Масові штрафи за протести проти повномасштабного вторгнення РФ в Україну виносять підконтрольні Москві кримські суди жителям окупованої частини Херсонської області, з'ясували Крим.Реалії. В адмінпротоколах силовиків «правопорушеннями» значаться антивоєнні вірші та висловлювання проти повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Чому активізувалися переслідування жителів Херсонщини та чому їх судять саме на Кримському півострові, з'ясовували Крим.Реалії.
Антивоєнні протести на окупованих Росією територіях з'явилися з перших днів повномасштабного російського вторгнення в Україну. За висловлювання проти війни чи підтримку України в РФ переслідують за «антиввоєнною» статтею 20.3.3 КоАП РФ (дискредитація Збройних сил РФ).
За даними Представництва президента України в АРК, з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну до підконтрольних Москві кримських судів надійшло 1,2 тисячі адміністративних матеріалів за статтею 20.3.3 КоАП РФ. У більшості випадків ці справи закінчуються штрафами та адмінарештами.
Адміністративні справи за статтею 20.3.3 КоАП РФ мають ознаки політично вмотивованого переслідування за висловлювання думки, заявляють правозахисники проєкту «Кримський процес».
Аналізуючи практику підконтрольних Росії кримських судів за «антивоєнною» статтею, Крим.Реалії з'ясували, що останнім часом помітно активізувалися судові процеси у таких справах щодо людей, яким видано російські паспорти в Херсонській області.
Йдеться про жителів лівобережної Херсонщини, яких влада РФ зобов'язує приймати російське громадянство. Масові штрафи їм за статтею про «дискредитацію» Збройних сил РФ виносять цієї весни.
Антивоєнні вірші
Підконтрольний Росії Армянський міський суд у березні розглядав адмінпротокол, складений російськими силовиками щодо громадянки з паспортом РФ, виданим 29 червня 2023 окупаційним органом – «ГУ МВС Росії по Херсонській області».
Судова справа базується на протоколі, складеному під час моніторингу мобільного телефону, що належить фігурантці справи, йдеться у рішенні суду. Жінку судили за антивоєнний вірш.
«В Інтернеті вона розмістила публікацію, смислова тематика якої спрямована на дискредитацію Збройних сил Росії та містить такі вирази, як: «Написано в одном из подвалов Харькова… Хотят ли русские войны? …Скажите «братский» наш народ, Зачем по Харькову он бьет? Зачем Чернигов он бомбит, И Киев наш за что горит? В чем Мариуполь виноват? Ну, не молчи, ответь нам, «брат»… Россия, где ж твои сыны? Тела их во поле лежат. Ты забери детей назад… Идите русские… домой», – сказано у рішенні суду, яке має у своєму розпорядженні редакція Крим.Реалії.
Фігурантка справи до суду не прийшла. Її позиція у справі невідома. Суддя Венера Ісроїлова визнала її винною за статтею 20.3.3 КоАП РФ та оштрафувала на 30 тисяч рублів.
«Вони завжди хочуть війни»
Ще один штраф за антивоєнний вірш цим же судом було призначено у квітні жительці окупованого Росією селища Каланчак Херсонської області.
«У соцмережі Facebook розмістила відеоматеріал «Они всегда хотят войны – верные сыны. И воевать и убивать Им хочется опять, опять… И мы друзья понять должны, Все вместе мы понять должны: Они всегда хотят, Они всегда хотят, Они всегда хотят войны! Да! Это будет время гроз! Это будет море слез! И нам придется грудью встать, чтобы убийц за горло взять. Пускай мерзавцы отойдут. Пусть наконец они поймут, им всем пора давно понять, что Украину не сломать. Они о братстве нам твердят, но Каин Авелю – не брат. Пусть Путин воет на луну, зовя на помощь сатану…», чим здійснила громадські дії, спрямовані на дискредитацію використання Збройних сил РФ», – сказано у матеріалах підконтрольного РФ Армянського міського суду.
Фігурантка справи в суді була відсутня, її позиція у справі невідома.
У квітні за «антивоєнною» статтею в Криму було оштрафовано жителя селища Нова Маячка Херсонської області. Цей регіон також окупований російською армією.
Штраф призначили за публікацію в соцмережі виразу «Які фашисти? Фашисти тут – російські солдати, які прийшли на нашу землю».
Його суд розцінив як «публічні дії, спрямовані на дискредитацію використання Збройних Сил Росії».
Фігурант справи на судове засідання не з'явився. Його позиція у справі невідома.
«Перевіряють телефони та відправляють до суду»
Подібних судових рішень щодо жителів окупованої частини Херсонської області Крим.Реалії знайшли безліч. У всіх цих прикладах привертає увагу те, що судять цих людей саме на Кримському півострові, незважаючи на наявність російських органів влади на території самої Херсонської області, яка все ще окупована військами РФ.
За словами херсонських активістів, російські суди вже створені й виносять рішення як мінімум в окупованих Генічеську та Скадовську.
ФСБ перевіряє телефони, ноутбуки і, якщо знаходять якісь згадки про Україну, відразу відправляють людей під судСергій Данилов
Активізація таких судових переслідувань у Криму пов'язана зі специфікою російської політики щодо людей, які перетинають адмінкордон між Херсонською областю та Кримом, каже заступник директора Центру близькосхідних досліджень (Київ) Сергій Данилов.
«При перетині адмінкордону, коли люди їдуть через Крим, проводять тотальні огляди та шмон. ФСБ перевіряє телефони, ноутбуки і, якщо знаходять якісь згадки про Україну, відразу відправляють людей під суд. Оскільки КПВВ (контрольні пункти в'їзду/виїзду – КР) кримські, судять жителів Херсонщини також у Криму. Як правило, це відбувається на півночі Криму, зокрема в суді Армянська», – розповів він Крим.Реалії.
Така практика, за словами Сергія Данилова, існує, щоб «утихомирювати людей із проукраїнськими поглядами та контролювати їх».
Як захиститися
Через анексований Крим жителі південних та східних областей України, як правило, намагаються залишити окуповані території РФ. Так вони можуть виїхати на вільні від російської окупації території України або виїхати до третіх країн під час війни. Цей маршрут не є безпечним і вимагає особливої уваги тих, хто збирається їхати до Криму або використовувати його як транзитну територію.
Проходити фільтрацію жителям Херсонської області доводиться двічі. Окрім перевірки на КПП на кримському перешийку, на них також очікують допити та паспортний контроль на російському державному кордоні. Несподіванки та неприємності можливі на кожному пункті.
Правозахисники громадської організації «КримSOS» розробили правила безпечної комунікації на окупованих територіях України.
Вони, зокрема, рекомендують не репостити новини та матеріали проукраїнського змісту в соцмережах і видаляти всі попередні такі згадки зі своїх сторінок та груп, не залишати проукраїнські коментарі під публікаціями у ЗМІ та блогерів з особистих акаунтів, не залишати свої реакції під публікаціями заборонених у Росії організацій у соцмережах і не вимовляти проукраїнські наративи в публічному просторі.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN