Президент України Володимир Зеленський заявив 9 грудня, що планує зателефонувати президенту США Джо Байдену та обговорити з ним запрошення України до НАТО. Про це йдеться у повідомленні в телеграм-каналі українського лідера.
«Зараз ми не можемо бути в НАТО, але запрошення в НАТО може бути. І ось такі гарантії безпеки нам уже потрібні. І про це ми говорили. І саме так я формулюю нашу думку. Що стосується запрошення в НАТО, то про це складно сьогодні говорити з президентом Трампом, бо він іще не в Білому домі, у нього немає всіх цих юридичних прав», – написав Зеленський після зустрічі з кандидатом у канцлери Німеччини Фрідріхом Мерцем у Києві.
«Я збираюсь подзвонити найближчим часом президенту Байдену, якщо в нього буде така можливість поговорити зі мною, і підняти саме питання щодо запрошення в НАТО. Бо він зараз є чинним президентом США, і від його позиції багато що залежить. І немає сенсу обговорювати з президентом Трампом те, що сьогодні, поки ще він не в Білому домі, від нього не залежить», – додав він. Коли заплановано таку розмову – глава української держави не уточнив.
За його словами, якщо буде пауза у бойових діях, поки України немає в НАТО, постає питання, хто гарантує безпеку України.
«Ми можемо подумати й попрацювати над позицією Емманюеля (Макрона – ред.). Він пропонував, щоб якась частина військ тієї чи іншої країни була присутня на території України, які б гарантували нам безпеку, поки Україна не в НАТО. Але ми повинні мати до цього чітке розуміння, коли Україна буде в ЄС і коли Україна буде в НАТО. Розуміючи наше майбутнє, це були б дуже дієві гарантії», – сказав він.
Зеленський також зазначив, що на зустрічі з президентом Франції Емманюелем Макроном та обраним президентом США Дональдом Трампом наголосив, що російського лідера Володимира Путіна потрібно змусити закінчити війну.
«Путін не хоче закінчення цієї війни. Тому його треба примусити. Примусити можна тільки, якщо Україна сильна. Сильна Україна перед будь-якою дипломатією – це сильна на полі бою. Це сильна армія, це пакети зброї тощо, це далекобійні системи, безумовно, і «атакамси», і «тауруси», і «сторм шедоу», і «скальпи». Все це нам дуже-дуже сильно потрібне. І так, виключно для ударів по військових цілях, ми це підкреслюємо», – зазначив президент України.
Раніше ЗМІ повідомляли, що усі пропозиції до мирного плану Дональда Трампа передбачають відмову від членства України в НАТО. Утім публічно їх поки не представляли.
Нещодавно Володимир Зеленський заявив, що українській армії бракує сил для звільнення деяких тимчасово окупованих Росією територій і треба шукати дипломатичні рішення. А перед цим в розмові з Sky News він допустив закінчення гарячої фази війни за умови, що контрольована урядом частина української території буде взята під парасольку НАТО, що дасть змогу йому пізніше домовитися про повернення окупованих територій «дипломатичним шляхом».
Ці слова президента України відрізняються від попередніх заяв української влади, у яких йшлося про те, що жодних дипломатичних вирішень не буде без повернення на кордони 1991 року.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте, відповідаючи на запитання щодо перспектив членства України в НАТО, сказав, що «це відбувається крок за кроком», але слід зосередитися на нагальних потребах.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров днями заявив, що мир в Україні можливий лише у випадку відмови від членства в НАТО і визнання Україною входження до складу Росії не лише окупованого з 2014 року Криму, а й чотирьох областей, жодну з яких Москва повністю не контролює.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.