Український шоу-мен, блогер і колишній кандидат в мери Києва Сергій Притула вважає, що Україна ні в якому разі не повинна обговорювати подачу води до Криму Північно-Кримським каналом до деокупації півострова. Про це він заявив в ефірі Радіо Крим.Реалії, коментуючи недавні слова експрем'єр-міністр АРК і радника глави Офісу президента Сергія Куніцина про потенційну можливість продавати воду в Крим на прохання російського керівництва.
«Він говорить: «Нехай Путін нас просить, ми будемо в виграшному становищі», – ні, це не так. Це просто вигідна для Кремля ситуація: хоча б почати обговорення, а там, дивись, і воду дадуть. Нам це подається наче якась потенційна перемога. Але ж за всіма міжнародними конвенціями утримання людей на окупованих територіях лежить на плечах окупанта», – зазначив Сергій Притула.
Таким чином претензії з приводу екологічних збитків від посухи слід переадресувати росіянам, переконаний шоу-мен і політик.
«Що, на Україну зараз перекласти відповідальність за ці проблеми? Ні, це насправді вирішується дуже просто: Росія забирається з Криму, і після цього в Крим йде вода», – сказав Сергій Притула.
Радник глави Офісу президента України, колишній прем'єр АРК Сергій Куніцин наполягає на тому, що влада Росії має «попросити» в України дніпровську воду для анексованого Криму. Про це він сказав в ефірі Радіо Крим.Реалії. Таким чином, Куніцин повторив свою позицію щодо води для Криму, яку він минулого тижня висловив в ефірі програми «Свобода слова Савіка Шустера».
«Зараз я не просто так сказав, що треба змусити його (президента Росії Володимира Путіна – КР): наші президенти, наші прем'єри просили навіть під час війни природний газ, тому що у нас його немає, ми його купуємо. А у нас офіційне керівництво Росії не просить – так от нехай вони попросять і скажуть: у нас катастрофа, у нас немає води. Але вони ж не просять, так що зараз немає чого обговорювати. Якщо президент Росії звернеться і скаже: так, у нас критична ситуація – то це буде інше питання», – пояснив Куніцин.
Категорично проти такої позиції виступив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
Віцепрем'єр російського уряду Криму Світлана Маслова стверджує, що накопичених водосховищами півострова запасів води вистачить на вісім місяців.
Минулого тижня повідомлялося, що Севастополь і Крим отримали від Росії ще 3,3 млрд рублів на розв'язання проблем з водопостачанням.
Голова підконтрольного Кремлю парламенту Криму Володимир Константинов повідомляв раніше, що в Слідчий комітет Росії спрямована частина матеріалів за підрахунками збитків від «водної блокади», в якій влада Криму звинувачує керівництво України і низку конкретних осіб.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в інтерв'ю Радіо Свобода заявляв, що відновлення подачі дніпровської води в Крим через канал можливе тільки після його деокупації.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає на тому, що з урахуванням анексії Кримського півострова «Росія несе основну відповідальність за забезпечення доступу до води захищеним особам у Криму».
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.