Većinu stanovništva u Derventi, gradu koji se nalazi u Bosanskoj Posavini, prije rata činili su Hrvati i Bošnjaci. Nakon što je grad 1995. godine ušao u sastav Republike Srpske, veliki broj prijeratnih stanovnika nije se vratio u svoje domove. (Dženana Karabegović, 29. novembar 2010.)
U Lušci Palanka vratilo se oko 700 ljudi što je tek petina predratnog stanovništva. Vratili su se stari i nemoćni koji danas čekaju ljekara koji dolazi tri puta sedmično iz Sanskog Mosta. A u nekada prepunoj osnovnoj školi skoro da se ne čuje dječiji žamor. (Erduan Katana, 29. novembar 2010.)
O tome može li sporo formiranje vlasti u BiH dodatno kočiti potrebne reforme i da li na to utiče i komplikovano uređenje BiH, ali i pokušaji stvaranja raznoraznih koalicija, u ovosedmičnom Liberty magazinu razgovaramo sa Srećkom Latalom predstavnikom Međunarodne krizne grupe u BiH. (Marija Arnautović, 29. novembar 2010.)
Sporost u formiranju vlasti nakon oktobarskih izbora, Bosnu i Hercegovinu će koštati preko šest miliona konvertibilnih maraka. Teško je i procijeniti kada će biti primjenjeni izborni rezultati na svim nivoima, no sigurno je da će formiranje vlasti u Federaciji i na nivou države ući u narednu godinu. (Selma Boračič, 29. novembar 2010.)
SAD traže izručenje Bajrama Asllanija zbog optužbe da je saradnik osmočlane grupe koja je planirala pokretanje nasilnog džihada. Prištinske vlasti i EULEX to odbijaju i tvrde da optužbe nisu dovoljno utemeljene (Velona Teliqi, 26. novembar 2010.)
Nove vlasti potrebno je formirati što prije, kaže u intervjuu za TV Liberty Boris Jarošević, otpravnik poslova delegacije Evropske unije u BiH. (Razgovarala: Žana Kovačević)