Za projekat izgrađene, ali nikada otvorene fabrike kineskih Sinofarm vakcina na periferiji glavnog grada Srbije, grad Beograd je u decembru odobrio sredstva od oko 423 hiljade evra. U maju 2024. godine biće tačno dve godine otkako je završena izgradnja fabrike. No, pogoni i dalje stoje.
Najdominantnija firma na tržištu Bosne i Hercegovine iz Kine "Sinohydro Corporation Limited", koja je pod sankcijama Evropske-investicijske banke zbog korupcije, zainteresirana je za još jedan infrastrukturni projekat u bh. entitetu Republika Srpska.
Novi mobilni skeneri kineskog proizvođača Nuctech postavljeni su nedavno na graničnom prelazu Srbije sa Bugarskom na istoku zemlje. Reč je o kineskoj donaciji i to nije prvi takav aranžman Srbije sa tom kompanijom.
Zvaničnici dve zemlje godinama unazad međusobne odnose opisuju kao "čelično prijateljstvo".
Obje entitetske inspekcije prošle sedmice kontrolisale su područje izgradnje hidroelektrane "Ulog". Kontrole najavljuju ponovo.
Glad, policijsko nasilje i strah. Tako je izgledala svakodnevnica 26-godišnjeg Minga na jednomjesečnom migrantskom putu, nakon što je napustio rodnu Kinu bježeći od represivnog režima.
Ona smatra da je osnovni cilj Kine ostvariti utjecaj i pridobiti glasove tih zemalja na međunarodnim forumima, poput Ujedinjenih naroda, dok istodobno treba lokaciju na koju će izvesti svoje radnike i domaću ekonomiju iz koje, kaže, stižu signali da se nalazi u velikim problemima.
"Stojiš u tri reda, kao u vojsci, ruke iza leđa, glava pravo, odelo zakopčano." Ovako sagovornik, koji je zaposlen u kineskoj kompaniji "Jinshan Construction", za RSE opisuje kako izgledaju sastanci radnika i rukovodilaca pre smene u rudniku u Majdanpeku, na istoku Srbije.
Ponude su tu, tendera nigdje nema, za uvezani elektro-energetski biznis Srbije i Republike Srpske, a koji bi izveo partner iz Kine. Sve zarad izvođenja projekta o kome završnu riječ još nije dao Ustavni sud države.
Iz Autocesta Federacije za RSE kažu kako nisu upoznati s tim da je kineska kompanija, koja gradi na jugu BiH, proglašena međunarodnim sponzorom rata u Ukrajini.
Sa 305 miliona evra na 3,7 milijardi. Dug Srbije prema Kini povećao se 12 puta u poslednjih deset godina, pokazuju podaci koje je Radio Slobodna Evropa dobio od Narodne banke Srbije.
Učitajte više sadržaja...