Povodom odbijanja Kosova da informacije o slučaju Banjska preda Beogradu, Ehat Miftaraj iz Kosovskog instituta za pravdu kaže da je Srbija ta koja treba da dostavi dokaze. Profesorka prava u penziji Vesna Rakić-Vodinelić kaže da je to "na štetu obe strane jer se radi o proganjanju kriminalaca".
Dok se vlasti u Beogradu pozivaju na informacije iz Rusije da zapadne države podržavaju proteste protiv litijuma zarad svrgavanja vlasti, analitičari odbacuju takvu mogućnost pošto Zapad zapravo podržava rudarenje litijuma koje demonstranti žele da stopiraju.
Balkanski krijumčari drogom među kojima i dva velika crnogorska klana, Kavački i Škaljarski, zahvaljujući finansijskim resursima i sposobnostima nastavljaju šverc kokaina, uprkos hapšenjima i sukobima, kaže Saša Đorđević iz Globalne inicijative protiv transnacionalnog organizovanog kriminala.
Rusija i dalje dostavlja prirodni gas u Evropu preko ratne zone u Ukrajini. Zašto?
Dok Ukrajina napreduje širom ruske Kurske oblasti, stanovnici pričaju o mahnitim bekstvima iz svojih domova, frustraciji zbog toga kako se lokalne vlasti nose s talasom raseljenih ljudi i velikom jazu između državne propagande i stvarnosti.
Avganistanski poljoprivrednici, koji su već uzdrmani prirodnim katastrofama koje su pogodile osiromašenu zemlju poslednjih meseci, kritikuju potez talibana da se uvede ušr, islamski porez, na njihove prinose od žetvi.
Premijer Kosova Aljbin Kurti je na sednici Vlade rekao da će njegova vlada nastaviti konsultacije i koordinaciju u vezi sa otvaranjem mosta, uz napomenu da to nije upereno protiv nikoga.
Lideri prosrpskog i proruskog Demokratskog fronta, Andrija Mandić sa pozicije predsjednika parlamenta i Milan Knežević sa poslaničke funkcije, u više navrata su rekli da Ustav treba dopuniti odredbama kojima se mijenja status srpskog jezika u Crnoj Gori.
Vatrogasi ukazuju da je ljudski nemar uzrok 95 posto požara. "Munje ne možemo spriječiti. Ovo možemo", kaže Petar Jurić, komandir Profesionalne vatrogasne postrojbe Mostar.
Izgradnja savremenih centara za otpad u Severnoj Makedoniji kasni, iako su projekti planirani pre skoro 15 godina. Dotle gore mnoge nestandardne deponije koje opštine koriste za komunalni otpad, a građani udišu zagađen vazduh. Vlasti kažu da će izgradnja početi sledeće godine.
Talibani žude za priznanjem međunarodne zajednice da su jedina skupina sposobna vladati i uspostaviti sigurnost u Afganistanu. Ali ne samo da militantna skupina to nije uspjela postići za tri godine na vlasti, već joj se suparničke ekstremističke skupine poput tzv. Islamske države Korasan rugaju.
Analitičari iz Preševa, Bujanovca i Medveđe, gde su Albanci najbrojnija nacionalna manjina u Srbiji, kažu da su zahtevi izneti na protestu u Bujanovcu opravdani, ali ukazuju i na to da je okupljanje služilo i kao način odmeravanja snaga među albanskim političkim partijama.
Učitajte više sadržaja...
No media source currently available