін офіційно звернеться з проханням до українського керівництва подати дніпровську воду в Крим, Київ міг би розглянути таке прохання.

За словами Куніцина, така бесіда з президентом України відбулася рік тому.

«Я президенту рік тому говорив, що потрібно звернути увагу на Каховку і на каховські шлюзи, тому що росіяни можуть піти штурмом туди. Коли у них буде критична ситуація – а води в Криму було на кілька місяців – вони можуть піти. Він мені ще сказав: ви що, думаєте, що вони всерйоз можуть це зробити? Я кажу: а хто думав всерйоз, що вони захоплять Крим і Донбас? У них варіантів немає. І брязкання в тому числі зброєю останнім часом, усі ці навчання біля кордонів України – це механізм тиску в тому числі на водну проблему», – заявив Куніцин.

Крим.Реалії намагалися зв'язатися для підтвердження і коментаря з приводу цієї інформації з прессекретарем президента України Юлією Мендель телефоном, а також через WhatsApp, Facebook, Viber і Telegram. Також ми готуємо запит до Офісу президента. Якщо відповідь надійде, то буде опублікована в цьому або наступних матеріалах.

Детальніше про позицію Києва щодо водопостачання анексованого Криму і ситуацію з вододефіцитом на півострові читайте в матеріалі «Нехай Путін просить, а Україна розгляне»: коли Київ може дати дніпровську воду в Крим?».

Радник глави Офісу президента України, колишній прем'єр АРК Сергій Куніцин наполягає на тому, що влада Росії має «попросити» в України дніпровську воду для анексованого Криму. Про це він сказав в ефірі Радіо Крим.Реалії. Таким чином, Куніцин повторив свою позицію щодо води для Криму, яку він минулого тижня висловив в ефірі програми «Свобода слова Савіка Шустера».

Віцепрем'єр російського уряду Криму Світлана Маслова стверджує, що накопичених водосховищами півострова запасів води вистачить на вісім місяців.

Голова підконтрольного Кремлю парламенту Криму Володимир Константинов повідомляв раніше, що в Слідчий комітет Росії спрямована частина матеріалів за підрахунками збитків від «водної блокади», в якій влада Криму звинувачує керівництво України і низку конкретних осіб.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в інтерв'ю Радіо Свобода заявляв, що відновлення подачі дніпровської води в Крим через канале можливе тільки після його деокупації.

Моніторингова місія ООН в Україні наполягає на тому, що з урахуванням анексії Кримського півострова «Росія несе основну відповідальність за забезпечення доступу до води захищеним особам у Криму».

Водопостачання Криму

Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.

Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.

У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.

З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.

Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.

Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.

Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.

Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.

XS
SM
MD
LG