Російський уряд виділив понад 222 млн рублів у вигляді субсидії на обв'язку свердловин питної води в Криму, а також на будівництво до них водогонів.
Відповідне розпорядження було опубліковане на офіційному сайті російського уряду.
«Виділити Мінекономрозвитку Росії в 2021 році з резервного фонду уряду Росії бюджетні асигнування в розмірі до 222 224 тисяч рублів на надання разової фінансової допомоги у вигляді субсидії бюджету Криму на реалізацію заходів щодо виконання робіт з обв'язки розвіданих у 2021 році свердловин питної води на території Криму і будівництва водогонів, маючи на увазі організацію транспортування води в обсязі не менше 10 тис. куб. метрів на добу для забезпечення додаткової подачі води у водопровідну мережу Криму», – сказано в документі.
При цьому субсидія покриє лише 95% витрат на проведення цих робіт, 5% буде витрачено з бюджету Криму. Відповідну угоду буде укладено протягом 30 днів, мовиться в документі.
У травні повідомлялося, що «Росгеологія» планує цьогоріч пробурити ще 50 свердловин у Криму і Севастополі.
Раніше повідомлялося, що з резервного фонду уряду Росії було виділено понад 300 мільйонів рублів на пошук прісної води під Азовським морем.
Російський уряд повідомляв раніше про плани виділити Криму і Севастополю ще 5 млрд рублів на ліквідацію втрат у мережах водопостачання.
Мінекономрозвитку Росії повідомило 20 квітня, що Криму і Севастополю виділили додатково кошти у вигляді субсидії з резервного фонду російського уряду в обсязі 1,134 і 2,148 млрд рублів відповідно. Ці кошти, як уточнили в міністерстві, призначені для вирішення проблем з водопостачанням.
Віцепрем'єр-міністр Росії Марат Хуснуллін після літніх опадів цього року, що призвели до повені в Криму, запевнив, що півострів «забезпечений водою на найближчі роки». Він також анонсував на початок літа старт робіт з буріння свердловин для забезпечення півострова технічною водою.
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.