Nada pojedinih lidera Evropske unije u značajnije smanjenje ruskog uticaja na Zapadnom Balkanu pokazala se netačnom, rekao je za RSE istraživač Clingendael instituta u Holandiji, Wouter Zweers.
Ovo je izazovno.
I dalje čekamo da vidimo potpunu deeskalaciju situacije između Srbije i Kosova, izjavio je u intervjuu za Radio Slobodna Evropa (RSE) šef NATO Kancelarije za vezu u Beogradu Đampjero (Giampiero) Romano.
Ne možemo si priuštiti više grešaka na Zapadnom Balkanu, kaže holandski poslanik u Evropskom parlamentu Thijs Reuten, jedan od potpisnika poziva diplomatskom vrhu SAD, Velike Britanije i EU za promjenu pristupa Zapada.
Istraživanje je urađeno u suradnji sa Austrijskom službom u inostranstvu i prati ruske narative koji su se, u protekle 23 godine, koristili u kontekstu genocida u Srebrenici.
"Rusija ima veliki uticaj na srpsku vlast, koja jednostavno ispunjava njihova naređenja", kaže u intervjuu za RSE antiratni aktivista ruskog porekla Peter Nikitin, kome je zabranjen ulazak u Srbiju.
Ne dovodeći u pitanje autentičnost podataka pribavljenih presijecanjem SKY komunikacije, profesorica na Pravnom fakultetu Univerziteta Beograd Vanja Bajović smatra da ih je ispravnije koristiti kao "putokaz" za pribavljanje drugih dokaza.
Očekuje se da lideri NATO-a na samitu u Viljnusu potvrde da je situacija na Kosovu ozbiljna i da je Misija NATO-a na Kosovu (KFOR) tu da garantuje bezbednost svih građana, uključujući i srpsku manjinu na severu zemlje, kaže Milan Nič iz Nemačkog veća za spoljne odnose.
Tema Mosta Radija Slobodna Evropa bila je da li je odluka Narodne skupštine Republike Srpske da ne priznaje Ustavni sud izazvala najdublju poslijeratnu krizu u Bosni i Hercegovini.
Vođa paravojne grupe Wagner, koji je pokrenuo pa obustavio pobunu protiv ruske vojske, mogao bi prostor za regrutiranje tražiti van Rusije ili Bjelorusije, smatra stručnjakinja s RUSI instituta i istraživačica na King's koledžu u Londonu.
Učitajte više sadržaja...