Зведений загін військовослужбовців Південного військового округу і Чорноморського флоту Росії завершує демонтаж трубопроводу в Криму, який торік спорудили для перекидання води з Тайганського водосховища в Білогірському районі в Сімферопольське водосховище, повідомляється 15 червня на сайті Міноборони Росії.
«У згортанні трубопроводу задіяно понад 200 військовослужбовців і близько 70 одиниць військової та спеціальної техніки. Трубопровідна магістраль демонтована на 90 відсотків. Роботи зі згортання всіх ліній трубопроводу та лінійного обладнання планується завершити 20 червня», – сказано в повідомленні.
10 серпня 2020 року в Криму керівництво Міноборони Росії та місцева влада запустили водогін, який побудували російські військові для перекачування запасів води з Тайганського водосховища Білогірського району на потреби водопостачання Сімферополя.
Заступник міністра оборони Росії генерал армії Дмитро Булгаков повідомляв, що з цього трубопроводу за час його експлуатації надійшло понад шість мільйонів тонн води. 18 грудня подача води з Тайганського водосховища була припинена. Міністр оборони Росії Сергій Шойгу вважає, що завдяки цьому тимчасовому водогону в Криму вдалося «зняти водну блокаду».
Влада Росії регулярно звинувачує Київ у водній блокаді Кримського півострова. А влада Криму заявила, що готується подати проти України позов «через шкоди, заподіяну півострову водною блокадою» після перекриття Північно-Кримського каналу. Як заявляв голова російського парламенту Криму Володимир Константинов, перш ніж звертатися до міжнародних інстанцій підуть позови в російські суди.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявляв, що відновлення подачі дніпровської води в Крим через канал можливе тільки після його деокупації.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає на тому, що з урахуванням анексії Кримського півострова, «Росія несе основну відповідальність за забезпечення доступу до води захищеним особам у Криму».
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.