Українські розвідники показали новітні морські дрони Magura V7 з ракетним та кулеметним озброєнням, а заразом і всю попередню лінійку безекіпажних катерів. Крим.Реалії розбиралися, які бойові можливості мають морські безпілотники, а також у тому, які важливі цілі вже вдалося уразити з їхньою допомогою.
Головне управління розвідки Міноборони України вперше публічно представило серію ударних морських дронів Magura, які, як кажуть у ГУР, здатні знищувати ворожі кораблі та літаки.
В українській розвідці розповіли, що протягом двох років використання цих дронів вдалося уразити 17 морських і повітряних цілей, 15 з яких повністю знищені, а завдані Росії збитки оцінюються більш ніж у пів мільярда доларів.
«Морські дрони Magura – найновіша технологічна зброя, завдяки якій бійці спецпідрозділу ГУР «Group 13» зуміли перевернути ситуацію в Чорному морі на користь України», – наголосили у ГУР МО України.
На передовій сучасної військової науки
У засобах масової інформації українські морські дрони давно назвали «вбивцями кораблів».
14 травня 2025 року в Києві начальник ГУР МО України генерал-лейтенант Кирило Буданов із командою спеціалістів спецслужби вперше публічно представили серію ударних морських дронів Magura:
- знамениту «вбивцю» кораблів Чорноморського флоту Росії Magura V5;
- мультифункціональну платформу Magura V6P;
- дрон-ракетоносій Magura V7, який вперше в історії знищив ворожий бойовий літак;
- модель Magura V7, оснащена бойовим кулеметним модулем.
Базова і на сьогодні найуспішніша з бойового застосування модель Magura V5 – абревіатура англійського Maritime Autonomous Guard Unmanned Robotic Apparatus V-type (безпілотний роботизований апарат морської автономної охорони, тип V) – український багатоцільовий надводний безекіпажний катер (БЕК), здатний виконувати різні завдання: спостереження, розвідку, патрулювання, пошуково-рятувальні операції, протимінну протидію та інші бойові завдання.
У листопаді 2022 року уряд України заявив про розробку українського бойового надводного безпілотника з дальністю дії до 800 км. Апарат вперше було представлено на Міжнародній виставці оборонної промисловості (IDEF), що проходила з 25 до 28 липня 2023 року в Стамбулі, Туреччина. Український розробник повідомив, що дрон створений на основі гідроциклу Jet Ski та керується через систему Starlink.
Морський дрон Magura V5 має довжину 5,5 метра, ширину 1,5 метра, повну вагу 1000 кг, а корисне навантаження – 320 кілограмів. Операційний радіус дії українського безпілотника – до 400 кілометрів, дальність ходу – до 800 кілометрів, автономність – до 60 годин, крейсерська швидкість – 41 кілометр на годину.
Про наступну модифікацію БЕК – мультифункціональну платформу Magura V6P – офіційної інформації у відкритому доступі немає. Можна лише припустити, що її мультифункціональність може полягати у використанні різного навісного обладнання та озброєнь. Наприклад, контейнерів з апаратурою радіоелектронної розвідки чи радіоелектронної боротьби, безпілотних літальних апаратів тощо.
БЕК такого роду може використовуватися для забезпечення атаки ударними морськими дронами або для атаки по цілях на суші.
Нещодавно у документальному фільмі Артема Шевченка «Морський бій. Епоха дронів» були показані кадри з морськими бойовими платформами.
Як пише «Мілітарний», ГУР МО розвиває флотилію морських дронів, частину якої складуть безекіпажні платформи для запуску ударних дронів-камікадзе. З їх допомогою українські війська зможуть завдавати ударів по наземних і високоманеврених надводних цілях.
У документальному фільмі були показані кадри з двома морськими дронами, які відрізняються від звичних ударних безпілотників Magura V5. Перший з них оснащений традиційним човновим двигуном з лопатями замість водометів, а також може нести чотири контейнери з готовими до запуску FPV-дронами.
«Наша морська платформа несе від 500 до 3000 кілограмів озброєння різного типу – повітряного, надводного, підводного. Система використовує новітні технології, об'єднані штучним інтелектом зразка НАТО», – поділився розвідник групи спецпризначення, залучений до застосування дронів цього типу.
Один із представлених у відео безекіпажних катерів був оснащений пусковою установкою для чотирьох ударних безпілотників літакового типу.
Модель Magura V7 представлена у варіантах із різними видами озброєння. На одному з катерів можна побачити дві ракети «поверхня – повітря», на іншому – кулеметну установку.
