Заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ігор Яременко вважає, що ситуація з пандемією коронавірусу і водопостачанням в анексованому Криму погіршується через тривалу мілітаризацію півострова.
Про це він сказав під час круглого столу «Стан дотримання прав і свобод людини та громадянина на тимчасово окупованих територіях і лінії зіткнення», повідомляє пресслужба Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
«Хочу згадати проблему з водопостачанням українських громадян на півострові Крим, яка постійно погіршується через мілітаризацію Росією Криму і завезення на територію українського півострова громадян Росії», – сказав заступник міністра.
Він також нагадав про те, що останнім часом російська влада проводить призов до збройних сил на території Криму.
«Зокрема, останнім часом як і на території АР Крим та Севастополя, так і Донецької та Луганської областей, окупаційна влада Росії почала проводити призов до збройних сил. І це є прямим порушенням міжнародного гуманітарного права, і хочу звернути на це увагу наших моніторингових місій», – зазначив Яременко.
Раніше повідомлялося, що міністр закордонних справ Дмитро Кулеба зустрівся з комісаром Ради Європи з прав людини Дунею Міятович, і розповів їй про «систематичні порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей і в Криму».
У грудні 2020 року постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Євген Цимбалюк під час засідання Постійної ради ОБСЄ зазначив, що людям, які живуть у Криму, потрібна міжнародна підтримка. До цього він закликав Росію допустити місію ОБСЄ у Крим.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров раніше стверджував, що розмови про порушення прав людини в анексованому Криму – це вигадка.
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.