В анексованому Криму продовжують героїзувати учасників повномасштабного вторгнення РФ до України. Вони присутні у вигляді плакатів на вулицях та куточків у шкільних музеях. Кому і навіщо роздають такі почесті, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.
На честь вбитих учасників повномасштабної війни Росії проти України у Криму назвали кілька десятків вулиць. На їхню честь організовують фотовиставки, уроки у школах та багато інших заходів. Серед методів героїзації війни – масова візуалізація: у містах розвішують фото російських військових. Їх можна зустріти на білбордах, сіті-лайтах та плакатах на зупинках громадського транспорту. Нерідко на них розміщені фотографії військових, які не мають прямого відношення до Криму.
«Герой» Севастополя
Фото російських військовослужбовців раніше з'явилися на автобусних зупинках у Севастополі.
«Загалом у різних районах, у тому числі у Верхнесадовому та Інкермані, розміщено 72 портрети. Зупинкові комплекси обирали самі родичі (російських військових – КР) – поряд із місцями, де наші герої жили, працювали, навчалися», – заявив російський голова Севастополя Михайло Развожаєв.
Серед увічнених на плакатах – заступник командувача Чорноморського флоту РФ Андрій Палій.
Він брав участь у боях за Маріуполь Донецької області на початку повномасштабного вторгнення Росії до України. Внаслідок цього місто значно постраждав від масованих російських бомбардувань, а його жителі масово гинули під вогнем.
Андрія Палія було вбито практично відразу, коли почалися бої за Маріуполь. Місцеві ЗМІ писали, що його смерть настала чи то від кулі снайпера, чи то від уламкового поранення. Він був похований у Севастополі у березні 2022 року.
Палій був уродженцем Києва, навчався у Київському вищому військово-морському політичному училищі, але відмовився складати присягу українському народу та служив на Північному флоті РФ.
У 2014 році під час російської анексії Криму Андрій Палій був зв'язковим штабом Чорноморського флоту РФ із так званою «самообороною Севастополя». Його також називали переговорником у підбурюванні українських військовослужбовців до порушення присяги.
Військові з «обкладинки»
На багатьох інших портретах, розміщених у Севастополі, зображено учасників військових дій проти України, які не мають прямого відношення ні до Криму. Вони приїхали туди після російської анексії, нерідко причиною була служба у російській армії.
Наприклад, Владислав Веселков, фото якого розмістили на зупинці в Севастополі, родом з російського Амурська. З 2017 року служив у Севастополі по розподілу.
Він був офіцером 810-ї окремої бригади морської піхоти Чорноморського флоту Росії. Вона – одна з найбільш шанованих у Севастополі. Вона бере участь у багатьох найзапекліших боях в Україні, зокрема захоплювала Маріуполь.
Через величезні втрати цю бригаду неодноразово переформовували, набирали нових бійців і знову відправляли на фронт.
Владислав Веселков, за публічними даними, вів розвідку у Маріуполі Донецької області та воював у Мелітополі Запорізької області. Обидва ці міста третій рік окуповані російськими військами. У соцмережах рідні пишуть, що військовослужбовець так і не був достойно нагороджений за свої заслуги російською владою.
Ще на одному фото з зупинки у Севастополі зображено росіянина Микиту Максіменка.
Він родом із російського Саратова. Його родина переїхала до Севастополя після російської анексії Криму. У цьому місті він здобув юридичну освіту. Але юристом не став, а подався служити до російської армії. Під час повномасштабного вторгнення РФ до України Микита Максименко служив розвідником-санітаром, водолазом. Він загинув під час боїв за український острів Зміїний у Чорному морі.
Російські війська захопили його на початку повномасштабного вторгнення в Україну, але ЗСУ відбили острів.
Окрім фото, на автобусній зупинці на честь військовослужбовця назвали навчальний зал судових засідань Севастопольського держуніверситету, а також організували куточок у шкільному музеї.
Нарівні з Другою світовою війною
Російська влада Криму та провоєнні активісти вигадують різні формати героїзації учасників війни проти України. Їх все частіше асоціюють із ветеранами Другої світової війни, незважаючи на різницю контекстів, обставин та сторін у тій та нинішній війні Росії проти України.
Про намір розширити заходи з увічнення пам'яті учасників повномасштабного російського вторгнення в Україну нарівні з ветеранами Другої світової війни раніше заявляли в російському парламенті Криму.
Зокрема, їхні імена хочуть внести до «Книги пам'яті Криму», присвяченої подвигам радянських солдатів із Криму в роки Другої світової війни.
Один із прикладів такої героїзації можна знайти у Керчі. Там на будівлі російської адміністрації міста розмістили фото російських військових, вбитих на війні проти України із написом «Герої з вічно російським серцем». Разом із ними представлені фото загиблих учасників Другої світової війни.
«У Криму відбувається масштабна мілітаризація суспільства, у тому числі ментальна і на всіх рівнях – від дитсадків до пенсіонерів. Російська влада окупованого Криму створює культ військових, формуючи з них героїчну подобу. Лише у 56-му гвардійському десантно-штурмовому полку, що дислокується у Криму, 12 бійців мають звання Героя Росії. Таке собі героїчність підхоплюється пронизливими професійними «патріотами», які ментально обдурюючи кримчан, заробляють особисті вигоди на численних волонтерських центрах на підтримку учасників «СВО», яких у Криму вже понад 200! Як гриби ростуть дитячо-юнацькі військово-патріотичні клуби, які поповнюють лави російської Юнармії. Все це заради однієї цинічної мети – щоб далі виконувати план щодо набору контрактників у Міноборони РФ», – заявили Крим.Реалії у цивільному русі, який об'єднав активістів у рамках міжнародної кампанії #LiberateCrimea.
У Кримськотатарському ресурсному центрі звертають увагу, що політика прославлення російської війни з Україною та мілітаризації найбільш активно спрямована на молоді покоління кримчан.
«Окупація Криму вже триває майже 11 років. За цей час виросло ціле покоління дітей. Тим, кому на момент початку окупації півострова було сім-вісім років, зараз уже 16-17 років. І всі ці діти вже стали жертвами освіти із фейковою історіографією. Вони просто змушені зростати в інших реаліях, де Крим представлений російською, а Україна – ворожою державою», – заявляють в організації.
Якщо окупація Криму затягнеться ще на 15 років і більше, то російська пропаганда та фейкова історіографія «повністю зітруть наявність корінних народів та український дух із півострова», вважають у КРЦ.
Правоохоронними органами України героїзація російської війни може кваліфікуватися за ст. 436-2 Кримінального кодексу України – виправдання, визнання правомірної, заперечення збройної агресії Росії проти України та глорифікація (героїзація) її учасників.
Ця стаття передбачає покарання від виправних робіт до трьох років ув'язнення.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.