У фільмі-презентації від ГУР можна прочитати характеристики нової «Магури». Повідомляється, що максимальний радіус дії БЕК становить до 540 морських миль, що дорівнює 1000 кілометрам. Мінімальна автономність – до 48 годин, а з генератором – до 7 діб.
Повна маса дрону становить 3400 кг при корисному навантаженні до 640 кг. При цьому максимальна швидкість БЕК може сягати 39 вузлів, що становить 72 км/год. Крейсерська швидкість – 23 вузли або 42,5 км/год.
Військовий аналітик HI Sutton у статті для видання Naval News розповів, що Magura V7, по суті, є збільшеною Magura V5, базовою моделлю, яка використовується для тарана ворожих кораблів та їх підриву. Довжина Magura V7 становить приблизно 8 метрів, тоді як довжина Magura V5 становить 5,5 метри.
Magura V7 має схожі лінії з версією Magura V5, але має змінену форму носа. Ця особливість передбачає покращену мореплавність, корисну для операцій узимку, пише аналітик.
«Вбивці кораблів». І не тільки
За час, що минув з моменту першого бойового використання, морські дрони Magura неабияк прорідили не тільки Чорноморський флот РФ, а й авіацію російської армії та наземні бойові засоби.
Так, першою ціллю дронів Magura у 2023 році 24 травня став «Иван Хурс». Це сучасний розвідувальний корабель Росії, оснащений різними комплексами радіотехнічної розвідки, радіоелектронної боротьби та системами зв'язку для забезпечення управління флотом.
Спецназівці його вистежили за 140 км на північний схід від протоки Босфор. Корабель переслідували близько шести годин. Російські військові намагалися відбити атаку, із трьох БЕК до цілі дійшов лише один дрон. «Иван Хурс» був сильно пошкоджений і відтоді в море не виходив.
У листопаді 2023 року за допомогою дронів Magura V5 було знищено два десантні кораблі проєктів 1176 «Акула» та 11770 «Серна», пришвартованих на базі ВМФ Росії у кримському селищі Чорноморське.
У січні 2024 року начальник ГУР МОУ генерал Буданов повідомив, що кілька дронів Magura V5 потопили російський ракетний катер «Ивановец» в озері Донузлав.
14 лютого 2024 року кілька безпілотників Magura V5 було використано для атаки десантного корабля «Цезарь Куников» поблизу Алупки, внаслідок чого ВДК затонув.
5 березня 2024 року безпілотник Magura V5 був використаний для атаки новітнього російського патрульного корабля «Сергей Котов» поблизу Керченської протоки. У корабель влучило щонайменше три дрони, після чого той затонув.
6 травня 2024 року Magura знищують два швидкісні катери спеціального призначення «Риф-75».
30 травня та 9 серпня – два швидкісні катери «Тунец». Останнього підрозділ ГУР «Group 13» підбив у бухті Вузька біля селища Чорноморське у Криму. Морські дрони легко подолали російську лінію оборони та увійшли у гавань.
31 грудня 2024 року з'явилося відео від ГУР МОУ, де знято, як морський дрон Magura V5 за допомогою ракети Р-73 збив російський вертоліт Мі-8. Це була перше у військовій історії ураження морським дроном повітряної цілі.
2 травня 2025 року морські дрони збили два російські винищувачі Су-30 ракетами AIM-9M над Чорним морем біля Новоросійська. Також уперше у військовій історії.
Журналісти видання «Мілітарний» вважають, що морський дрононосець міг використовуватися для доставки засобів ураження до кримського узбережжя в операціях підрозділу «Prymary» ГУР МО. У виданні нагадали, що у квітні в акваторії Криму було вражено кілька бойових катерів РФ та зенітний комплекс «Тор-М2».
В інтерв'ю Голосу Америки контрадмірал ВМС США (у відставці) Джо Дігуардо раніше заявив, що Україна майстерно опанувала тактику використання морських безпілотних систем «для досягнення стратегічного ефекту».
За його словами, недорогі українські дрони стали «життєздатним та економічно ефективним способом» протидії «витонченим системам зброї, які не є стійкими проти таких типів атак».
Дешеві морські дрони України зробили революцію в історії воєн. Морські битви більше ніколи не будуть такими, як до російсько-української війни, пише засновник і директор ініціативи «Віддзеркалення війни» (ROW) Джуліан Макбрайд у статті для видання 19FortyFive.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.