Postoji ekonomski razlog zbog kojeg države žele negirati genocid, ali mislim da je veći razlog politički i društveni plan za negiranje genocida, kaže za RSE James Waller, priznati znanstvenik u području proučavanja holokausta i genocida i profesor na brojnim američkim i europskim univerzitetima.
Evropska unija mora reagovati kako se ne bi ugrozila nezavisnost i suverenitet Crne Gore promjenama Zakona o državljanstvu, poručili su u dopisu visokom predstavniku EU za vanjsku politiku Žozepu Borelju petorica poslanika Evropskog parlamenta.
Ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja u intervjuu za RSE kaže da je optužnica Specijalnog tužilaštva Kosova za slučaj napada u Banjskoj "zakašnjela i nepotpuna".
Mislim da moramo prihvatiti, ako ništa mi u Americi, da su Rusi već proglasili rat SAD-u, na mnogo načina koji se smatraju ratnim djelovanjima. Sukob nije samo u Ukrajini, sukob je i ovdje na Balkanu, na Bliskom Istoku – kaže Glenn Corn, profesor na Institutu za svjetsku politiku u Washingtonu.
U poslednje dve godine bilo je preko 30 napada na beogradsko antiratno udruženje "Krokodil", koje je od ruske invazije na Ukrajinu organizovalo niz akcija pomoći ukrajinskim izbeglicama. "Krokodil" je takođe organizator istoimenog regionalnog književnog festivala.
Enriko Leta, koji je sad na čelu Instituta Žak Delor, ocenio je da EU često koristi reči "Putinova agresija na Ukrajinu" kao alibi za svoje probleme, dok u stvarnosti evropski problemi ne zavise samo od rata.
Premijer Mađarske Viktor Orban ima interes da predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik ostane na vlasti, između ostalog, i zato što tako može vršiti uticaj na političke procese u Bosni i Hercegovini, izjavio je Adi Ćerimagić, viši analitičar Inicijative za evropsku stabilnost u Berlinu.
Ishod pregovora u procesu pridruživanja Zapadnog Balkana EU je direktno povezan sa ishodom rata u Ukrajini, kaže za RSE Vesela Černeva, zamenica direktora Evropskog Saveta za spoljne odnose i šefica ureda u Sofiji.
Robert Fico dugo vlada Slovačkom zbog nesposobnosti prozapadnih, liberalnih političara, kaže za Radio Slobodna Evropa Mikulaš Džurinda, slovački premijer od 1998. do 2006, tvorac reformi koje su od zaostale ovu zemlju svrstale u red najuspešnijih u tranziciji.
Vladimir mIlov kaže da je Rusija na raskrsnici, ali postoje snage koje žele da ona postane normalna, istinska, mirna demokratija, koja brine o svojim građanima i odriče se prošlog imperijalizma.
Vlast u Crnoj Gori priča ono što Zapad želi da čuje, a radi ono što Beograd očekuje da se obavi, kaže za RSE profesor Siniša Vuković.
Srbija mnogo više pokušava da se ponaša kao zapadni saveznik sa posebnim mišljenjem nego kao zemlja koja je u sredini jer nije lako ostati na ogradi, kaže za RSE Ivan Krastev, predsedavajući Centra za liberalne strategije u Sofiji, i stalni saradnik Instituta za humanističke nauke u Beču.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available